ورود/ثبت نام

t درمان جای جوش در کمترین زمان/چگونه جای جوش را ازبین ببریم؟
درمان جای جوش در کمترین زمان/چگونه جای جوش را ازبین ببریم؟
درمان جای جوش در کمترین زمان/چگونه جای جوش را ازبین ببریم؟

درمان جای جوش دغدغه ی افرادیست که به پوستشان اهمیت میدهند.هیچکس نمیخواد روی صورتش جوش ویاجای جوش داشته باشد.

خیلی طول میکشد تا جوش ازبین برود.اما جای جوش سخت ترازبین میرود.راه‌های زیادی برای درمان جوش صورت وجود دارد.

ازطریق مواد ضد‌التهاب وضدباکتری‌ها.اینها به از بین بردن جوش کمک میکنند.اما گاهی جای جوش‌ها خیلی لج‌باز می‌شوند.وبه راحتی ازبین نمیروند.

بااین‌حال نگران نشوید! چراکه از بین بردن جو ش و رفع جای جای جوش غیر ممکن نیست.

چگونه جای جوش را ازبین ببریم؟

جوش ها انواع مختلفی دارند.۴نوع جای جوش ممکن است باقی بماند.:لک قرمز،لک تیره،فرورفتگی سطح پوست وبرجستگی روی پوست.

برخی بیماران چند نوع ازاین آثاررا درپوست خود دارند.بنابراین دانستن روش های ازبین بردن جای جوش مهم است.

  • جای جوش چیست
  • روش‌هایی برای از بین بردن یک‌شبهٔ جای جوش
  • چند نکته‌ی دیگر برای از بین بردن جای جوش
  • جای جوش هایی که آثارشان محو نمی‌شود
  • جای جوشی که محو می‌شود

جای جوش چیست؟

جای جوش بعدازآسیب پوستی یا آکنه برروی پوست باقی میماند.وقتی منافذپوست با چربی‌های اضافی،سلول‌های مرده.یاعوامل خارجی مانندباکتری‌ها پُرمی‌شوند.جوش‌ ایجاد می‌شود.

سپس منافذ متورم می‌شوند،تا درمناطق جداکننده‌ی فولیکول‌ شکاف ایجادکنند.اگرشکاف نزدیک سطح پوست ایجادشود، جوش کوچک خواهد بود.وزودبهبود می‌یابد.

جوش،یک‌دستی بافت پوست را برهم میزند.وحالت زخم روی پوست ایجادمی‌کند.اگراین زخم درمان نشود.باکتری‌های موجود درآن از بین نمیروند.ودوباره جوش میزنید.

۱. آبلیمو استفاده کنید

خواص آب‌لیمو برای پوست شناخته شده است.آب‌لیموحاوی آلفاهیدروکسی اسید(AHA) است.رایج‌ترین مواد تشکیل‌دهنده‌ی کرم‌های برطرف‌کننده‌ی جای جوش به‌حساب می‌آید.وپوست راترمیم وجوانسازی میکند.

آب‌لیموی تازه را با فشردن لیمو ترش بگیرید. اگر پوست‌تان حساس است با کمی آب آن را رقیق کنید. با یک تکه پنبه، آب‌لیمو را روی جای جوش‌ها بمالید.

کمی فرصت بدهید تا خشک شود. با آب خنک پوست صورت‌تان را بشویید. هر دو روز یک‌بار این کار را تکرار کنید تا در مدتی کوتاه از تیرگی‌های جایجوش خلاص شوید.

بعد از هر بار استفاده از این روش، حتما پوست‌تان را با میزان کافی مرطوب‌کننده رطوبت‌دهی کنید. آب‌لیمو با وجود قدرت زیادی که در از بین بردن تیرگی‌های پوست و جای جوش دارد می‌تواند پوست را به‌شدت خشک کند.

۲. از بین بردن جای جوش با جوش شیرین

جوش شیرین خاصیت لایه‌برداری دارد. بنابراین می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای از بین بردن جای جوش به‌کار رود. این ماده با ساییدن بافت نقاط تیره و جای جوش، باعث می‌شود این نقاط به تدریج از بین بروند. اگر مرتب از آن استفاده کنید می‌توانید به‌سرعت جای جوش‌هایتان را از بین ببرید.

برای این کار ابتدا باید خمیری از بی‌کربنات سدیم تهیه کنید. جوش‌ شیرین را در ظرفی بریزید، کمی آب اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری یک‌دست آماده شود.

خمیر را روی جای جوش قرار بدهید. بگذارید خمیر در طول شب روی جوش بماند و صبح آن را بشویید.

جوش شیرین باعث درخشندگی پوست میشود.اگرمی‌خواهید پوستی جوان و درخشان داشته باشید.می‌توانید دردستور‌العمل بالا، گلاب را جایگزین آب معمولی کنید.

با استفاده‌ی مداوم، طی چند روز تا یک هفته از شر جای جوش‌ها خلاص می‌شوید.

۳. درمان جای جوش با عسل

عسل درمان خوبی برای آکنه و جوش‌های قرمزوملتهب است. عسل خاصیت ضدباکتری‌ای دارد.ودرمان خوبی برای مشکلات پوستی محسوب می‌شود.

یکی از این کاربردها از بین بردن نقاط تیره و جای جوش‌های پوستی است. توصیه می‌شود برای درمان جای جوش از عسل خام استفاده کنید.

روش استفاده به‌صورت زیر است:
کمی عسل خام را مستقیما روی نقطه‌ی جوش قرار بدهید. بگذارید شب تا صبح روی صورت‌تان بماند و صبح آن را با آب تمیز بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید تا به‌سرعت و به‌طور دائمی از شر جای جوش‌ها خلاص شوید.

۴. آب سیب‌زمینی برای درمان خانگی جوش صورت

آب سیب‌زمینی یکی از بهترین درمان‌های خانگی،برای از بین بردن نقاط تیره و لکه‌های پوستی است.اگرجای جوش‌ها روی صورت‌تان باقی مانده است.یکی ازگزینه‌ها برای ازبین بردن آنهاآب سیب‌زمینی است.

یک سیب‌زمینی آب‌داروتازه را به ورقه‌های نازک بُرش بزنید.آن‌ها را مستقیما روی لکه‌های تیره قراربدهید.بگذارید بُرش‌های سیب‌زمینی چند دقیقه روی صورت‌تان بماند. صورت‌تان رابا آب ولرم بشویید.

میتوانید تأثیراین روش را بارنده‌کردن سیب‌زمینی،وماسک سیب‌زمینی وعسل تقویت کنید. این کارجای جوش‌ها را طی چند هفته کاملا برطرف می‌کند.

۵. آب خیار برای رفع جای جوش

آب خیاریکی ازموارد پُرطرفدار،برای ترمیم والتیام پوست است.خیارغنی ازپتاسیم و ویتامین A است.بیشترافراد برای درمان جای جوش وعارضه‌های پوستی دیگر،برش‌های آن راروی پوست خود قرارمیدهند.خیارهمچنین به صاف وشفاف شدن پوستتان کمک میکند.

آب خیاررا با رنده کردن یا لِه کردن آن بگیرید.آب آن را به صورت‌تان بزنید، بگذارید شب تا صبح بماند.صبح صورت‌تان را با آب ولرم بشویید.

این روش شاید زمان زیادی ببرد .ونتواندسریع شماراازجای جوش‌هاخلاص کند.اما با استفاده‌ی مداوم،پوستی صاف به شماهدیه خواهدداد.

۶. آلوئه‌ ورا برای درمان جوش صورت

آلوئه‌ورا دارای آنزیم‌ها، مواد مغذی و پلی‌ساکاریدهاست و خاصیت ضدقارچی و ضدباکتری دارد. بلافاصله بعد از به‌وجود آمدن جوش می‌توانید با درمان به‌موقع آن از به‌وجود آمدن جای جوش جلوگیری کنید. آلوئه‌ورا یک ماده‌ی مفید طبیعی برای از بین بردن لک و تیرگی پوست است.

یک برگ تازه و با طراوت آلوئه‌ورا را انتخاب کنید. آن را بفشارید تا ژل آلوئه‌ورا به‌دست آید. به‌آرامی با انگشتان‌تان این ژل را روی نقاط جوش‌دار یا تیره ماساژ بدهید. این کار را دو بار در روز به مدت چند هفته تکرار کنید تا جای جوش‌های شما به روشی طبیعی از بین بروند.

۷. زردچوبه برای از بین بردن جوش

زردچوبه برای از بین بردن لکه‌های پوستی بسیار مؤثر است. حتی می‌توانید کاربرد آن را گسترش بدهید و کک‌ومک‌ها و خال‌ها را هم با این روش محو کنید. برای استفاده از این روش شگفت‌انگیز، از دستورالعمل زیر استفاده کنید.

پودر زردچوبه، شیر و آب‌لیمو را مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به‌دست آید. آن را بر روی قسمت‌هایی از پوست که دارای لکه هستند بمالید. اجازه بدهید کاملا خشک شود و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

به‌صورت روزانه از این درمان خانگی برای از بین بردن تیرگی‌های ناشی ازجوش استفاده کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. دستورالعمل دیگری به غیر از روش بالا، مخلوط کردن پودر زردچوبه با روغن زیتون است. این روش‌ هم برای از بین بردن اثارجوش‌ها بسیار مؤثر است

۸- درمان جای جوش با سفیده‌ی تخم‌مرغ

سفیده‌ی تخم‌مرغ خاصیت ترمیم‌کنندگی شگفت‌انگیزی دارد که به بهبود جای جوش روی پوست‌تان کمک می‌کند و آنها را محو خواهد کرد. سفیده‌ی تخم‌مرغ سرشار از ویتامین‌ها و آمینو اسیدهایی است که با تنگ کردن منافذ پوست از ایجاد جوش‌های جدید هم جلوگیری می‌کنند.

سفیده‌ی تخم‌مرغ را در یک کاسه بریزید و آن‌قدر هم بزنید تا سفید شود و پُف کند. آن را به‌آرامی با انگشت روی پوست‌تان بمالید و بیشتر بر نقاط تیره و جاهای جوش متمرکز باشید. بعد از خشک شدن سفیده‌ی تخم‌مرغ روی پوست‌تان، یک یا دو دقیقه صبر کنید و بعد آن را با آب گرم بشویید. این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید. اگر پوست‌تان خیلی خشک است بعد از شستن صورت‌تان با آب گرم می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید.

 ۱۰-سیر

سیر خاصیت ضدقارچی و ضدویروسی دارد. پوست شما از خاصیت‌های سیر برای درمان اثارجوش بهره می‌گیرد. برای از بین بردن لکه‌های سیاه و قهوه‌ای به‌جا مانده از جوش‌ها می‌توانید ازروش زیراستفاده کنید:

حدود ۵ حبه سیر را کاملا له‌ کنید. با استفاده از کمی پنبه، آب سیر را روی جای جوش‌ها بمالید. بگذارید حدود سی دقیقه بماند و بعد با آب بشویید. اگر سیر مدت زیادی روی پوست بماند می‌تواند پوست را بسوزاند. ممکن است در پوست‌تان احساس خارش یا سوزش کنید. از این درمان برای پوست‌های حساس و مستعد آکنه استفاده نکنید.

روش‌هایی برای از بین بردن یک‌شبهٔ جای جوش

با ترکیبات گیاهی و روش‌های طبیعی نمی‌توان یک‌شبه جای جوش‌ها را از بین برد. راه‌هایی برای از بین بردن سریع و دائمی جای جوش وجود دارد. این روش‌ها فقط در کلینیک و توسط متخصص پوست قابل انجام است و برخلاف روش‌هایی که تاکنون ذکر شد، نمی‌توانید آنها را خودتان در خانه انجام بدهید.

۱. لیزر

برای این کار از اشعه‌ی متمرکز نور لیزر استفاده می‌شود تا نقاط تیره‌ی به‌جا مانده از جای جوش یا آکنه را از بین ببرد. این عمل در کلینیک انجام می‌شود و جای جوش را بلافاصله از بین می‌برد. عمل لیزر برای درمان جای جوش، ۱۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

با توجه به عمق لکه‌های تیره‌ی به‌جا مانده بر پوست، طی چندجلسه درمان،جای جوش‌ها برطرف میشوند.نتیجه‌ی لیزررا بلافاصله میتوانید ببینید.وبا مقایسه‌ی عکس‌های قبل،و بعد از لیزر می‌توانید به این تغییرات پی ببرید.

۲. میکرودرم (لایه‌برداری پوست)

اگر جای جوش‌ها زیادعمیق نباشند،میتوان با میکرودرم،بلافاصله آنها راازبین برد. این عمل ازطریق تراشیدن لایه‌های پوست، لایه‌هایی که دارای لکه‌های تیره‌ی جای جوش هستند را از بین می‌برد. (این لکه‌ها حاصل از لخته‌ی خونی است.که از فشار دادن جوش به‌وجود آمده‌اند).این روش غیر تهاجمی ازروش درمان با لیزرکم‌هزینه‌تراست.

چند نکته‌ی دیگر برای از بین بردن جای جوش

آیا جای جوش خودش ازبین می‌رود؟اگرجای جوش بماند.ازبین رفتنش انقدرطول می‌کشد،که یادتان میرودجوش زده بود.وازبین بردن آن آسان نیست.دراینجابه چند نکته اشاره میکنیم.که به شما کمک میکندازبه‌جا ماندن جای جوش جلوگیری کنید.

حتما شماهم شنیده‌اید که پیشگیری بهترازدرمان است، پس برای پیشگیری از ایجاد جای جوش، این نکات را رعایت کنید:

  • جوش و آکنه را نکَنید. این کار باعث خون‌ریزی آنها می‌شود و در ترمیم آنها اختلال ایجاد می‌کند.
  • حتی اگر جوش، احساس خارش و سوزش داشت آن را فشار ندهید.و دست‌کاری نکنید. این کار باعث تخریب پوست و ایجاد زخم می‌شود.
  • آب و مایعات زیادی بنوشید. مصرف میوه هم باعث می‌شود پوست زودتر ترمیم شود.
  • هنگامی که جوش‌هایی هر چند کوچک روی پوست‌تان دارید.از خراشیدن آنها پرهیز کنید. این کار می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های تیره‌ای شود که به‌سختی از بین می‌روند.

جای جوش هایی که آثارشان محو نمی‌شود

دکترکشاورزنیزبا تاکید بر این که معمولا جوش‌های بزرگ و چرکی آثاری از خود بر پوست به جا می‌گذارد، می‌گوید:
البته باقی ماندن آثار جوش به چند عامل بستگی دارد که یکی زمینه‌های ژنتیک پوست
برای ترمیم و بازسازی است که در برخی افراد، این زمینه بسیار ضعیف است.

از سوی دیگر دست کاری زیاد و فشار دادن جوش‌های چرکی به باقی ماندن جای آنها روی پوست منجر می‌شود،
پس توصیه می‌شود که در هر شرایطی از دستکاری جوش‌ها پرهیز شود.

جای جوشی که محو می‌شود

متخصصان پوست معتقدند پیشگیری از ایجاد جای جوش بسیار ساده‌‌تر از درمان آن است،
به همین دلیل دراکثرموارد،این متخصصان بر درمان طبی زودرس و طولانی جوش‌ها یعنی تا محو شدن کامل آنها تاکید می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌الله تاکید می‌کند:
اگرجای جوشی به شکل لکه‌های قرمزروی پوست دیده شود،نیاز به درمان ندارد.وپس از مدتی به خودی خود محو می شود،
اما اگربه شکل لکه‌ها قهوه‌ای باشد، با لیزر قابل درمان است.
از سوی دیگر لکه‌های تیره و قهوه‌ای رنگ با لایه‌برداری یا پیلینگ‌های پوستی نیز قابل رفع است.

دکتر کشاورز می‌افزاید: درمان میکرودرم نیز نوعی از روش‌های لایه‌برداری محسوب می‌شود
که درآن ازروش‌های فیزیکی برای ازبین بردن آثارجوش استفاده می‌شود.اما رفع آثارعمیق به قابلیت بازسازی پوست وروش درمانی انتخابی،بستگی دارد.

منبع : chetor.com

fa.parsiteb.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *