ورود/ثبت نام

t چگونه بازیگر شویم؟
چگونه بازیگر شویم
چگونه بازیگر شویم چگونه بازیگر شویم در ایراندانلود کتاب چگونه بازیگر شویمچگونه بازیگر شویم در کودکیتست بازیگری تئاتر چگونه استچگونه در ترکیه بازیگر شویم ثبت نام برای بازیگری متن تست بازیگری

سینما و بازیگری جادوی فریبنده تمام عیار رشته‌های هنری ست،ما در این مقاله سعی داریم بصورت مختصر در بخش‌هایی مختلف در مورد هنرهفتم با شما صحبت کنیم. وتا آنجایی که میشود به سوالاتی که هرعلاقمندی به سینما وبازیگری درابتدای راه آموزش بازیگری ازخود میپرسد جواب بدهیم پس صبورباشید با مجله اینترنتی سبز شمال همراه باشید ومطلب را به دقت مطالعه نمایید

زیرا درهر بخش پاسخ ه سوال را بررسی خواهیم نمود.

 • چطور بازیگر شویم؟
 • تمرین های بازیگری تئاتر
 • آموزش بازیگری از طریق آموزشگاه ها و موسسات سینمایی و بازیگری
 • ورود به عرصه بازیگری از طریق تلاش و تمرین و خودساخته (انفرادی)
 • آموزشگاه سینمایی و آموزش بازیگری

چگونه بازیگر شویم؟

بازیگری یک رویای پر زرق و برق است که بسیاری از افراد آرزوی رسیدن به آن را دارندرشته‌ای از هنر که با تلفیق ذوق و استعداد و دیگر علوم، جادویی را در چشم بیننده خلق می‌کند. همینطور در مورد کارگردانی که میتواند شکل دهنده یک اثر هنری بی‌نظیر باشد.هنرهای نمایشی و سینما علاوه بر فعالیت نمایشی، گستره‌ای از رشته‌های دیگر را در بر می‌گیرد و انواع علوم مختلف در آن دخیل هستند.

انواع ورزش ها و متدهای زیبایی و طراحی، فناوری‌ها و جلوه‌های ویژه، جدیدترین تحقیقات و دست آوردهای علمی و نظامی و دیگر علوم دخیل در آن که جزو بدنه جدایی ناپذیر این غول سیری ناپذیر است. علاقمندان به این رشته‌ی هنری در ابتدای کار با سوالات زیادی مواجه هستند: مثلا: شروع بازیگری از کجاست؟ بهترین کلاس بازیگری کجاست؟ کدام آموزشگاه بازیگری از همه بهتر است؟

بهترین استاد آموزش بازیگری و تئاتر کیست؟ بهترین رشته هنرهای سینمایی چیست؟ هزینه کلاس‌های بازیگری چقدر است؟و بسیاری سوالات ریز و درشت دیگر که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت.در ابتدای کار این موضوع را بررسی مینماییم که برای شروع بازیگری و آموزش بازیگری چکار باید بکنیم؟

چطور بازیگر شویم؟

بطور کلی از ۳ روش میتوانید وارد عرصه بازیگری شوید:

۱- تحصیلات دانشگاهی

۲- ورود به آموزشگاه های سینمایی و بازیگری

۳- خود ساخته و خودآموز ( با تلاش و پشتکار خود فرد )

پس در ابتدای کار باید بدنبال انتخاب یک رشته هنری مناسب با علایق خود باشید و بهترین راه برای انتخاب رشته مناسب هنری درک علایق درونی هر فرد است.و بعد از آن مراجعه به مشاورین آموزشگاه های سینمایی و بازیگری و تحقیق و بررسی درباره رشته‌ی مورد علاقه خود که در زیر کمی در مورد آن صحبت میکنیم.

چگونه بازیگر شویم؟

چه رشته ی هنری را انتخاب کنیم؟

علاقمندان به هنر و سینما همواره در انتخاب گرایش های مختلف سینما دچار مشکل می شوند و تفکیک و انتخاب آن برایشان سخت است و همواره در حال پرسش این سوال هستند.که کدام رشته سینمایی ازهمه بهتر است؟ بازیگری؟ کارگردانی؟ نویسندگی؟فیلمبرداری؟ طراحی صحنه؟ و دیگررشته های هنرهای نمایشی و هنری.

پاسخ به سوال همیشگی علاقمندان به بازیگری و سینما کمی دشوار است،چرا که هرفرد نسبت به توانایی های فردی وعلاقه و نیز میزان اطلاعات دریافتی ازمحیط پیرامون خود انتخاب‌های متفاوتی دارد.

مثلا شخصی که در اقوام خود هنرمندی را در زمینه‌ی گویندگی و دوبله دارد به تبع آن اطلاعات و علاقه‌ی بیشتری به هنر گویندگی و دوبله پیدا می‌کند (محیط پیرامون).

در این بین می‌توان به نقش مهم مشاوره رایگان در آموزشگاه های سینمایی وبازیگری اشاره کرد که تاثیر بسزایی در شناخت هنرجویان به رشته‌های مختلف می‌باشد.همچنین علاقه‌مندان رشته‌های هنری نمایشی باید توانایی درک مسائل روز را به خوبی داشته باشند چون یک هنرمند، بازیگر، تهیه‌کننده، کارگردان و… باید مسائل جامعه را به‌ خوبی شناخته و از احساسات و قوه تخیل بالایی برخوردار باشند.

تمرین های بازیگری تئاتر

از یک دید، بازیگری سه رکن اساسی دارد: حرکت (بدن) بیان (صدا) و ذهن(تخیل و تمرکز و تفکر)تقویت بازیگر در این سه اصل تقریبا معادل است با ارائه بهتر و جذاب تر نقش مربوط.اما برای تقویت این عوامل و در نتیجه توان بازیگری چه باید کرد؟

تمرین های زیر در این راستا مفید هستند:

۱-تمرین های حرکت:

هدف از این تمرین ها راحت شدن عضلات و رهایی از گرفتگی و ایجاد قابلیت انعطاف است.در سینما ، شات ها ونماهای مختلفی در خدمت بازیگرهستند که بازیگر میتواند بازی خود را با نمای مربوط تطبیق دهد.مثلا در سینما بازیگر در نمای کلوز آپ نیازی به گرم کردن پاها و دستها ندارد.اما در تئاتر تماشاگر مدام هنرپیشه را در نمای فول یا لانگ شات می بیند(تمام قد و با قابلیت حرکت). تمرین های کششی مناسب قبل از پرداختن به نمایشنامه می تواند بازیگر را برای ایفای بهتر نقش آماده کند.غیر از حرکات درشت بدن عضلات صورت (میمیک) نیز نقش حائز اهمیتی در کیفیت ارائه بازی دارد.

حرکت مردمک چشم ها،چرخش زبان در دهان،حرکات ابرو تا حد امکان،حرکت درشت لبها و باز و منقبض کردن صورت به شکل غلو و اغراق آمیز قبل از کار میتواند تاثیر به سزایی در آمادگی انتقال حس بازیگر داشته باشد.

۲-تمرین بیان:

ارائه ی بیان مناسب در تئاتر بسیار سخت تر از سینماست.در تئاتر بوم صدا حرکات بازیگر را تعقیب نمیکند و او باید خود صدای خود را به تمام تماشاگران حتی تماشاگران انتهای سالن به شکل واضح و مفهوم و رسا برساند!

صدای بازیگر باید رسا باشد:  یعنی به خوبی به گوش تماشاگران برسد.تمرین صداهای آوایی و یا شعرهای کوتاه با تن صداهای مختلف میتواند کمک خوبی در این مورد باشد. شایان ذکر است که یک بازیگر باد بتواند حتی گاها صدای درگوشی را طوری بیان کند که تماشاگران انتهای سالن نیز آنرا بشنوند و بفهمند.

صدای بازیگر باید واضح و مفهوم باشد: خوردن حرفهای آخر کلمه یا جمله یکی از ایرادات و مشکلات اساسی بازیگران تازه کار است.بیان در تئاتر باید کاملا واضح مطرح شود و تک تک حروف کلمات قابل تشخیص باشند.

چگونه بازیگر شویم
چگونه بازیگر شویم چگونه بازیگر شویم در ایراندانلود کتاب چگونه بازیگر شویمچگونه بازیگر شویم در کودکیتست بازیگری تئاتر چگونه استچگونه در ترکیه بازیگر شویم ثبت نام برای بازیگری متن تست بازیگری

در این راستا امثال تمرین های زیر مفیدند:

(این تمرین ها را با صدای بلند انجام دهید و مراقب باشید که کلیه ی حروف را واضح ادا کنید)

در لُرستان نُه لُر است و هر لُری نُه نَره لر  نره لر چه نره لر!هر نره لر نه نره لر

رشته‌ی تسبیح اگر بگسست، معذورم بدار!

دستم اندر ساعد ِ ساقیّ ِ سیمین ساق بود!

جمله ی ناگوارشت از طلب گوارش است

  ترک گوارش ار کنی زهر گوار آیدت

سرو چمان من چرا میل چمن نمی‌کند/ همدم گل نمی‌شود، یاد سمن نمی‌کند

تو چو بوبک ربابی به ستیزه تن ز دستی /من خسته از ستیزت به نفیـر چون ربابم

تو گرد دلم گردان من گرد درت گردان  / در دست تو در گردش سرگشته چو پرگارم

 پنج من پشم و پنج من کشک پنج من کشکِ پنج پشمش کم پنج من پشمِ پنج کشکش کم

و دیگر اینکه صدای بازیگر باید بدون لهجه (به جز موارد خاص که تعمدیست) و همچنین شفاف باشد.

۳- تمرین سه اصل ذهنی تفکر ، تخیل و تمرکز:

در این مورد تمرین های بداهه پردازی، خلاقیت در ایفای نقش ها در موقعیت های خاص بدون ارائه دیالوگ، و آماده سازی بازیگر به شکل رویا پردازی و تخیل با چشمان بسته ودر سکوت(فقط با تصویر سازی کارگردان و صحبتهای آرام او) که برای رهایی از دغدغه ها و مشغولیات فکری خارج از کار صورت میگیرد،میتواند مفید باشد.

از شرایط ورود به رشته سینما علاقمندان به رشته سینما برای دانش آموزانی که امتیاز لازم هدایت تحصیلی را بدست آورند محیاست و می‌توانند برای پایه دهم از بین شاخه فنی و حرفه ای و رشته های زمینه هنر، رشته سینما را انتخاب کنند و به ادامه تحصیل بپردازند.

بهترین کلاس بازیگری کجاست؟

آموزش بازیگری از طریق آموزشگاه ها و موسسات سینمایی و بازیگری

بهترین کلاس بازیگری کجاست؟

ممکن است عده‌ای برای ورود به عرصه هنرهای نمایشی و سینما زمان یا موقعیت تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی را نداشته باشند و بخواهند از طریق مراکز آموزشی و آموزشگاه‌های سینمایی و بازیگری مشغول به آموزش شوند که در اینصورت باید بدنبال یک آموزشگاه بازیگری مناسب باشند.یکی از پر تکرارترین سوالات در بین جویندگان عرصه بازیگری این است که بهترین کلاس بازیگری کجاست؟ یا بعد از اتمام دوره های بازیگری بازیگر میشویم؟

همه به دنبال بهترین کلاس بازیگری هستند و پس از مراجعه به آموزشگاه ها و کسب اطلاعات و شرایط ویژه هر کدام، سردر گم شده و در انتخاب محل مناسب برای آموزش دچار وسواس می‌شوند. شاید بهتر است نکاتی را برای انتخاب بهتر یک آموزشگاه خوب به شما ذکر کنیم.

کجا تست بازیگری بدهیم؟

دراینجا جا دارد به نکته مهمی اشاره کرد که سوال بسیاری ازعلاقمندان بازیگری میباشد، اینکه کجا تست بازیگری بدهیم؟ باید توجه داشته باشید تست بازیگری فقط برای سنجش توانایی های فرد هست ودادن تست برای انتخاب بازیگر و بازی در فیلم توسط دفاتر سینمایی یا کارگردان ها صورت میگیرد.

البته ممکن است که آموزشگاهی برای ورود و پذیرش هنرجو هم تست بگیرد اما فقط برای تعیین سطح میباشد. اینطور نیست که فرد بعد از دادن تست بازیگری بتواند در آموزشگاهی شروع به آموزش کند.

نکات مهم در انتخاب یک آموزشگاه بازیگری خوب

در متن زیرسعی بر آن داریم که طی نکاتی بهترین کلاس بازیگری خوب را برای انتخاب به شما شرح دهیم:

نکته اول:

 به نوعی روش‌های آموزش تئوری در آموزشگاه‌ها تفاوت کمی با یکدیگر دارند و اکثرا از سرفصل‌های مشخص شده‌ای برای آموزشها استفاده میکنند که توسط اداره محترم ارشاد مشخص شده است،پس تمرین و پشتکار، استعدادهای فردی، برنامه ریزی و نظم در کار و زندگی از عوامل بسیار مهمی است که شما را از باقی متمایز میکند.

بازیگری و ایفای نقش در گروه های تئاتری کوچک یک تکنیک است که با بهره‌گیری از اصول و قواعد آن می‌توان یک بازیگر یا بازیگردان (کارگردان) خوب و مطرح شد.

تمرین مداوم” عاملی مهم در بازیگری است و اگر تمرین وجود نداشته باشد، تمامی فنون به فراموشی سپرده می‌شود بنابراین تمرین باید به طور پیوسته، دقیق و منظم باشد.

نکته دوم: 

برای انتخاب یک آموزشگاه بازیگری خوب بهتر است به اساتید آن نیز توجه کنید و در مورد رزومه فعالیت آنها تحقیق کنید چراکه موفقیت اساتید در آثارشان کاملا پیداست.هنگام ثبت نام به مشخصات آن دوره دقت کامل داشته باشد چرا که بهتر است تمام مراحل آموزش و کلاس ها توسط همان اساتید عنوان شده برگزار شود که این خود یکی از نکات مثبت آن آموزشگاه محسوب میشود.

نکته سوم:

 محیط و امکانات یک آموزشگاه سینمایی و بازیگری هم در کیفیت آموزش بی تاثیر نیست ولی جزو شروط لازمه محسوب نمیشود.البته میتواند جزو عواملی مثبت در یادگیری هنرجو باشد زیرا مطمئنا آموزش در محیطی پویا و منظم بهتر صورت میپذیرد.

نکته چهارم: 

یکی از نکات مهمی که در مورد آموزشگاه موفق باید مورد توجه قرار گیرد میزان هنرجویان خروجی موفق آموزشگاه می‌باشد. موفقیت هنرجویان خروجی یک آموزشگاه نشان می دهد که روند آموزش ها طبق اصول و با بهترین کیفیت آموزشی صورت گرفته است.

نکته پنجم:

 سعی کنید برای تسلط بیشتر و توسعه مهارت‌های خود دوره‌های دیگر را چون کارگردانی، عکاسی، دوره‌های ورزشی و علایق دیگر را نیز سپری کنید، یک بازیگر تمام عیار باید به مهارت‌های گوناگون تسط کافی داشته باشد تا در پروژه‌های گوناگون بهترین کیفیت کاری خود را ارائه نمایید.

نکته ششم:

 دقت فرمایید که در این عرصه افراد سودجو بسیارند پس سعی کنید به مراکز آموزشی مراجعه کنید که برای فعالیت خود مجوز رسمی از وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشند

آیا پس از اتمام دوره های بازیگری مشغول به بازی و فعالیت میشویم؟

مسلما جواب این سوال خیر است، شما با ورود به یک آموزشگاه سینمایی در رشته مربوطه شروع به آموزش فنون سینمایی میکنید و پس از اتمام دوره مدرکی از سوی آموزشگاه (از نهاد صالح صدور دیپلم) دریافت میکنید، اما به هیچ عنوان هیچ آموزشگاهی موظف نیست که هنرجو را در پروژه یا فیلمی بازی یا مورد استفاده قرار دهد،

چرا؟ دراصل شما با ورود به آموزشگاه های سینمایی به آموزش اصول مهم سینمایی میپردازید که درادامه راه حتما به شما کمک خواهد کرد.

برای روشن تر شدن مطلب بگذارید یک مثال ساده بزنیم:

اگر قرار بر این بود که آموزشگاه بعد از اتمام دوره هنرجو را وارد سینما کند در آن صورت سالیانه میلیون ها هنرجو وارد سینمای کوچک کشور ما میشدند که این کاملا غیر ممکن است. فرض کنید شخصی وارد آموزشگاه موسیقی یا زبان یا باشگاه ورزشی شود، آیا در انتها آموزشگاه موظف است آن شخص را موسیقیدان یا خواننده کند؟ یا هنرجوی زبان را معلم زبان؟ یا وقتی وارد باشگاه میشوید درآخریک دوره ۳ تا یکساله قهرمان ملی شوید؟ خیر

توجه: اما شک نداشته باشید که هر فرد درهررشته و هنری تلاش و پشتکار، تمرین ونظم و همینطوراستعداد داشته باشد حتما درآن مسیر موفق میشود. برای همین هم آموزشگاه ها سعی دارند تا در طول آموزش ها هنرجوهای خود را زیر نظر داشته باشند و هنرجوهای با استعداد و پرتلاش را حتما حمایت خواهند کرد تا سریع تر به موفقیت برسند.

در این راه ممکن است هنرجو را در پروژه های ساخت خود یا پیشنهاد پروژه های دیگر ویا در انتهای دوره شرایط اجرای تئاتر و .. را فراهم کنند تا هنرجو هر طور شده دیده شود. زیرا معرفی کردن یک بازیگر خوب از سمت آموزشگاه برای همان آموزشگاه هم رزومه خوب و افتخار محسوب میشود.

آموزش بازیگری

ورود به عرصه بازیگری از طریق تلاش و تمرین و خودساخته (انفرادی)

بدون شک یکی از روش‌های ورود و انجام هر امری تلاش و پشتکار فردی هر شخص است،این بدین معناست که شما با صرف فعل خواستن و تلاش مضاعف قادر به رسیدن به هر چیزی هستید.چه بسیار بازیگران و افراد مشهور سینمایی در داخل و خارج از کشورهستند که همه بصورت تجربی و با تلاش وتمرین وارد عرصه نمایش و سینما شده اند و این امر چیزی دور از تصور نیست.

نکات مهم آموزش بازیگری برای اینکه بازیگر خوبی شویم؟

درذهن خود تصورنکنید که باهزینه زیاد ورفتن به گران‌ترین آموزشگاه های بازیگری درانتها به راحتی مشغول به فعالیت می‌شوید، خیر این تصوری کاملا اشتباه است.بهترین بازیگران ایران و دنیا با تلاش و سخت کوشی بسیار به جایگاه کنونی شان رسیده‌اند،

اینکه تصورکنید صرفا با شرکت در چند دوره آموزشگاه‌های سینمایی معروف و یا شرکت در ورکشاپ‌ها و کارگاه های افراد معروف شما تبدیل به بازیگر یا کارگردان تمام عیار خواهید شد یک اشتباه بزرگ است.مسلما تاثیر شرکت در چنین کلاس‌ها و کارگاه‌هایی را نمی‌توان نادیده گرفت ولی اگر بدون تلاش و تمرین و پشتکار باشد شما هیچ پیشرفتی نخواهید داشت

زیراهمانطورکه قبلا گفتیم هیچ آموزشگاهی موظف به استفاده هنرجوها در پروژه ها یا معرفی برای بازی درپروژه ای نیست.عرصه بازیگری میدانی است که فقط با پشتکار، تمرین‌های مداوم، تجربه و استعداد می‌توان در آن وارد شد، پس ازخودتان غافل نشوید که سرمایه‌ی اصلی پیشرفت و ترقی، خود شما هستید.

روزمرگی در زندگی بازیگران از عوامل عدم موفقیت این قشر است و داشتن بدن ورزیده و سالم، صدایی بدون نقص و فن بیان صحیح تلفظ کلمات از عوامل مهم در تکنیک بازیگری شمرده میشود.بازیگر از لحاظ فنی باید بداند که چگونه کلمات را به درستی تلفظ کند و داشتن فن درست و تمرین آن می‌تواند به ادامه مسیر و موفقیت وی کمک کند.

زمینه های شغلی رشته سینما

زمینه های شغلی رشته سینما

 • ساخت فیلم با عوامل غیر حرفه ای و حرفه ای
 • دستیار کارگردان
 • دستیار فیلم بردار
 • دستیار تدوین و نورپردازی
 • طراحی و نقاشی صحنه
 • کارگردان سینما
 • تولید برنامه های سینما
 • طراحی گریم و ماسک
 • نویسنده فیلمنامه

آموزشگاه سینمایی و آموزش بازیگری

مجموعه مراکز سینمایی و بازیگری شامل:

آموزشگاه سینمایی و آموزش بازیگری و موسسات هنرهای نمایشی برگزار کننده کلاس‌ها بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و …

 • آموزشگاه هنرهای نمایشی شبکه هنر
 • موسسه فرهنگی ترنم باران۰
 • آموزشگاه سینمایی اندیشه ماهان۰
 • آموزشگاه هنرهای نمایشی شکلک۰
 • آموزشگاه بازیگری ۸ میلیمتری (هومن سیدی)۱موسسه بازیگری خانه پدری هنرمندان آمل۰
 • موسسه فرهنگی هنری عرفان کهن۰
 • آموزشگاه بازیگری مکتب کمدی ایران۰
 • آموزشگاه هنرهای نمایشی یاجلو۰
 • آموزشگاه عکاسی کاندید۰
t چگونه بازیگر شویم؟
چگونه بازیگر شویم چگونه بازیگر شویم در ایراندانلود کتاب چگونه بازیگر شویمچگونه بازیگر شویم در کودکیتست بازیگری تئاتر چگونه استچگونه در ترکیه بازیگر شویم ثبت نام برای بازیگری متن تست بازیگری

حرف آخر

با توجه به مطالب گفته شده به نتیجه میرسیم که رشته های سینمایی یکی ازرشته های پرطرفداربین علاقمندان هنرمی‌باشد که باید با دیدی باز و انتخابی صحیح وارد آن شد.

یکی از سوالات پر تکراری که از ما پرسیده می‌شود این است که آیا بعد ازخروج ازآموزشگاه بازیگری وسپری کردن دوره‌های آموزش بازیگری چند وقت دیگر وارد عرصه‌ی سینما یا تولید می‌شویم؟ پاسخ به این سوال دقیق نیست زیرا ورود به عرصه جدی و حرفه ای رشته های هنری، سینمایی و نمایشی کاملا با استعداد هنرجو در ارتباط است،چه بسیار بازیگرانی که بعد از سالیان سال تلاش بی‌وقفه نتوانسته‌اند وارد تلویزیون یا سینما شوند و فعالیت و علاقه خود را در تئاتر یا رشته های دیگر کشف کرده اند و این چیزی از ارزش آنها کم نکرده است.

همانطور که قبلا هم گفتیم هیچ آموزشگاهی موظف نیست بعد از اتمام دوره ها هنرجو را در فیلم یا پروژه ای بازی دهد و با سیل علاقمندان ورود به عرصه سینما این تفکری دور از عقل است.اما مراکز آموزشی به جهت حمایت و پشتیبانی از هنرجویان مستعد و نخبه خود بی شک تدابیر لازم برای بهتر دیده شدن خروجی های خود را انجام میدهند تا کسب موفقیت آنها نکته مثبتی در اعتبارشان محسوب شود.

ورود به عرصه هنر نیاز به تلاش بی وقفه و پشتکار توام با علاقه دارد تا با قدرت تمام و خلاقیت در کار پله های ترقی را طی کرد تا در یک نقطه طلایی دست رنج تلاش خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست بیاورید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *