MCI
چگونه با گوشی عکس هنری بگیریم؟
چگونه با گوشی عکس هنری بگیریم؟آموزش گرفتن عکس زیبا

امروزه عکاسی به یه کار سرگرم کننده و درآمدزا تبدیل شده ، هرکس سعی میکنه با هر وسیله ای که در دسترسش هست برای عکاسی و ثبت خاطرات خود استفاده کنه خیلی از ماها عکاس‌های حرفه‌ای نیستیم و هرگاه خواستیم عکسی رو ثبت کنیم به مشکلاتی از جمله بی کیفیت بودن عکس و بد بودن موقعیت عکس و…رو به رو شدیم . شاید گرفتن عکس کار ساده ای به نظر بیاد اما لازمه ی گرفتن عکسی زیبا وهنری داشتن اطلاعات کافی درباره آن است آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید چرا بعضی‌ها عکس‌های قشنگ‌تری نسبت به بقیه می‌گیرند؟ در این مقاله می‌خواهیم نکته‌ها و ترفندهایی برای گرفتن عکس‌های بهتر با گوشی موبایل یاد بگیریم. تا بتونیم عکس های زیبا تر و حرفه ای تری رو داشته باشید

چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم؟

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • نحوه گرفتن عکس هنری از خود
 • یادگیری تنظیمات دوربین گوشی
 • استفاده از ژست عکاسی در عکس های خود
 • استفاده از لباس مناسب در عکاسی
 • نحوه گرفتن عکس حرفه ای با موبایل

ترکیب‌بندی در عکس‌های هنری

در زیر روش‌هایی برای ترکیب‌بندی در عکس‌های هنری معرفی شده‌اند که با پیروی از آن‌ها می‌توانیم پاسخ سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم را به نحو بهتری بدهیم.

گرفتن عکس هنری از خود با حالت دست از بالا

سلفی گرفتن باحالت دست از بالا می‌تواند زاویه فوق‌العاده‌ای را به‌عکس‌های شما بدهد زیرا چشم‌های شما بیشتر خود را نشان می‌دهند و صورت و گردن شما کوچک‌تر به نظر می‌رسند.

 • عکس گرفتن از پایین باعث می‌شود برخی چهره‌ها و افراد قدرتمند به نظر برسند اما معمولاً در این زاویه بینی و پوست شما برجسته به نظر می‌رسد که برای اکثر مردم زاویه خوشایند و تروتمیزی محسوب نمی‌شود.
 • بهتر است که دست را خیلی پایین یا بالا نگیرید که زاویه اصلی عکس منحرف و خراب نشود.
 • دوربین را کمی دورتر و بالاتر از چشم نگه‌دارید سپس عکس بگیرید.

گرفتن عکس از سمت سایه

سمتی که سایه روی صورتتان قرار می‌گیرد را پیدا کنید. برای این کار ابتدا به آینه نگاه کنید یا با دوربین گوشی‌تان چک کنید و چند مدل عکس تمرینی بگیرید و بیشتر جهت قرار گرفتن در منبع نور را دریابید که کدام قسمت صورت تیره‌تر به نظر می‌رسد. برای اینکه به‌صورت خود جلوه‌ی هنری بدهید عکس را از سمت سایه بگیرید و البته توجه داشته باشید که تابش مستقیم نور آفتاب نیز سبب محو شدن صورت درون عکس شده و تأثیری منفی خواهد داشت.

نورپردازی در عکاسی پرتره

استفاده از رویکردها و فیلترهای هنری

برای گرفتن عکس هنری از خود بهتر است از رویکردها و فیلترهای هنری استفاده کنید. بجای یک عکس سنتی و زاویه‌ی تکراری، سعی کنید عکسی متفاوت بگیرید. در اینجا چند مدل جایگزین عکس‌های تمام‌رخ را بیان می‌کنیم:

 • عکس با نمایه نیم‌رخ صورت.
 • عکس از نصف صورت چه سمت راست یا چپ.
 • عکاسی با زوم شدن روی چشم، دهان یا گونه به‌عنوان نمونه فردی که دارای چشم‌های رنگی یا موهای زیبا هست، باید با کمی زوم کردن، توجه بیشتری را به سمت رنگ چشم‌ها و موها جلب کند.

جلوگیری از نزدیکی لنز گوشی به مرکز صورت

یکی دیگر از مواردی که باید پیرامون سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم رعایت کنید، این است است که لنز گوشی را به‌طور کامل نزدیک مرکز صورتتان نیاورید. بهترین عکس‌ها با دنبال کردن قانون یک‌سوم در عکاسی گرفته می‌شوند و در حقیقت اولین گام در ترکیب‌بندی بهتر است. قانون یک‌سوم برای بسیاری از عکاسان تازه‌کار همانند معجزه عمل می‌کند. قانون یک‌سوم مجموعه‌ای از اصول راهنماست که از یک گرید (جدول) فرضی با دو خط افقی و دو خط عمودی استفاده می‌کند. سوژه‌ها روی خطوط این گرید یا محل تلاقی آن‌ها باهم قرار داده می‌شوند تا به‌عکس عمق و جذابیت بیشتری بدهند.

بیشتر بخوانید:

گرفتن عکس هنری با دور نگه داشتن لنز دوربین از صورت خود

لنز دوربین را از صورتتان دورنگه دارید زیرا لنز دوربین هر چیزی که ازنظر جسمی به آن نزدیک باشد را کج و ناهموار نشان می‌دهد. به دلیل اینکه فاصله دوربین تا صورت شما در عکس سلفی به‌اندازه طول بازوهایتان است اغلب بینی شما بزرگ‌تر از آن چیزی که در واقعیت هست، به نظر می‌رسد و این ظاهر مورد پسند خیلی از افراد نیست.

 • اگر می‌خواهید یک عکس سلفی هنری از نزدیک داشته باشید، دوربین را از صورت خود دور نگه دارید اما آن راکمی زوم کنید و عکس را بگیرید، سپس دور عکس را برش بزنید تا به نظر برسد که از نزدیک گرفته‌شده است.
 • اگر دوربین شما تایمر دار هست، بهتر است آن را در مکان و زمان مشخصی تنظیم کنید سپس عقب بروید درنتیجه عکس شما بسیار زیباتر و بهتر خواهد شد.
نحوه به دست گرفتن دوربین

بیشتر بخوانید:بهترین گوشی در دنیا چیست ؟ مقایسه ی بهترین برند های گوشی دنیا

گرفتن عکس هنری از خود با استفاده از دوربین اصلی موبایل

از دوربین اصلی موبایل خود استفاده کنید زیرا دوربین پشتی گوشی‌های هوشمند برای عکاسی کیفیت بالاتری نسبت به دوربین جلو دارند و شما می‌توانید عکس‌های هنری و حرفه‌ای‌تری را از خود بگیرید. راه دیگر این است که یک آینه را در جلوی گوشی خود قرار دهید و با این کار می‌توانید ببینید که در عکس چگونه به نظر می‌رسید و پیش نمایه تصویری را که می‌خواهید به‌طور مؤثر بیندازید. مطمئن باشید در این مورد لبخندی جعلی نخواهید داشت.

کمک گرفتن از دیگران در عکاسی

از کسی بخواهید که از شما عکس بگیرد. البته همیشه این کار ممکن نیست و احتمالاً عکس گرفتن از کسی برای شما مطلوب‌تر است. احتمال دارد که نگران نگه‌داشتن دوربین، چگونگی زوم کردن یا لرزش دستتان بشوید اما بهتر است روی سوژه یا فیلترهای عکاسی هنری تمرکز کنید که نحوه‌ی نمایش عالی داشته باشد.

 • از یک دوست بخواهید از شما عکس بگیرد، ممکن است شما را در مورد آن اذیت کند یا عکس‌هایش باب میل شما نباشد و حتی از شما بخواهد که شما از او عکس بگیرید.
 • اگر در یک مراسم یا مکان مهم یا در حال انجام فعالیت خاصی هستید بهتر است از فردی بخواهید از شما با همکارانتان یا دوستانتان در حضور افراد دیگر عکس بگیرد، فقط توجه داشته باشید که فرد قابل‌اعتماد است و موبایل یا دوربین شمارا به سرقت نبرد.

استفاده از ژست در گرفتن عکس هنری از خود

در زیر مواردی را در مورد استفاده از ژست مناسب برای سلفی گرفتن معرفی می‌کنیم:

حذف غبغب

یکی از رایج‌ترین اشکالات در عکس داشتن غبغب است که پیشنهاد می‌کنیم آن را حذف کنید. برای حل این قسمت بهتر است گردن خود راکمی بالا ببرید و چانه را از بدن خود دور کنید در این صورت غبغب رفع می‌شود. این کار ممکن است در حین عکاسی ناخوشایند به نظر برسد اما عکس شمارا بسیار زیباتر می‌کند.

نحوه حذف غبغب در تصویر پرتره

گرفتن عکس هنری از خود با عقب کشیدن شانه‌ها

شانه‌های خود را به عقب بکشید. شانه‌های آویزان و ژست شل در عکس هیچ‌گاه رایج و زیبا نیست، بنابراین مطمئن شوید که شانه‌های خود را به سمت پایین و عقب نگه می‌دارید. این کار باعث می‌شود گردن خود را بالا بکشید و با پرستیژ تر شوید و عکس خود را بهبود ببخشید. همچنین می‌توانید بجای اینکه با ویرایش شانه‌های خود را مربع کنید، شانه‌های خود را یکی به سمت بالا و دیگری را به سمت پایین کج کنید.

کنترل و تنظیم نگاه

نگاه خود را کنترل و تنظیم کنید. گرفتن عکس‌های سلفی پرتره و به اشتراک گذاشتن آن‌ها باعث می‌شود شما بسیار جدی و اخمو به نظر برسید. تلاش کنید عکسی طبیعی بگیرید که عواطف و احساسات سوژه را به بهترین شکل بیان کند. نتیجه‌ی بهترین عکس از چهره بایستی احساس شادی، غم، خشم، ترس، دلهره، عصبانیت شدید، اضطراب، اشک، غرور یا هر احساس حقیقی دیگری را در لحظه ثبت و این حقیقت به بیننده تصویر القا و به‌درستی درک شود.

کنترل و تنظیم نگاه درعکاسی

گرفتن عکس هنری از خود با زاویه دادن به صورت یا بدن

یکی از موارد دیگری که باید پیرامون سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم این است که به صورت یا بدن خود زاویه دهید. بجای اینکه صرفاً در قاب مربعی صاف و بدون حالت رو به دوربین بایستید بهتر است به‌صورت یا بدن خود کمی زاویه دهید و برای مشخص شدن این کار پیشنهاد می‌کنیم که چند مدل عکس تمرینی بگیرید. قرار دادن بدن در قاب تمام قد شمارا لاغر و باریک نشان می‌دهد، لطفاً به منحنی‌های بدن خود توجه کنید و اهمیت دهید. به‌عنوان‌مثال برای نشان ندادن اضافه‌وزن بدن، بهتر است بیشتر وزن خود را روی پای راست بیندازید که این کار باعث ایجاد منحنی، یک منحنی S مانند می‌شود و شخص لاغرتر به نظر می‌رسد.

نگاه کردن به دور از دوربین

برای گرفتن عکس جذاب و پرانرژی، لطفاً دور از دوربین را نگاه کنید حتی اگر چشمان شما بهترین ویژگی را داشته باشند.

 • شما می‌توانید با نگاه کردن به کنار دوربین یا بالای آن به باز بودن و گستره‌ی زیبایی چشمانتان تأکید کنید.
 • از قرمز شدن چشم‌های خود جلوگیری کنید. این پدیده به علت نور کم در فضا یا اتاقی که در آن عکس‌برداری انجام می‌شود یا نزدیک بودن فاصله فلش با لنز دوربین است که این اتفاق معمولاً در تلفن‌های همراه و دوربین‌های کوچک خانگی رخ می‌دهد.


شانه ها را بچرخانید

این یک نکته ساده ولی مهم است. اگر سوژه مستقیم رو به دوربین بایستد، بزرگتر (از لحاظ سایز) به نظر خواهد رسید. وقتی از یک بازیکن فوتبال یا رئیس یک شرکت بزرگ عکاسی می کنید، شاید این ژست بدی نباشد، ولی برای یک پرتره و به تصویر کشیدن زیبایی مناسب نیست. با چرخاندن سوژه، آن ها در مقابل دوربین لاغر تر به نظر خواهند رسید.

 • نکاتی که مطرح شدند را در لیست زیر خلاصه می کنیم
 • مو پشت یک شانه، جلوی دیگری است
 • چانه جلو داده شده
 • بازو از پهلو فاصله داده شده
 • پیچ کمر هیچ المان بصری عریض کننده ای ندارد
 • شانه ها چرخیده اند
 • قسمت رنگی چشم نسبت به سفید بیشتر دیده می شود
 • بینی خط فرضی صورت را نمی شکند

چگونه عکس هنری بگیریم

گرفتن عکس هنری از خود با نشان دادن احساسات واقعی

مورد دیگری که باید پیرامون سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم را در نظر بگیرید، این است که احساسات واقعی خود که به‌طور طبیعی در چهره شما به وجود می‌آید را نشان دهید. یک لبخند مصنوعی دلپذیر نیست بنابراین اگر می‌خواهید در عکس لبخند بزنید به چیزی فکر کنید که واقعاً آن لحظه شمارا خوشحال کند یا قبل از گرفتن عکس باعث خنده‌ی شما شود.

 • اگر می‌خواهید واقعاً خوشحال به نظر برسید با چشمانتان لبخند بزنید نه‌فقط دهان. این پدیده فقط زمانی اتفاق می‌افتد که درواقع احساس خوشبختی کنید.
 • اشکالی ندارد که شما احساسات دیگر مانند غم، دلهره، عصبانیت یا نا امیدی را برای عکس ترجیح دهید اما سعی کنید واقعی و اصیل باشند.

استفاده از لباس مناسب هنگام سلفی گرفتن

برای عکاسی لباس مناسب و خوب استفاده کنید. اگر در موقعیت خاص و هدفمند هستید، به این فکر کنید که چه لباسی مناسب است و چگونه باید از آن در عکس استفاده کرد.

 • برای عکس‌های پروفایل در وب‌سایت‌های تجاری پیشنهاد می‌کنیم بالباس‌های رسمی ساده ولی حرفه‌ای با مدل مو مرتب را انتخاب کنید.
 • برای پروفایل‌های شخصی و روزانه ممکن است بخواهید جذاب و رنگارنگ به نظر برسید. لطفاً توجه داشته باشید که استایل و مدل مو و لباستان مرتب باشد که شلخته به نظر نرسید.
 • برای وب‌سایت‌های رسانه ایی اجتماعی، به این فکر کنید که جهان چگونه باید شمارا دریابد و بشناسد و در این مورد طیف انتخابی شما گسترده است.
استفاده از لباس مناسب در عکاسی

چگونه با موبایل عکس های حرفه ای بگیریم؟

۱- بالاتر گرفتن دوربین

چگونه با موبایل عکس های حرفه ای بگیریم


زاویه دید در عکاسی یکی از مهم‌ترین نکاتی‌ است که باید به آن توجه کرد. گرفتن دوربین بالاتر از سوژه به خصوص در حالت سلفی باعث می‌شود که چین و چروک‌های صورت کمتر در عکس مشخص شوند و پوست حالت صاف‌تری به خود گیرد. در ضمن این کار می‌تواند چین و چروک پوست زیر گلوی شما را از دوربین مخفی نگه دارد که نتیجه‌ آن عکسی جذاب‌تر خواهد شد. مسلما تنها راه بهتر شدن عکس بالاتر گرفتن دوربین نیست، ولی با این کار نه تنها پوست حالت بهتری به خود می‌گیرد، بلکه صورت شما کشیده‌تر نیز به نظر می‌رسد.


بیشتربخوانید:راهنمای خرید بهترین گوشی تا ۳ میلیون تومان
۲- تنظیم سرعت شاترخیلی از افراد هنگام عکاسی از امکاناتی که دوربین در اختیارشان می‌گذارد اطلاع درستی ندارند یا استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنند. تنظیم سرعت شاتر یکی از این امکانات است که امروزه اکثر گوشی‌های موبایل این قابلیت را به دوربین خود اضافه کرده‌اند. کنترل درست این عامل تاثیر بسیار مثبتی بر روی نتیجه‌ کار شما دارد.

به زبان ساده سرعت شاتر میزان زمان نوردهی به سنسور دوربین را مشخص می‌کند. در سرعت‌های بالاتر دوربین می‌تواند سوژه‌هایی با سرعت بالا را شکار کند و تمام جزییات را به نمایش بگذارد. در طرف مقابل، سرعت پایین شاتر برای عکاسی در محیط‌هایی با شرایط نوری کم مناسب‌تر است.

در این حالت نور بیشتر به سنسور تابیده می‌شود و اگر سرعت حرکت سوژه زیاد باشد، با تصاویری مات روبه‌رو خواهیم شد. در سرعت‌ پایین برای گرفتن یک نتیجه‌ مطلوب بهتر است که دوربین در یک حالت ثابتی قرار گرفته باشد. بنابراین استفاده از تری‌پاد یا مونو‌پاد کمک زیادی به شما می‌کند.

۳- قانون یک‌ سوم


ترکیب‌بندی یکی از پایه‌های مهم عکاسی محسوب می‌شود. اصلی‌ترین سرفصل‌ کلاس‌های عکاسی، مباحث مربوط به ترکیب‌بندی است. قانون‌های زیادی برای ترکیب‌بندی وجود دارند که شاید هم پیچیده و هم یادگیری آن‌ها سخت باشد. با این حال ساده‌ترین و کاربردی‌ترین ‌آن‌ها قانون یک سوم نام دارد. ایده اصلی این قانون بسیار ساده است. کادر عکاسی خود را به ۹ ناحیه مساوی تقسیم کنید. مستطیل وسطی را انتخاب کرده و سوژه‌ اصلی عکاسی خود را در یکی از گوشه‌های آن قرار دهید. در این حالت موضوع اصلی عکاسی بهتر به چشم می‌آید. با این حال مواظب خالی ماندن بقیه مستطیل‌ها باشید تا به فضای مرده در عکس شما تبدیل نشوند.

۴- آشنایی با ایزو

هرچند واژه‌هایی مثل سرعت شاتر یا ایزو به نظر خیلی سخت و تخصصی می‌آیند، ولی مفاهیمی ساده هستند که بر روی نتیجه‌ کار شما تاثیر مثبتی می‌گذارند. مقدار ایزو میزان حساسیت سنسور دوربین را در برابر نور مشخص می‌کند. مقدار پایین ایزو بیانگر حساسیت پایین‌تر سنسور دوربین به نور است. بنابراین اگر به دنبال ایجاد افکتی خاص نیستید، بهتر است زمان نوردهی به سنسور را برای جذب نور بیشتر کرد.

هرچه مقدار ایزو افزایش پیدا کند، حساسیت سنسور نیز هم‌راستا با آن افزایش پیدا می‌کند. همچنین نویز در تصویر به موازات ایزو حرکت می‌کند و می‌تواند عکس شما را خراب کند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید عوامل دیگر دخیل در عکس را کنترل کرد. به عنوان مثال می‌توان سرعت شاتر را نیزافزایش داد تا نویز به حداقل خود برسد.

۵- عکاسی پانوراما
بعضی اوقات سوژه‌ای که از آن عکاسی می‌کنید، در قاب دوربین شما جای نمی‌گیرد. بنابراین برای عکس‌برداری از سوژه باید از آن فاصله گرفت. گوشی‌های موبایل امروزی قابلیت کاربردی دیگری به نام عکاسی پانوراما دارند. با استفاده از این قابلیت می‌توان چندین عکس پیاپی در زاویه‌های مختلف گرفت و در نهایت با کنار هم قرار دادن آن‌ها یک عکس واحد تشکیل داد. بنابراین ایده استفاده از عکاسی پانوراما می‌تواند به شما در شکار سوژه‌هایتان کمک زیادی کند.

۶-عکس‌برداری HDR
یکی دیگر از امکاناتی که گوشی‌های موبایل امروزی در اختیار کاربران خود می‌گذارند، عکاسی HDR است. محدوده‌ی دینامیکی در عکاسی به معنای نسبت روشنایی و تاریکی عکس بوده که در HDR در حالت گسترده خود قرار می‌گیرد. بنابراین زمانی‌ که با کنتراست بالای نور در صحنه رو‌به‌رو هستید استفاده از حالت HDR خروجی بهتری را به شما تحویل می‌دهد. محیط‌های باز و عکاسی از مناظر یا عکاسی از سوژه‌هایی با منبع نوری در پشت یا جلو موقعیت‌هایی هستند که فعال کردن HDR می‌تواند در بهبود کیفیت عکس تاثیرگذار باشد.

۷- از زوم دیجیتال دوربین استفاده نکنید
با اینکه زوم کردن بر روی سوژه می‌تواند خیلی رضایت‌بخش باشد (در صورت وجود قابلیت زوم در موبایل‌تان)، اگر از زوم دیجیتال استفاده کنید کیفیت عکس شما کاهش یافته و در نهایت عکسی که خواهید داشت پیکسل‌های کمتری دارد. یادتان باشد شما همیشه می‌توانید عکس‌هایتان را بر روی کامپیوتر ویرایش کنید، پس کیفیت را خراب نکنید و عکس را با بهترین کیفیت ممکن ثبت کنید. البته موبایل‌هایی هستند که دوربین آن‌ها از زوم اپتیکال (Optical) برخوردار هستند که استفاده از زوم این دوربین‌ها مشکلی ندارد و این زوم‌ها کیفیت عکس را پایین نمی‌آورند.

۸- لنز خود را تمیز نگه دارید
یکی از مشکلاتی که برای استفاده از دوربین‌های موبایل با آن رو به رو هستیم تمیز و سالم نگه داشتن آن است. موبایل مدت زیادی در جیب ما یا کیف ما است و از آن در هر شرایط آب و هوایی استفاده می‌کنیم. در نتیجه موبایل شما می‌تواند به راحتی کثیف شود و یا صدمه ببیند. افتادن اثر انگشت بر روی لنز یکی از مشکلات متداول در استفاده از دوربین موبایل است، مخصوصاً اگر موبایل شما محافظی برای لنز دوربین نداشته باشد.

۹- با بالاترین رزولوشن
بعضی موبایل‌ها به شما اجازه می‌دهند که رزولوشن عکاسی دوربین را انتخاب کنید. بدیهی است که هر چقدر رزولوشن عکس بالاتر باشد کیفیت و وضوح عکس هم بالاتر خواهد بود. این قضیه برای موبایل‌هایی که سنسور دوربین آن‌ها کمتر از یک مگاپیکسل دارند، ملموس‌تر است. البته در نظر داشته باشید که هر چقدر رزولوشن عکس بالاتر باشد، عکس بزرگتر شده و در نتیجه حجم آن هم افزایش پیدا می‌کند، بنابراین عکس‌هایی که با رزولوشن بالاتری گرفته شده‌اند در زمانی که می‌خواهید آن‌ها را برای کسی به وسیله اینترنت بفرستید، زمان بیشتری خواهند برد.

جمع‌بندی
عکاسی چیزی بیشتر از گفتن چند توصیه است. برای گرفتن عکس‌هایی خوب که هم در خاطرات شما بمانند و هم در شبکه‌های اجتماعی مخاطب خود را پیدا کنند باید به تمرین عکاسی پرداخت. با این حال با به کارگیری توصیه‌های بالا تا حد زیادی می‌توان به موفقیت و ماندگار شدن عکس کمک کرد.

منبع: عصرایران ، واسط کالا

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب دیگر مجله اینترنتی سبزشمال را نیز از دست ندهید:

https://www.sabzshomal.ir/%d9%81%d8%a7%d9%84-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87/
https://www.sabzshomal.ir/vitamin-a/
https://www.sabzshomal.ir/%d8%a8-%d9%85-%d9%85-%d9%88-%da%a9-%d9%85-%d9%85/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *