ورود/ثبت نام

t توصیه های طلایی برای مراقبت نوزاد با استفاده از طب سنتی

تازه بچه دار شدید و نمی دانید که چطور باید از نوزادتان نگهداری کنید ؟ باید توصیه کنیم که مراقبت از نوزادان مستلزم توجه وآگاهی ویژه ای است بطوری که گفته شده ماه اول بعد تولد از حیاتی ترین روزهای زندگی نوزاد است . وقتی یک کودک متولد میشود شادی را برای خانواده و اطرافیانش به ارمغان می آورد، و علاوه بر آن به همان میزان هم مسئولیت را به همراه خود می آورد، پس لذا والدین جدید اغلب هنگام مراقبت از کودکانشان دچار برخوردهای پر از تناقض می شوند که شامل مسائلی مانند کمبود خواب،تسکین کودک و تغذیه کودک است . لازم به ذکر است بگوییم ما تحقیقاتی از طب سنتی ایرانی برای حفظ و ارتقا سطح سلامت و رشد و تکامل و مراقبت از نوزاد انجام دادیم تا لیستی از چیزهایی را که می توانند برای والدین جدید امروزه مفید باشند را در اختیار شما همراهان همیشگی مجله سبزشمال قرار دهیم.

شروع غذای کمکی نوزاد در طب سنتی	
تعبیر خواب نوزاد	
تشخیص تب نوزاد بدون دماسنج
پوشاندن سر نوزاد در طب سنتی
شعر برای نوزاد تازه متولد شده

مهم ترین نکات برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

 • چگونه باید یک نوزاد را در آغوش گرفت؟
 • چگونه می توان مراقب بند ناف نوزاد بود؟
 • چگونه در ۳۰ روز اول باید از نوزاد مراقبت کرد؟
 • چگونه می توان یک کودک را قنداق کرد؟
 • چگونه می توان به کودک شیر داد؟
 • چطور می توان به آروغ زدن کودک کمک کرد ؟
 • چگونه می توان کودک را حمام کرد؟
 • چگونه می توان کودک را خواباند؟
 • محل خواباندن نوزاد باید چگونه باشد؟
 • چگونه باید پوشک نوزاد را عوض کرد؟
 • چگونه می توان با کودک ارتباط برقرار کرد؟
 • سخن آخر

چگونه باید یک نوزاد را در آغوش گرفت؟

افزایش وزن نوزاد در طب سنتی
گرفتگی بینی نوزاد
پوشاندن سر نوزاد در طب سنتی
چگونه بینی نوزاد را تمیز کنیم
خس خس بینی در نوزاد نی نی سایت
کیپ شدن بینی نوزاد در شب
صدای بینی در نوزادان
علت خس خس بینی در کودکان

اکثرما زمانی که بچه مان را برای اولین بار درآغوش میگیریم نمیدانیم که چگونه باید آن ها را نگه داریم، به خصوص برای والدین جدید همیشه این ترس وجود دارد و بسیار مهم است که آن ها را با دقت کنترل کنید.گردن کودک بسیار ظریف است و وقتی میخواهید او را بلند کنید حتما باید دستتان را زیر سر او نگه دارید، از آنجا که کودک به طور فیزیکی نمی تواند از خود به تنهایی محافظت کند پس مسئولیت نگهداری صحیح از او برعهده والدین عزیز میباشد.همانطور که قبلا اشاره کردیم برای در آغوش کشیدن او باید یک دستتان در زیر سر و دیگری در زیر باسن نوزاد قرار بگیرد ،لازم به ذکر است که باید مراقب نقاط نرم روی سر نوزاد باشید، از تماس با این ناحیه باید تا جایی که ممکن است اجتناب کنید ،توصیه میکنیم برای آسوده خاطر بودن خود در هنگام نگهداری کودک و اطمینان از نگهداری ایمن او همیشه او را نزدیک سینه خود قرار دهید .

چگونه می توان مراقب بند ناف نوزاد بود؟


افزایش وزن نوزاد در طب سنتی
گرفتگی بینی نوزاد
پوشاندن سر نوزاد در طب سنتی
چگونه بینی نوزاد را تمیز کنیم
خس خس بینی در نوزاد نی نی سایت
کیپ شدن بینی نوزاد در شب
صدای بینی در نوزادان
علت خس خس بینی در کودکان

همانطور که میدانید در زمان بارداری جنین غذا و اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق بند ناف از بدن مادرش دریافت میکند. اما بعد از زایمان این بند ناف با گیره ای مسدود می شود و پل ارتباطی جنین با بدن مادرش جدا می شود و بند ناف به شکل پوست سیاه و خشکی دیده می شود.وجود بند ناف در ابتدای تولد به دلیل آنکه عصبی به آن متصل نیست به نوزاد آسیبی نمی رساند. اما باید از این بند ناف مراقبت نمود و آن را تمیز و خشک نگه داشت تا عفونی نشود. یادتان باشد اگر تا زمان افتادن بند ناف ، شاهد قرمزی یا ترشح موادی در این
ناحیه بودید حتما به نزد پزشک بروید زیرا ممکن است نشانه عفونت باشد.بخاطر داشته باشید که در این حالت نوزاد را نباید زیاد حمام کنید تا زمانیکه این قسمت از پوست، کاملا بهبود یابد و زائده بند ناف کاملا از بین برود. بهبودی بند ناف در کودکان متغیر است و معمولا تا دو هفته بطول می انجامد. در روز اول و دوم خشک شدن بند ناف نوزاد آغاز می شود و رنگ آن ابتدا زرد و بعد قهوه ای می شود.هنگام پوشک نمودن نوزاد باید پوشک را پایین تر از بند ناف او ببندید تا جریان هوا بند ناف را سریعتر خشک کند. با توجه به گفته های طب سنتی برای سریعتر افتادن بند ناف هرگز از الکل استفاده نکنید و فقط کافی است این قسمت را خشک و تمیز نگه دارید.

چگونه در ۳۰ روز اول باید از نوزاد مراقبت کرد

۳۰ روز اول بسیار حیاتی است و مهم است که مادر از خود مراقبت کند تا بتواند از کودکش به بهترین نحوه نگهداری کند.به مادران جدید توصیه می شود که حتما به تغذیه خود توجه کنند ، به خصوص زمانیکه در حال شیردهی به نوزاد دلبند خود هستند،خواب یک مساله بزرگ دیگر است که مادران جدید با آن روبرو هستند، معمولا توصیه می شود زمانی که فرزند آن ها می خوابد خودشان هم بخوابند، این کار باعث خواهد شد که آن ها به اندازه کافی بخوابند.

.چگونه می توان یک کودک را قنداق کرد


افزایش وزن نوزاد در طب سنتی
گرفتگی بینی نوزاد
پوشاندن سر نوزاد در طب سنتی
چگونه بینی نوزاد را تمیز کنیم
خس خس بینی در نوزاد نی نی سایت
کیپ شدن بینی نوزاد در شب
صدای بینی در نوزادان
علت خس خس بینی در کودکان

باتوجه به توصیه های طب سنتی، قنداق کردن باعث میشود پای بچه در حالت درستی قرار بگیرد و از پرانتزی شدن پا جلوگیری میکند.مسئله قنداق کردن صحیح نوزاد ، کلید مهم برای داشتن یک کودک آرام است. اول، ملحفه را به شکل مثلثی تا کنید، گوشه بالا را تا
کنید و کودک را روی ملحفه بگذارید، یک طرف ملحفه را به طرف سینه کودک بکشید تا به زیر بغل او برسد.حالا قسمت پایین ملافه را بگیرید، آن را روی پاهایش بگذارید و پشت شانه های او قرار دهید، سپس قسمت باقی مانده ملحفه را روی سینه کودک بکشید و آن را در زیر نوزاد قرار دهید، یک قسمت به درستی پیچیده شده و کودک را نزدیک سینه خود نگه دارید، ازآنجا که کودک به اندازه کافی راحت است، زودتر به خواب می رود.

روش قنداق کردن نوزاد
آموزش بستن قنداق نوزاد
قنداق کردن نوزاد تا چند ماهگی
خرید قنداق نوزاد
قنداق کردن نوزاد نی نی سایت
قنداق نوزاد قدیمی
آیا قنداق نکردن نوزاد باعث پرانتزی شدن پا میشود

چگونه می توان به کودک شیر داد


فیلم روش صحیح شیر دادن به نوزاد
نکات شیر دادن به نوزاد
همه چیز در مورد شیر دادن به نوزاد
آموزش عملی شیر دادن به نوزاد
شیردادن به نوزاد غریبه
نحوه شیردادن به نوزاد در سزارین
فیلم شیر دادن به نوزاد تازه متولد شده

اولین چیزی که به نوزاد باید داده شود شیر مادر است،شیردادن از سینه بسیار مهم است، به خصوص در چند روز اول ،چون شیرتنها منبع تغذیه نوزاد در اولین روزهای زندگی او است .طول مدت شیر خوردن و تعداد آن باید بر حسب قوت نوزاد باشد ولی برای
راحتی مادر و تنظیم هضم و خواب نوزاد بهتر است با نظم باشد.بعد از ٧-۶ ماهگی به محض بیرون آمدن دندانهای شیری کودک،باید غذای کمکی را شروع کرد و صبح و عصر حریره رقیقی به کودک داد و کم کم بر غلظت و مقدار آن افزود و نیز می توان آبگوشتی که نان در آن تکه شده باشد را کم کم به خردسال داد.برای تشخیص مناسب بودن شیر از نظر کیفیت و کمیت در ۶ ماه اول بعد از تولد مدام باید کودک را وزن کرد و تحت نظر گرفت.

غذای مادر هم خصوصیت خاصی ندارد، مقدار آن کافی و خوب و سریع الهضم باشد.طب سنتی عنوان کرده است که بهترین شیر، شیر مادر است؛ حتی اگر پستان بی شیر باشد و نوزاد آن را بمکد برای نوزاد مفیدخواهد بود.صبح ها بهتر است قبل از شیردادن، مادر کمی شیرش را بدوشد و دور بریزد و سپس به نوزاد خود شیر بدهد.انواع زیادی از بغل کردن ها وجود دارند که شما می توانید از آنها برای شیردهی استفاده کنید و باید هر کدام که برای شما و نوزاد راحت تر است را انتخاب کنید.

اگر یک نوزاد خواب آلود دارید که به هنگام مکیدن خسته می شود، ما یک راه حل برای شما داریم، پاهای کودک را در طول مواقع شیردهی برای بیدار نگه داشتن آن ها غلغلک دهید، این کار باعث می شود مطمئن شوید که آن ها با شکم خالی به خواب نمیروند.

چطور می توان به آروغ زدن کودک کمک کرد


علت سخت آروغ زدن نوزاد
اموزش تصویری اروغ زدن نوزاد
آروغ زدن نوزاد در خواب
برای آروغ زدن نوزاد چکار کنیم
آروغ زدن نوزاد تا چند ماهگی
آروغ زدن زیاد نوزاد نشانه چیست
آیا آروغ زدن نوزاد نشانه سیر شدنش است
فیلم آموزشی آروغ گرفتن نوزاد

آروغ زدن کودک به خصوص در چند ماه اول ضروری است به گفته طب سنتی باعث میشود کودک خوب غذا بخورد و خوب بخوابد. برای آروغ زدن بچه آن ها را روی سینه خود نگه دارید، طوری که چانه شان بر روی شانه شما قرار داشته باشد.فراموش نکنید که از سر و شانه آنها حمایت کنید، حالا به آرامی کمر آن ها را بمالید و نوازش کنید تا آروغ بزنند.یک روش دیگر برای آروغ زدن کودک این است که او را روی پایتان رو به پایین قرار دهید در حالی که کودک روی پاهایتان دراز کشیده چانه و فک آن ها را با دستان خود نگه دارید و مطمئن شوید که کمی بالاتر از سرش است. به طوری که خون به سمت سر حرکت می کند، سپس به آرامی کمر او را بمالید و یا به آرامی نوازش کنید تا آروغش را بزند.

t توصیه های طلایی برای مراقبت نوزاد با استفاده از طب سنتی

چگونه می توان کودک را حمام کرد


شستشوی نوزاد در خانه
فیلم شستن نوزاد بعد از تولد
چگونه نوزاد را بشوییم
جلوگیری از رفتن آب در گوش نوزاد
آموزش تصویری شستن نوزاد
شستن نوزاد در روشویی
طریقه شستن سر نوزاد
فیلم شستن نوزاد در بیمارستان

بدن نوزاد باید از خشکی و جریان هوا دور باشد برای شروع شستشو اول به بدن نوزاد نمک بمالید و بعد اورا بشویید. کسی که نوزاد را شستشو میدهد باید به این مسئله توجه کند که در طب سنتی ایرانی توصیه شده در آبی که نوزاد با آن شستشو می شود قسط و سماق و شمبلیله و آویشن جوشانده شده باشد. بعد ازشستشو باید با پارچه نرمی نوزاد را خشک کرده و بدن اورا گرم نگه داشت.نوزاد در معرض باد و هوای سرد در محل حمام نباشد. نباید او را در حمام زیاد نگه داشت تا صورتش سرخ شود. بهترین زمان حمام بعد از خواب طولانی است؛ چون اکثرا نوزادان شب، طولانی می خوابند بهترین زمان حمام، صبح اول وقت است
تا ۴٠ روزگی بهتر است روزی یک بار نوزاد را به حمام ببرید.

در هوای گرم تا روزی ٣-٢ بار هم می توان نوزاد را شستشو داد بعد از ۴٠ روزگی هر ٧ روز یکبار حمام بردن نوزاد کافی است در تابستان به دلیل گرمای هوا هفته ای دو بار نوزاد را شستشو بدهید بهتر است آب ولرم و در هوای سرد، آب متمایل به گرمی باشد در طب سنتی ایران بعد از حمام روغن مالی توصیه شده است؛ باید دقت کرد موقع روغن مالی تا وقتی محل ناف نوزاد خشک نشده روغن به آن ناحیه مالیده نشود.در طب سنتی توصیه شده پسر تا ۴ ماه با روغن گاو یا روغن دنبه یا پیه تازه و دختر تا ٢ ماه با روغن بنفشه یا روغن بادام روغن مالی شود. بعد از گذشت این زمان ۴ تا ٧ روز یک بار روغن مالی کافی است.

چگونه می توان کودک را خواباند

عضلات پشت در دو طرف مهره ها آرام با روغن ماساژ داده شود تا اگر به دلیل خوابیدن مدام به پشت ، گرفتگی و کوفتگی در آن ناحیه ایجاد شده باشد رفع شود. بسیار اتفاق افتاده که نوزاد گریه و زاری زیادی کرده و با مالیدن این ناحیه آرام خوابیده است.در طب سنتی ایرانی توصیه شده که به آرامی مثانه نوزاد را نیز ماساژ دهند نوزاد در طول یک ماه اول زندگی از لمس کردن و ماساژ ملایم بسیار لذت می برد و این کار به او آرامش می دهد
.توصیه شده بینی نوزاد همیشه تمیز نگه داشته شود که کیپ شدن بینی، سبب تنگی نفس و خشکی حلق او نشود در طب سنتی توصیه شده که تا ۴-٣ ماهگی نوزاد را قنداق کرده تا از اعضا محافظت شود و نوزاد با جنبانیدن دست و پا به سایراعضایش آسیب نرساند.

محل خواباندن نوزاد باید چگونه باشد


روشهای خواباندن نوزاد بدخواب
خواباندن نوزاد نی نی سایت
خواباندن نوزاد روی پا
روش خواباندن نوزاد دو ماهه نی نی سایت
روش خواباندن نوزاد شش ماهه
نحوه خواباندن نوزاد رفلاکسی
به پهلو خواباندن نوزاد
نحوه صحیح خواباندن نوزاد

بهتر است سر نوزاد موقع خواب کمی بلندتر باشد و در گهواره آرام تاب داده شود.پوشاندن کلاه نرم و گرم از توصیه های اکید طب سنتی است.خانه ای که نوزاد در آن است باید نور معتدل متمایل به تاریکی داشته باشد چون در نور قوی چشم نوزاد آسیب می بیند. در آن خانه
صدای بلند نباید شنیده شودبعد ازسه روز می توان با لحن خوش برای نوزاد آواز خواند، نوزاد از صداهای ملایم لذت می برد و آرام می شود.

چگونه باید پوشک نوزاد را عوض کرد


آموزش تعویض پوشک نوزاد پسر
طریقه درست بستن پوشک بچه
تعویض پوشک نوزاد دختر
فیلم تعویض پوشک نوزاد
تعویض پوشک نوزاد دختر توسط پدر
عوض پوشک نوزاد
زمان تعویض پوشک نوزاد پسر
تعویض پوشک نوزاد در خواب

دست هایتان را کاملا با آب و صابون بشویید.تمیز کردن دست ها بسیار ضروری هستند زیرا شما نمی خواهید که نوزادتان آسیب ببیند.زیراندازی که هنگام تعویض پوشک نوزاد استفاده می شود را باز کنید و سپس پوشک جدید را نیز در کنار خود بگذارید و
کودکتان را کنار خود نگه دارید ، حالا نوزادتان را بر روی زیرانداز بخوابانید و مطمئن باشید که حداقل نیمی از بدن او بر روی زمین است.بطور آهسته پوشک کهنه نوزادتان را باز کنید و قسمت جلویی پوشک را به آرامی باز کنید و قسمت انتهای آنرا کمی سریعتر باز کنید و نکته اصلی این است که مراقب باشید که محتوای کثیف روی زیرانداز زیر نوزاد ریخته نشود . اینک از نوزادتان کمی فاصله بگیرید و به سمت عقب بیایید تا بتوانید به راحتی و با فضای بیشتری پوشک زیر نوزادتان را بیرون بیاورید (پاهای نوزاد را به بالا بلند کنید) و پوشک کهنه را از زیر او به سمت خود بکشید.

قسمت پشت کودک را کاملا تمیز کنید. در حالیکه هنوزپاهای فرزندتان بالا است پارچه ای تمیز را زیر فرزندتان بیندازید و هدف از انداختن این پارچه زیر فرزندتان این است که زیر اندازکثیف نشود. اینک با کمک پارچه مرطوب به آرامی قسمت پشت نوزاد را از بالا به پایین تمیز کنید و این کار بسیار مهم است ازجمله در نوزادهای دختر که اگر شما از سمت پایین به سمت بالا تمیز کنید ممکن است باعث عفونت در آلت تناسلی نوزادتان شود.سپس در این مرحله اطمینان حاصل نمایید که تمام اعضای بدن فرزندتان تمیز می باشد و هیچ نشانه ایی از مدفوع فرزندتان نمیباشد.زمانی که همه چیز تمیز است ، پارچه تمیز را بردارید و پاهای فرزندتان را تمیز و خشک نمایید. بعد از خشک کردن ،پوشک را برای نوزادان تازه به دنیا آمده تا معده نوزاد بکشید و اگر فرزند پسر دارید ابتدا آلت تناسلی نوزاد را به سمت پایین بیاورید مراقب باشید که ناف فرزندتان پوشیده نشود و پوشک های جدید به نحوی طراحی شده اند که با ناف نوزاد کمی فاصله دارند و اینکار شما را تا حدودی آسان ساخته است.

چگونه می توان با کودک ارتباط برقرار کرد


چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنیم
اصول ارتباط موثر با کودک
روانشناسی ارتباط با کودک
چگونه با فرزندان خود ارتباط برقرار کنیم
طرز برخورد با نوزاد تازه متولد شده

هرچه با کودک خود بیشتر صحبت کنید، مکالمات دو نفره بیشتر داشته باشید، با او بازى کنید کودک شما بیشتر یاد مى گیرد. خواندن کتاب، آواز خواندن، و با کودک صحبت کردن در حالى که باعث رشد و تقویت مهارت هاى شنیدارى کودک مى شود، دامنه لغات او را
نیز افزایش مى دهد.در ماه اول تولد، فرزند شما می تواند صدای پدر و مادرش را بشناسد. از ۶ ماهگى فرزند شما به شکل بارزتری به سمت منبع صدا بر می گردد و در پاسخ به سروصداهای بلند و ناگهانی ازجا مى پرد. فرزند شما در این سن صحبت های تان را
درک می کند و در زمان حرف زدن به چهره شما خیره می شود

سخن آخر:

دوران نوزادی با تمام سوالات و ابهامات به سرعت می گذرد و خاطره و تجربه شیرینی را به یادگار می گذارد ولی حواسمان باید باشدکه نادیده گرفتن مسائل کوچکی مثل بد شیر خوردن نوزاد، مکیدن ضعیف او، زردی، بیحالی نوزاد و دفع ادرار و مدفوع کم و می تواند عوارض جبران ناپذیری به جا بگذارد بنابراین در صورت بروز هر مشکلی برای نوزادتان حتما برای اطمینان از بی خطربودن آن مسئله با پزشک مشورت کنید.

https://www.sabzshomal.ir/spouses-family/
https://www.sabzshomal.ir/thin/
https://www.sabzshomal.ir/wrong-behaviors/
https://www.sabzshomal.ir/fitness-3/
https://www.sabzshomal.ir/sofa-buying-guide/

پست های مرتبط