MCI

باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی؟ این سوال اکثر مالکان خودرو است که برای اتومبیل خود قصد خرید یک باتری جدید را دارند. برای پاسخ به این سوال باید ابتدا به مقایسه باتری اتمی و باتری اسیدی پرداخت. در این مطلب به مقایسه این دو باتری و نحوه عملکرد هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:

  • مقایسه باتری‌های اسیدی و باتری‌های اتمی
  • باتری اسیدی و نحوه تشخیص آن
  • باتری اتمی و نحوه تشخیص آن
  • نتیجه گیری

مقایسه باتری‌های اسیدی و باتری‌های اتمی


مقایسه باتری اتمی و باتری اسیدی
باتری اسیدیباتری اتمی
مراقبت کم (low maintanance)بدون مراقبت (free maintanance)
نسبتا ارزانبه‌نسبت گران
ممکن است به صورت ناگهانی از کار بیفتد و شما را غافلگیر کندبه تدریج ضعیف می‌شود و از طریق استارت خوردن خودرو می‌توانید این موضوع را بفهمید
در ساخت آن آب مقطر به کار رفته استدر ساخت آن آب مقطر به کار نرفته است
امکان شارژ مجدد نداردامکان شارژ مجدد دارد
قدرت استارت زدن خوبقدرت استارت زدن عالی و بهتر نسبت به بقیه باتری‌ها
طول عمر معمولی و مناسبطول عمر بالا و عالی
در برابر دشارژ شدن مقاومت بالایی ندارددر برابر دشارژ شدن مقاومت بسیار بالایی دارد
تولید آلودگی داردتولید آلودگی ندارد

با توجه به جدول مقایسه‌ای بالا، می‌توانید این موضوع را دریافت که نگهداری ساده و طول عمر نسبتا زیاد باتری اتمی، باعث شده ارزش خرید بالایی داشته باشد. همچنین باتری‌های اتمی آلودگی کمتری نسبت به باتری‌های اسیدی دارند که این موضوع نیز یکی از برتری‌های باتری‌های اتمی است. اما دلیلی که همچنان توانسته باتری‌های اسیدی را در بازار نگه‌دارد تولید آسان و قیمت نهایی کمتر آن است.در صورتی که از باتری اسیدی استفاده می‌کنید فقط کافی است سطح الکترولیت آن را به صورت دوره‌ای بررسی کنید.اکنون که به مقایسه باتری اتمی و باتری اسیدی پرداختیم، اجازه دهید سازوکار و نحوه تشخیص هر کدام را نیز تشریح دهیم.

باتری اسیدی و نحوه تشخیص آن

باتری‌های اسیدی از شش قسمت ساخته شده است؛ به همین دلیل روی باتری‌های اسیدی شش درب کوچک دیده می‌شود که هر کدام از این درب‌ها مربوط به یک بخش از باتری است هر کدام از شش قسمت گفته شده دارای قطب‌های مثبت و منفی است که هر کدام از این قسمت‌ها در یک محلول با ترکیبات آب و اسید سولفوریک قرار گرفته‌اند. الکترولیت به کار رفته در این نوع باتری‌ها از سرب ساخته شده است.در این باتری یک واکنش بین صفحات و محلول الکترولیت صورت می‌گیرد که نتیجه آن آزاد شدن الکترون است. این آزاد شدن الکترون به ایجاد انرژی مورد نیاز منجر می‌شود. لازم به ذکر است که صفحات گفته شده درون باتری به صورت شناور قرار دارند. بنابراین بررسی سطح مایع الکترولیت در باتری‌های اسیدی یک امر اساسی است.

باتری اسیدی و عملکرد آن
باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟احیا باتری اتمی
فروش باتری اسیدی
ساختار باتری اتمی
قیمت باتری اسیدی
باتری اسیدی صبا
قیمت باتری اسیدی خودرو
بهترین مارک باطری اتمی
عمر باتری اتمی

باتری‌های اسیدی را به سادگی از شش دربی که روی آن قرار دارد می‌توانید تشخیص دهید. این درب‌ها برای بررسی دوره‌ای آب باتری طراحی شده است که بتوانید با باز کردن آن سطح آب موجود باتری را چک کنید و در صورت نیاز به باتری آب مقطر اضافه کنید. این چک کردن دوره‌ای برای باتری‌های اسیدی لازم است و مانع از کاهش سطح الکترولیت در آن‌ها می‌شود.

باتری اتمی و نحوه تشخیص آن

در کشور ما به باتری‌های اتمی، باتری خشک هم گفته می‌شود که البته این اصطلاح تا حدود زیادی اشتباه است. در ابتدا شاید تصور کنید که درون این باتری‌ها الکترولیت یا همان اسید موجود نیست، اما باید بدانید درون این باتری‌ها نیز مانند باتری‌های اسیدی الکترولیت یا همان اسید وجود دارد. به دلیل جنس و نوع صفحات به کار رفته در ساخت این باتری‌ها، سطح الکترولیت در آن کم نمی‌شود. بنابراین شما احتیاجی به بررسی کردن دوره‌ای آن ندارید.

باتری اتمی و نحوه تشخیص آن
باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟احیا باتری اتمی
فروش باتری اسیدی
ساختار باتری اتمی
قیمت باتری اسیدی
باتری اسیدی صبا
قیمت باتری اسیدی خودرو
بهترین مارک باطری اتمی
عمر باتری اتمی

صفحات باتری‌های اتمی را قبل از ساخت آن شارژ می‌کنند. به این نوع باتری‌ها باتری سیلد نیز گفته می‌شود. باتری‌های اتمی به شکل یک پک ساخته می‌شوند و دارای یک بسته‌بندی یک پارچه هستند، از این‌رو باتری‌های اتمی نیازی به اضافه کردن آب باتری ندارند. نحوه شناخت این باتری‌ها برعکس باتری‌های اسیدی است، به بیان دیگر روی آن شش درب دیده نمی‌شود و فقط دو قطب مثبت و منفی وجود دارد.

باتری اتمی و نحوه تشخیص آن
باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟باتری اسیدی صبا
بهترین مارک باطری اتمی
احیا باتری اتمی
عمر باتری اتمی
باتری اتمی تقلبی
فروش باتری اسیدی
ساختار باتری اتمی
پایین بودن سطح الکترولیت باتری اتمی

این تکنولوژی ساخت جدیدترین در نوع خود است که به خوبی توانایی تأمین انرژی الکتریکی خودرو را دارد. توجه داشته باشید که عمر باتری اتمی نسبت به سایر باتری‌ها بیشتر است و حدود ۵ تا ۱۰ سال دوام دارند که البته بسته به نحوه استفاده کاربر ممکن است این مقدار کم یا زیاد شود. توجه داشته باشید که طول عمر باتری بر اثر شارژ و دشارژ زیاد کاهش می‌یابد.

نتیجه گیری

بدون شک استفاده از باتری‌های اتمی به مراتب بهتر از باتری‌های اسیدی است و با توجه به جدول مقایسه‌ای که ارائه شد، می‌توان متوجه شد که خرید باتری‌های اتمی مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.

منبع:ستاره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *