MCI

امروزه سرطان یکی از علل های عمده ی مرگ و میر در جوامع بشری است . بازده جهانی سرطان عمدتا به دلیل افزایش سن ، مصرف سیگار ، عدم فعالیت بدنی در حال افزایش است بطوریکه امروزه در کشورهای  پیشرفته ، سرطان بعداز بیماریهای قلبی – عروقی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در این کشورها شناخته شده است . در ایران هم این عارضه بعداز بیماریهای قلبی – عروقی  و حوادث ، رتبه سوم علت مرگ و میر ها را به خود اختصاص داده است .

در بین سرطان ها ، سرطان مثانه (blodder cancer) یازدهمین سرطان شایع از نظر بروز و چهارمین سرطان منجر به مرگ و میر جهان است . تحقیقات نشان میدهد که در کشورهای غربی چهارمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان شایع در زنان سرطان مثانه  است . سالانه بیش از ۱۲ میلیون مورد جدید سرطان مثانه در سراسر جهان رخ میدهد و تقریبا ۱۴۵ هزار نفر مبتلا ب سرطان مثانه هر ساله جان خود را در سراسر جهان از دست میدهند به نحوی که امروزه بیشترین میزان بروز سرطان مثانه از مصر ، اروپا ، امریکای شمالی و شمال افریقا گزارش شده است این در حالی است ک کشور های آسیایی از پایین ترین درصد بروز برخوردار اند . بررسی های اخیر نشان میدهد گرچه سرطان مثانه ممکن است در هر سنی رخ دهد ولی بیشتر در افراد بالای ۵۵ سال و در مردان ۳_۴ برابر بیشتر از زنان شایع است بطوری که گفته میشود از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند . در ایران سرطان مثانه روندی رو به افزایش داشته بطوریکه در شهرهایی چون شیراز ، کردستان ، مازندران در طی چندسال اخیر این سرطان بسیار شایع اعلام شده است .

انچه که در این مقاله خواهید خواند:  

_ علل سرطان مثانه

_ علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

_ انواع سرطان های مثانه

_ آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

_ نحوه تشخیص سرطان مثانه

_ درمان سرطان مثانه

-برخی مشکلات بعد از درمان سرطان مثانه

_ پیشگیری از سرطان مثانه

 علل سرطان مثانه

امکان ابتلا یک فرد سیگاری به سرطان مثانه ۵۰ برابر بیشتر است

 تومور مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه این بیماری یا بیماری مجاری ادراری در یکی از اعضای خانواده، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.

 شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند.

 افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به توده در مثانه افزایش میابد.

 اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری سرطان در ناحیه مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

 اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان ایجاد توده مثانه در شما زیاد است. شیمی‌ درمانی و مصرف داروهای سیکلو فسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.

 انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

عوامل دیگر عبارتند از:

جراحی تقویت مثانه. برخی افراد این پروسه را برای کمک به بی اختیاری انجام می دهند. این جراحی احتمال ابتلا به سنگ های مثانه را بیشتر می کند.

دیورتیکول مثانه. این دیورتیکول ها، کیسه های کوچکی هستند که در مثانه شما تشکیل می شوند. برخی افراد با آن ها متولد می شوند، در حالی که در برخی دیگر آن ها ناشی از عفونت یا مشکل پروستات می باشند.

سیستوسل. این حالت فقط در زنان اتفاق می افتد. بخشی از دیواره مثانه ضعیف شده و به داخل واژن می افتد که می تواند جریان ادرار را مسدود کند.

رژیم غذایی. یک رژیم غذایی سرشار از چربی، قند و نمک که فاقد ویتامین های A و B است می تواند احتمال ابتلا به سنگ مثانه را افزایش دهد، اگرچه این مورد در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به این بیماری،  8 نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.

 ادرار دردناک یا سوزش ادرار

 گاهی تکرر ادرار

 عفونت های ادراری

 اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.

 ورم اندام تحتانی

 کاهش وزن

 کم خونی

 توده در لگن

 درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد ارگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت زیر می باشد:

ادرار خونی

تکرر ادرار

سوزش ادرار

سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه

علائم سرطان مثانه در زنان در مقایسه با مردان متفاوت تر است بطوریکه سرطان مثانه در زنان بطور شایع و بیشتر در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم این بیماری بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان های مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد:

  دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند.

  دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

زمان تشخیص سرطان مثانه

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انسان وجود دارد. هر کدام که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان در ناحیه مثانه به ۲ فرم دیده می شود. نوع اول خوشخیم است و کشنده نیست.

نوع دوم که توده های بدخیم از مثانه خارج شده و ارگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

احتمال زنده ماندن بعد از سرطان مثانه

میزان زنده ماندن می تواند به شما کمک کند  که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع و با همان مرحله سرطان با گذشت زمان مشخصی( معمولاً ۵ سال) پس از تشخیص هنوز زنده هستند. آن ها نمی توانند به شما بگویند که چه مدت زنده هستید، اما ممکن است به شما کمک کنند درک بهتری از موفقیت درمان داشته باشید.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

 آزمایش‌ها عبارتند از:

سیتولوژی ادرار :در این آزمایش رنگ و مواد تشکیل دهنده‌ی ادرار بررسی می‌شود. همچنین در این آزمایش ادرار

از نظر وجود سلول‌های سرطانی هم زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود.

آزمایش خون: برای بررسی عملکرد کلیه و کبد آزمایش پانل متابولیک جامع انجام خواهد شد، علاوه بر این ازمایش‌ خون‌های دیگری هم باید انجام شود.

سی‌تی اسکن به همراه سیستوسکوپی برای تشخیص سرطان مثانه کافی است.

سیستوسکوپی : در این روش پزشک از یک لوله باریک و انعطاف پذیر که سر آن دوربین نصب شده، استفاده می‌کند. این لوله از طریق مجرای ادراری وارد مثانه شده و به این ترتیب پزشک قادر به دیدن فضای داخل مثانه خواهد بود.

این روش تشخیصی معمولاً در مطب پزشک با بیحسی موضعی انجام خواهد شد، ولی اگر نیاز به نمونه برداری باشد باید در اتاق عمل انجام شود.

نمونه بافتی برداشته شده از مثانه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا سطح و مرحله سرطان مشخص شود. این کار به انتخاب درمان مناسب برای بیماری کمک می‌کند.

سیستوسکوپی سخت: لوله‌ای که در این روش استفاده می‌شود سخت بوده و انعطاف پذیر و باریک نیست. در قسمت انتهایی این لوله روشنایی تعبیه شده و فضای داخلی به گونه‌ای طراحی شده که ابزارهای جراحی از آن عبور کند. از این روش برای انجام روش برداشتن تومورهای مثانه از راه مجرای ادراری استفاده می‌شود.

بعد از اینکه وجود تومور در مثانه تایید شود، ابتلای شخص به سرطان مثانه تایید می‌شود. بعد از این مرحله سطح سرطان و میزان انتشار آن هم بررسی می‌شود.

روش برداشتن تومورهای مثانه از راه مجرای ادراری روش بسیار مهمی برای تشخیص نوع دقیق تومور، مرحله و درجه آن است. با این روش پزشک علاوه بر مشاهده قسمت داخلی مثانه، نمونه برداری و بریدن تومور را هم انجام خواهد داد.

سیستوسکوپی نور آبی : در این روش پزشک با استفاده از کاتتر و از طریق مجرای ادرار یک ماده مخصوص تصویر برداری را وارد مثانه می‌کند. بعد از آن مثانه توسط نور معمول سفید و بعد از آن نور آبی بررسی می‌شود. سلول‌های سرطانی در نور آبی بهتر نمایش داده می‌شوند.

روش‌های تصویر برداری به تشخیص مرحله‌ی سرطان مثانه کمک می‌کند.

پیلوگرافی رتروگراد (Retrograde pyelogram) : این روش تشخیصی در طول سیستوسکوپی انجام می‌شود و در آن از اشعه ایکس برای مشاهده دقیق تر مثانه، میزنای و کلیه‌ها استفاده می‌شود

ام آر آی : در این روش از یک میدان مغناطیسی بسیار قوی، امواج رادیویی و رایانه برای تولید یک تصویر با کیفیت از داخل بدن استفاده می‌شود.

درمان سرطان مثانه

_ سیستوسکوپی

_ درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

_ درمان گیاهی درد مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از سرطان  از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و بافت های سرطانی را خارج می کنیم. پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی این سرطانها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم.

اخیراً برای جلوگیری از عود مجدد کنسر مثانه داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به طور کامل قابل کنترل و درمان است.

اما اگر متاستاز پیشرفته باشد درمان آن رضایت بخش نیست و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . در این حالت تو ده های بد خیم از مثانه خارج شده و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطانها بر خلاف سرطان هایی که قبل تر ذکر شد، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و کنسر به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این بیماری، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید توده های سرطانی با دستگاه  ادراری کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار کنسر شده است.

این کنسر به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در این دو حالت تجویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضروری است.

در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد و بر خلاف تبلیغات، هیچ کدام از محصولاتی که تبلیغ می شوند اثر تایید شده ای بر جلوگیری از پیشرفت کنسر در مثانه ندارند.

برخی مشکلات بعد از درمان سرطان مثانه عبارتند از:

مشکلات گوارشی

بعد از جراحی روده بزرگ آهسته‌تر از قبل به کارکرد طبیعی خود باز می‌گردد. این موضوع معمولاً بعد از هر جراحی شکمی رخ می‌دهد. بنابراین پزشک به دقت عملکرد روده بزرگ را بررسی می‌کند تا از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری کند.

انحراف مسیر ادراری

انحراف مسیر ادراری یکی از چالش‌هایی است که بیمار مبتلا به سرطان مثانه بعد از جراحی باید خود را برای آن آماده کند. فرد باید طریقه خارج کردن ادرار از طریق یک کاتتر را بیاموزد، حتی امکان نشت ادرار از حفره‌ی ایجاد شده در بدن وجود دارد. احتمال بروز عفونت به خاطر انحراف مسیر ادراری وجود دارد و این عفونت‌ها بیش‌تر مربوط به کلیه هستند.

سلامت تولید مثلی

زمانی که پروستات خارج می‌شود، مردان توانایی پدر شدن خود را از دست می‌دهند. همچنین بلافاصله بعد از جراحی امکان رابطه‌ی جنسی برای مردان وجود ندارد. زنانی که در طی عمل جراحی رحم خود را از دست داده‌اند هم دیگر نمی‌توانند باردار شوند. اگر بخشی از واژن زن هم خارج شده باشد، برقراری رابطه جنسی دشوار خواهد بود‌

ناتوانی جنسی

احتمال تاثیرگذاری سرطان مثانه بر زندگی جنسی افراد وجود دارد. افراد مبتلا به سرطان مثانه در مورد بازیابی توان جنسی و تاثیری که این بیماری بر رابطه‌های آن‌ها خواهد گذاشت بسیار نگران هستند.

پیشگیری از سرطان مثانه

متاسفانه امروزه بدن ما در معرض انواع امواج، تشعشعات، آلودگی ها و هم چنین مواد غذایی با ترکیبات سرطانزا قرار دارد. برای پیشگیری از انواع تومور ها در ناحیه های مختلف بدن از جمله مثانه توصیه های عمومی وجود دارد :

_ در معرض مواد شیمیایی صنعتی قرار نگرفتن

_ از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.

_  از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد خودداری شود

اگر سیگاری هستید، ترک کنید: پزشکان معتقدند که تنباکو و فراورده‌های آن دلیل نیمی از سرطان‌های مثانه است

مایعات فراوان بنوشید: با دفع ادرار، مواد شیمیایی مضر و خطرناک بدن از مثانه خارج می‌شوند. نوشیدن مقدار زیادی مایعات به خصوص آب، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

سبزیجات و میوه به مقدار زیاد مصرف کنید: تحقیقات ثابت کرده است که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات با برگ‌های سبز خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش می‌دهد. همچنین در صورت مصرف این مواد، خطر ابتلا به سرطان مثانه هم کاهش پیدا می‌کند.

ولی به طور خاص تخلیه کامل ادرار در هر نوبت و رسیدگی سریع به التهابات و عفونت های مثانه، میتواند به پیشگیری از ایجاد توده در مثانه کمک کند.

https://www.sabzshomal.ir/psychological-disorders/
https://www.sabzshomal.ir/eyelashes/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *