MCI
کتاب 504

آیا شما دوست دارید فیلم های آمریکایی رو بدون زیرنویس ببینید و کامل آنها را بفهمید؟؟؟؟آیا شما دوست دارید لغات انگلیسی را به سرعت یاد بگیرید و از آنها در مکالمات خود استفاده کنید؟؟؟آیا شما دوست دارید لغات انگلیسی را خیلی سریع به حافظه بسپارید و فراموششان نکنید؟؟

آیا شما دوست دارید زبان انگلیسی را در زمان های مرده ماننده هنگام استفاده از مترو  ، اتوبوس و … بیاموزید؟آیا شما هم مثل خیلی های دیگراز شرکت کردن در کلاس های زبان و عدم پیشرفت قابل توجه در زمینه یادگیری زبان انگلیسی خسته شده اید یا وقت برای رفتن به کلاس ندارید؟اگر پاسخ شما به این سوال ها بله است ،مجله سبز شمال برای شما یک پیشنهاد دارد. با ما همراه باشید.

 • فواید کتاب 504
 • شیوه آموزش کتاب 504 به چه صورت است؟؟
 • استراتژی های حفظ لغات 504
 • چطور تمامی نکات گفته شده در مقاله را رعایت کنم؟

فواید کتاب 504

کتاب 504 Absolutely Essential Words یکی از بهترین کتاب ها که در زمینه آموزش لغات انگلیسی می باشد . این کتاب همانطور که از نامش پیداست 504 لغت زبان انگلیسی را برای شما جمع آوری کرده است. لغاتی که در کتاب ها، مجلات، مطبوعات، فیلم ها و مکالمات روزمره انگلیسی زبانان بیشترین استفاده و کاربرد را دارند. لغات کتاب 504 پایه ای ترین و ضروری ترین لغاتی هستتند که هر زبان آموزی باید بداند.

این کتاب در بسیاری از مدارس و موسسات آموزش عالی دنیا برای آموزش لغات زبان انگلیسی به کار می رود.اگر میخواهید برای آزمون های بین اامللی مثلIELTS، TOEFL،EPT،TOLIMO, TELP, GRE آماده بشوید. تاثیر این کتاب در موفقیت خود در این آزمون ها را دست کم نگیرید.

شیوه آموزش کتاب 504 به چه صورت است؟؟

کتاب 504 در 42 درس تنظیم شده است و هردرس 12لغت دارد که نویسنده کتاب پیشنهاد داده است هر درس در یک هفته مطالعه شود و در انتهای هر درس لغات همان درس را در یک داستان کوتاه و طنز به کار برده است تا زبان آموز با شیوه استفاده از این لغات آشنا شود.اما اگر با مشکل فراموش کردن لغات مواجه میشوید یا باید در زمان کمتری این لغات را حفظ کنید باید استراتژی هوشمندانه ای برای حفظ لغات داشته باشید که در ادامه مقاله به آن میپردازیم.

استراتژی های حفظ لغات 504

کلمات را همراه با مثال یاد بگیرید.

اگر لغات را به تنهایی حفظ کنید خیلی سریع از ذهنتان میرود و مهم تر از همه دانستن هزاران لغت بدون اینکه کاربرد آنها را بدانید عملا هیچ فایده ای ندارند و شما اصلا نمیدانید کجا و با چه ساختاری باید لغات را استفاده بکنیدپس برای هر کلمه حداقل دو مثال یاد بگیرید.مثلا لغت abandon به معنای ترک کردن، رها کردن که اولین کلمه از کتاب 504 است را اینطور میتوان با مثال برای همیشه در ذهن ماندگار کرد.

because rose is poor، she abandon her dream

چون رز فقیر است ، رویایش را رها میکند

مخصوصا اگر لغات مرتبط با زندگی روزمره خودتان باشد سریع تر در خاطرتان میماند.اما اگر دانش گرامری پایینی دارید و ممکن است جملات اشتباهی بسازید میتوانید از مثال های خود کتاب استفاده کنید.

مزیت های این روش

اول اینکه اگر کلمه ای را در این چارچوب قرار دهید، احتمال یادگیری آن بیشتر می شود. .دوم اینکه کاربرد لغت را یاد میگیرید.پس حفظ لغات بدون مثال ممنوع!!!

ترفند تکرار برای حفظ لغات 504 را دست کم نگیرید

مغزشبیه به یک کامپیوتر پیشرفته است، باید شیوه ای که میتوان اطلاعات را طبقه بندی کرد جوری که همیشه در دسترس باشد را یاد بگیرید. اینکه یک لغت را صد بار تکرار کنید تا بالاخره در ذهنتان بماند روش قدیمی و صد البته غیر مفید است. مهم تر از همه با توجه به محدویت زمان این روش کارساز نیست

به جای تکرار طوطی وار از این ترفند استفاده کنید و من به شما قول میدهم بعد از این تمرین لغت برای همیشه در ذهنتان بماند.

 1. لغت به همراه مثال هایش را به مدت 7 روز، 1 تا 2 بار با صدای بلند بخوانید. لزوما خود را مجبور به حفظ کردن آن نکنید، فقط روی آن تمرکز کنید و تلاش کنید بفهمید واقعا در حال گفتن چه چیزی هستید. دو مرتبه خواندن یک عبارت، 10 ثانیه زمان می برد.
 2. بعد از 7 روز از تکرار هر روزه، باید یک هفته وقفه ایجاد کنید. بعد از وقفه یک هفته ای، عبارت را در 10 ثانیه، 3 مرتبه بخوانید. باید این کار را با صدای بلند انجام دهید، واضح و با تمرکز کامل.
 3. 2 هفته بعد، دوباره عبارت مورد نظر را با صدای بلند بخوانید (3 مرتبه طی 10 ثانیه)

این یک روش اصولی و آزمایش شده طبق ساختار ذهن است که توسط خیلی ها امتحان شده و جواب داده است.

از لغات استفاده کنید

صحبت کردن به زبان انگلیسی از دیگر تکنیک هایی است که اساتید در فرایند یادگیری سریع زبان انگلیسی به آن تاکید می کنند. سعی کنید که به طور مداوم در خانه و یا هر مکان دیگر با خودتان یا یکی از اعضای خانواده انگلیسی صحبت کنید .سعی کنید ازجملات ساده روزانه مثل صبح بخیر، ساعت چنده، ناهار چی داریم و تمام مکالمات روزانه تان را به طور انگلیسی به کار ببرید. این روش باعث می شود ذهن شما به واژه ها و گرامر عادت کرده و به مرور در صحبت کردن روان شوید.

به توصیف پیرامون خود بپردازید.

وقتی در خیابان قدم می زنید، در حال آشپزی هستید. یا در حال تماشای فیلمی مستند در مورد اسکیموها هستید، از خودتان بپرسید که که چه طور می توانید درباره این موقعیت ها، به انگلیسی صحبت کنید.به عنوان مثال، وقتی در محل کارتان نشسته اید، به اطراف نگاه کنید و سعی کنید ببینید که هر فردی چه لباسی پوشیده است. نام لباس هایی که نمی دانید را یادداشت کنید تا به سراغ یادگیری آن بروید

یا هنگامی که در خیابان قدم می زنید، فکر کنید که در حال آدرس دادن یک فروشگاه به یک شخص هستید یا محصولات آن را توضیح می دهید. اینجاست که متوجه خواهید شد که این کار تا چه حد دشوار است.یا سعی کنید هنگام خواب با لغاتی که یاد گرفتید یک داستان چند خطی برای خود بسازید. مهم نیست داستان شما چقدرمضحک و مسخره ممکن است از آب در بیاید.باید از لغات استفاده کنید.این یک روش بسیار کاربردی برای همیشه به خاطر سپردن لغات است

 کلمات را کد گذاری کنید.

یکی از جدیدترین و مناسب ترین روش های آموزش سریع لغات انگلیسی بدون فراموشی استفاده از کدهای مختلف برای معانی کلمات و یا حتی گرامر است. کدگذاری برای کلمه های مختلف به ذهن کمک می کند تا راحت تر واژه دریافت کند و به خاطر بسپارد.

برای مثال فکر کنید که می خواهید کلمه warden به معنای نگهبان که یکی از لغات 504 است را حفظ کنید. تکرار مداوم این کلمه ممکن است در زمان کوتاهی در ذهن شما باقی بماند اما تصور کنید که یک نگهبان با یک وردنه!! در حال نگهبانی از یک مغازه است! این کد گذاری وردنه و نگهبان برای warden باعث می شود حتی سال ها بعد نیز معنی کلمه را سریع به خاطر آورید.

آموزش کتاب 504 به روش ژنتیک

این روش یک تکنولوژی آموزشی برای آموزش زبان‌های خارجی است که توسط فخرالدین خوجم‌لی برای اولین بار ابداع شد. این روش از بیان ژن الهام گرفته شده است، الگویی که برای سال‌های سال در طبیعت حکم‌فرما بوده و برای یادگیری هر زبان الفبایی قابل‌استفاده است.

شیوه استفاده از این روش:

 1. مشخص کردن دسته‌بندی براساس حرف اول لغت به عنوان مثال کلمه learn در دسته L قرار می‌گیرد.
 2. نمودار درختی برای معنی‌ها به‌طوری که هر واژه جایگاه ویژه‌ای روی نمودار دارد. (این کار سرعت یادگیری را بیشتر می‌کند)
 3.  درک مفهوم عمیق کلمه با یادآوری اتفاق مشابه؛ به‌طوری که با شنیدن هر کلمه‌ای صحنه‌ای مشابه در زندگی‌تان را به یاد می‌آورید و کلمه در ذهن شما با مفهوم صحیح آن ثبت می‌شود.
 4.  در روش بیان ژنی برای کسب مهارت Listening الگویی آموزش داده می‌شود که هنگام شنیدن کلمه و تشخیص سری لغت می‌توانید روی چند حرف اول تمرکز کنید و با تلفظ کلمه مفهوم آن را درک کنید.
 5.  مرحله آخر الگویی است که به شما به کار بردن کلمات انگلیسی در قالب جمله را می‌آموزد.

تلفظ صحیح لغات ضروری ۵۰۴ را بشنوید

شنیدن معجزه می‌کند. اگر تابه‌حال چندین کتاب 504 خریداری کرده‌اید و هنوز موفق به حفظ اولین کلمه یعنی abandon نشده‌اید، به‌این‌علت است که کتاب‌ها هیچ راهکاری برای تلفظ صحیح کلمه ندارند. وقتی تلفظ صحیح کلمه را بشنوید، راحت‌تر با آن ارتباط برقرار می‌کنید و حتی ممکن است از برخی تکنیک‌ها مثل شبیه‌سازی آن با کلمات دیگر استفاده کنید.

عموما همراه کتاب 504 یک سی دی برای تلفظ لغات وجود دارد اما اگر نبود شما میتوانید یک دیکشنری با تلفظ انگلیسی را بر روی گوشی یا لپ تاپ خود نصب کنید تا تلفظ لغات 504 را چک کنید. به هیچ عنوان کلمه ای را بدون چک کردن تلفظ صحیح آن حفظ نکنید. چون اگر کلمه ای را با تلفظ غلط حفظ کنید بعدا برایتان خیلی مشکل است تا تلفظ صحیح را جایگزین کنید.

حفظ کلمات با تصویرسازی ذهنی

اگر می‌خواهید مجموعه‌ای از کلمات مثل لغات ضروری ۵۰۴ را حفظ کنید، بهتر است به‌جای حفظ کلمه و معنای آن به زبان فارسی، تصویری از آن کلمه را در ذهنتان ایجاد کنید. همین روش ساده می‌تواند بازدهی حفظ کلمات را برای شما افزایش دهد.

فیلم ها را با زبان اصلی ببینید.

از دید بسیاری از مشاوران و مدرسان مطرح زبان انگلیسی، تماشای فیلم به زبان اصلی از بهترین روشهای یادگیری زبان انگلیسی و تثبیت لغات در ذهن است. فیلم مود علاقه خود را انتخاب کنید و به تماشای آن بنشینید.شما خیلی راحت میتوانید لغاتی که حفظ کرده اید را در فیلم تشخیص دهید و با چگونگی کاربرد آن آشنا شوید. اصلا مهم نیست اگر دفع اول ، دوم یا حتی دهم چیز زیادی متوجه نمیشوید.

مهم این است که مغز شما به شنیدن زبان انگلیسی عادت کند و برای گوشتان آشنا میشود و به مرور میبینید که بیشتر و بیشتر از یک فیلم متوجه میشوید و بعد از چندماه کاملا متوجه فیلم میشوید. مخصوصا بعد از خواندن کتاب 504 دیدن فیلم باعث میشود لغات را در فیلم بشنوید و خود را بسنجید که چقدریاد گرفته اید.

مجله های انگلیسی بخوانید

اگر میخواهید لغات کتاب 504 را در ذهن ماندگار کنید ، مجله بخوانید. مجله های زیادی را با موضوعات ورزشی، سلامت و موضوعاتی از این قبیل بخوانید. این گونه مجلات سرشار از لغاتی هستند که ممکن است تابحال به ذهنتان خطور نکرده باشند، اما میتوانید از آنها در محاوره های خود استفاده نمایید. پس سعی کنید مطالب و کپشن های مجلات را با دقت بیشتری بخوانید و به دنبال معانی لغات جدید باشید تا بتوانید مطلب مورد نظر را به خوبی درک کنید.در این شیوه شما علاوه بر لغات کتاب 504، لغات مرتبط با آنها را هم یاد میگیرید که برای بهبود زبانتان فوق العاده است.

چطور تمامی نکات گفته شده در مقاله را رعایت کنم؟

اگر رعایت کردن تمام نکات گفته شده در مقاله برای شما هم کمی سخت و مشکل است و تازه کار هستید.نیازمند یک یار کمکی هستید.برای مثال اگر بخواهید برای یک کلمه هم به دنبال تصاویر مفهومی مناسب، صوت‌های مرتبط، تکه ویدئویی که در آن این کلمه به‌کاررفته، جملات صحیحی که به‌درستی در آن کلمه مد نظر وجود داشته باشد و… باشید و هم بخواهید آن را حفظ کنید، قطعا دل‌زده خواهید شد. این مشکلی است که تا همین چند سال پیش نیز وجود داشت ولی خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی کمک کرده تا همه این روندها ساده شود.در انتها این مقاله میخواهم به شما یک نرم افزاربرای یادگیری لغات کتاب 504 معرفی کنم

نرم افزار آموزش 504 لغت پر کاربرد زبان انگلیسی نشر پدیا سافت که تمام پارامترهای استاندارد را دارد و برای شما با ویدئو های مفید یک محیط کاربردی و فوق العاده جذاب بوجود آورده است که بتوانید هر چه بهتر و آسان تر لغات کتاب 504 را یاد بگیرید

برای دیدن نرم افزار و خریداری آن میتوانید روی عکس کتاب کلیک کنید.


خرید کتاب 504چگونه کتاب 504 را بخوانیم؟کتاب 504 انتشارات جنگلدانلود کتاب 504 واژه pdfاهمیت کتاب 504کتاب 504 جیبیفواید کتاب 504

امیدوارم که این مقاله برای شمامفید واقع شده باشد

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *