MCI

لامپ ال ای دی خودرو برای روشنایی مسیر حرکت اتومبیل در شب و اعلام هشدار به رانندگانی که در نزدیکی خودرو در حال رانندگی هستند به کار می‌رود. با توجه به مزایای زیاد این نوع از لامپ‌ها مانند نور شفاف‌تر امروزه در اکثر خودروهای مدرن از آن به جای لامپ هالوژنی و لامپ زنون استفاده می‌شود.

آنچه در این مقاله میخوانید:

  • فناوری مورد استفاده در چراغ LED خودرو
  • چراغ دی لایت خودرو
  • قابلیت هوشمند سازی لامپLED خودرو
  • نوردهی لیزری در ترکیب با چراغ‌های LED
  • استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی به عنوان چراغ سقفی خودرو
  • چراغ‌های هشدار خودرو
  • مزایا و معایب چراغ LED خودرو

فناوری مورد استفاده در لامپ ال ای دی خودرو

لامپ ال ای دی خودرو یا Light Emitting Diode از فناوری دیودهای ساطع‌کننده نور برای تولید روشنایی استفاده می‌کند. این دیودها نیمه‌رسانا بوده و براثر عبور جریان برق از خود نور ساطع می‌کنند. انواع جدید این چراغ که توسط آئودی تولید می‌شود، می‌توانند تا ۵۵۰۰ کلوین نور، روشنایی تولید کنند. به منظور کارکرد بهتر و روشنایی بیشتر چند تا از این چراغ‌ها را در کنار هم قرار داده و در چراغ جلو یا عقب خودرو نصب می‌کنند.

چراغ دی لایت خودرو

با توجه به کم مصرف بودن لامپ‌های ال‌ای‌دی روشن بودن آن در طول روز فشار زیادی بر روی باتری و موتور وارد نمی‌کند. چراغ‌های دی لایت که با روشن شدن موتور روشن می‌شوند، در کشورهای اسکاندیناوی که هوای مه آلودی دارند، ابداع شده‌اند. این نوع چراغ‌ها خیلی سریع تبدیل به یک استاندارد برای سنجش خودروها در بسیاری از کشورها شدند. وجود چراغ LED خودرو دی لایت باعث جلب توجه افراد پیاده، دوچرخه‌سوار و اتومبیل‌های دیگر می‌شود و از بروز تصادفات تا حدی جلوگیری می‌کند.

دیلایت LED
لامپ ال ای دی
فروش لامپ ال ای دی
خرید لامپ ال ای دی
تعبیر خواب روشنایی لامپ
چراغ ال ای دی ماشین

قابلیت هوشمند سازی چراغ LED خودرو

با توجه به این که به جای یک لامپ هالوژنی از چندین لامپ ال‌ای‌دی استفاده می‌شود، امکان استفاده از بردهای الکترونیکی جهت هوشمند سازی این نوع لامپ‌ها به وجود آمده است. در این حالت با توجه به حسگرهایی که در جلوی خودرو قرار دارد بر اساس تاریکی یا روشنایی هوا تعداد مشخصی از لامپ‌ها روشن می‌شود.

در صورت نزدیک شدن خودروهایی که از روبه‌رو می‌آیند نور چراغ‌ها به صورت اتوماتیک کمتر شده و به سمت پایین هدایت می‌شود. حتی در برخی از مدل‌های خودرو امکان هدایت نور چراغ‌ها به زوایای مختلف از نظر عرضی وجود دارد که باعث دید بهتر راننده در شرایط خاص می‌شود. این نوع کارکرد چراغ LED خودرو با عنوان نوردهی ماتریکسی شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:اثرات گاز CNG بر موتور خودرو

نوردهی لیزری در ترکیب با چراغ‌های LED

ایده جدیدی که در صنعت خودرو سازی مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از چراغ‌های لیزری برای نور بالای ماشین و لامپ ال‌ای‌دی برای نور پایین آن است. در این حالت، راننده می‌تواند تا مسافت چند صد متر را با استفاده از چراغ‌های لیزری ببیند و با نزدیک شدن اتومبیل‌های جلویی به صورت اتوماتیک چراغ LED خودرو روشن شود.

استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی به عنوان چراغ سقفی خودرو

قابلیت‌های این نوع از چراغ‌ها باعث شده است که به طور گسترده‌ای در قسمت‌های مختلف خودرو مورد استفاده قرار گیرند. چراغ سقفی یکی از ملزومات خودرو در طول شب بوده و فضای اتاقک خودرو را روشن می‌کند. با کاربرد چراغ ال‌ای‌دی می‌توان به مقدار مورد نیاز داخل خودرو را روشن کرد که این کار از خواب آلودگی راننده نیز جلوگیری می‌کند. امروزه برای اغلب نورپردازی‌هایی که داخل کابین راننده انجام می‌شود از این نوع چراغ‌ها استفاده می‌شود. این لامپ‌ها می‌توانند طیف‌های مختلفی از نورهای سبز، قرمز و آبی روشن را تولید کنند.

نورپردازی اتاق خودرو
لامپ ال ای دی خودرولامپ ال ای دی چراغ جلو خودرولامپ smd خودرولامپ ال ای دی راهنما خودرولامپ ال ای دی خودرو پلیسیبهترین لامپ خودرولامپ ال ای دی خودرو دیجی کالاانواع لامپ خودرو

چراغ‌های هشدار خودرو

چراغ‌های هشدار خودرو مانند راهنماها و چراغ ترمز از مواردی است که چراغ LED خودرو در آن کاربرد دارد. در چراغ‌های عقبی خودروهای مدرن از LED‌هایی استفاده می‌شود که رشته‌های نیمه‌رسانای موجود در آن تا ۲۰۰ برابر از قطر موی سر انسان نازک‌تر هستند.

از انواع مختلف چراغ ال‌ای‌دی برای هشدار بنزین، بسته نشدن درب خودرو، بستن کمربند، سرعت بالا، خرابی قسمتی از خودرو و … استفاده می‌شود.

مزایا و معایب چراغ LED خودرو

این لامپ‌ها دارای مصرف انرژی الکتریکی کمتری نسبت به لامپ هالوژنی و لامپ‌های زنون هستند. در مقایسه با زنون که راندمان نوری آن ۲۰ درصد است، چراغ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند تا ۸۰ درصد انرژی الکتریکی دریافتی خود را به فوتون یا نور تبدیل کنند.

این نوع از چراغ‌های عمر طولانی دارند به گونه‌ای که تا ۱۱ سال هم می‌توان عمر می‌کنند و می‌توان ساعت‌های طولانی در طول شب و روز آن‌ها را روشن نگه داشت. این نوع لامپ‌ها قابلیت ساخته شدن به صورت ضد آب را نیز دارا هستند.

از ویژگی‌های دیگر این محصولات الکتریکی می‌توان به شفافیت نور آن‌ها اشاره کرد. این شفافیت و روشن بودن باعث می‌شود بتوان سطح بیشتری از جاده را دید. کوچک بودن این نوع لامپ باعث شده است تا بتوان در مدارهای مختلف الکترونیکی خودرو از آن استفاده کرد.

از معایبی که در مورد این لامپ‌ها گفته می‌شود، گرانی آن است که با توجه به تولید در سطوح بالا تا حدودی تعدیل شده است.

هدلایت
لامپ ال ای دی خودرو پلیسیلامپ smd خودرولامپ ال ای دی خودرو دیجی کالالامپ ال ای دی چراغ جلو خودرولامپ ال ای دی خودرو فیلیپسچراغ ال ای دی داخل ماشینچراغ ال ای دی ماشین پرایدبهترین لامپ خودرو
https://www.sabzshomal.ir/%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d9%88-%d9%85%d9%82%d8%a7%db%8c%d8%b3%d9%87-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%af%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d9%84%db%8c%d8%a7%d9%86%d8%b3-h330/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *