ورود/ثبت نام

t غضروف چیست ؟انواع آن و غذاها و قرص های غضروف ساز
کارتیلاژ چیست	
قرص تریپل فلکس	
قرص غضروف ساز آلمانی	
غذاهای غضروف ساز	
قرص تریپل فلکس برای دیسک کمر
عصاره رمان
غذای غضروف ساز	
غضروف چیست	
انواع قرص های غضروف ساز
غضروف زانو
غضروف چیست و ساختمان آن چگونه است

دردهای ناشی از ساییدگی به خصوص در زانو یکی از عوارض و نتایج کاهش مقاومت استخوان و غضروف است ، راه حل رفع این مشکل تقویت غضروف زانو است.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • غضروف چیست و ساختمان آن چگونه است؟
 • انواع غضروف
 • قرص غضروف ساز خارجی
 • مواد غذایی غضروف ساز

غضروف چیست و ساختمان آن چگونه است؟

غضروف چیست و ساختمان آن چگونه است

غضروف یا کارتیلاژ Cartilage ساختمان قابل ارتجاعی است که عمدتا در انتهاهای استخوان ها، جایی که مفاصل قرار دارند وجود داشته و وظیفه آن تسهیل حرکت مفصل است.غضروف بافتی زنده و حاوی سلول است و سلول های تشکیل دهنده آنرا کندروسیت Chondrocyte مینامند. این سلول ها بر خلاف بسیاری بافت های دیگر با فاصله نسبتا زیادی از یکدیگر قرار گرفته اند و بین آنها را ماده ای که عمدتا از پروتئین و نوعی قند تشکیل شده پر کرده است.این ماده را ماده بین سلولی میگویند. در داخل این بافت بین سلولی رشته های نازکی به نام فیبریل Fibril قرار دارد. کندروسیت ها در حفره هایی به نام لاکونا Lacuna قرار گرفته اند.

غذاهای غضروف ساز
کارتیلاژ چیست
درمان ساییدگی زانو با پای مرغ
مواد غذایی غضروف ساز	
متخصص استخوان و مفاصل

بافت غضروف از جهات گفته شده بسیار شبیه بافت استخوان است ولی بر خلاف استخوان املاح کلسیم در ماده بین استخوانی رسوب نمیکند و به همین خاطر این بافت بسیار قابل ارتجاع و تغییر شکل پذیر است.تفاوت دیگر غضروف با استخوان در نحوه تغذیه سلول های آن است. غضروف عروق و اعصاب ندارد ولی پوشش بسیار ظریفی به نام پری کندریوم Perichondrium سطح غضروف را میپوشاند که رگ خونی دارد.به علت عدم موجود رگ های خونی درون بافت غضروفی روش تغذیه آن با استخوان متفاوت است. در داخل مفاصلی که غضروف دارند مایعی بنام مایع مفصلی یا مایع سینوویال Synovial fluid وجود دارد که سرشار از اکسیژن و مواد غذایی است.اکسیژن و مواد غذایی از راه این مایع سینوویال و همچنین از راه پری کندریوم از طریق پدیده انتشار یا دیفوزیون Diffusion به ماده بین سلولی منشر شده و در دسترس سلول های کندروسیت قرار میگیرد.

انواع غضروف

از لحاظ بافت شناسی سه نوع غضروف وجود دارد

غضروف شفاف یا غضروف هیالن Hyaline Cartilage

در این نوع غضروف فیبریل ها در ماده غضروفی در زیر میکروسکوپ دیده نمیشوند و بنابراین ماده بین سلولی غضروف بصورت یکدست و شفاف است. غضروفی که در انتهاهای استخوان ها و در مفاصل بدن قرار دارد از این نوع است. غضروف حنجره و غضروفی که در تیغه وسطی بینی قرار دارد هم از نوع غضروف هیالن یا شفاف است.

انواع غضروف

رشد غضروف

غضروف زانو

نام دیگر غضروف
غضروف شفاف یا غضروف هیالن Hyaline Cartilage

غضروف ارتجاعی یا الاستیک Elastic cartilage

در این نوع غضروف فیبریل ها زرد رنگ هستند و این غضروف خاصیت ارتجاعی و کشسانی بیشتری از نوع قبل دارد. غضروف لاله گوش از این نوع است.

غضروف ارتجاعی یا الاستیک Elastic cartilage
انواع غضروف

رشد غضروف

غضروف زانو

نام دیگر غضروف

غضروف چیست علوم هشتم

تغذیه غضروف

آناتومی غضروف

غضروف چیست علوم پنجم
غضروف چیست و ساختمان آن چگونه است
t غضروف چیست ؟انواع آن و غذاها و قرص های غضروف ساز

غضروف فیبری یا لیفی Fiber cartilage

در این نوع غضروف فیبریل ها سفید رنگ و کلفت تر هستند و خاصیت ارتجاعی این نوع غضروف از بقیه غضروف ها بیشتر است. دیسک بین مهره ای از این نوع غضروف درست شده است.همانطور که گفته شد غضروفی که سطح استخوان را در ناحیه مفصل میپوشاند از نوع غضروف شفاف است. کلفتی این غضروف در مفاصل مختلف متفاوت است و در هر مفصل هم قطر غضروف در قسمت های مختلف تفاوت دارد.

غضروف فیبری یا لیفی Fiber cartilage
انواع غضروف

رشد غضروف

غضروف زانو

نام دیگر غضروف

غضروف چیست علوم هشتم

تغذیه غضروف

آناتومی غضروف

غضروف چیست علوم پنجم
غضروف فیبری یا لیفی Fiber cartilageغضروف فیبری یا لیفی Fiber cartilage

در بچه ها غضروف بیشترین کلفتی را دارد. با افزایش سن بتدریج کلفتی غضروف کم میشود. بتدریج این غضروف خواص خود را از دست میدهد، ریش ریش شده، سطح آن ناصاف شده و کلفتی آن در حدی کم میشود که ممکن است قسمتی از سطح مفصلی استخوان بدون لایه غضروفی باقی بماند. این روند را استئوآرتریت یا آرتروز یا ساییدگی مفصلی میگویند.

در تصاویر رادیولوژی که از مفاصل تهیه میشود استخوان ها به رنگ سفید دیده میشود. در این تصاویر بین سطح دو استخوانی که در یک مفصل روبروی هم قرار میگیرند فاصله ای هست که به آن فاصله مفصلی میگویند.این فاصله در واقع غضروف مفصلی است که در عکس رادیولوژی دیده نمیشود. بطور مثال اگر در عکس مفصل مچ پا بین سطح بالایی استخوان تالوس و سطح پایینی استخوان درشت نی سه میلیمتر فاصله باشد حدود نصف آن متعلق به غضروف استخوان تالوس و نصف آن متعلق به غضروف سطح پایینی استخوان درشت نی است. با افزایش سن و کاهش کلفتی غضروف مفصلی، این فاصله مفصلی هم در عکس رادیولوژی کم میشود.

قرص غضروف ساز خارجی

قرص غضروف ساز انواع مختلفی دارد. نمونه های گوناگون انگلیسی و آلمانی را می توانید از داروخانه های سراسر کشور تهیه نمایید. اما انواع و نحوه ی مصرف آن چگونه است؟

قرص غضروف ساز آلمانی

موادی که امروزه به نام غضروف ساز در بازار دارویی وجود دارند همگی ماده موثره‌ای به نام گلوکزامین دارند و بعضا حاوی کندروایتین سولفات هم هستند. مطالعات زیادی بر روی موثر بودن یا نبودن گلوکزامین و کندروایتین سولفات بر روی روند آرتروز و ساییدگی مفصل و درد مفصلی انجام شده ولی هیچ مطالعه‌ای تاکنون نشانه نداده که این مواد تاثیری در روند ساییدگی و آرتروز دارا باشند و مهمتر از همه هیج مطالعه‌ای نتوانسته نشان دهد که این مواد غضروف ساز هستند؛ چرا که وقتی قوطی دارو را می‌خرید که روی آن نوشته شده است ” گلوکزامین / کندروآیتین سولفات” شما نمی‌توانید مطمئن باشید واقعا چیزی را که می‌خواهید بدست آورده‌اید. طبق مطالعه جدیدی که به عمل آمده تنها نیمی از این مکمل‌ها واقعا به اندازه‌ای که بر روی جعبه ذکر کرده‌اند حاوی این مواد هستند.

قرص تریپل فلکس چیست؟

قرص تریپل فلکس (Triple Flex) یکی از انواع قرص غضروف ساز می‌باشد که حاوی ۳ ترکیب مورد نیاز برای ساختمان مفصل و غضروف است. این ۳ ترکیب عبارتند از: گلوکزامین، کندروئیتین و متیل سولوفونیل متان (MSM).گلوکزامین که توانایی کاهش درد آرتروز را دارد. کندروئیتین که جهت ساخت کلاژن که ترکیبی ضروری برای استحکام بافت مفصلی است و متیل سولوفونیل متان که منبع مهم تامین گوگرد در مفاصل بوده و علاوه بر کاهش درد، دارای اثرات ضد التهابی بر مفاصل است.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری
 موارد مصرف بهبود و التیام دردهای مفصلی
 عوارض عوارض گوارشی مثل تهوع، استفراغ و اسهال
 تداخل دارویی داروهای رقیق‌کننده خون

مقدار و نحوه مصرف قرص غضروف ساز تریپل فلکس

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول قرص تریپل فلکس به صورت ۳ بار در روز مصرف می‌شود و تاثیر گرفتن از آن حداقل به ۴ الی ۶ هفته زمان نیاز دارد.

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص تریپل فلکس باید بدانید

 1. چنانچه مبتلا به دیابت هستید این دارو را بااحتیاط مصرف کنید.
 2. مصرف این مکمل در زنان باردار و شیرده و یا کسانی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند باید با نظر پزشک صورت گیرد.
 3. دارو را در جای خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

 • استفاده از محصولات موضعی و مکمل‌های خوراکی ضد التهاب جهت دستیابی به نتیجه بهتر توصیه می‌شود.
 • مصرف این مکمل ممکن است نیاز به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایپوبروفن را جهت درمان تورم و درد ساییدگی مفصل کاهش دهد.

مواد غذایی غضروف ساز

عصاره پای‌مرغ جایگزین مناسب قرص غضروف‌ساز

یک متخصص تغذیه با اشاره به خواص درمانی عصاره پای‌مرغ گفت: این ماده غذایی جایگزینی مناسب برای قرص غضروف‌ساز است.به گزارش فارس، مرتضی صفوی در رابطه با خواص درمانی پای‌مرغ اظهار داشت: پای مرغ معمولا مصرف آن به صورت غذای اصلی توصیه نمی‌شود ولی عصاره آن خواص درمانی زیادی داشته و باید توجه داشت که هنگام پخت این ماده غذایی شست‌و‌شوی آن با دقت انجام گیرد.وی افزود: عصاره پای‌مرغ حاوی املاحی همچون کلسیم، فسفر و منیزیم بوده همچنین دارای ویتامین‌های A و D است، ولی مصرف پای‌مرغ به صورت مستقیم به دلیل چربی پوست‌ آن توصیه نمی‌شود. بنابراین برای حفظ سلامتی افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، عصاره پای مرغ بسیار مناسب است.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه عصاره پای‌مرغ غضروف ساز است، عنوان کرد: ورزشکارانی که مشکل مفاصل دارند و یا دچار کشیدگی کتف و بازو شده‌اند، می‌توانند از عصاره پای مرغ جهت بهبودی خود استفاده کنند.صفوی در رابطه با نحوه پخت پای مرغ گفت: ۱۰ پای مرغ با یک عدد پیاز زمانی که آب‌پز شود و به صورت آرام طی مدت ۴ تا ۶ ساعت پخته شود، خواص درمانی زیادی داشته و از عصاره آن می‌توان جهت درمان آرتروز استفاده کرد.وی بیان داشت: کودکانی که دچار نرمی استخوان بوده و یا اختلال عملکرد عضلات دارند، می‌توانند از عصاره پای‌مرغ جهت درمان استفاده کنند، چرا که این ماده غذایی سرشار از فسفر، کلسیم و منیزیم بوده و درمان خوبی برای نرمی استخوان کودکان به شمار می‌رود.صفوی با بیان اینکه عصاره پای‌مرغ پوسیدگی مفاصل را ترمیم می‌کند اظهار داشت: همچنین این ماده غذایی جهت درمان افرادی که مفاصل آنها صدا می‌دهد، مناسب است.به گفته این متخصص تغذیه از عصاره پای‌مرغ می توان به عنوان جایگزین قرص غضروف‌ساز استفاده کرد و برای پیشگیری و درمان کمر درد و دیسک کمر نیز مصرف آن توصیه می‌شود.وی اضافه کرد: مصرف عصاره پای‌مرغ فشار خون را کاهش می دهد ولی در افرادی که دچار مشکل چربی خون هستند استفاده از این ماده غذایی برای آنها توصیه نمی‌شود.

تقویت زانوها غضروف و رباط ها با یک نوشیدنی مخصوص طبیعی

وقتی پا به سن می گذاریم بعضی از عضوهای بدن به تدریج شروع به ضعیف شدن می کنند ،در این شرایط نه تنها دردو  شکستگی رخ می دهد بلکه بازسازی آن هم خیلی زمان می برد به همین علت مشکلات در همه ی عضو های بدن پخش می شود که یکی از مشکلات رایج درد در مفاصل و ماهیچه هاست .برای جلوگیری یا رفع چنین مشکلاتی در بخشی به نسخه های تقویت غضروف زانو دارید ؛ نسخه ای که یکی از طبیعی ترین و مقوی ترین آن ها را در ادامه این بخش خواهیم گفت.

تقویت غضروف زانو
غذاهای غضروف ساز
کارتیلاژ چیست
درمان ساییدگی زانو با پای مرغ
مواد غذایی غضروف ساز	
متخصص استخوان

تقویت غضروف زانو با نسخه طب سنتی

یک نوشیدنی طبیعی با ترکیبات مفید برای غضروف ها ؛ این نوشیدنی مفاصل رباطها غضروف را بهبود می بخشد . درد ماهیچه ها و مفاصل در همه سنین بر اثر فاکتورهای مختلف مثل ورزش یا فعالیت های فیزیکی رخ می دهد اگرچه در مورد ساییدگی و ضعف اندام صحبت کردیم اما هرچه سن بالاتر رود شدت آن بیشتر است.این نوع درد یکی از مشکل سازترین دردهاست خصوصاً درد در ناحیه زانو.وقتی صحبت از درمان این درد ها می شود درمان ها معمولا موقتی است و چندی بعد دوباره بر می گردد که خیلی ملال آور است بنابراین نسخه های خانگی به شما معرفی میکنیم.

تقویت غضروف زانو با دارچین و عسل

مواداولیه

 • یک قاشق چ عسل ارگانیک
 • یک قاشق چ پودر دارچین
 • یک فنجان جو
 • یک فنجان آب پرتقال طبیعی
 • دو فنجان آناناس خرد شده
 • ۸انس بادام شیرین
 • ۸انس آب
کارتیلاژ چیست	
قرص تریپل فلکس	
قرص غضروف ساز آلمانی	
غذاهای غضروف ساز	
قرص تریپل فلکس برای دیسک کمر
عصاره رمان
غذای غضروف ساز	
غضروف چیست	
انواع قرص های غضروف ساز
غضروف زانو

طرز تهیه نسخه خانگی تقویت غضروف زانو

ابتدا ۱۰ دقیقه جو را بپزید سپس بگذارید تاخنک شود.بعد بقیه مواد اولیه را به آن اضافه کنید.همه این مواد را داخل مخلوط کن ریخته تا یکدست شود و هروقت آماده شده بنوشید.روزانه دو لیوان از این نوشیدنی را یکی با ناشتا و دیگری را عصر بخورید.این درمان را ۱۵ روز ادامه دهید مفاصل زانو بهتر خواهد شد.

منبع:

 • نمناک
 • healthkade.ir
 • تابناک
https://www.sabzshomal.ir/%d9%82%d8%b1%d8%b5-%d9%85%d8%aa%d9%88%d9%be%d8%b1%d9%88%d9%84%d9%88%d9%84-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/
https://www.sabzshomal.ir/omeprazole/
https://www.sabzshomal.ir/heart-beat/
https://www.sabzshomal.ir/captopril/
https://www.sabzshomal.ir/pilates/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *