ورود/ثبت نام

t استایل کژوال Casual چیست؟+ عکس چند نمونه از استایل های جذاب

در دنیای مد و فشن استایل های متفاوتی وجود دارد که یکی از این استایل ها، استایل کژوال می باشد. سبک کژوال به سبکی از لباس پوشیدن گفته می شود که غیر رسمی می باشد و به صورت روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در جواب این سوال که استایل کژوال چیست؟ می توانیم بگوییم که استیال کژوال شامل لباس هایی می شود که برای انجام کارهای روزمره مورد استفاده قرار می گیرد و در کنار اینکه بسیار راحت می باشند، به هیچ وجهه حالت رسمی ندارند.

تا انتهای این مطلب همراه مجله سبزشمال باشید و اطلاعات بیشتری در خصوص استایل کژوال بدست بیاورید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • استایل کژوال چیست؟
 • انواع ست کژوال
 • تاریخچه ای مبهم از استایل کژوال
 • راهنمای داشتن یک استایل کژوال
 • پارچه مناسب برای استایل کژوال
 • انواع استایل کژوال زنانه
 • چند نمونه از استایل های کژوال شیک

استایل کژوال چیست؟

در یک کلمه استایل کژوال  یعنی سبک و راحت! این سبک لباس پوشیدن یعنی بدون زحمت زیاد طوری بپوشید که بتوانید روزمره مورد استفاده قرار دهید. در این میان برخی به سمت لباس های پایه ای و ساده کشیده می‌شوند.برخی با خلاقیت یک استایل کژوال Casual فوق العاده

می سازند. انتخاب عناصر استایل کژوال Casual پوشیدن یعنی چیزی را بپوشید که مختص فصل نباشد و به گونه ای که با اضافه کردن لایه بندی یا کم کردن آن بتوان گرمی و سردی آن را تنظیم کرد.

کژوال چیست؟

 اگر بخواهیم در قالبی خاص این نوع پوشش را تعریف کنیم، می‌توان گفت Casual به پوششی گفته می‌شود که از حالت مطلقا کلاسیک خارج شده و در عین حال شکلی موقر دارد.اگر این تعریف را مبنا قراردهیم، درمی‌یابیم که وسعت انتخاب در یک مجموعه کژوال بسیار بالاست،

اما به هیچ وجه به این معنا نیست که هرچه در کمد داریم، می‌توانیم کنار هم قرار دهیم و مدعی داشتن یک ست کژوال باشیم.

در تعریف اروپایی، لباس کژوال به لباسی گفته می‌‌‌شود که تاکیدش به راحتی و بیان شخصیت به دور از یک‌نواختی است. کژوال لباسی است که هم می‌تواند نیمه‌رسمی باشد و هم غیررسمی و حتی به صورت روزمره مورد استفاده قرار بگیرد.طراحان لباس‌های کژوال تلاش کرده‌اند که

سِت‌های جدیدی از لباس‌های زنانه و مردانه که قبلا در فرم‌های رسمی و نیمه رسمی قابل قبول بوده‌اند را با تغییراتی وارد لباس‌های کژوال کنند. هر شخص می‌تواند با پیروی از اصول و قواعد خاص و با استفاده از طیف گسترده‌ای از لباس‌های مختلف،  یک سِت کژوال مناسب و

هم‌آهنگ با زمان و مکان را داشته باشد. ظهورمفهوم استایل کژوال را می‌توان حاصل تغییر جامعه بشری از لحاظ فرهنگی و اجتماعی و پیشرفت فن‌آوری دانست. اگر به کمی دورتر از دوره‌ی معاصر بنگریم، لباس در بین مردم عادی به دو شکل لباس کار و لباس رسمی تعریف شده

بود وشرایط اقتصادی به مردم اجازه‌ی انتخاب لباسی نیمه‌رسمی و آزاد که در عین حال نمادی از سلیقه و استایل آنان هم باشد را نمی‌داد. فقط طبقه‌ی اعیان و اشراف بود که در مناسبت‌هایی چون ورزش‌های دسته‌جمعی و تفریحات آخر هفته لباسی غیر‌رسمی و آزاد بر تن می‌کرد.این

تضاد طبقاتی با تغییرات اجتماعی و اقتصادی به تدریج از بین رفت و هم‌زمان، با پیشرفت فن‌آوری از محدودیت متریال و پارچه که ترکیب‌بندی و تنوع در پوشش را به حداقل می‌رساند، کاسته شد.

در مورد استایل کژوال بیشتر بدانید

همانطور که اشاره کردیم استایل کژوال یعنی استایلی که شما با پوشیدن اش احساس راحتی کنید. استیل کژوال یعنی استایلی که شما برای ست کردن لباس های تان به این سبک، نیاز به وقت و حساسیت خاصی نداشته باشید و خیلی راحت هر لباسی که دوست داشتید را به تن کنید. به طور مثال کت و شلوار با پیراهن گلدار یک نمونه از استایل کژوال می باشد.

انواع ست کژوال:
سِت کژوال به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود :

 ۱ )‌ سِت کژوال رسمی.   ۲) سِت کژوال نیمه‌رسمی.   ۳ ) سِت  کژوال عام (روزمره)

در مورد یک سِت کژوال رسمی ما در اصل با یک پارادوکس روبه رو هستیم اما موضوع کاملا قابل حل است. سِت کژوال رسمی سِتی است  که می‌توانیم از آن در جلسه‌های نیمه‌رسمی، میهمانی‌های نیمه‌رسمی استفاده کنیم. در سِت کژوال رسمی، هم‌آهنگی بین اجزای لباس مهم است،

هم‌آهنگی بین رنگ‌ها و جنس لباس به این خاطر که تا جای ممکن این سِت  به سِت  لباس رسمی نزدیک باشد اما در عین حال راحتی هم داشته باشد. در سِت کژوال نیمه رسمی  اصل و قوانین کلی همان سِت  شماره ۱ است  اما سِت  کژوال نیمه‌رسمی در رنگ تنوع بیشتری دارد،

جنس‌ها متفاوت هستند و تضاد رنگی در آن وجود دارد. کت و شلوار می‌توانند در رنگ و جنس متفاوت باشند. در هردو سِت رسمی و نیمه‌رسمی کژوال، کت و شلوار از اجزای اصلی سِت هستند برای این‌که تا حدی حالت فرمال و رسمی را به این سِت‌ها بدهند.

در سِت  کژوال عام (روزمره) شما با یک سِت آزاد روبه‌رو هستید که حتی امکان حذف کت و تغییر در قسمت‌های مختلف لباس به سلیقه خودتان را دارید. البته با پیروی از اصول خاص سِت‌های کژوال. آزادی به این معنی نیست  که هر لباس و هر رنگی را باهم سِت کنیم. می‌توانید از

تی‌شرت‌ها و پیراهن‌های کژوال، شلوار جین، کتان ……. و کفش‌های کژوال در ترکیب مناسب باهم استفاده کنید.

مهم ترین عناصر برای داشتن یک استایل کژوال شامل: تی شرت، شلوار جین، کفش کالج، کفش کتانی، هودی و اکسسوری ها خاص می باشد.

استایل کژوال به چه معناست؟ استایل کژوال Casual چیست؟
استایل کژوال Casual چیست؟

تاریخچه ای مبهم از استایل کژوال

در خصوص استایل کژوال برخلاف دیگر استایل ها مانند استایل مینیمال اطلاعات دقیقی در خصوص تاریخچه و نحوه پیدایش این استایل ها بیان نشده است. اما در این بین دو گمانه زمانی وجود دارد که بسیاری متعقدند که منشا پیدایش این سبک از لباس پوشیدن می باشند.
گمانه زنی اول می گوید که بومیان یک روستا در منطقه اسکاندیناوی علاقه زیادی به راحتی در لباس پوشیدن داشتند و از این سبک لباس پوشیدن استفاده می کردند.
برخی دیگر نیز می گویند که پیدایش این باشگاه به هواداران و مدیران یک باشگاه فوتبال در اسکاتلند مربوط می شود. آن ها برای این که از دیگر تیم ها استایل خاص تری داشته باشند، به سراغ این سبک از لباس پوشیدن رفته اند و به مروز زمان این طرز لباس پوشیدن بسیار محبوب شده است.

بیشتر بخوانید:تفاوت استایل کژوال و مینیمال

راهنمای داشتن یک استایل کژوال

برای لباس پوشیدن به یک سبک خاص، بایستی با عناصر اصلی آن استایل به طور کامل آشنا باشید. عناصر تشکیل دهنده یک استایل کژوال شامل تی شرت، شلوار جین، کفش کالج، کفش کتانی، هودی و اکسسوری ها خاص می باشد. در ادام همین قسمت توضیحات بیشتری را در این خصوص خواهیم داد.

تی شرت 

هر مردی باید یک تی شرت ساده و جذاب داشته باشد. یک تی شرت ساده می تواند استایل شما را تا ۳۰ درصد شبیه به استایل کژوال نماید.
رنگ تی شرت را می توانید از بین رنگ هایی مانند سفید، طوسی و مشکی انتخاب کنید. برای اینکه از تی شرت ها در فصل های سرد سال نیز بتوانید بهترین استفاده را داشته باشید بهتر است از یک کت چرم یا یک هودی شیک نیز در استایل تان بهره بگیرید.

تی شرت ها و استایل کژوال استایل کژوال Casual چیست؟
استایل کژوال Casual چیست؟

به سراغ شلوارهای جین بروید

اینبار در انتخاب شلوار جین بایستی قبل از هر موردی به راحتی آن دقت داشته باشید، شلواری را انتخاب کنید که در حین زیبایی و شیک بودن احساس راحتی نیز در آن داشته باشید.
به سراغ شلوار هایی بروید که خیلی تنگ نباشند و در ظاهر نیز بتوانند احساس راحتی را به افراد القا کنند.

مدل های شیک استایل کژوال 2019 استایل کژوال Casual چیست؟
استایل کژوال Casual چیست؟ مدل های شیک استایل کژوال ۲۰۱۹

یک کفش کتانی با کیفیت تهیه کنید

انتخاب یک کفش بخش مهمی از هر استیالی را تشکیل می دهد. بهترین گزینه برای یک استایل روزمره کتانی های نرم و راحت می باشد. این کفش های علاوه بر اینکه زیبایی استایل شما را تضمین می کنند در طول روز احساس راحتی و سبکی را نیز تجربه خواهید کرد.
اگر قصد خرید کفش ندارید و یک جفت کفش چرم یا جیر مناسب در جاکفشی تان قراردارد، می توانید از آن ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:داشتن استایلی شیک به چه معناست؟!

استیال کژوال 2019
استیال کژوال ۲۰۱۹

اکسسوری ها را فراموش نکنید

اکسسوری های نیز بخش مهمی از قسمت تجملاتی هر استایلی به حساب می آیند. البته در استیال های کژوال معمولا استفاده چندانی از اکسسوری ها مانند استایل ماکسیمال نمی شود اما جایگاه خاصی را دارد.

اما اکسسوری هایی مانند مانند ساعت های مچی، دستبند های چرمی و عینک های دودی گزینه های بسیاری برای این استایل های خواهند بود.

چگونه یک استایل کژوال داشته باشیم؟

پارچه مناسب برای استایل کژوال

امروزه با گسترش بسیار زیاد تولید پارچه ها شاید انتخاب یک پارچه با کیفیت و قیمت مناسب برای افراد معمولی وجود نداشته باشید و تنها بایستی به مشاوره های فروشنده اعتماد کرد و یا از یک فروشگاه معتبر خریداری کرد. اما اگر نکات زیر را بدانید قطعا شما را در خرید یک پارچه مناسب برای دوخت و طراحی این استایل کمک خواهد کرد.

 • پارچه‌ی کژوال به پارچه‌ای گفته می‌شود که زیر دست آن‌ نرم و لطیف است به این معنی که با لمس کردن پارچه به خوبی لطافت و نرمی آن را زیر انگشتانتان احساس می‌کنید.
 • پارچه‌های کژوال کمی خاصیت کشی دارند تا هنگامی که به عنوان لباس روی بدن قرار می‌گیرند مانع حرکت راحتِ دست و پا نشوند.
 • پارچه‌های کژوال، پارچه‌هایی هستند که باید قابلیت شست‌وشوی بالایی داشته باشند، زیرا معمولاً مدت زمان زیادی را با آن‌ها سپری می‌کنید و زودتر کثیف می‌شوند.
 • پارچه‌هایی مانند جین، کتان، پنبه، پارچه‌های‌ کشباف و… می‌توانند چند مثال ساده برای پارچه‌های کژوال باشند.

انواع استایل کژوال زنانه

استایل کژوال زنانه روزمره

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل

استایل‌کژوال روزمره یک نوع پوشش حرفه‌ای و بسیار راحت برای فعالیت‌های روزمره‌ی ما به حساب می‌آید، به طور مثال رفتن به خیابان، سینما، پاساژ و … از فعالیت‌های روزمره‌ی ما هستند که می‌توانند با استایلی شیک و راحت به سر انجام برسند. این استایل یکی از ساده‌ترین استایل‌های کژوال زنانه است که می‌تواند شامل شلوار جین یا کتان، تی‌شرت و یا دامن و پیراهن‌های پنبه ای باشد. در این استایل کژوال زنانه، شما بیشترین احساس راحتی را دارید زیرا نه قرار است کفش‌های پاشنه بلند بپوشید و نه از اکسسوارها یا لوازم جانبی اضافی استفاده کنید. با این استایل کژوال زنانه، ساده و راحت می‌درخشید.

بیشتر بخوانید:بهترین لباس برای پیاده روی

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, ک, کفش کژوال, استایل مینیمال,,

لباس‌های ورزشی را با لباس‌های کژوال روزمره اشتباه نگیرید!

حتماً شنیده‌اید که بعضی از مردم لباس‌های کژوال مانند تی شرت‌های کژوال، شلوار جین و کفش‌های کژوال و راحتی را به اشتباه اسپرت می‌نامند در حالی که تعریف لباس اسپرت کاملاً متفاوت است. لباس اسپرت به معنای لباس ورزشی است و از پارچه‌هایی تهیه می‌شود که به علت داشتن ویژگی‌های نساجی مخصوص به خود، از جمله خاصیت کشسانی (کشش) بالا، تنها برای ورزش کردن طراحی شده‌اند و آزادی عملی که برای انجام حرکات ورزشی باید داشته باشیم تنها با لباس‌های ورزشی قابل اجرا می‌باشد. البته ناگفته نماند که در قرن بیستم با محبوب شدن ورزش‌های دارای تماشاچی مانند دومیدانی، لباس‌ها و کفش‌های ورزشی بر فرمِ استایل کژوال تأثیر زیادی داشته‌اند اما هیچ گاه نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند.

استایل کژوال زنانه مناسب محل کار

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,

به طور کلی هدف از یک استایل کژوال زنانه برای محل کار، داشتن ظاهری موجه و در عین حال راحت و حتی تابع مد روز. فرمِ این استایل کژوال کاملاً به محل کار شما وابسته است، اگر سازمانی که در آن کار می‌کنید برای لباس کارمندان خود رنگ خاصی را مد نظر ندارد شما سعی کنید از پارچه‌هایی با رنگ روشن و ساده استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های روشن و طرح‌های ساده برای مدت طولانی چشم شما را اذیت نخواهد کرد. از مهم ترین نکاتی که در استایل کژوال زنانه برای محل کار باید رعایت کرد، دوری از شلوار های جذب است، زیرا پوشیدن این نوع از لباس برای محیط کار، به معنای استفاده طولانی مدت در طول روز می باشد، که از نظر بهداشتی استفاده از شلوار های جذب برای مدت طولانی برای خانم ها مضر است، پس شلوارهای پارچه‌ای با گشادی معمولی مناسب ترین گزینه برای محل کار هستند.
یک نمونه‌ی عالی برای این استایل کژوال زنانه، شلوار پارچه‌ای مشکی همراه با یک شومیز ساده‌ی رنگی و یک اکسسوار ساده است، که البته در کشور ما به علت محدودیت هایی که وجود دارد به جای بلوز می‌توان از مانتوهایی ساده و رنگی، با جنسِ پنبه و یا کتان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:کوله پشتی مناسب دانش آموزان و دانشجویان

استایل کژوال زنانه مناسب مهمانی‌های خودمانی

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,

در این استایل کژوال زنانه، راحتی را در کنار شیکیِ بیشتر، نیاز دارید. این استایل در واقع همان استایل کژوال روزمره‌ است، ولی کمی شیک‌تر، به طوری که برای یک آخر هفته‌ی عاشقانه هم می‌تواند مناسب باشد. خانم‌ها باید بدانند که می‌توانند برای مهمانی‌ها هم لباس کژوال مناسب پیدا کنند، این نوع استایل کژوال از شما می‌خواهد راحت باشید اما کمی خود نمایی کنید و لباس‌هایی بهتر از لباس‌های کژوال روزمره بپوشید. یک دامن زیبا همراه با یک شومیز، یا یک پیراهن کوتاه همراه با اکسسوارهای جذاب مانند جواهرات، بدلیجات، دستمال گردن، همچنین استفاده از صندل یا کفش‌های بدون پاشنه از بهترین انتخاب‌های شما می‌تواند باشد. در این استایل حتی می‌توانید از انواع شلوار جین مانند مام استایل، جذب و … استفاده کنید اما فراموش نکنید، اگر در این استایل از شلوارهای جین استفاده کردید حتماً همراه با آن‌ها یک تاپ یا یک شومیز لینن و کفش‌های پاشنه بلند بپوشید.

استایل کژوال زنانه‌ی شیک مناسب مهمانی‌های مهم

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,

احتمالاً انتخاب یک استایل کژوال برای مهمانی‌های خاص، به نظر مشکل می‌آید، ولی واقعیت این است که لباسِ مراسم‌هایی مانند تولد و عروسی هم می‌تواند از سبک کژوال انتخاب شود و شما این اطمینان را داشته باشید که این فکر در ذهن اطرافیانتان ایجاد خواهد شد: “چقدر خوب و جذاب به نظر می رسد!”

انتخاب لباس‌ها و کرست‌های تنگ و یا پارچه‌هایی پر از جزئیات برای این مراسم‌ها اجباری نیست و کاملاً به شما بستگی دارد که بخواهید در مراسم چگونه باشید!

این نوع استایل کژوال زنانه، به خانم‌ها این امکان را می‌دهد که در مراسم‌های خاص هم بسیار شیک باشند و هم در لباس خود احساس خوبی داشته باشند. به طور مثال یک دامن کوتاه همراه با یک تاپ مجلسی و یک شلوار پارچه‌ای کلاسیک همراه با یک بلوز آف شالدرز (بلوزهایی که یقه آن ها باز است و دور تا دور شانه ها قرار می‌گیرند) برای یک جشن تولد می‌تواند بسیار جذاب باشد. همچنین پیراهنی حریر و یا یک سرهمی، می‌توانند از بهترین انتخاب‌های استایل کژوال برای جشن‌های عروسی‌ باشند. البته ناخن‌های آراسته همراه با کفش پاشنه بلند را هرگز فراموش نکنید!

نکته‌ی مهمی که باید توجه داشته باشید این است که از شلوار جین در این نوع استایل اصلاً استفاده نکنید!

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, مینیمال,,

استایل کژوال زنانه برای تفریح

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, تونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,

استایلی که برای روزهای تفریح خود انتخاب می‌کنید حتماً باید از نوع کژوال باشد، زیرا در غیر این صورت نمی‌توانید به اندازه‌ی کافی خوش بگذرانید. این استایل کژوال می‌تواند کمی به استایل کژوال روزمره نزدیک باشد ولی با یک سری تفاوت های کوچک، مانند رنگی تر و با طرح های بیشتر. برای نمونه، بلوزهای پنبه ای ساده و رنگی، شلوارهای کتانی، پیراهن‌های طرح دار برای یک روز تفریحی به اندازه ی کافی راحت و زیبا هستند.

استایل کژوال زنانه شیک

این استایل کژوال توسط نینو سروتی شخصیت بخشیده شد هویت اصلی این استایل راحتی در عین شیکی است. برای آنکه این استایل را داشته باشید لازم است پارچه های ساده و مینیمال ولی لوکس داشته باشید. جنس پارچه باید بسیار لوکس باشد اما طرح پارچه باید بسیار خلوت باشد

در زیر چند نمونه از استایل های کژوال شیک و جذاب را به شما معرفی می کنیم:

یکی از خوشتیپ های استایل کژوال دیوید بکهام است.

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست,, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,
دیوید بکهام

سلبریتی خوشتیپ دیگر ریانا است

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,
ریانا

دوآ لیپا خوشتیپ دیگر در استایل کژوال است

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,
دوآ لیپا

استایل کژوال بعدی بلا حدید

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,,
بلا حدید

قطعا یکی از خوش پوش های استایل کژوال سلنا گومز است

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,, استایل مونوکروم,
سلنا گومز

در نهایت باید بدانید سبک کژوال یا راحت به معنای واقعی سادگی و راحتی در عین زیبایی است و هرگز به معنای شلخته بودن نیست.

https://www.sabzshomal.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%85%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-%db%b5-%d8%af%d9%82%db%8c%d9%82%d9%87-%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%db%8c-%d8%ac%d8%b0%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa/
اگر میخواهید ظاهری جذاب داشته باشید مقلاه زیر را مطالعه کنید
https://www.sabzshomal.ir/bride-dress/
عروس خانم ها حتما این مقاله را مطالعه کنند

منبع: carismacolor.com

bornosmode.com

dressego.com

استایل فرمال, تفاوت استایل کژوال و مینیمال, استایل کلاسیک, استایل مینیمال چیست, تلفظ کژوال, کتونی کژوال, کفش کژوال, استایل مینیمال,, استایل مونوکروم, استایل لشی دخترونه, تاریخچه لباس کژوال, استایل با هودی, استایل کلاسیک, استایل پاییزی, کفش کژوال مردانه, استایل وینتیج

پست های مرتبط