MCI


یکی از سوالاتی که ذهن مالکان خودرو را درگیر می‌کند، تفاوت خودرو گازسوز و بنزین سوز است و این که گاز CNG خودرو چه معایب و مزایایی دارد؟ در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • گاز CNG خودرو چیست؟
 • مزایا و معایب خودرو گازسوز
 • چگونه می‌توان برخی از معایب استفاده از گاز CNG خودرو را برطرف کرد؟
 • کدام سوخت برای خودرو مناسب‌تر است؟
 • نتیجه گیری

گاز CNG خودرو چیست؟

گاز  CNG خودرو همان گاز طبیعی است که فشرده شده است و در حرارت معمولی و فشار ۲۰۰ تا ۲۵۰ بار آن را نگهداری می‌کنند.البته قابل ذکر است که گاز طبیعی به سه حالت زیر می‌تواند در خودروها استفاده شود:

 • گاز فشرده CNG
 • LPG مایع
 • ANG جذب‌شده

خودروها از جهت سوخت به سه گروه تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هست:

 • خودروهایی که فقط از یک سوخت استفاده می‌کنند.
 • خودروهایی که می‌توانند از سوخت بنزین و گاز استفاده کنند.
 • خودروهایی که از گاز طبیعی و گازوئیل به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب خودرو گازسوز

با توجه به شرایط کنونی و این که قیمت بنزین هم روزبه‌روز افزایش می‌یابد، برخی از مالکان خودروها به فکر استفاده از گاز CNG خودرو به جای بنزین و دوگانه‌سوز کردن ماشین‌های خود هستند.از آنجا که گاز CNG خودرو ممکن است در نظر مردم با معایبی همراه باشد، در این مورد دچار شک و تردید می‌شوند.با مقایسه معایب و مزایای خودرو گازسوز و استفاده از گاز CNG خودرو، می‌توانید واضح‌تر به موضوع نگاه کنید و در این باره، تصمیم بهتری بگیرید.

خودرو دوگانه سوز
معایب گاز
مزایا و معایب موتور لاکی
معایب موتور لاکی
نظرات در مورد روغن موتور سینولکس

مزایای خودرو گازسوز چیست؟

استفاده از گاز CNG خودرو هم مانند همه قطعات و روش‌ها و مسائل دیگر، دارای مزایا و معایبی است.می‌توانید پس از بررسی مزایا و معایب آن تصمیم بگیرید که کدام را ترجیح می‌دهید.

قطعا اولین نکته‌ای که در مورد مزایای خودرو گازسوز می‌توان در نظر گرفت، صرفه‌جویی در مصرف بنزین است. استفاده از گاز CNG خودرو باعث صرفه‌جویی در میزان قابل‌توجهی از مصرف بنزین می‌شود و از هدر رفتن آن جلوگیری می‌کند. این موضوع به اقتصاد کشور نیز کمک زیادی می‌کند.

از موارد دیگر مزایای خودرو گازسوز ، این است که نسبت به خودروهای دیگر به مرتب آلودگی هوای کمتری ایجاد می‌کند و در نتیجه تا حد زیادی به پاکیزگی محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی هوا کمک می‌کند. این مورد به ویژه در شهرهای بزرگی مثل تهران، بسیار مهم است.

مقوله بعدی که می‌توان گفت؛ مهم‌ترین موضوع برای مصرف‌کنندگان است، موضوع صرفه‌جویی اقتصادی است. با توجه به نصف بودن هزینه گاز CNG خودرو نسبت به بنزین، در نظر مالکان خودرو انتخاب مناسبی محسوب می‌شود. با توجه به این که خودروهای شخصی در طول سال کیلومترها حرکت می‌کنند، استفاده از آن باعث می‌شود، خانواده‌ها مجبور نشوند بخش زیادی از پول دریافتی خود را صرف خرید بنزین کنند.

از دیگر نکته‌های کلیدی و کلی در این باره می‌توان به این اشاره کرد که تولید گاز نسبت به بنزین به‌صرفه‌تر و ساده‌تر است؛ بنابراین می‌توان از بنزین در قسمت‌های مهم‌تر صنعتی استفاده کرد.با توجه به این که استفاده از گاز CNG خودرو می‌تواند، مزایایی داشته باشد، قاعدتا معایبی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

معایب خودرو گازسوز چیست؟

تعویض واشر سرسیلندر
نصب گاز cngگاز cng چیستمعایب گاز cngقیمت گاز cngثبت نام گاز cngمضرات گاز cng برای موتورفشار گاز cng خودروتفاوت گاز شهری با cng

قابل پیش‌بینی است که دوگانه‌سوز بودن خودروها می‌تواند معایب خاص خود را داشته باشد. مثلا در نظر داشته باشید که استفاده از گاز مایع یا LPG به دلیل استاندارد نبودن تجهیزات، خطرناک است. البته از آنجا که موضوع این مقاله در مورد گاز CNG خودرو است، از این مدل خارج نمی‌شویم.

گاز نسبت به بنزین به صورت خشک کار می‌کند این روش کار باعث می‌شود به قطعات مختلف خودرو ازجمله سوپاپ‌ها و سر سیلندرها فشار وارد شود. اما بنزین این مشکل را ندارد؛ بنابراین قطعات خودروهای بنزینی عمر بیشتری نسبت به خودروهای گازسوز دارند.

افت فشار

کارشناسان خودرو اعتقاد دارند که در بهترین حالت، افت فشار یک خودروی دوگانه‌سوز نسبت به خودروی بنزینی ۲۰ درصد است. این افت فشار باعث ایجاد مشکلات زیر در خودرو می‌شود:

 • کشش نداشتن خودرو که در صحبت عامیانه به عبارتی جون نداشتن خودرو گفته می‌شود.
 • خاموش کردن ماشین
 • گاز دادن بیشتر
 • وارد شدن فشار بیشتر به خودرو
 • استهلاک قطعات مختلف خودرو
 • نمی‌توان به طور مناسب از کولر خودرو استفاده کرد. این مشکل به دلیل کشش نداشتن خودرو است.

به عبارتی می‌توان گفت اگر قطعات خودرو به همین ترتیب دچار مشکل شوند، می‌تواند باعث ایجاد هزینه زیادی برای تعمیرات و تعویض قطعه‌ها شود.

یکی دیگر از معایب خودرو گازسوز این است که هنوز جایگاه‌های گاز نسبت به بنزین زیاد نیستند. این موضوع ممکن است باعث شود زمان زیادی از شما در ماندن توی صف‌های طولانی گاز تلف شود. البته این موضوع الان دیگر مانند قبل معضل به حساب نمی‌آید و شرایط نسبت به قبل خیلی بهتر است. اما در هر صورت باز هم ممکن است، گاهی وقت بیشتری صرف یافتن جایگاه گاز یا ماندن در صف شود.

چگونه می‌توان برخی از معایب استفاده از گاز CNG خودرو را برطرف کرد؟

ممکن است کسی تمایل داشته باشد با رعایت نکاتی در مورد خودرو، آن را دوگانه‌سوز کند و با این وجود خسارت‌های ناشی از استفاده گاز CNG خودرو را نیز کاهش دهد. چند مورد را می‌توان در ادامه پیشنهاد داد:

 • اضافه کردن عملیات حرارتی روی قطعه خام سر سیلندر باعث می‌شود سر سیلندر مستحکم‌تر شود.
 • برای این که مشکل انتقال حرارت زیاد به سر سیلندر نیز حل شود، پیشنهاد می‌شود از جنس‌های سخت‌تر سیت استفاده شود.
 • برای رفع مشکل سوپاپ‌ها با گاز خشک هم می‌توان استفاده از سامانه هیدرولیکی محرک سوپاپ‌ها را پیشنهاد داد.
 • خوردگی سر سیلندر را می‌توان با استفاده از ضدیخ‌هایی که افزودنی‌هایی با پایه مواد آلی دارند نسبتا برطرف کرد.
 • یکی دیگر از مشکلات می‌تواند سوختن واشر سر سیلندر باشد که می‌توان آن را به دو روش حل کرد. یکی همان تقویت سر سیلندر که قبلا به آن اشاره کردیم و دیگری تقویت سیستم خنک کاری خودرو و ارتقای توان سیستم دفع حرارت در سر سیلندر است.

با این حال، با رعایت نکات لازم و مراقبت‌های مربوط به قطعات، انتخاب خودرو دوگانه‌سوز راحت‌تر می‌شود و می‌توان با خیال راحت از آن استفاده کرد.

مدار تست کامل سوخت ترکیبی گاز و گازوئیل
نصب گاز cngگاز cng چیستمعایب گاز cngقیمت گاز cngثبت نام گاز cngمضرات گاز cng برای موتورفشار گاز cng خودروتفاوت گاز شهری با cng

کدام سوخت برای خودرو مناسب‌تر است؟

همان‌طور که گفتیم استفاده از گاز CNG خودرو مزایا و معایب خاص خود را دارد. با توجه به این که هیچ‌چیزی در این جهان کامل نیست پس نباید انتظار داشت بنزین یا گازسوز کردن خودرو صرفا خوب یا بد باشند. با مطالعه این مقاله باید مزایا و معایب را بسنجید و این را در نظر بگیرید که کدام موارد برای شما مهم‌تر است و با توجه به آن در مورد دوگانه‌سوز بودن یا فقط مصرف بنزین خودرو خود تصمیم‌گیری کنید.

برخی ممکن است بنزین سوز بودن و برخی دیگر گازسوز بودن را ترجیح می‌دهند. البته دوگانه‌سوز بودن خودرو در میان خودروهای داخلی رایج است و خودروهای وارداتی فقط بنزین سوز هستند.

ریل سوخت گاز طبیعی
معایب گاز
مزایا و معایب موتور لاکی
معایب موتور لاکی
نظرات در مورد روغن موتور سینولکس

نتیجه گیری

اگر تصمیم به انتخاب خودرو گازسوز داشتید، حتما خودرویی را خریداری کنید که از ابتدای تولید کارخانه‌ای گازسوز باشد. البته مدل دستی یا شرکتی هم مشکلی ندارند و دارای مجوز ادامه فعالیت، بیمه و ضمانت‌نامه هستند. اما تولیدکنندگان پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند و خودروهای پایه گازسوز در هر صورت ترجیح داده می‌شوند.

در مورد استفاده از گاز CNG خودرو به این دلیل مدل کارخانه‌ای توصیه می‌شود که پیشرانه این خودروها بر پایه گازسوز بودن طراحی‌شده‌اند و از هر نظر نسبت به خودروهایی که به صورت شرکتی یا دستی گازسوز می‌شوند، استانداردتر هستند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *