ورود/ثبت نام

t ویروس کرونا یا COVID-19

شما نمی توانید از اخباری درباره coronavirus COVID-19 که سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را یک بیماری همه گیر معرفی کرده است ، فرار کنید. اگرچه نیازی به نگرانی ندارید ، البته خوب است که آگاه باشید تا بتوانید از انتشار ویروس جلوگیری کنید. از آنجا که این یک بیماری جدید است ، احتمالاً در مورد آن سؤالات زیادی دارید. در مجله ی سبزشمال به بسیاری از سوالات متداول در مورد coronavirus پاسخ داده می شود،با ما همراه باشید.

  • اطلاعات اولیه بیماری
  • درمان COVID-19
  • جلوگیری از عفونت COVID-19

اطلاعات اولیه بیماری

۱-coronavirus چیست؟ 

اصطلاح coronavirus به خانواده بزرگی از ویروس ها گفته می شود که مردم را بیمار می کند. بیشتر این ویروس ها باعث سرماخوردگی می شوند و بسیار شیوع دارند. کروناویروس همچنین باعث سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) می شوند که اثرات جدی ویروس هستند. 

COVID-19 نوعی نادر از coronavirus است که در ووهان ، چین در دسامبر سال ۲۰۱۹ آغاز شد. کرونا ویروس جدید است ، بدین معنی که قبلاً در افراد دیده نشده است.

COVID-19 خود یک سندرم تنفسی است ، به این معنی که باعث می شود در تنفس دچار مشکل شوید. در بعضی موارد ، می تواند باعث ذات الریه هم بشود.

t ویروس کرونا یا COVID-19

۲-علائم COVID-19 چیست؟ 

بیشتر افرادی که COVID-19 دریافت می کنند علائمی اندک دارند ویا بدون علائم هستند. ممکن است فکر کنید سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید و طی چند روز بهتر می شوید. با این حال ، حداکثر ۱ از ۵ نفری که دچار کرونا ویروس می شوند به شدت بیمار می شوند و ممکن است در تنفس دچار مشکل شوند.

 علائم آن عبارتند از: 

تب

سرفه کردن

تنگی نفس

تنفس دشوار

نکته: اگر شما این علائم را دارید اما با کسی که مبتلا به COVID-19 است ارتباط نزدیکی نداشته باشید ، احتمالاً فقط دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید. با این وجود ، تا زمانی که علائم خود را پشت سر نگذاشتید خود را قرنطینه کنید.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله دوم پاسخ داده شده است

۳- ایا COVID-19 باعث مرگ میشود؟ 

در مقایسه با SARS (سندرم تنفسی حاد) کرونا ویروس دیگر ، COVID-19 به راحتی قابل انتقال است اما تقریباً به همان اندازه کشنده نیست.

۴- COVID-19 از کجا آمده است؟ 

COVID-19 اولین بار در سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان ، استان هوبی ، چین شناسایی شد. اگرچه اولین آلودگی ها به بازار حیوانات زنده مرتبط بودند ، اما این بیماری اکنون در فرد شیوع دارد. 

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 4 پاسخ داده شده است

۵-آیا COVID-19 از محصولات نیز قابل انتقال است؟ 

این ویروس می تواند بر روی سطوح خشک مانند کاغذ ، پلاستیک یا مقوا زنده بماند.

حتی کسی که COVID-19 دارد اگرقبل از حمل کالای مورد نظر شما سرفه یا عطسه کرده باشد ، بعید است که ویروس از طریق حمل و نقل زنده بماند تا فرد دیگری را آلوده کند.

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 5 پاسخ داده شده است

۶-چگونه میتوانم با بیماری COVID-19 مبارزه کنم؟

افراد چینی و آسیایی که با آنها ملاقات می کنید بیشتر از کسی که به نژاد دیگری مبتلا می شود آلوده نیستند ، مگر اینکه اخیراً از چین برگشته باشند یا در اطراف شخصی باشند که مریض باشد.

به مردم بگویید که این بیماری از طریق تماس نزدیک فرد در فرد شایع می شود.اگرچه این بیماری در چین سرچشمه گرفته است ، اگر به عنوان مثال به یک رستوران یا فروشگاهی در یک تجارت چینی بروید ، در معرض خطر ابتلا به این بیماری نخواهید بود.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 6 پاسخ داده شده است

۷-آیا با گرم شدن هوا شیوع COVID-19 متوقف می شود؟

 بسیاری از ویروس ها ، مانند آنفولانزا ، در ماه های بهار و تابستان گسترش نمی یابند. با این حال ، از آنجا که COVID-19 یک ویروس جدید است ، دانشمندان هنوز نمی دانند با گرم شدن هوا چه اتفاقی خواهد افتاد. در حالی که می توانید حدس بزنید که امکان دارد با درجه حرارت گرمتر ویروس از بین برود ، هیچ کس با اطمینان نمی داند که آیا این اتفاق می افتد یا خیر

بسیاری از ویروسها در آب و هوای گرم همچنان فعالیت دارند.

حتی اگر ویروس در اثر آب و هوای گرمتر از بین برود ، هنگام سرد شدن هوا در پاییز و زمستان نیز احتمال بازگشت آن وجود دارد.

تصویر با عنوان برخورد با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 7 پاسخ داده شده است

درمان COVID-19

۱-فکر می کنم مبتلا به COVID-19 هستم چه کاری باید انجام دهم؟ 

اگر تب ، سرفه و تنگی نفس دارید و اخیراً از مسافرت برگشته اید یا با فرد آلوده تماس داشته اید با پزشک خود تماس بگیرید. به آنها بگویید که مشکوک به COVID-19 هستید و از پزشک خود بپرسید که چه کاری باید انجام دهید. آنها به احتمال زیاد به شما خواهند گفت که در خانه بمانید و خود را قرنطینه کنید یا برای آزمایش به یک آزمایشگاه بروید.

به اورژانس بیمارستان مراجعه نمایید پزشکان و پرستاران می توانند از اقدامات احتیاطی استفاده کنند. آنها احتمالاً شما را در اتاق قرنطینه می کنند ، بنابراین احتمال ابتلا به ویروس به دیگران کمتر خواهد بود.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 8 پاسخ داده شده است

۲-چگونه فردی مبتلا به COVID-19 تشخیص داده میشود؟ 

اگر پزشک فکر کند شما ممکن است COVID-19 داشته باشید ، نمونه هایی از مایعات را از بینی و دهان شما می گیرد. این مایعات برای آزمایش COVID-19 به آزمایشگاه ایالتی یا کشوری فرستاده می شود. آنها همچنین ممکن است مایعات ریه های شما یا ادرار یا مدفوع شما را آزمایش کنند تا مشخص شود که آیا عفونت دیگری دارید یا خیر.

اگر ذات الریه یا مشکل تنفسی دارید ، پزشک ممکن است عکس برداری از ریه های شما را تجویز کند

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 9 پاسخ داده شده است

۳- آیا در صورت داشتن COVID-19 مجبور هستید در بیمارستان بمانید؟

موارد شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

 با این حال ، بیشتر افرادی که COVID-19 را منتقل می کنند ، می توانند در خانه خود بمانند پزشک به شما می گوید که می توانید به خانه بروید یا در صورت نیاز به بستری شدن در بیمارستان بمانید در هر صورت ، شما نیاز به قرنطینه دارید تا ویروس را گسترش ندهید. [۱۳]

وزارت بهداشت و درمان دولتی به شما می گوید زمان ترک قرنطینه چه زمانی است. آنها شما را در طول بهبودی پیگیری می کنند تا اطمینان حاصل کنند که حال شما بهتر می شود و دیگران را در معرض ویروس قرار نمی دهید.

اگر ریه های شما به تنهایی کار خود را متوقف کند ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته باشید و برای تنفس به یک دستگاه هواساز نیاز دارید. بیمارستان ها همچنین می توانند اکسیژن اضافی را برای شما تأمین کنند ، که این باعث می شود نفس کشیدن به تنهایی برای شما راحت تر شود.

اگر احساس راحتی بیشتری نسبت به خانه رفتن در بیمارستان دارید ، به پزشک اطلاع دهید. به عنوان مثال ، ممکن است در صورت بازگشت به خانه نگران شیوع این بیماری در خانواده باشید.اگر در خانه می مانید ،علائم خود را کنترل کنید. اگر علائم شما شدیدتر شد ، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 10 پاسخ داده شده است

۴- چه دارویی برای COVID-19 مناسب است؟

 از مارس ۲۰۲۰ ، هیچ داروی خاصی که برای درمان COVID-19 تأیید شود ، وجود ندارد. شرکت های داروسازی و سازمان های تحقیقاتی آزمایشات داروهای ضد ویروسی را برای درمان این بیماری انجام می دهند. با این حال ، بعید است که یک دارو قبل از پایان سال ۲۰۲۰ برای استفاده های انسانی ساخته شود.

چندین سازمان همچنین در تلاشند تا واکسن بالقوه ای برای این بیماری ایجاد کنند. با این حال ، مشخص نیست چه زمانی یک واکسن در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

برای رفع تب و سایر علائم COVID-19 می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. فقط بخاطر داشته باشید که این داروها علائم را تسکین می دهند

اخطار: علائم خود را در هنگام مصرف داروهای بدون نسخه کنترل کنید و اگر به نظر می رسد حالتان بدتر شده است یا اگر با وجود داروهای بدون نسخه بهبود پیدا نکردید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 11 پاسخ داده شده است

۵- چگونه می توان از پخش COVID-19 به دیگران جلوگیری کرد؟

 اگر پزشک شما تأیید کرده است که COVID-19 دارید ، یا اگر به داشتن COVID-19 مشکوک هستید ، خود را از دیگران جدا کنید. در خانه بمانید مگر اینکه بخواهید مراقبت های پزشکی را انجام دهید. هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید،همیشه از ماسک صورت استفاده کنید واز استفاده وسایل حمل و نقل عمومی و تاکسی خودداری کنید. در حالی که درخانه هستید.

اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید: 

  • در یک اتاق جدا بمانید و در صورت امکان از یک حمام جداگانه استفاده کنید.
  • ماسک های اصلی جراحی از شیوع ویروس جلوگیری می کنند. اگر بیمار هستید ، در صورت امکان در اطراف دیگران ماسک جراحی بزنید.
  • اگر آزمایشتان مثبت نبود و دلیلی برای قرار گرفتن در معرض آن ندارید ، پوشیدن ماسک یا دستگاه تنفس در ملاء عام توصیه نمی شود ، اما حتماً فاصله یک متری با دیگران داشته باشید و برای کارهای غیر ضروری خانه را ترک نکنید.
  • هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید. بلافاصله دستمال را درون سطل آشغال ریخته و دستان خود را بشویید.
  • وسایل خانگی ، حوله ، ملافه و یا لباس را با اعضای دیگر خانواده خود به اشتراک نگذارید.

اگر علائم شما بدتر شد ،با پزشک خود تماس بگیرید.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 12 پاسخ داده شده است

۶-چگونه می توان گفت COVID-19 دوره خود را طی کرده است؟

 بخش بهداشت عمومی شما را در حالی که در قرنطینه هستید نظارت می کند و به شما می گوید چه زمانی خانه یا بیمارستان را ترک نمایید. هنگامی که حداقل برای ۲۴ ساعت علائم شما از بین رفت ، آنها شما را آزمایش می کنند تا ببینید هنوز ویروس دارید یا خیر. 

قرنطینه خود را ترک نکنید تا اینکه وزارت بهداشت عمومی تأیید کند که انجام این کار برای شما بی خطر است. ممکن است آنها بعد از اینکه دیگر علائمی از بیماری نداشتید ، شما را برای چند روز در قرنطینه نگه دارند.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 13 پاسخ داده شده است

جلوگیری از عفونت COVID-19

۱- چگونه می توانم از خود درمقابل COVID-19 محافظت کنم؟

 بهترین راه برای محافظت از خود در برابر COVID-19 جلوگیری از نزدیکی افرادی است که به این بیماری مبتلا هستند. با این حال ، اگر فرد بدون علامت باشد ، تا زمانی که به ویروس آلوده نشوید ، هیچ راهی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ندارید. 

اقدامات دیگری که می توانید برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض این ویروس انجام دهید عبارتند از: 

دستان خود را حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون قبل از رفتن به حمام ، قبل از غذا و بعد از دمیدن بینی ، سرفه یا عطسه بشویید.

از دیگران فاصله بگیرید و بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانید

تا حد ممکن چشم و بینی و دهان خود را لمس نکنید

اگر مریض هستید در خانه بمانید (حتی اگر فقط سرماخوردگی داشته باشید)

تمام سطحی که اغلب در خانه شما لمس می شود حداقل یکبار در روز تمیز و ضد عفونی کنید

در هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را با دستمال بپوشانید و بلافاصله دستمال را در سطل زباله بریزید

از تماس های تلفنی مشکوک یا ایمیل های مرتبط با COVID-19 که از شما می خواهند روی یک لینک کلیک کنید که درخواست پول یا اطلاعات از شما می کنند بپرهیزید

اخیراً این کلاهبرداری ها افزایش یافته است که تبهکاران تظاهر می کنند از وزارت بهداشت هستند

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 14 پاسخ داده شده است

۲ – چگونه می توانم برای جلوگیری از شیوع COVID-19 کمک کنم؟ 

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در خانه بمانید!

 تمرین دررعایت فاصله اجتماعی هنگامی که مجبور به خارج شدن هستید همچنین به محافظت از شما و اطرافیان کمک خواهد کرد.

۳- اگر نتوانم از شخصی که COVID-19 دارد دور بمانم، چه کاری باید انجام دهم؟ 

اگر مراقب یکی از اعضای خانواده که بیمارشده هستید ، ممکن است این امکان را نداشته باشید که به سادگی از هر کسی که مبتلا به این بیماری باشد دوری کنید. 

از دستکشهای یکبار مصرف در اتاقی که فرد مبتلا به ویروس وجود دارد استفاده کنید

از تماس با مایعات بدن بیمارخودداری کنید. اگر لباس ، بشقاب ، پتو یا حوله شخص بیمار را می شویید ، دستکش یکبار مصرف بپوشید و اجازه ندهید که در هنگام شستن، لباس با پوست شما تماس پیدا کند.

دستکشهای یکبار مصرف را بلافاصله پس از استفاده از آنها دور بیاندازید و دستان خود را کاملاً بشویید.

 در حالی که از دستکش یکبار مصرف استفاده می کنید ، به هیچ بخشی از بدن ، به خصوص صورت یا چشم های خود دست نزنید.

حتی اگر شما فقط مراقب یک بیمار هستید ، حتماً ۱۴ روز است که باید خود را قرنطینه کنید، زیرا ممکن است بتوانید ویروس را منتقل و گسترش دهید ، حتی اگر علامتی نداشته باشید.

تصویر با عنوان مقابله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 16 پاسخ داده شده است

۴- تفاوت بین ماسک ها چیست؟

ماسک های جراحی برای شخصی که آزمایش کرونا مثبت نیستند برای جلوگیری از COVID-19 مؤثر نیست. فقط ماسک های N95 می توانند به شما در محافظت از خودتان کمک کنند ، و اینها محدود هستند. ف

فقط متخصصان پزشکی که در حال درمان افرادی که آلوده هستند باید از ماسک های N95 استفاده کنند.

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 17 پاسخ داده شده است

۵- اگر با شخصی که COVID-19 دارد تماس برقرار کنم؟

 اگر کسی که COVID-19 دارد با شما در تماس نزدیک است تماس برقرار کنید ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آنها احتمالاً به شما توصیه می کنند که خود را برای ۱۴ روزقرنطینه کنید. اگر در طی این دوره ۱۴ روزه هیچ علامتی مشاهده نکنید ، پزشک احتمالاً نتیجه می گیرد که شما این بیماری را ندارید. 

اگر اخیراً در معرض COVID-19 قرار گرفته اید ، هر آزمایش تشخیصی ممکن است منفی باشد. 

به طور معمول ، پزشک به شما توصیه می کند که چند روزی صبر کنید ، مگر اینکه در حال حاضر علائمی را داشته باشید.

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 18 پاسخ داده شده است

۶- اگر در معرض COVID-19 باشم چه مدت باید خودم را قرنطینه کنم؟ 

COVID-19 تا ۱۴ روز دوره جوجه کشی دارد. به طور کلی ، این بدان معنی است که اگر در معرض COVID-19 هستید ، می توانید تا دو هفته پس از اولین بار در معرض ویروس بیمار شوید. 

خود را تضمین کرده و به پزشک خود اطلاع دهید که ممکن است لازم باشد آزمایش دهید.

 از آنجا که بخش بهداشت عمومی بربهبودی شما نظارت خواهد کرد به شما می گوید زمانی میتوانید از قرنطینه خارج شوید.

حتی اگر در طی آن دوره ۱۴ روزه بیمار شوید ، لزوماً به COVID-19 مربوط نمی شود. ممکن است به خاطر چیز دیگری مریض شوید.

اگر ۱۴ روز بگذرد و علائمی از بیماری را نداشته باشید ، این بدان معنی است که دیگر در معرض خطر ابتلا به بیماری COVID-19 یا انتقال بیماری به دیگران نیستید.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 19 پاسخ داده شده است

۷-آیا باید از ماسک در ملا عام استفاده کنم تا از انتقالCOVID-19 به خود جلوگیری کنم؟

 ماسک برای استفاده در اماکن عمومی مانند فروشگاه های مواد غذایی ، حمل و نقل عمومی یا هر مکان دیگری که ممکن است با بسیاری از افراد در تماس باشید ، توصیه می شود. 

ماسک های جراحی یا یکبار مصرف دیگر را برای متخصصان پزشکی ذخیره کنید مگر اینکه به شما دستور داده شده است که از آنها توسط پزشک استفاده کنید. 

اگر ماسکی دارید ، باید مرتباً دستان خود را بشویید و از لمس کردن چشم ، بینی یا دهان خود با دست های شسته نشده خودداری کنید.

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 20 پاسخ داده شده است

۸- آیا میتوانم COVID-19 را از تماس با یک سطح آلوده بگیرم؟ 

ممکن است ، اما این اصلی ترین شیوه انتشار ویروس نیست. کارشناسان معتقدند COVID-19 از طریق قطرات افراد آلوده پخش می شود. اگر این قطرات روی یک سطح مستقر شوند ، آنها را لمس کنید و سپس چشم ، بینی یا دهان خود را لمس کنید ، ممکن است مریض شوید. با این حال ، هنوز مشخص نیست که میکروب ها روی سطوح چقدر باقی می مانند و بعید نیست ویروس برای مدت طولانی زنده بماند.

حداقل یکبار در روز وسایلی را که توسط افراد مختلف مکررا لمس میشود از جمله کنترل تلویزیون ، تلفن و دستگیره در و… لمس می کنید ، تمیز و ضد عفونی کنید.

اگر شخصی در خانه شما بیمار است ، آنها را جدا کنید و وسایل خانگی را با آنها به اشتراک نگذارید. وسایل آنها را جداگانه از سایر افراد تمیز کنید.

تصویری با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 21 پاسخ داده شده است

۹-آیا حیوانات خانگی می توانند COVID-19 را دریافت کنند؟

 هنوز مشخص نیست که آیا COVID-19 می تواند از انسان به حیوانات منتقل شود. اما اگر COVID-19 دارید ، باید به شخص دیگری در خانواده خود اجازه دهید از حیوان خانگی مراقبت کند و آنها را از اتاق خود دور نگه دارید.

از خوردن حیوان خانگی ، تنقلات یا اشتراک غذا با حیوان خانگی خودداری کنید. همیشه قبل یا بعد از تعامل با حیوانات خانگی دست های خود را بشویید.

تصویر با عنوان معامله با شیوع Coronavirus_ متداول ترین سؤالات شما در مرحله 22 پاسخ داده شده است

منبع : wikihow

مترجم : زهرا جعفرزاده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *