MCI
کدام دوربین عکاسی

این یک مقاله راهنمای کامل برای خرید دوربین DSLR می باشد که در هنگام خرید بتوانید راحت تصمیم بگیرید که کدام را انتخاب کنید چه نیکون و چه کانن …

راهنمای خرید دوربین عکاسی

 • دوربین مناسب برای عکس های حرفه ای
 • مقایسه دوربین‌های Point And Shoot باDSLR
 • دوربین مناسب برای افراد مبتدی ،حرفه ای، نیمه حرفه ای
 • میزان بودجه
 • کدام برند دوربین را باید انتخاب کنم؟
 • اما چرا برند مهم است؟
 • مقدار مگاپیکسل

دوربین عکاسی مناسب برای عکس های حرفه ای

این سوال احتمالا متداول‌ترین سوالی است که توسط افرادی که تازه با عکاسی آشنا شده‌اند و قصد خرید دوربین DSLR را دارند پرسیده می‌شود. اول از همه یک سوء برداشت وجود دارد که فقط با دوربین عکاسی حرفه‌ای می‌توانید عکس‌های حرفه‌ای تهیه کنید. این موضوع اصلا واقعیت ندارد. خیلی از عکس‌های بسیار خوب دنیا با دوربین‌های Point And Shoot ثبت شده‌اند و حتی خیلی‌ها می‌توانند فقط با گوشی موبایل خودشان هم عکس‌های بسیار زیبایی ثبت کنند.

اما آیا این بدین معنی است که نوع دوربین اصلا مهم نیست؟ لزوما خیر! برای خیلی از افرادی که تازه با عکاسی آشنا شده‌اند نوع دوربین عکاسی اصلا مهم نیست ولی برای افراد حرفه‌ای که زندگی خودشان را با عکاسی می‌گذرانند نوع دوربین خیلی مهم است.

عکاسی دیجیتال قبل از هر چیز دیگری در مورد نور است. نور زیبا باعث خلق عکس‌های زیبایی هم خواهد شد. پس از اینکه نحوه‌ی کار با نور و ترکیب‌بندی عکس‌های خودتان را یاد گرفتید، می‌توانید عکس‌های خیلی خوبی هم بگیرید و تجهیزات مورد استفاده‌ی شما خیلی اهمیت نخواهند داشت. اطلاع از نحوه‌ی کار و تکنیک دوربین نیز مرحله‌ی بعدی است. خیلی از افرادی که با دوربین‌های Point And Shoot عکاسی می‌کنند حتی نحوه‌ی استفاده از آن را هم بلد نیستند.

این افراد فقط دوربین عکاسی را روی حالت خودکار قرار می‌دهند و زحمت یادگیری تنظیمات و حالت‌های مهم دوربین را به خودشان نمی‌دهند. مطمئن حالت خودکار کمک بسیار زیادی به شما می‌کند اما در صورتی که تمام عکس‌هایی که گرفته‌اید را بررسی کنید می‌توانید بگوئید که دوربین شما همیشه نتایج خیلی خوبی را برایتان رقم زده است؟ مطمئنا جواب شما خیر است! برای این موضوع نیز چند دلیل متداول وجود دارد که حتی برای دوربین‌های حرفه‌ای نیز باعث بروز مشکلاتی خواهد شد:

 • نور ضعیف
 • سوژه‌ی ضعیف
 • ترکیب‌بندی نامناسب
 • تکنیک غلط
 • عدم وجود خلاقیت

در صورتی که تمام عکس‌های خودتان را بردارید و عکس‌های خوب را در مقابل عکس‌های ضعیف‌تر قرار دهید، مطمئن هستیم که اکثر عکس‌های ضعیف شما تصاویری هستند که در فضاهای داخلی گرفته شده‌اند و اکثر عکس‌های خوب شما هم آن‌هایی هستند که در روزهای روشن و آفتابی گرفته شده‌اند. دلیل این موضوع را می‌دانید؟ دلیل آن نور است.

در شرایط کم نور، دوربین‌های Point And Shoot حساسیت سنسور (ISO) خودشان را افزایش می‌دهند و در نتیجه نویز خیلی زیادی داخل تصویر ایجاد خواهد شد. اما در شرایط نوری مناسب دوربین‌های Point And Shoot به صورت خودکار حساسیت سنسور را کاهش می‌دهند، دیافراگم لنز را کمی بیشتر می‌بندند و در نتیجه نویز تصویر هم کمتر خواهد بود و شما یک تصویر زیبا و واضح خواهید داشت.

مقایسه دوربین‌های Point And Shoot باDSLR

اما دوربین‌های Point And Shoot محدودیت‌هایی هم دارند. حتی در صورتی که در شناخت نور استاد شوید و دوربین Point And Shoot خودتان را هم به صورت کامل بشناسید، باز هم قادر نخواهید بود برخی کارهایی که فقط دوربین‌های DSLR می‌توانند انجام دهند را انجام دهید. در لیست زیر برخی از مزایای دوربین‌های DSLR نسبت به دوربین‌های Point And Shoot را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

توانایی تغییر لنز و عمق میدان

 دوربین‌های Point And Shoot یک لنز یکپارچه‌ی همه منظوره دارند ولی در دوربین‌های DSLR می‌توانید از تعداد زیادی لنز استفاده کنید.با دوربین Point And Shoot شما به هیچ وجه قادر به ثبت چنین عکسی نخواهید بود (مگر با تجهیزات Digiscope) زیرا حیوان اجازه‌ی نزدیک شدن را به شما نمی‎‎دهد. حتی در صورتی که امکان نزدیک شدن را هم داشته باشید، ممکن است گرگ صحرایی حاضر در تصویر بترسد یا احساس خطر کند و یا حتی به شما حمله کند.

عکاس از یک لنز تله فوتو با فاصله کانونی طولانی برای ثبت این عکس استفاده کرده است ولی نمی‌توانید از چنین لنزی روی دوربین Point And Shoot استفاده کنید. توانایی استفاده از لنزهای مختلف یک توانایی خیلی خاص است زیرا شما می‌توانید هرچیزی از منظره با لنزهای واید تا پرنده‌های کوچک با لنزهای تله فوتو را به تصویر بکشید.

یکی دیگر از مزایای خیلی بزرگ دوربین‌های DSLR یک قابلیت تحت عنوان عمق میدان است. نحوه‌ی تار شدن پس زمینه در عکس بالا را مشاهده کنید. این در حالی است که گرگ صحرایی موجود در عکس کاملا واضح و شارپ است. در دوربین‌های DSLR شما می‌توانید عمق میدان را تغییر دهید و میزان تاری پس زمینه عکس‌های خودتان را عوض کنید.

کیفیت بهتر تصویر

 دوربین‌های DSLR سنسورهای بزرگ‌تری نسبت به دوربین‌های Point And Shoot دارند که باعث ایجاد نویز کمتر، سرعت بالاتر و کیفیت تصویر بهتری خواهند شد.

سرعت شاتر و فوکوس

 دوربین‌های DSLR می‌توانند به سرعت فوکوس کنند و در عرض یک ثانیه چندین عکس پیاپی ثبت کنند. آیا تابحال سعی کرده‌‎اید که از یک پرنده‌ی در حال حرکت با دوربین Point And Shoot عکاسی کنید؟ عکاسی از سوژه‌های متحرک با دوربین Point And Shoot به شدت سخت است زیرا سرعت فوکوس و سرعت شاتر آن‌ها خیلی خوب نیست.

عکسی که می‌گیرید را می‌بینید

دوربین DSLR از آینه‌های بازتابی ساخته شده است. این بدین معنی است که شما تصویری که داخل لنز است را می‌بینید و نه چیزی که از داخل یک سوراخ روی بدنه دوربین مشخص است. این موضوع بیشتر در لنزهای تله فوتو با فاصله کانونی طولانی مشهود است زیرا شما می‌توانید فوکوس روی سوژه‌ی خودتان را مثل دوربین‌های شکاری تنظیم کنید.

روش‌های متعدد برای کنترل دوربین

با وجود اینکه برخی از دوربین‌های Point And Shoot جدید کنترل‌های دستی زیادی دارند، دوربین‌های DSLR توانایی خیلی بیشتری برای کنترل دوربین دارند. شما می‌توانید همه چیز از ایزو گرفته تا نقاط فوکوس را تغییر دهید و حتی چیدمان کنترل‌های اختصاصی خودتان را خلق کنید.

صحبت کردن در مورد دوربین‌های Point And Shoot کافی است زیرا این مقاله در مورد راهنمای خرید دوربین DSLR است. متاسفانه جواب دادن به این سوال که چه دوربینی باید بخرم کوتاه نیست.

دوربین عکاسی مناسب افراد مبتدی،نیمه حرفه ای،حرفه ای

امروزه دوربین‌های DSLR زیادی در بازار موجود است. از دوربین‌های شبه DSLR و DSLRهای مبتدی گرفته تا دوربین‌های حرفه‌ای که بیشترین میزان کنترل را در اختیار شما قرار می‌دهند. این دوربین‌ها عموما در سه دسته‌بندی مبتدی، نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای دسته‌بندی می‌شوند. برندهای مختلف ممکن است دسته‌بندی‌های خاص خودشان را داشته باشند اما مورد سوم معمولا بین تمام برندها ثابت است.

برای افراد مبتدی

اجازه دهید خیلی سریع این سه دسته‌بندی را مورد بررسی قرار دهیم: بازار هدف مبتدی بیشتر دوربین‌های DSLR مبتدی را شامل می‌شود که کمترین انعطاف‌پذیری و قابلیت را دارند و هدف آن‌ها کاهش هزینه‌ها است. این دوربین‌ها معمولا ارزان‌ترین گزینه هستند و بهترین گزینه برای افراد مبتدی است زیرا قابلیت‌های کمتر باعث می‌شود که کار با دوربین را خیلی سریع‌تر یاد بگیرید. نیکون D3500 و کانن 800D برخی از نمونه‌های دوربین مبتدی هستند.

نیمه حرفه ای

دسته‌بندی بعدی نیمه حرفه‌ای است. این دسته‌بندی بین دسته‌های آماتور و حرفه‌ای قرار دارد و تطبیق‌پذیری بیشتری نسبت به دوربین‌های آماتور دارند. کیفیت ساخت این دوربین‌ها بیشتر است و اغلب اوقات ضدنفوذ هستند. به احتمال زیاد نیز برخی ویژگی‌های دوربین‌های حرفه‌ای در آن‌ها دیده خواهد شد. این موضوع باعث خواهد شد که این لنزها سنگین‌تر از لنزهای مبتدی باشند و سازگاری آن‌ها نیز با لنزهای قدیمی بیشتر است. کانن EOS 80D و نیکون D7500 برخی از نمونه‌های این دوربین‌ها هستند.

حرفه ای

دسته‌بندی آخر دوربین‌ عکاسی های حرفه‌ای هستند. همانطور که از اسم این دسته‌بندی مشخص است، این دوربین‌ها برای افراد حرفه‌ای طراحی شده‌اند و بیشترین قابلیت، سازگاری و سرعت ممکن را خواهند داشت. کیفیت ساخت، تکنولوژی سنسور، سیستم فوکوس، سیستم ضد نفوذ این دوربین‌ها نیز خیلی پیشرفته‌تر است و اکثر قابلیت‌هایی که در دوربین‌های نیمه حرفه‌ای هم دیده نمی‌شود در این دوربین‌ها دیده می‌شود. این دوربین‌ها که کانن 1DX و نیکون 850D هم عضو آن‌ها هستند بیشترین قیمت ممکن را دارند و هزینه‌ی زیادی را باید برای خرید آن‌ها صرف کنید.

برخی افراد این دسته‌بندی‌ها را نیز به بخش‌های دیگری تقسیم خواهند کرد ولی این کار باعث پیچیده‌تر شدن موضوع خواهد شد. به همین خاطر ما به همین سه دسته‌بندی بسنده خواهیم کرد.

میزان بودجه

به هرحال اجازه دهید به سراغ برنامه‌ریزی خرید دوربین DSLR برویم. اکثر وبسایت‌های سطح اینترنت توصیه می‌کنند که قبل از خرید بودجه‌ی خودتان را قبل از خرید دوربین مشخص کنید و سپس بسته به اینکه قصد دارید چقدر هزینه کنید، بهترین گزینه‌های موجود روز را به شما پیشنهاد می‌دهند. اما به نظر ما این کار خیلی بی معنی است و فقط هزینه‌ی اضافی است. اولا اینکه شما هیچ تصوری از اینکه چقدر می‌خواهید برای یک دوربین خرج کنید ندارید و افراد مختلف هم میزان بودجه‌ی مختلفی دارند.

همچنین اینکه چطور می‌توانید اصلا یک بودجه برای خودتان تعیین کنید هم یک سوال بزرگ است. آیا اینکه یک فرد ثروتمند هستید و بودجه نامحدودی هم دارید بدین معنی است که باید یک دوربین حرفه‌ای تهیه کنید؟ مطمئنا نه! برای افرادی که قبلا فقط با دوربین Point And Shoot عکاسی کرده‌اند دوربین‌های DSLR حرفه‌ای خیلی پیچیده خواهند بود و می‌توانیم تضمین کنیم که قادر نخواهید بود به درستی از آن استفاده کنید. بنابراین چرا پول و زمان ارزشمند خودتان را صرف چنین دوربینی کنید؟

خیلی نگران بودجه یا قابلیت‌های دوربین نباشید. در صورتی که قبلا هیچوقت یک دوربین DSLR نداشته‌اید، یک دوربین مبتدی آماتور تهیه کنید و تمام چیزهایی که شنیده‌ و یا خوانده‌اید را فراموش کنید. در صورتی که قبلا هیچوقت به صورت جدی عکاسی نکرده‌اید، باور کنید شیب یادگیری شما حتی با دوربین‌های آماتور هم خیلی بزرگ خواهد بود.

شما در نهایت نحوه‌ی استفاده از سرعت شاتر، ایزو و دیافراگم برای گرفتن عکس‌های خوب را یاد می‌گیرید. زمانی که به اندازه‌ی کافی عکاسی کردید، تمام قابلیت‌های دوربین خودتان را یاد گرفتید و قصد داشتید کلاس دوربین خودتان را ارتقاء دهید، می‌توانید دوربین فعلی که دارید را بفروشید و یا از آن به عنوان دوربین پشتیبان استفاده کنید. در مقایسه با دوربین‌های Point And Shoot دوربین‌های DSLR به خوبی ارزش خودشان را حفظ می‌کنند.بنابراین با توجه به صحبت‌های انجام شده توصیه ما انتخاب یکی از دوربین‌های نیکون D3500 و یا کانن 200D است.

کدام برند دوربین را باید انتخاب کنم؟

ممکن است از خودتان بپرسید که از بین برندهای کانن، نیکون، سونی، پنتاکس و… باید کدام مورد را انتخاب کنم.چیزی که با اطمینان می‌توانیم به شما بگوئیم این است که وقتی اولین دوربین DSLR خودتان را تهیه کنید و به صورت جدی به یادگیری عکاسی بپردازید، همانجا متوقف نخواهید شد. شما به ابزارهای بیشتری برای خلق عکس‌های زیباتر نیاز خواهید داشت و مطمئنا باید مبلغ زیادی را هم صرف خرید تجهیزات کنید. برای شروع شما مطمئنا به یک کیف دوربین خوب برای نگه‌ داری از دوربین و لنزهای خودتان نیاز خواهید داشت.

یک باتری اضافه می‌خواهید که در زمان عکاسی با مشکل اتمام شارژ دوربین مواجه نشوید و حتما به یک کارت حافظه‌ی اضافی هم نیاز خواهید داشت. سپس بعد از اینکه کار با دوربین خودتان را یاد گرفتید، متوجه خواهید شد که تجهیزات شما با محدودیت‌هایی مواجه است و به وسایلی مثل سه پایه، لنزهای بیشتر، فیلتر، فلاش اکسترنال و… نیاز دارید. تمامی این وسایل مدام در ذهن شما خواهند بود و شما وادار خواهید شد که آن‎ها را تهیه کنید.

این موضوع تحت عنوان GAS (Gear Acquisition Syndrome یا سندرم تهیه تجهیزات) شناخته می‌شود. به هر حال این موضوع باعث خواهد شد خیلی از مردم به نقطه‌ای برسند که تصور کنند یک بدنه‌ی دوربین یا لنز خاص یا تجهیزات دیگر به آن‌ها کمک می‌کند تصاویر بهتری بگیرند. درست است که تجهیزات به شما کمک می‌کند عکس‌های بهتری بگیرید ولی این موضوع فقط زمانی اتفاق می‌افتد که بتوانید به درستی از آن‌ها استفاده کنید.

اما چرا برند مهم است؟


تمامی برندها ابزارهای خودشان را به صورت اختصاصی تولید می‌کنند. شما نمی‌توانید لنزهای نیکون را روی بدنه‌ی کانن نصب کنید یا بالعکس! این قانون برای تمامی برندهای دیگر به جز فوجی که از مانت نیکون استفاده می‌کند صدق می‌کند. این بدین معنی است که اگر قصد خرید دوربین DSLR کانن را داشته باشید، فقط می‌توانید از لنزهایی استفاده کنید که با مانت کانن سازگار هستند.

این موضوع برای تمامی ابزارهای اختصاصی دیگر مثل فلاش، گریپ باتری، باتری و… نیز صدق می‌کند. زمانی که یک برند را انتخاب کرده باشید تغییر آن و روی آوردن به برندهای دیگر به شدت سخت است زیرا اساسا باید تمامی وسایلی که تهیه کرده‌اید را فراموش کنید و آن‌ها را با لوازم اختصاصی برند جدید تعویض کنید که هزینه‌ی زیادی برای شما دربرخواهد داشت. بنابراین انتخاب برند در زمان خرید دوربین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

توصیه ما کانن یا نیکون است. با وجود رشد زیاد بازار دوربین‌های DSLR و ورود برندهای جدیدی مثل سونی، نیکون و کانن نسبت به تمامی برندهای دیگر دوربین‌های DSLR بیشتری می‌فروشند، عملکرد آن‌ها ثابت شده است، مبلغ زیادی را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند و بیشترین تعداد لنز و تجهیزات موجود را دارند. در صورت انتخاب هر کدام از این دو برند پشیمان نخواهید شد زیرا این دو به صورت مستقیم با هم رقابت دارند و به صورت مستمر محصولات پیشرویی را به بازار عرضه می‌کنند.

مقایسه کانن با نیکون

در صورتی که در مورد این موضوع که باید از بین کانن و نیکون کدام یک را انتخاب کنید تحقیق کنید، عملا به هیچ جای خاصی نمی‌رسید در ادامه یک مقایسه‌ی کلی از این دو برند را مشاهده خواهید کرد و امیدواریم که بتواند در انتخاب برند دوربین به شما کمک کند. البته لازم به ذکر است که این موارد فقط نظر نویسنده هستند و هیچ تاکیدی روی آن‌ها وجود ندارد.

 • ارگونومی محصولات نیکون از محصولات کانن بهتر است. به قول برخی‌ها «دوربین‌های DLSR نیکون توسط عکاس‌ها ساخته شده‌اند ولی محصولات کانن را مهندس‌ها تولید کرده‌اند.» یادگیری و استفاده از دوربین‌های نیکون، به خصوص برای افراد مبتدی خیلی راحت‌تر از محصولات کانن است.
 • قابلیت ایزو خودکار نیکون عملکرد خیلی بهتری نسبت به کانن دارد.
 • در دوربین‌های میان رده تا رده‌بالای کانن از سیستم فوکوس بهتری استفاده شده است.
 • دسترس‌پذیری کانن بهتر است. نسبت به کانن، نیکون ظرفیت تولید کمتری دارد و به همین خاطر دسترس‌پذیری این برند همیشه با مشکل روبرو است. با وجود اینکه این موضوع در طول چند سال گذشته بهبودهای زیادی داشته است، اما هنوز یک مشکل جدی برای نیکون و به خصوص لنزهای رده میانی تا حرفه‌ای این برند است.
 • کانن معمولا ارزان‌تر است. این موضوع قابل بحث است اما به نظر می‌رسد که تجهیزات نیکون همیشه گران‌تر از کانن هستند. کانن معمولا طرح‌های تخفیفی و مشوق زیادی دارد ولی نیکون این کار را معمولا برای تجهیزات قدیمی و مازاد انجام می‌دهد.
 • لنزهای کانن بهتر هستند. کانن به وضوح برتری بیشتری در زمینه‌ی لنزهای قابل انتخاب دارد و عملکرد خیلی خوبی در موجود کردن لنزهای خودش داشته است.

بنابراین لازم است که شما تصمیم بگیرید چه مواردی برای شما مهم‌تر هستند و بسته به نیاز خودتان تصمیم بگیرید. دوباره لازم به یادآوری است که هیچکدام از موارد بالا اهمیت خیلی زیادی ندارند. فقط یکی از دو برند کانن یا نیکون را انتخاب کنید و پشت سر خودتان را هم نگاه نکنید. به جای بررسی گزینه‌های بهتر تمرکز خودتان را روی عکاسی منعطف کنید زیرا همیشه یک گزینه‌ی بهتر وجود دارد.

تجهیزات دیگری که لازم است به همراه دوربین یا پس از آن تهیه کنید

این لیست را به دو بخش لوازم ضروری و لوازم اختیاری تقسیم می‌کنیم تا تصمیم‌گیری برای شما راحت‌تر باشد

لوازم ضروری

 • یک کیف دوربین مناسب که توانایی نگه‌داری دوربین DSLR شما و حداقل دو لنز اضافی را داشته باشد.
 • حداقل یک عدد باتری اضافه
 • حداقل یک عدد کارت حافظه. سندیسک و لکسار سریع‌ترین کارت‌های حافظه‌ی بازار را در اختیار دارند.
 • یک فیلتر شفاف برای محافظت از لنز. هر دو برند کانن و نیکون گزینه‌های خیلی خوبی را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهند. محصولات B+W و Hoya نیز از کیفیت کافی برخوردار هستند و می‌توانید بدون نگرانی از آن‌ها استفاده کنید.
 • یک کیت تمیزکننده‌ی لنز با کیفیت. یک عدد پارچه‌ی میکروفایبر به همراه مایع پاک کننده‌ی لنز از ضروری‌ترین وسایلی است که باید به همراه داشته باشید. هیچ چیزی بدتر از اثر انگشت‌های چرب روی لنز به کیفیت تصاویر شما آسیب نمی‌زند.
 • داشتن یک عدد دمنده نیز برای پاک کردن گرد و خاک از داخل لنز و سنسور ضروری است.

لوازم اختیاری

 • حداقل یک عدد فلاش اکسترنال: در صورتی که قصد دارید در فضاهای داخلی و شرایط کم نور عکاسی کنید، فلاش اکسترنال باید جزء وسایل ضروری برای عکاسی در نظر گرفته شود. فلاش داخلی دوربین، باعث خواهد شد که عکس‌های شما هیچ تفاوتی با عکس‌های ثبت شده توسط دوربین Point And Shoot نداشته باشد اما فلاش اکسترنال به شما این امکان را می‌دهد که نور را به سمت دلخواه خودتان بتابانید و کنترل و انعطاف‌پذیری بیشتری روی سوژه داشته باشید.
 • یک سه پایه‎‌ی با کیفیت و مقاوم برای عکاسی منظره و عکاسی در شب. مانفروتو و گیتزو گزینه‌های خیلی خوبی را در اختیار دارند.
 • یک عدد فیلتر پلاریزه حلقه‌ای با کیفیت. در این زمینه نیز هم کانن و نیکون و هم کمپانی‌های ثالث مثل B+W پیشنهادات خیلی خوبی دارند.
 • لنزهای اختصاصی مثل ماکرو، فیش‌آی، تله فوتو و… به شما این امکان را می‌دهند که عکس‌های متفاوتی خلق کنید. برای مثال در صورتی که قصد دارید از پرندگان و یا اجسام کوچک عکاسی کنید، داشتن لنز تله فوتو برای خلق عکس‌های باکیفیت ضروری است.

مقدار مگاپیکسل

آیا تا بحال در مورد افسانه‌ی مگاپیکسل چیزی نشنیده‌اید؟ متاسفانه تمامی تولیدکننده‌های دوربین درگیر جنگ مگاپیکسل هستند. بدون شک این موضوع یک ابزار بازاریابی است زیرا خیلی از افراد فکر می‌کنند تعداد پیکسل‌های بیشتر به خلق عکس‌های بهتری منجر خواهد شد. در صورتی که نگاهی به بازار دوربین‌های Point And Shoot بیاندازید متوجه خواهید شد که خیلی از افراد دوست دارند دوربین‌هایی که تعداد پیکسل بیشتری دارند را تهیه کنند زیرا تصور می‌کنند که هرچقدر این عدد بیشتر باشد، عکس‌های آن‌ها نیز جزئیات بیشتری خواهند داشت.

این موضوع کاملا اشتباه است زیرا شارپنس عکس هیچ ارتباطی با تعداد پیکسل ندارد. یک عکس 12 مگاپیکسلی تار (به دلیل تکنیک ضعیف، خطای فوکوس و…) در مقایسه با یک عکس واضح 6 مگاپیکسلی کیفیت کمتری خواهد داشت.تعداد پیکسل فقط برای افراد حرفه‌ای (به خصوص عکاس‌های منظره حرفه‌ای) مهم است زیرا برای فروش عکس ابعاد چاپ بالا خیلی مهم است. تعداد پیکسل بیشتر همچنین برای عکاس‌های پرندگان نیز مهم است زیرا پرنده‌ها معمولا کوچک هستند و نزدیک شدن به آن‌ها نیز خیلی سخت است، به همین خاطر معمولا عکاس‌ها معمولا مجبور می‌شوند تصاویر خودشان را کراپ کنند.

خلاصه‌ی کلام اینکه تعداد پیکسل و مگاپیکسل را زمان خرید دوربین فراموش کنید. در صورتی که قصد خرید اولین دوربین DSLR خودتان را دارید به احتمال زیاد خیلی در این زمینه حرفه‌ای نیستید و تا وقتی هم که حرفه‌ای شوید احتمالا یک دوربین بهتر با تعداد پیکسل بیشتر تهیه خواهید کرد.

عکاسی بیشتر از اینکه به تجهیزات مربوط باشد، به نحوه‌ی ثبت تصاویر توسط شما بستگی دارد. اکثر عکاس‌های حرفه‌ای با این موضوع موافق هستند ولی افراد زیادی وجود دارند که تصور می‌کنند گرفتن عکس‌های خوب فقط با تجهیزات گران قیمت ممکن است. ممکن یک دوربین و لنز گران قیمت داشته باشید ولی بازهم تصاویری بگیرید که هیچکس آن‌ها را دوست ندارد. به یاد داشته باشید که دوربین فقط ابزاری است که در اختیار دارید و این خلاقیت شماست که باعث خلق عکس‌های خوب و باکیفیت خواهد شد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *