MCI

کمرویی کودک یکی از معضلات جدی خانواده‌ها و یکی از عوامل مراجعه آنها به روانشناس و مشاور کودک است. کمرویی و خجالت کودکان دلایل متعددی دارد که می‌توان با شناخت دلایل آن از بروز دوباره آنها جلوگیری کرده و به درمان و پیشگیری آن پرداخت. یکی از علل کمرویی کودکان محدودیت‌های بیشمار و به اصطلاح “بکن و نکن”های متعددی است که والدین در قبال رفتار و کارهای کودک به کار می‌برند و با کوچکترین رفتار فرزند او را تنبیه کلامی نموده و با کارهایش مخالفت می‌کنند.

کمرویی و خجالتی بودن که به دلیل آن کودک نمی‌تواند خواسته‌ها و پیشنهادهای دیگران را رد کند و خواسته‌های خود را مطرح کند، عاملی برای عدم کسب موفقیت و پیشرفت کودک در امور شخصی‌اش می‌شود و کودک آسیب بسیار زیادی از این قضیه خواهد دید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • درمان کمرویی و خجالت
 • مدیریت کمرویی
 • معرفی کتاب

درمان کمرویی و خجالت

والدینی که دائماً دستور می‌دهند و امر و نهی می‌کنند و هیچ گونه اختیاری به فرزند خود نمی‌دهند و با کوچکترین رفتار فرزند خود مخالفت می‌کنند و دائما او را بازخواست کرده و در بگومگوهای کودک با سایر کودکان دخالت می‌کنند و کودک را بیش از حد، بی دست و پا و وابسته به خود بار می‌آورند، صاحب کودکی کمرو و خجالتی خواهند شد. کودک کمرویی که نمی‌تواند نظر خود را بیان کند و این کار از رشد او جلوگیری می‌کند، در نتیجه کودک دائماً با ترس رو به رو شدن با دیگران زندگی می‌کند؛ همچنین دائماً با شکست مواجه شده و سر شکسته می‌شود و فردی با عدم اعتماد به نفس خواهد شد.

شناخت علت‌ها راهی برای درمان کمرویی
درمان کمرویی
درمان کمرویی و خجالت در کودکان
درمان کم رویی و خجالت
کمرویی کودکان
کمرویی عاملی برای عدم کسب موفقیت و پیشرفت کودک در امور شخصی‌اش می‌شود

مدیریت کمرویی

در جهت مدیریت کمرویی علاوه بر شناخت عوامل باید روش‌ها و فنون متعددی را جهت درمان به کار گرفت از جمله:

 1. به کودک فرصت اظهار نظر در مسائل مهم را بدهید.
 2. در امور شخصی و مسائل خانوادگی آرام و آهسته صحبت کنید.
 3. برای فرزند خود خلوت عاطفی (احترام به لحظات شخصی و حفظ حریم او) مهیا کنید.
 4. رفت و آمدهای متعدد خانوادگی داشته باشید و کودک را در جمع‌های متعددی قرار دهید.
 5. فضای مشارکت و تعامل بیشتری با فرزندتان ایجاد کنید.
 6. کمتر از امر و نهی یا جبرو زور استفاده کرده و بیشتر به نظرات او اهمیت دهید.
 7. به توانمندی‌ها و خودباوری‌های کودک احترام بگذارید و او را در جهت رشد این توانمندی‌ها تشویق کنید.
 8. به کودک در حد توانایی‌های او فرصت دهید. به عنوان والدین در جهت رسیدن به آن اهداف، کودک را راهنمایی کرده و بگذارید کودک خود به امور خود رسیدگی کرده و شما تنها شاهد و مشوق او باشید).

راه های دیگر مدیریت کمرویی

 1. به کودک خود فرصت تجربه کردن دهید و با او به مانند یک انسان بالغ رفتار نمایید و اجازه دهید کودک کودکی کند، اما با او به مانند یک کودک ناتوان برخورد نکنید. می‌توانید با پیشنهاد انجام کوچکترین کارها در منزل شروع کنید؛ دادن مسئولیت‌های کوچک به فرزند و انجام آن توسط او می‌تواند به تقویت حس اعتماد به نفس و درمان کمرویی و خجالت او کمک کند.
 2. از تلاش‌هایی که در جهت انجام امور شخصی خود می‌کند و یا کارهایی که برای شما انجام می‌دهد تقدیر و تشکر کرده و او را تشویق نمایید.
 3. هیچگاه در صورت عدم موفقیت فرزند در انجام امور مدرسه و یا منزل و یا کارهای شخصی‌اش، او را تحقیر نکرده و سرکوفت نزنید؛ با این کار شما در نهایت فرزند خجالتی و کم رویی خواهید داشت که از نظر خود او توان انجام هیچ کاری را ندارد.
 4. اجازه دهید کودک در فعالیت‌ها و گردش‌های علمی شرکت کند خصوصا آن‌هایی که نیاز به بیان نظر و عقیده و انجام روش‌های متعدد فردی و گروهی دارد.
 5. چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی از کودک حمایت کنید.
 6. به کودک خود این اطمینان را بدهید که هر چقدر نیز شکست بخورد باز توان بلند شدن را دارد و هیچ انسانی کامل نیست؛ از شکست‌های خود برای او بازگو کنید و او را تشویق به ادامه امور نمایید.
 7. از مدیران مدارس و معلمان به صورت پنهانی بخواهد که فرزندتان را در گروه‌های متعدد دوستانه قرار دهند و با قرارگیری در اجتماعات شلوغ و متعدد و دادن مسئولیت‌های اجتماعی ترس، اضطراب، دلهره و کمرویی او را کمتر کنند.
 8. ابراز محبت بیشتر والدین به کودکان کمرو و نوازش‌های کلامی و جسمی باعث می‌شود که کودک احساس طرد شدن نکرده و احساس رضایت از خود در او ایجاد شود و خودش را ستایش کند.
درمان کمرویی و خجالت در کودکاندرمان کمرویی کودکان
سن اجتماعی شدن کودک
بازی درمانی برای کودکان خجالتی
بچه خجالتی نی نی سایت
قصه درمانی برای کودکان خجالتی
کودک خجالتی در مدرسه
کودک خجالتی را چطور اجتماعی کنیم؟
تعریف کمرویی در کودکان
رفت و آمدهای متعدد خانوادگی داشته باشید و کودک را در جمع‌های متعددی قرار دهید

معرفی کتاب

در نهایت و در پایان این مقاله چند کتاب روانشناسی موثر در درمان کمرویی و خجالت کودکان معرفی خواهیم کرد که شما را در تربیت و پرورش کودکان و درمان خجالت آن‌ها یاری می‌رساند:

۱- کتاب چرا این بچه اینقدر خجالتیه؟ من نمیتونم، خجالت میکشم
اثر: نویسنده مشهور آلبون میشل و امانوئل ریگون
انتشارات قطره ۱۳۸۸
این کتاب ابتدا به آثار زیان‌بار کمرویی در زندگی کودک می‌پردازد و سپس به راهکارهایی جهت تقویت عزت نفس، کاهش استرس، اضطراب و ترس در قرارگیری در اجتماع می‌پردازد و شما را با زیرساخت‌های شکل‌گیری خجالت در کودک آشنا کرده و مثال‌هایی را نیز جهت شناخت بیشتر این گونه کودکان ارائه می‌دهد.

۲- کتاب به خجالت بگو خدانگهدار
اثر: لیندا چیس و ریچارد بروزوویچ
مترجم: لیلاشریفی
چاپ اندیشه معاصر ۱۳۹۱
کتاب درمورد راهکارهای ارتباط چشمی جهت کاهش کمرویی و خجالت، بازی‌های متعدد برای کودکان کوچکتر و آشنایی با ۴۰ فعالیت در زمینه کاهش و درمان کمرویی است.

برگرفته از: zibashahr.com

https://www.sabzshomal.ir/consistent/
https://www.sabzshomal.ir/wrong-behaviors/
https://www.sabzshomal.ir/ms-disease/
https://www.sabzshomal.ir/fever/
https://www.sabzshomal.ir/bladder-cancer/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *