MCI
جشن هالووین
فلسفه جشن هالووینچگونه جشن هالووین بگیریمدر جشن هالووین چه میکنندجشن هالووین چیستجشن هالووین در ترکیهتاریخ هالووین 2020تاریخ هالووین 2019متن انگلیسی درباره هالووین

جشن هالووین یکی از جشن های سنتی کشور های غربی است که مراسم آن در ۳۱ اکتبر (شب اول نوامبر) برگزار میشود. مردم در روز آخر ماه اکتبر لباس تازه می خرند اما با این تفاوت که آن ها سعی می کنند لباسی تهیه کنند که ترسناک تر و عجیب تر شوند. به مناسبت فرارسیدن جشن هالووین امروز در مجله سبزشمال قصد داریم همه جزئیات این جشن از پیشینه آن گرفنته تا رسومات و عقاید وخرافات و آرایش و لباس را برای شما بیان کنیم

با مجله سبزشمال همراه باشید .

  • چرا اسم این جشن هالووین است؟؟؟
  • تاریخچه جشن هالووین
  • لباس قدیمی جشن هالووین
  • رسومات و بازی های جشن هالووین
  • عقاید سنتی جشن هالووین
  • موزیک ویدویی ازمایکل جکسون در هالووین
  • جشن هالووین یا جشن شیطان پرستی
  • لباس ها و گریم های جشن هالووین
  • استایل سلبریتی ها در جشن هالووین

چرا اسم این جشن هالووین است؟؟؟

Halloween از ترکیب دو کلمه Hallow به معنای مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است و معنای سر شب می دهد،.کلمه هالووین به حدود 1700 سال قبل میرسد و از آیین مسیحی به وجود آمده است و به معنی شب عروسی یا شب عید می باشد. هر ساله در تعدادی از کشور ها در 31 اکتبر جشن شبح وار برگذار میشود . این مراسم مخصوص مسیحیان می باشد که به عنوان یک آیین سنتی به مدت 3 شبانه روز برگذار میشود .

کسانی که در این جشن حضور دارند باید لباس های ترسناک و عجیب غریب و چهره های نقاشی شده وحشتناک را تا سه شب اجرا کنند.کودکان در این مراسم اهمیت خاصی دارند زیرا بخش مهم مراسم مال انهاست . این کودکان با قاشق در خانه دیگران مروند و به جمع اوری آجیل و نبات می پردازند . و حتی در مسیررفتن به جشن سمت بزرگترها رفته و از آنها آجیل و نبات میگیرند.

این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.برگزاری جشن هالووین در کشور هایی نظیر آمریکا، اسکاتلند، کانادا و ایرلند مرسوم است و روز هالووین تعطیل رسمی اعلام شده است تا همه ی مردم بتوانند در این جشن حضور داشته باشند

تاریخچه جشن هالووین

فلسفه جشن هالووینچگونه جشن هالووین بگیریمدر جشن هالووین چه میکنندجشن هالووین چیستجشن هالووین در ترکیهتاریخ هالووین 2020تاریخ هالووین 2019متن انگلیسی درباره هالووین

شکل گیری جشن هالووین به فستیوال ساوین (Samhain) سلتیان باستان برمی گردد. سلت ها در حدود ۲۰۰۰ سال پیش در سرزمینی زندگی می کرده اند که امروزه کشور ایرلند، بریتانیا و شمال فرانسه را شامل می شود. آن ها سال نویشان را در روز ۱ نوامبر جشن می گرفتند. در این روز پایان رسمی تابستان و فصل برداشت و آغاز فصل تاریکی و سرما و زمستان بود و اغلب با مولفه های مرگ انسان همراه بود.

سلتی ها باور داشتند که در روز اول سال مرز بین دنیای مرده ها و زنده ها برداشته می شود و مرده ها می توانند وارد دنیای زندگان شوند. آن ها شب ۳۱ اکتبر که شب سال نوی آن ها بود ساوین را جشن می گرفتند و باور داشتند که ارواح مردگان دوباره به زمین برمی گردد. سلتی ها همچنین معتقد بودند که این موقع از سال بهترین زمان برای افراد روحانی برای پیش بینی و پیش گویی آینده است. در طول جشن سلتی ها لباس های مخصوصی می پوشیدند که شامل سر و پوست حیوانات هم می شد. بعد دور آتش جمع می شدند و سعی می کردند بخت و اقبال هرکس را پیش بینی کنند.

در سال ۴۳ بعد از میلاد، امپراتوری رم باستان بخش های اعظمی از سرزمین و قلمرو سلتیان را تصرف کرد. در طول ۴۰۰ سالی که رومی ها بر این سرزمین تسلط پیدا کردند دو فستیوال رومی با سنت ها و رسم و رسوم های سلتی به ویژه جشن ساوین ادغام شد. اولین فستیوال فرالیا (Feralia) بود که اواخر اکتبر برگزار می شد و طی آن رومیان عبور مرده ها را گرامی می داشتند. دومین فستیوال هم روز بزرگداشت پومونا، رب النوع میوه و درختان بود.

تا اواخر قرن ۹ دین مسیحیت در سرتاسر سرزمین های سلتی گسترش پیدا کرده بود و به مرور با سنت های سلتی آمیخته شد. در سال ۱۰۰۰ کلیسا روز ۲ نوامبر را روز ارواح نامگذاری کرد و این روز را برای گرامیداشت و تجلیل مردگان تعیین کرد. امروزه بسیاری معتقدند که این عمل کلیسا در حقیقت تلاش برای جایگزینی فستیوال سلتی با تعطیلاتی مرتبط با مسیحیت بوده است.

جالب است بدانید که روز ارواح از بسیاری جهات مشابه جشن ساوین بود: در این جشن آتش بزرگی افروخته می شد، مردم لباس هایی خاصی به شکل فرشته ها، شیاطین و مقدسین می پوشیدند و مراسم خاصی را اجرا می کردند. روز تمام مقدسین (All Saints Day) روز ال هالو (All-hallows) یا ال هالوما (All-hallowmas) هم نامیده می شد (از واژه انگلیسی قرون وسطایی Alholowmesse  به معنای روز همه مقدسین).به این ترتیب این رسوم با هم ادغام شد و جشن ساوین کم کم جشن ال هالو ایو و در نهایت هالووین نامیده شد.

اين مراسم را براي نخستين بار، سال‌ها پيش از ميلاد مسيح (ع) قومي كاتوليك ساكن ايرلند و فرانسه اجرا كردند. افراد در آستانه سال جديد ميلادي ( آنان نوامبر را به جاي دسامبر آخرين ماه ميلادي مي‌دانستند)، همه آشنايان و دوستان به ياد ارواح مردگان، دور هم سر سفره‌اي جمع مي‌شدند و با برپايي آتش، غذاهايشان را با يكديگر تقسيم مي‌كردند.

لباس قدیمی جشن هالووین

لباس قدیمی جشن هالووینفلسفه جشن هالووینچگونه جشن هالووین بگیریمدر جشن هالووین چه میکنندجشن هالووین چیستجشن هالووین در ترکیهتاریخ هالووین 2020تاریخ هالووین 2019متن انگلیسی درباره هالووین

در این جشن اغلب لباس سیاه می پوشیدند و صورت های خود را نیز سیاه می کردند تا با این کار ارواح شیطانی را فریب دهند. با گذشت زمان رنگ لباس ها تغییر کرد و معمولا لباسی را می پوشند که ترسناک باشد و رنگ آن اهمیتی ندارد.

رسومات و بازی های جشن هالووین

خوراکی های جشن هالووینتزیینات جشن هالووینوسایل جشن هالووینچگونه لباس هالووین درست کنیمایده برای هالوویناسم شخصیت های هالووینکاردستی برای هالووینساخت وسایل هالووین

مکان های خالی از سکنه

با خالی کردن خانه ها و تبدیل آن به مکان هایی ترسناک، هر میهمانی را که از در وارد می شود میترسانند.

قاشق زنی

“هدیه بده وگرنه شیطنت می کنم” یا همان قاشق زنی یکی از سنت های مورد علاقه کودکان است که در جشن هالووین انجام می شود. این رسم به این شکل انجام می شود که کودکان به در خانه ها رفته و می گویند Trick or treat. صاحبخانه هم که به همین منظور خوراکی هایی مثل آبنبات و شکلات تهیه کرده است آن ها را در سبد کودکان می گزارد.

سیب بازی

دیگر رسمی که در جشن هالووین برگزار می شود سیب بازی است که در آن در یک تشت پر از آب تعدادی سیب قرمز می ریزند و بچه ها باید سیب های شناور را با دهان از آب بیرون بکشند.

انجام کار های ترسناک

بازدید از مکان های ترسناک و خالی از سکنه و هم چنین گفتن داستان های ترسناک و تماشا کردن فیلم های وحشت آور، از دیگر سنت های قدیمی جشن هالووین می باشند

فانوس کدو تنبل

تاریخچه جشن هالووین هرچه باشد امروزه تمام مردم دنیا این جشن را بیشتر با کدو تنبل هایی می شناسند که به اشکال ترسناکی درآمده اند. مردم از چندین روز قبل کدو تنبل ها تهیه می کنند و آن ها را به شکل ها ترسناکی در می آورند، در شب هالووین هم داخل آن ها شمع روشن می کنند و به این ترتیب فانوس هایی ترسناک به وجود می آید.

این کدوتنبل ها جک فانوسی نامیده می شود و داستانی جالب پشت آن وجود دارد: طبق افسانه ها مردی به نام استینگی جک بارها شیطان را به دام انداخت و یک شرط برای آزادی اش قرار داد: این که نگذارد جک به جهنم برود! با این حال، بعد از آن که جک مرد و به دلیل کارهای پلیدی که کرده بود به بهشت راهش ندادند تا ابد به عنوان روح در زمین آواره و سرگردان شد.

او برای پیدا کردن راهش ذغالی روشن را داخل کدو قرار می داد و به این ترتیب جک فانوسی به وجود آمد. مردم در جشن هالووین کدوها را به شکل های ترسناکی در می آورند و با روشن کردن شمع داخل آن، تداعی گرد ارواح سرگردان و وهم انگیز می شوند.

روشن کردن شمع و آتش بازی در مراسم هالووین

یکی دیگر از رسوم جشن هالووین روشن کردن شمع در گوشه و کنار منزل و همین طور فضای بیرون است. همان طور که می دانید داخل کدوتنبل ها شمع روشن قرار داده می شود و دم در منزل هم مسافتی با شمع روشن می شود. این رسم هم از دوران سلتی به جا مانده و در حقیقت برای راهنمایی ارواح انجام می شود.

در آن زمان سلتی ها باور داشتند ارواح به سرزمین مرده ها برمی گردند، به همین دلیل با روشن کردن شمع سعی می کردند آن ها را راهنمایی کنند و مسیر را به آن ها نشان بدهند. آتش بازی هم از قدیم در این جشن برگزار می شده است که باعث هیجان و شور و شوق بیشتر این جشن به ویژه برای بچه ها می شود.

عقاید سنتی جشن هالووین

عقاید سنتی جشن هالووین
خوراکی های جشن هالووینتزیینات جشن هالووینوسایل جشن هالووینچگونه لباس هالووین درست کنیمایده برای هالوویناسم شخصیت های هالووینکاردستی برای هالووینساخت وسایل هالووین

راهبانی که این آیین را بنا نهادند، بر این باور بودند که در این شب دروازه‌ی بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید. برای همین در این شب مردم با پوشیدن لباس‌های ترسناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مثل دیگ و بشقاب و ایجاد صدا، سعی می ‌کنند تا دیو و اجنه را فراری دهند.

هالووین و عطسه!

در اعتقادات سلتی، باید به کسی که عطسه می‌کند بگویند: خدا حفظت کند! “God bless you”. زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه، روح از بدن به بیرون پرتاب می‌شود و در شب‌ هالووین، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند “خدا حفظت کند” تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند.

آشنایی دخترها و پسرها در هالووین

اما چه بر سر سنت ها و اعتقادات قدیمی هالووین آمده كه امروزه در مراسم های مخصوص این روز جایی ندارند؟ بسیاری از این آئین های منسوخ و فراموش شده به جای گذشته، بر آینده و به جای مردگان بر زندگان متمركز هستند.به طور خاص بسیاری مجبور بودند كه به دختران جوان كمك كنند تا همسران آینده شان را بشناسند و این اطمینان را در آنها به وجود بیاورند كه روزی – با خوش شانسی تا هالووین بعدی – ازدواج خواهند كرد.

قرن هجدهم میلادی در ایرلند، یك آشپز ویژه خواستگاری ممكن بود یك حلقه را در لابه لای سیب زمینی های له شده خود در شب هالووین پنهان نماید و امیدوار باشد كه عشق واقعی را تقدیم كسی نماید كه آن را پیدا می كند.در اسكاتلند پیشگویان توصیه می كردند كه یك خانم جوان و واجد شرایط به ازای هر كدام از خواستگاران خود یك فندق را نام گذاری كند و سپس آنها را به داخل آتش بیاندازد.

فندقی كه به جای منفجر شدن، تبدیل به خاكستر می شد یعنی صاحب آن نام، همسر آینده دختر جوان می بود (در برخی از نسخه های این افسانه برعكس آن صحیح بوده است: فندقی كه می سوخت، نماد عشقی بود كه نمی شد سرانجامی برای آن متصور شد).

گربه های سیاه

هالووین همیشه روزی پر از رمز و راز، سحر و خرافات بوده است. این مناسبت به عنوان جشن برداشت محصول در آخر تابستان در دوران سلتیك ها آغاز شد كه در آن مردم به طور ویژه احساس نزدیكی به دوستان و بستگان فوت شده خود داشتند. برای این ارواح مهربان، جائی را پشت میز شام مهیا می كردند، خوراكی های لذت بخشی را در پشت درب و در امتداد خیابان می گذاشتند و شمع روشن می كردند تا ارواح بستگانشان بتوانند مسیر خود را به سمت جهان ارواح پیدا كنند.


امروزه ارواح هالووینی اغلب به شكلی ترسناك و نحس تجسم می گردند و لباس ها و خرافات ما وحشتناك تر نیز هستند. ما از رد شدن از خیابان همراه با گربه ها سیاه خودداری می كنیم چرا كه می ترسیم موجب بدشانسی برای ما گردد. این فکر ریشه در قرون وسطی دارد زمانی كه مردم بر این باور بودند كه جادوگران با تبدیل شدن به گربه سیاه، مانع از شناسایی هویت خود می شده اند.


ما به همان دلیل سعی می كنیم از زیر نردبان رد نشویم. این خرافات ممكن است نشأت گرفته از تفکرات مصریان باستان باشد، آنها معتقد بودند كه اشكال مثلثی مقدس هستند (یك دلیل دیگر هم شاید به خاطر این حقیقت باشد كه رد شدن از زیر یك نردبان تكیه داده شده بر دیوار بسیار نا ایمن است) و به خصوص در مورد هالووین ما تلاش می كنیم كه حدالامكان از شكستن آینه، پا گذاشتن بر روی ترك های خیابان و یا پاشیدن نمك در این روز خودداری نمائیم

هالووین و عنکبوت

این اعتقاد وجود دارد که اگر کسی در شب هالووین عنکبوتی ببیند دچار ترس نشود چراکه این روح یکی از بستگان یا دوستان اوست که دارد او را مشاهده می کند.

آیا می دانستید یك چهارم از تمام آب نبات هایی كه سالیانه در ایالات متحده به فروش می رسد، برای مراسم هالووین خریداری می گردند؟

موزیک ویدویی از مایکل جکسون در هالووین

جشن هالووین یا جشن شیطان پرستی

هرچند ممكن است “هالووين”، ظاهراً جشني شاد، مهيّج و ترسناك به نظر بيايد اما در اصل، خرافات و جادو از عوامل كليدي در فلسفه جشن‌هاي هالووين محسوب مي‌شوند:

خون: در متون آنگلوساكسون، نوامبر، ماه خون (‘Blod-monath’) ناميده شده، ‌چون مردم در گذشته و در ماه “نوامبر” براي صرفه‌جويي در مصرف علوفه، مجبور مي‌شدند چهارپايان بسياري را ذبح كنند.

يكي از انواع لباس‌‌ها، گريم و لوازمي كه به طور معمول در جشن‌هاي هالووين استفاده مي‌شوند، مرتبط با بيماران داراي مشكلات روحي است كه در اين جشن منجر به استهزاء آنان مي‌شود. اين مسئله به ويژه در سال‌هاي اخير سبب شده تا موج اعتراض و انتقاد از سوي افراد برجسته به راه بيفتد.

آنتوان لاوي” (Anton Lavey) متولد ۱۹۳۰ مؤسس و کاهن اعظم کلیسای شیطان، نویسنده کتاب “انجیل شیطانی” و بنیان‌گذار شیطان‌پرستی لاوینی است.وي در سال ۱۹۶۶ در حالی که سر خود را (به عنوان رسم آئین جدید) تراشیده بود، بنیان‌گذاری کلیسای شیطان را اعلام کرد، همان سال را سال اول “عهد شیطان” و خود را نيز کاهن اعظم کلیسای شیطان نامید. “لاوي” در کتاب انجیل شیطانی به بيان تعالیم کلیسای شیطان، آئین پرستش، رسوم و تشریفات دینی پرستش شیطان و… مي‌پردازد و شیطان را فرمانروای زمین معرفي مي‌كند.

لباس ها و گریم های جشن هالووین

استایل شرک و فیونا

استایل شرک و فیونا هالووین
خوراکی های جشن هالووینتزیینات جشن هالووینوسایل جشن هالووینچگونه لباس هالووین درست کنیمایده برای هالوویناسم شخصیت های هالووینکاردستی برای هالووینساخت وسایل هالووین

استایل ترسناک

استایل ترسناک هالووینی
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل عنکبوتی

استایل عنکبوتی
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل مالی فیسنت

استایل مالی فیسنت هالووینی
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل سلبریتی ها در جشن هالووین

استایل هالووینی بلا حدید

استایل هالووینی بلا حدید
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل هالووینی جی جی حدید

استایل هالووینی جی جی حدید
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل هالووینی ادل

استایل هالووینی ادل
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل هالووینی هایدی کلوم

استایل هالووینی هایدی کلوم
لباس هالووین دخترانهاموزش ساخت لباس هالووینایده برای هالووینآموزش لباس هالووینچگونه جشن هالووین بگیریممدل لباس هالووین دخترانهایده های جالب برای هالووینایده هایی برای هالووین

استایل هالووینی ساشا

استایل هالووینی ساشا
تم لباس هالوویناجاره لباس هالووین در تهرانلباس هالووین دیجی کالاچگونه لباس هالووین درست کنیملباس هالووین ایرانیمدل لباس هالووین دخترانهلباس هالووین بچه گانهساخت لباس هالووین

استایل هالووینی سندی

استایل هالووینی سندی
تم لباس هالوویناجاره لباس هالووین در تهرانلباس هالووین دیجی کالاچگونه لباس هالووین درست کنیملباس هالووین ایرانیمدل لباس هالووین دخترانهلباس هالووین بچه گانهساخت لباس هالووین

و چند استایل خفن از بازیگران

فلسفه جشن هالووینهالووین در تهرانتاریخ هالووین 2020تاریخ هالووین 2019در جشن هالووین چه میکنندهالووین ۲۰۲۰متن انگلیسی درباره هالووینتاریخ هالووین ۲۰۲۰
فلسفه جشن هالووینهالووین در تهرانتاریخ هالووین 2020تاریخ هالووین 2019در جشن هالووین چه میکنندهالووین ۲۰۲۰متن انگلیسی درباره هالووینتاریخ هالووین ۲۰۲۰
تم لباس هالوویناجاره لباس هالووین در تهرانلباس هالووین دیجی کالاچگونه لباس هالووین درست کنیملباس هالووین ایرانیمدل لباس هالووین دخترانهلباس هالووین بچه گانهساخت لباس هالووینهالووین در تهرانتاریخ هالووین 2020تاریخ هالووین 2019در جشن هالووین چه میکنندهالووین ۲۰۲۰متن انگلیسی درباره هالووینتاریخ هالووین ۲۰۲۰
تم لباس هالوویناجاره لباس هالووین در تهرانلباس هالووین دیجی کالاچگونه لباس هالووین درست کنیملباس هالووین ایرانیمدل لباس هالووین دخترانهلباس هالووین بچه گانهساخت لباس هالووین
تم لباس هالوویناجاره لباس هالووین در تهرانلباس هالووین دیجی کالاچگونه لباس هالووین درست کنیملباس هالووین ایرانیمدل لباس هالووین دخترانهلباس هالووین بچه گانهساخت لباس هالووین
تم لباس هالوویناجاره لباس هالووین در تهرانلباس هالووین دیجی کالاچگونه لباس هالووین درست کنیملباس هالووین ایرانیمدل لباس هالووین دخترانهلباس هالووین بچه گانهساخت لباس هالووین

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *