MCI

آیا تا به حال به سلامت چشمان خود فکر کرده اید؟ آیا مراقبت لازم را از چشمان خود انجام می‌دهید؟ در این مقاله قصد داریم ۹ مورد از اشتباهاتی که شما در مورد چشمان خود انجام می‌دهید را بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

اشتباهات جبران ناپذیر درمورد چشم ها

 • خوابیدن با لنز
 • مالش دادن و لمس مدام چشم
 • عدم معاینه سالانه چشم
 • استفاده مداوم از وسایل الکترونیکی
 • کشیدن خط چشم در فاصله بین مژه‌ها و چشم
 • خوابیدن با آرایش
 • استفاده از قطره‌های چشمی تاریخ گذشته
 • اعتماد به قطره‌های کمتر کننده قرمزی چشم
 • عدم استفاده از عینک آفتابی مناسب
 • استفاده از لنز قدیمی
 • دست زدن به چشم قبل از شستن دست ها
 • کندن مژه ها
 • استفاده از آب (بزاق دهان) برای شستشوی لنزها
 • شنا بدون عینک
 • از قطره تمیز کننده چشم استفاده کنید
 • حفاظت نکردن از چشم

خوابیدن با لنز

مراقبت از سلامت چشم,خواب با لنزتعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

برخی از لنزهایی که برای چشم به کار می‌روند را می‌توان در شب مورد استفاده قرار داد اما بیشتر متخصصان بر این باورند که استفاده از چنین لنزهایی نیز در شب می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در حقیقت، مطالعه انجام شده در آکادمی آمریکایی چشم پزشکی نشان می‌دهد که استفاده از لنز در خواب می‌تواند زخم قرنیه را ۱۰ الی ۱۵ برابر بیشتر کند.

شما نمی‌توانید سایر لنزهای تماسی را نیز در شب به چشم داشته باشید. زمانی که با لنز می‌خوابید، اکسیژن قرنیه کمتر می‌شود. همین امر موجب می‌گردد عفونت در چشم ایجاد شود و باکتری‌های مضر در آن رشد نماید. یک چرت ۲۰ دقیقه ای با لنز تماسی مشکل ساز نخواهد بود اما اگر می‌خواهید از سلامت چشمان خود مراقبت کنید بهتر است آن‌ها را خارج نمایید و سپس بخوابید.

اگر بعد از بیدار شدن از خواب متوجه شدید که لنزهای تماسی در چشمتان قرار دارد، بلافاصله آن‌ها را در نیاورید. اگر چشمان شما خشک شده باشد، ممکن است لایه بالایی قرنیه به همراه لنز برداشته شود. در عوض بهتر است ۲۰ الی ۳۰ دقیقه منتظر بمانید و چشم خود را با اشک مصنوعی مرطوب نمایید. در نهایت می‌توانید لنز را از چشمان خود خارج کنید.


مالش دادن و لمس مدام چشم

مراقبت از سلامت چشم,مالش چشمتعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

چه از لنز استفاده کرده باشید یا نه، زمانی که چشمان خود را مدام مالش می‌دهید دچار مشکل خواهید شد. برخی از اوقات چشم شما دچار خارش می‌شود و مجبور به مالیدن آن با دست هستید اما بهتر است چشم خود را کاملا ببندید و تنها بخش خارجی چشم را با دست لمس کنید. مالش دادن بیش از حد چشم با دست می‌تواند باعث پاره شدن رگ‌های خونی شود و چشم را ملتهب نماید.

اگر به دنبال دلیل دیگری هستید باید بدانید که چشم توسط غشای مخاطی محافظت می‌شود. این بافت مرطوب می‌تواند به راحتی آلودگی‌ها و میکروب‌های موجود را به خود جذب کند. به همین خاطر بهترین مکان برای رشد باکتری‌ها محسوب می‌شود.زمانی که با کسی دست می‌دهید یا اشیای موجود در اطراف را لمس می‌کنید و سپس دست خود را به چشمانتان می‌زنید، میکروب‌های موجود به ناحیه چشم منتقل می‌شود و امکان عفونت آن بیشتر می‌شود. پس تا جایی که می‌توانید دست خود را از چشم دور نگه دارید.


عدم معاینه سالانه چشم

مراقبت از سلامت چشم,معاینه سالیانه چشمچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه

بیشتر افراد هیچ توجهی به معاینات چشم پزشکی ندارند. تغییرات بینایی ممکن است مهم ترین دلیل برای مراجعه به چشم پزشک باشد اما باید بدانید که مراجعه سالانه به چشم پزشک سلامت چشمان شما را تضمین می‌کند.باید سلامت کلی چشمانتان مورد بررسی قرار گیرد. همانطور که می‌دانید پشت چشم هیچ گیرنده دردی وجود ندارد. بنابراین اگر یکی از رگ‌های خونی پاره شده باشد یا توموری وجود داشته باشد تا زمانی که بینایی تحت تاثیر قرار نگرفته است متوجه این موضوع نخواهید شد.


استفاده مداوم از وسایل الکترونیکی

مراقبت از سلامت چشم,Caucasian woman using cell phone in bedچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه

صفحه نمایش‌های الکتریکی همچون مواردی که در رایانه‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند یافت می شود نور آبی از خود ساطع می‌کنند که به گفته چشم پزشکان برای چشمان شما مضر است. زمانی که ساعت‌ها بر روی این صفحات نمایش خیره می‌شوید؛ دچار سردرد و چشم درد خواهید شد.به این فکر کنید که زمانی که تمام روز را بدون توقف به این صفحات نمایش نگاه می‌کنید چه بلایی سر چشمتان می‌آید.

در عوض می‌توانید از قانون ۲۰-۲۰ تبعیت کنید. به ازای هر ۲۰ دقیقه ای که به صفحه نمایش نگاه می‌کنید، یک استراحت ۲۰ ثانیه ای به چشمان خود بدهید و به یک مسافت دور خیره شوید.چشم خود را بر روی شیء دیگری متمرکز کنید و سعی کنید پلک بزنید. در این حالت چشم شما زمانی کافی برای استراحت خواهد داشت.


کشیدن خط چشم در فاصله بین مژه‌ها و چشم

مراقبت از سلامت چشم,Woman putting on make-upچگونه چشم ضعیف را قوی کنیم
نمره چشم سالم چند است
تست چشم
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک
چگونه نمره چشم خود را بفهمیم
تابلو معاینه چشم گواهینامه

همانطور که می‌دانید به فاصله بین مژه‌ها و چشم waterline گفته می‌شود. اگرچه بیشتر افراد مشهور تلاش می‌کنند خط چشم را در ناحیه داخلی چشم اعمال کنند اما یک شیوه نادرست محسوب می‌شود و باید از انجام اینکار خودداری گردد. زمانی که خط چشم را در قسمت داخلی چشم اعمال می‌کنید، با اشک چشم ترکیب می‌شود.اگر لنز می‌پوشید، با اعمال کردن خط چشم در قسمت داخلی، مواد آرایشی با لنز مخلوط می‌شود.

همین امر موجب می‌شود اکسیژن چشم کمتر گردد.حتی اگر از لنز استفاده نمی کنید نیز باز هم باید از انجام اینکار خودداری کنید زیرا ذرات آرایشی می‌توانند میکروب‌های مختلف را وارد چشم کنند که همین امر موجب عفونت می گردد. خط چشم مایع بسیار خطرناک تر است زیرا باعث انتقال باکتری‌ها به چشم می شود. مدادهای نرم امن تر هستند. اما باز هم توصیه می‌شود خط چشم در ناحیه بیرونی چشم اعمال شود.


خوابیدن با آرایش

مراقبت از سلامت چشم,خوابیدن با آرایشچگونه چشم ضعیف را قوی کنیم
نمره چشم سالم چند است
تست چشم
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک
چگونه نمره چشم خود را بفهمیم
تابلو معاینه چشم گواهینامه

زمانی که با آرایش به رختخواب می‌روید امکان آلوده شدن چشم وجود دارد. وجود ریمل در چشم ممکن است باعث تحریک پوست گردد. اگر با آرایش می‌خوابید و سپس با دستان خود چشم را می‌مالید امکان چسبیدن این مواد به قرنیه و ایجاد التهاب وجود دارد. به همین خاطر بهتر است آرایش خود را به هنگام خواب پاک کنید.


استفاده از قطره‌های چشمی تاریخ گذشته

مراقبت از سلامت چشم,Woman applying eye-drops into her eye.آناتومی چشم
قرنیه چشم
چشم چیست
اجزای چشم انسان
ساختار چشم
تحقیق در مورد ساختمان چشم
تحقیق در مورد چشم
انشا چشم

هیچ چیزی بدتر از به کار بردن قطره‌های چشمی تاریخ گذشته نخواهد بود. این محلول‌ها دارای مواد پاک کننده هستند که باکتری‌های موجود در لنز را از بین می برند. بنابراین اگر می‌خواهید از خاصیت این محلول‌ها استفاده کنید باید به تاریخ مصرف آن‌ها توجه نمایید.همین موضوع در مورد خود لنزها نیز وجود دارد.

این لنزها معمولا در یک محلول استریل قرار می‌گیرند که در اثر گذشت زمان خاصیت خود را از دست می‌دهند. اشک مصنوعی و قطره‌های چشمی نیز دارای تاریخ مصرف و تاریخ انقضا هستند. زمانی که می‌خواهید از این مواد استفاده کنید به تاریخ روی آن دقت نمایید. سعی کنید لنز خود را در هر محلولی نگهداری نکنید زیرا موجب عفونت چشم می‌شود.


اعتماد به قطره‌های کمتر کننده قرمزی چشم

مراقبت از سلامت چشم,Contact Lensتعیین اشتباه نمره چشم
علائم بالا رفتن شماره چشم
نمره عینک اشتباه
سردرد ناشی از عینک
مشکلات عینک جدید
تغییر حالت چشم با عینک
تاری دید بعد از تعویض عینک
عوارض عینک زدن

یکی از مشکلاتی که در بین افراد شایع است قرمزی چشم است. در چنین شرایطی افراد تلاش می‌کنند به طور خودسرانه از قطره‌های کمتر کننده قرمزی چشم استفاده کنند.نوع قطره ای که از داروخانه می‌خرید حاوی منقبض کننده عروق است که می‌تواند به طور موقت قرمزی چشم را برطرف کند اما این مواد در برگیرنده نگهدارنده‌ها و سایر مواد شیمیایی هستند که می‌تواند مشکل شما را در طولانی مدت بدتر کند.اگر چشم شما به طور مداوم قرمز می‌شود یا خارش شدیدی دارد بهتر است به سراغ چشم پزشک بروید و به فکر درمان ریشه ای مشکل خود باشید. پزشک می‌تواند درمان مناسبی برای مشکل شما پیشنهاد نماید.


عدم استفاده از عینک آفتابی مناسب

مراقبت از سلامت چشم,عینک آفتابیتعیین اشتباه نمره چشم
علائم بالا رفتن شماره چشم
نمره عینک اشتباه
سردرد ناشی از عینک
مشکلات عینک جدید
تغییر حالت چشم با عینک
تاری دید بعد از تعویض عینک
عوارض عینک زدن

بیشتر افراد بر این باورند که عینک آفتابی تنها برای تابستان ضروری است یا فقط برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید بدانید که زدن عینک آفتابی در زمستان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا نور خورشید از روی برف منعکس می‌شود و به چشم بر خورد می‌کند.محافظت نکردن از چشم در برابر اشعه ماوراءبنفش می‌تواند به سوختگی قرنیه، سرطان پوست بر روی پلک و لکه های قابل مشاهده بر روی سفیدی چشم منجر شود. اطمینان حاصل کنید که از عینک آفتابی مناسب استفاده می‌کنید.

استفاده از لنز قدیمی

عادت های مضر برای چشم,استفاده از لنز قدیمیچربی داخل چشم چیست
احساس سوزن رفتن در چشم
احساس شن در چشم نشانه چیست
درآوردن آشغال از چشم
علت سیخ زدن چشم
علت احساس اشغال در چشم
خشکی چشم
علت احساس درد در گوشه چشم

با گذشت زمان، باکتری ها را بر روی لنزهای شما تجمع می کنند -حتی اگر محلول را به طور مرتب عوض کنید.این باکتری ها بر روی لنز می نشیند و هنگامی که لنز را بر روی چشم قرار می دهید به قرنیه آسیب می رساند. این زخم باز باعث عفونت و درد شدید، خارش، حساسیت به نور، و تاری دید می شود.به همین دلیل باید هر ۳ تا ۴ ماه لنز خود را بیرون بیندازید و لنزی جدید بخرید.

انجام این کار در هنگام تعویض مسواک باعث می شود تعویض لنز را فراموش نکنید.لنز را هفته ای یک بار به مدت ۵ دقیقه در آب جوش استریل کنید. این کار باعث از بین رفتن میکروب ها می شود. به یاد داشته باشید محلول را هر روز عوض کنید. استفاده دوباره از محلول باعث تجمع باکتری ها و عفونت می شود.


دست زدن به چشم قبل از شستن دست ها

عادت های مضر برای چشم,دست زدن به چشم قبل از شستن دست هاچربی داخل چشم چیست
احساس سوزن رفتن در چشم
احساس شن در چشم نشانه چیست
درآوردن آشغال از چشم
علت سیخ زدن چشم
علت احساس اشغال در چشم
خشکی چشم
علت احساس درد در گوشه چشم

به طور متوسط انسان ها تقریبا ۱۶ بار در ساعت صورت خود را لمس می کنند. در این حالت به احتمال زیاد دست و انگشتان کثیف شما در تماس با چشم ها قرار خواهد گرفت و باکتری ها و ویروس ها را به چشم منتقل می کند که می تواند باعث عفونت شود.برای دور نگه داشتن میکروب ها از چشم خود، سعی کنید کمتر چشم را بخارانید. و هنگامی که می خواهید چشم ها را لمس کنید دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.


کندن مژه ها

عادت های مضر برای چشم,کندن مژه هاچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

مژه ها از ورود خاک، گرد و غبار، و گرد به چشم جلوگیری می کنند. ذرات خارجی می تواند باعث واکنش سیستم ایمنی بدن شود و باعث قرمزی چشم ، خارش یا اشک آلود شدن چشم می شود.کندن مژه ناشی از استرس یا اضطراب می باشد که برای رفع آن حتما باید با روانشناس صحبت کنید. او می تواند به شما کمک کند این مشکل را حل کنید.


استفاده از آب (بزاق دهان) برای شستشوی لنزها

عادت های مضر برای چشم,استفاده از آب (بزاق دهان) برای شستشوی لنزهاچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

بزاق حاوی باکتری می باشد، و آب نیز حاوی باکتری ها و موجودات زنده مضر است که می تواند باعث عفونت شود و باعث کوری دائمی می شود.بنابراین شستشوی لنز با استفاده از آب می تواند منجر به عفونت و کوری دائمی شود. به همین دلیل باید همیشه برای شستشوی لنز از محلول مخصوص استفاده کنید.آب مقطر در صورت نبودن محلول مناسب است. اگر هیچ گزینه ای ندارید، از آب جوشیده سرد استفاده کنید. جوشاندن آب باعث کشته شدن باکتری ها می شود.


شنا بدون عینک

عادت های مضر برای چشم,شنا بدون عینکچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

عینک ممکن است کمی خنده دار باشد. اما اطراف چشم لایه ای محافظ در برابر آب ایجاد می کند و از ورود ترکیبات مضر به چشم جلوگیری می کند.مثل آب شیر، آب تازه و آب شور حاوی میکروارگانیسم های مضر و باکتری های مضر است که باعث تحریک چشم می شود. و آب استخر باعث قرمز شدن چشم و ناراحتی می شود.

هنگامی که کلر مورد استفاده برای تمیز کردن استخرهای عمومی با عرق، ادرار و مدفوع مخلوط می شود ماده ای به نام کلرآمین ایجاد می کند؛ ماده ای شیمیایی که منجر به قرمزی و سوزش چشم می شود.عینک شما لازم نیست فانتزی و یا گران باشد. فقط مطمئن شوید که عینک به خوبی به صورت چسبیده و از تماس آب با چشم جلوگیری می کند.


از قطره تمیز کننده چشم استفاده کنید

عادت های مضر برای چشم,از قطره تمیز کننده چشم استفاده کنیدچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

قطره چشم باعث قرمزی بیشتر چشم می شود. قطره رگ های خونی داخل چشم را منقبض می کند و باعث کاهش جریان خون می شود. بنابراین چشم قرمزتر دیده می شود. اما استفاده از آنها به صورت منظم باعث می شود چشم خود را با قطره منطبق کند.بنابراین، هنگامی که مصرف آن را قطع کنید منجر به گشادی رگ های خونی و قرمزی چشم ها می شود.استفاده گهگاه از قطره چشم خوب است. اما اگر آنها را هر روز بیش از یک یا دو هفته استفاده کنید، باید برای دلیل قرمزی چشم به پزشک مراجعه کنید. معمولا، این قرمزی به خاطر خشکی چشم است، که می تواند با تغییر در شیوه زندگی، اشک مصنوعی یا دارو درمان شود.


حفاظت نکردن از چشم

عادت های مضر برای چشم,حفاظت نکردن از چشمچشم سالم چگونه است
تعیین نمره چشم با گوشی
فاصله دید چشم سالم
برنامه معاینه چشم
نمره چشم سالم چند است
تابلو معاینه چشم گواهینامه
تست چشم
معاینه چشم و تعیین نمره عینک

بیش از ۴۰٪ از صدمات چشمی خانم ها در اثر تعمیرات خانه، کار حیاط، و تمیز کردن می باشد اما مردها بیشتر در معرض خطر آسیب چشمی هستند.۰زیرا اشیاء تیز مانند فلز یا چوب به راحتی باعث آسیب رساندن به چشم می شوند.بنابراین پیش از انجام هر کار فنی و خطرناکی عینک مخصوص قرار دهید. (عینک از برخی کثیفی ها و گرد وخاک جلوگیری می کند اما برای کارهای فنی تر از عینک های مخصوص استفاده کنید.

https://www.sabzshomal.ir/wealth-2/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *