ورود/ثبت نام

صمیمیت، قدرت ورود به دنیای انسانی دیگر است؛ چنان که حس کنید همسرتان را درک می کنید. بدون تردید، در زندگی مشترک مهم ترین کیفیت در روابط زناشویی خوب، داشتن صمیمیت است. قدرت ایجاد رابطه از مهم ترین مهارت هایی است که فرد می تواند داشته باشد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • راهکارهای ایجاد صمیمیت
  • صمیمیت بین زوجین
  • ویژگی‌های یک رابطه صمیمانه
  • نکات مهم در افزایش صمیمیت بین زوجین
  • موانع ایجاد صمیمیت بین زوجین
t راههای ایجاد صمیمیت در زوجین

راهکارهای ایجاد صمیمیت

اگر این شناخت انجام نگیرد، رسیدن به صمیمیت در عمل غیرممکن خواهد بود». زوج‌هایی که در زندگی خود صمیمیت بیشتری باهم دارند، تنش‌های کمتری را تجربه می‌کنند و به عبارتی قبل از اینکه باهم زن و شوهر باشند، شبیه دو دوست نزدیک و صمیمی باهم زندگی می‌کنند.

صمیمیت بین زوجین

ما انسان‌ها در بستری از روابط اجتماعی به دنیا می‌آییم، رشد می‌کنیم، آسیب می‌بینیم و ترمیم می‌شویم. در واقع در همه شرایط ما نیاز به حضور دیگر انسان‌ها و قرار گرفتن در روابط صمیمانه با آن‌ها داریم. صمیمیت به عنوان توانایی ارتباط با دیگران با حفظ فردیت تعریف می‌شود. یعنی فرد به درجه ای از رشد و بلوغ عاطفی می‌رسد تا بتواند به زندگی یک فرد دیگر ورود عاطفی، فکری، اجتماعی، فیزیکی و معنوی داشته باشد؛ بدون اینکه نگران از دست دادن فردیت خودش باشد. برای درک بهتر این موضوع به مقاله ازدواج در سن پایین مراجعه کنید.

ویژگی‌های یک رابطه صمیمانه

در یک رابطه صمیمانه طرفین در عین داشتن هویت مجزا و مستقل، یک کل متحد را تشکیل می‌دهند. استقلال خود را از دست نمی‌دهند و در یکدیگر ذوب نمی‌شوند. می‌توانند انتظارات و عقاید خود را بیان کنند بدون اینکه ترس از طرد شدن داشته باشند. مسئولیت‌های خود را می‌پذیرند و در پی تغییر دادن فرد مقابل نیستند.هر دو می‌توانند از وجود هم لذت ببرند، به هم متعهد باشند، چالش‌های پیش رویشان در رابطه را مدیریت کنند و حریم شخصی خود راحفظ کنند. صمیمیت در خانواده باعث می‌شود فرد از همان دوران کودکی توانایی ایجاد چنین رابطه‌ای را پیدا کند.

صمیمیت عنصر اساسی هر رابطه عمیقی است که منجر به پیشرفت آن می‌شود. لزوما صمیمیت چیزی نیست که بین زوجین دیده شود، در رابطه والد فرزندی، روابط همشیر‌ها، روابط دوستی و… هم صمیمیت به اشکال مختلف وجود دارد. معمولا وقتی قرار است کیفیت یک رابطه را بسنجیم، آن را بر اساس صمیمیت مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. صمیمیت در واقع نوعی به اشتراک گذاری، گشادگی و نزدیکی هیجانی است.

بیشتر بخوانید : قدردانی از مردان: ۱۰ نکته مهم درباره تعریف و تمجید از مردها

نکات مهم در افزایش صمیمیت بین زوجین

راهکارهای زیر در افزایش صمیمیت رابطه به شما کمک می‌کند:

۱٫ شناخت یکدیگر

برای افزایش صمیمیت شما نیاز به شناخت یکدیگر و صبوری در مقابل هم را دارید. صمیمیت چیزی نیست که یکباره به وجود بیاید. هرچند ممکن است صمیمی شدن با برخی افراد به ظاهر راحت‌تر به نظر برسد ولی در هرحال برای رسیدن به ازدواج موفق وقت و انرژی گذاشتن دو طرف رابطه حائز اهمیت است. برای صمیمی شدن با فرد مقابل نیاز دارید که بدانید نباید خودتان را تغییر دهید و یا بخواهید او تغییر کند. تفاوت‌های فردی را ببینید و بپذیرید.

۲٫ خود افشایی

راز شروع صمیمیت، خودافشایی است. تا زمانی که شما از خودتان، از احساسات، عقاید و زندگی‌تان صحبت نکنید؛ تلاش طرف مقابل‌تان برای صمیمی شدن بی حاصل خواهد بود. فراموش نکنید که تعارضات و چالش‌ها بخش جدایی‌ناپذیر از هر رابطه‌ای است. با یادگیری مهارت‌های ازدواج مانع بروز بسیاری از تعارضات شوید.

۳٫ درک متقابل

با شریک زندگی‌تان صادق باشید، خود را جای او بگذارید و سعی کنید دنیا را از دریچه‌ی چشمان او نگاه کنید؛ در این صورت قدمی بزرگ به سمت نزدیکی و صمیمیت برداشته‌اید. برای برقراری ارتباط صحیح با همسرتان و ایجاد ازدواج موفق لازم است مولفه‌های صمیمیت را که در ادامع ذکر کرده‌ایم بشناسید

این صمیمیت ۹ مؤلفه دارد که در زیر هریک از این مؤلفه‌ها را به اختصار توضیح می‌دهیم.

۱) عاطفی:

 صمیمیت عاطفی به این معناست که زن و شوهر تمام احساسات مثبت و منفی خود را با همسرش سهیم شود. به عبارتی غمخوار و شریک شادی یکدیگر باشند. لازمه به وجود آمدن آن داشتن «همدلی» با یکدیگر است. همدلی کردن در شادی‌ها و غم‌ها این امنیت را در افراد به وجود می‌آورد که موقع بروز هیجانات خود، به شریک عاطفی‌شان پناه ببرند و حسی را که دارند با او در میان بگذارند.

۲) صمیمیت روان‌شناختی:

 توانایی افشای موضوعات مهم و شخصی خود با همسر که برای این امر باید در ابتدا امنیت فرد در رابطه تضمین شده باشد، یعنی فرد ترس از طرد یا مسخره شدن یا تنبیه را نداشته باشد.

۳) عقلانی:

 درمیان گذاشتن عقاید و افکار و باورهای فرد با همسر خود، در برگیرنده این مؤلفه است. مهم‌ترین عنصری که فرد باید در ایجاد و نگهداری صمیمیت عقلانی داشته باشد، «نقش گزینی» است. نقش گزینی یعنی فرد بتواند جهان را از دریچه چشمان همسرش ببیند و او را درک کند.

۴) صمیمیت جنسی: 

در میان گذاشتن افکار، احساسات، انتظارات و حتی خیال پردازی‌های جنسی با همسر، جزء فاکتورهای این مؤلفه است.

بیشتر بخوانید : نشانه های عاشق شدن: ۱۳ نشانه علمی که شما عاشق شده ‌اید.

۵) جسمی (غیر جنسی):

 نیاز به تماس جسمی و فیزیکی با همسر را صمیمیت جسمی می‌گویند.عبارت است از: گرفتن دست‌های همسر و در آغوش کشیدن او.

۶) صمیمیت معنوی:

 در میان گذاشتن افکار، باورها و تجربه‌های خود در مورد موضوعات مذهبی، اخلاقی، متافیریک، معنای زندگی، رابطه با خدا و جهان پس از مرگ با همسر.

۷) زیباشناختی:

 در میان گذاشتن احساسات، افکار، باورها، تجارب فرد در مورد چیزهایی که به‌دلیل زیبایی‌شان دوست دارد. موسیقی، شعر، نقاشی و تمام فعالیت‌هایی را که جنبه هنری داشته باشند می‌توان در این حیطه در نظر گرفت.

۸) صمیمیت اجتماعی و تفریحی: 

انجام فعالیت‌ها و تجارب لذت بخش با یکدیگر. این فعالیت‌ها می‌توانند در برگیرنده فعالیت‌های خانوادگی، اجتماعی، دوستانه و حتی دو نفری باشند.

۹) زمانی: 

این مؤلفه می‌تواند تمام حیطه‌های قبلی را در خود جای دهد. صمیمیت زمانی بدین معناست که افراد چقدر دوست دارند در زندگی زناشویی، برای همسر خود وقت صرف کنند. برخی افراد تمام وقتی را که خارج از وقت کاری دارند با همسر خود می‌گذارند و برخی دیگر زمان کمتری را در اختیار زندگی زناشویی و همسرشان می‌گذارند و بیشترین ترجیح‌شان به تنهایی یا گذراندن وقت با دوستان‌شان است. هرچه این صمیمیت بیشتر باشد، کیفیت زندگی زناشویی بالاتر می‌رود.

موانع ایجاد صمیمیت بین زوجین

بزرگ‌ترین مانع صمیمیت زوجین در گوش کردن به یکدیگر است، گوش کردن برای جواب دادن و نه فهمیدن و گوش کردن انتخابی به مواردی که دوست دارند مانع از شناخت و درک درست از همدیگر می‌شود. گاهی نگرانید چیزی را بشنوید که دوست ندارید و یا نگران قضاوت شدن هستید. این امر ممکن است مانع خودافشایی شما شود.

گاهی اوقات با زود قضاوت کردن در مورد دیگران، یا نشان دادن واکنش‌های افراطی در مقابل گفته‌های آن‌ها، زخم زبان زدن و تحقیر کردن، موانعی بر سر راه صمیمیت خلق می‌شوند. در زمان‌هایی که زوجین نمی‌توانند مسائل را بین خود حل کنند، مراجعه به مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده تنها راه‌حل‌هایی هستند که آن‌ها را در رسیدن به خانواده‌ای سالم و بهبود کیفیت روابط راهنمایی می‌کنند

برگرفته از: zibashahr.com

https://www.sabzshomal.ir/dating/
https://www.sabzshomal.ir/coffee/
https://www.sabzshomal.ir/embarrassment/
https://www.sabzshomal.ir/love-affair/
https://www.sabzshomal.ir/%d8%b9%d9%84%d8%a7%d8%a6%d9%85-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%81%d9%88%d9%86%d8%aa-%da%af%d9%88%d8%b4-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *