MCI
آی یو آی روش آی یو آی برای تعیین جنسیت
آی یو آی روش آی یو آی برای تعیین جنسیت

آی یو آی چیست ؟

امروزه با توجه به تحقیقات به عمل آمده مشکل بسیاری از زوج ها در کشور ما، نازایی می باشد. روش های جدیدی از جمله آی یو آی ابداع شده اند تا به زوج های نابارور کمک کنند.

باعث می شود تا شانس تماس تخمک با اسپرم بیشتر شده و در نتیجه احتمال بارداری بیشتر می شود. در این روش مایع انزالی از مرد گرفته شده وپس ازشستشوی آن ازطریق واژن به درون رحم تزریق می شود. درانجام IUI میتوان ازاسپرم های مردویا اسپرم های اهدایی استفاده کرد.این عمل چند دقیقه زمان میبرد و نیازی به بیهوشی ندارد.با این روش پیشرفته، اسپرم های سریع از کند جدا شده و در زمان تخمک گذاری وارد رحم میشود. این روش یک روش بسیار ساده است که تبدیل به یک روش مناسب برای درمان نازایی شده.

 • بارداری به روش آی یو آی
 • روش انجام ای یو ای
 • آشنایی با عوارض IUI
 • درمان ناباروری با روش ای یو ای
 • آماده سازی برای انجام روش IUI
 • دریافت نتایج عمل آی یو آی چقدر طول خواهد کشید ؟
 • روش انجام عمل IuI
 • سوالات متداول در مورد بارداری آی یو آی (IUI)
 • خطرات آی یو آی 
 • پیگیری های بعد از آی یو آی 
 • مراقبت های پس از عمل

بارداری به روش آی یو آی

زوج هایی که اسپرم اهدایی دارند :

این بخش مربوط به زنانی است که باید از اسپرم اهدایی برای بارداری استفاده کنند. به این صورت است که اسپرم اهدایی منجمد شده ازآزمایشگاه های معتبرگرفته میشود و قبل ازاستفاده گرم می شود.

نازایی بدون دلیل مشخص :

اولین روش درمان نازایی بدون دلیل مشخص می باشد که همراه با مصرف دارو جهت تحریک تخمک گذاری است.

ناباروری خفیف اسپرم ها:

از آنجا که دراین روش، جداسازی اسپرم های جنبنده از اسپرم های کند و با کیفیت نامناسب انجام می شود، این روش میتواند بر برخی مشکلات ازقبیل کند بودن وعدم جنبندگی اسپرم و یا شکل و اندازه نامناسب اسپرم غلبه کند.

زنانی که ضخامت گردن رحم بالایی دارند :

مشکل ضخامت گردن رحم در گروه های سنی مختلف میتواند رخ دهد که علت آن معمولا عدم تعادل هورمون های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون می باشد. گردن رحم در زیر رحم قرار دارند که در زمان تخمک گذاری بستر مناسبی برای اسپرم تشکیل می دهند که اسپرم بتواند از واژن به لوله های فالوپ برود. در صورتی که ضخامت گردن رحم بالا باشد، مانع از حرکت اسپرم می شود. این در حالیست که دراین روش اسپرم مستقیما به داخل رحم برده میشود بنا براین از گردن رحم عبورمی کند.

ناباروری به دلیل اندومتریوز :

راه حل ناباروری ناشی ازاندومتریوز انجام این روش همزمان با استفاده ی داروهایی برای تولید تخمک با کیفیت می باشد که این روش اولین روش درمانی برای حل این مشکل است.

حساسیت به مایع منی :

حساسیت به مایع منی یک مورد نادراست که درآن زن یک واکنش آلرژیک به پروتئین های موجود دراسپرم نشان میدهد. علائم آلرژی به اسپرم قرمزی، سوزش، تورم و درد درهرنقطه ای میباشد که با اسپرم تماس داشته است. بهترین درمان برای این بیماری استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی می باشد اما استفاده از کاندوم مانع از بارداری می شود. روش آی یو آی در این مورد جهت بارداری توصیه می شود زیرا اسپرم ها شسته شده و مقدار زیادی از پروتئین های آن ها حذف می شوند.

آشنایی با عمل آی یو آی
آی یو آی
هزینه آی یو آی چیست
روش آی یو آی برای تعیین جنسیت
هزینه آی یو آی در سال ۹۸
آی یو آی و بارداری
فیلم انجام عمل آی یو آی
آی یو آی
روش آی یو آی برای تعیین جنسیت

آشنایی با عوارض IUI

در کل بی خطر است و خطر ایجاد عوارض جدی در این روش بسیار کم می باشد.عوارض اصلی آن می تواند درد های زیر شکمی و جراحات کوچک در دهانه ی رحم باشد که این زخم ها ممکن است باعث لکه بینی شود. البته لازم به ذکر است که این خونریزی به هیچ عنوان شانس بارداری را کم نخواهد کرد.

گاهی نیز عوارض این روش می تواند عفونت باشد که احتمال ابتلا به آن بسیار پایین است.دو هفته پس از انجام میتوان تست حاملگی را انجام داد. تست زود هنگام باعث اعلام نتایج کاذب می شود. در صورتی که زن باردار نباشد می تواند یکبار دیگر آن عمل را انجام دهد. در بیشتر مواقع ای یو ای برای سه تا شش ماه انجام می شود تا شانس بارداری را افزایش دهد.

البته موارد زیر می تواند شامل عوارض این روش باشد :

 • عفونت
 • گرفتگی رحم ( انتقال ویروس از نمونه منی )
 • همچنین داروهای باروری جانبی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.

درمان ناباروری با روش آی یو آی

همانطور که برای شما توضیح داده شد IUI روشی برای کمک به باردار شدن میباشد در طول انجام درمان باروری با IUI پزشک مورد نظر اسپرم شست شده ای را انتخاب کرده و داخل رحم قرار میدهد که زمان انجام آن در زمان تخمک گذاری تخمک ها خواهد بود. که این درمان گاها برای افزایش شانس بارداری با قرص های بارور انجام می شود.

آماده سازی برای انجام روش IUI

برای اماده شدن و انجام بارداری به روش ای یو ای باید مراحل زیر را طی کنید تا دچار مشکل نشوید.

۱- آماده سازی نمونه منی :

برای انجام و اماده سازی نمونه منی باید همسر شما یک نمونه اسپرم را در مطب دکترفراهم سازد ، از جایی که عناصر غیر اسپرمی که در مایع منی وجود دارد میتواند باعث واکنش هایی در بدن زن شود ، نمونه شما شسته خواهد شد و اسپرم طبیعی و بسیار با کیفیتی از آن جدا شود.

۲- نظارت بر تخمک گذاری :

همانطور که می دانید در این روش زمانبندی بسیار مهم و تاثیر گذار است تا شانس بارداری را در شما افزایش دهد ، از این رو شما باید از کیت پیش بینی تخمک گذاری ادرار در خانه استفاده کنید تا بتوانید زمان مشخص و زمان درستی را برای انجام این روش انتخاب کنید تا شانس بارداری شما افزایش یابد. همچنین اکثر ای یو ای ها بعد از تشخیص تخمک گذاری یک تا دو روز طول خواهد کشید . از این رو باید پزشک شما برنامه ای برای زمان بندی آی یو آی داشته باشد.

۳- آماده کردن اسپرم برای IUI :

در این مرحله اسپرم بعد از ۳۶ تا ۴۰ ساعت پس از تخمک گذاری و یا تزریق هورمون به داخل رحم تزریق خواهد شد. همچنین تزریق اسپرم در رحم بسیار اسان و بدون درد خواهد بود.

دریافت نتایج عمل آی یو آی چقدر طول خواهد کشید ؟

خیلی زود نباید برای آزمون حاملگی اقدام کرد زیرا ممکن است نتیجه های زیر را برای شما به دنبال داشته باشد ( حداقل ۲ هفته صبر کنید )

۱- منفی کاذب :

اگر هورمون های بارداری قابل اندازه گیری نباشند ، نتیجه آزمایش ممکن است به اشتباه منفی باشد

۲- مثبت کاذب :

اگر شما در دارو های القاء مانند HCG استفاده کرده باشید ممکن از نتایج بارداری اشتباه مثبت تشخیص داده شود.

روش انجام عمل IuI

این روش تقریبا ساده و بدون درد است بنا بر این می تواند بدون بیهوشی انجام شود. در این روش با استفاده از روش های خاص مایع منی شسته شده و اسپرم های شسته شده به وسیله یک لوله ی باریک از راه واژن به داخل رحم تزریق می شوند. استفاده از اسپرم سالم می تواند شانس موفقیت IUI را افزایش دهد. زمان انجام آن نیز بسیار مهم است.باید به صورتی برنامه ریزی شود تا در روز و یا دو روز بعد از تخمک گذاری انجام شود.

در این خصوص پزشک متخصص زنان تعیین زمان مناسب را انجام می دهد.در طی این عمل باید به گونه ای دراز بکشید که دکتر قادر به باز کردن واژن و دیدن رحم باشد. انجام آن نهایتا دو دقیقه زمان می برد و هیچ نیازی به مصرف دارو های ضد درد نمی باشد. بعد از انجام عمل فرد می تواند بدون هیچ مشکلی به فعالیت های روزانه ی خود ادامه دهد.

سوالات متداول در مورد بارداری آی یو آی (IUI)

برای افزایش موفقیت آی یو آی (IUI) چه کنم ؟ 

خب عوامل زیادی بر موفقیت IUI دخیل هستند .بسیاری از آنها از عهده ما خارجند . اما با رعایت نکات زیر ، می توانیم موفقیت آی یو آی را افزایش دهیم :رژیم غذایی خوب –  تمرینات ورزشی و نرمشی –  پرهیز از  دخانیات و الکل و کاهش مصرف کافئین – وزن نرمال – دوری از استرس – کاهش تماس با مواد شیمیایی توجه کنید که استحمام  آقایان با آب داغ و یا حمام داغ و یا حتی پوشیدن لباسهای تنگ ، سلامت اسپرم ها را تحت تاٌثیر منفی قرار می دهد. هم چنین  مصرف بعضی از آنتی بیوتیکها می تواند بروی کیفیت اسپرم ها تاثیر منفی بگذارد، بنابراین پزشکتان را در این رابطه مطلع سازید.

تا چند بار می شود آی یو آی  انجام دا د ؟ 

 معمولا ۳ دوره عمل IUI تجویز می شود  که در شرایط خاص، ممکن است تعداد  این دوره ها افزایش پیدا کند. ولی حداقل سه دوره برای گرفتن جواب ضروری است. اگرچه  بسیاری از بیماران  در همان دفعه اول نتیجه گرفته و باردارمی  شوند. 


بهترین زمان انجام IUI کی  است؟ 

بهتر است آی یو آی ، حدود ۶-۱۲ ساعت قبل از تخمک گذاری انجام شود.حدودا ۳۶ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق آمپول Hcg.  اگرچه  در موارد ناباروری بعلت مشکل مردانه برخی پزشکان عقیده دارند که بهترین زمان انجام آی یو آی  بعد از تخمک گذاری است.

آیا بارداری به روش آی یو آی به من کمک میکند ؟

همانطور که می دانید و به شما توضیح داده شد روش ای یو ای ، روشی بسیار ساده و بی درد است ،همانطور این روش درمان توصیه نمیشود. زیرا این روش زمانی می تواند به شما کمک کند که مشکلات زیر را داشته باشید : شما و همسرتان به علت وجود مشکلاتی نتوانید نزدیکی کنید. برای بارور شدن باید به نکاتی توجه داشته باشید که اگر همسر شما دچار بیماری های مقاربتی باشد ، شاید نیاز باشد که اسپرم شسته شود تا به شما و نوزاد بیماری انتقال داده نشود. همچنین روش IUI برای کسانی که مشکلات زیر را داشته باشند توصیه نمیشود :

 • زنان دارای بیماری های شدید لوله های فالوپ
 • زنان دارای سابقه عفونت لگن
 • زنان مبتلا به اندومترویز متوسط تا شدید


آیا بعد از انجام IUI ، باید استراحت مطلق باشم ؟ 

خیر . به هیچ وجه . اگرچه اکثر پزشکان ترجیح می دهند برای نیم تا یک ساعت به حالت دراز کش بعد از آی یو آی باقی بمانید. اما هیچ نیازی به استراحت مطلق در منزل نیست . فقط بهتر است فعالیتهای سنگین نداشته باشید . همین .

آی یو آی iui
هزینه آی یو آی چیست
روش آی یو آی برای تعیین جنسیت
هزینه آی یو آی در سال ۹۸
آی یو آی و بارداری
فیلم انجام عمل آی یو آی

روش آی یو آی برای تعیین جنسیت


می ترسم بعد از آی یو آی ، اسپرم ها بیرون بریزند !

نگران نباشید ! اگر بعد از IUI احساس رطوبت و حتی ریزش ترشح می کنید ، غالبا بدلیل وضعیت هورمونی بدن تون و ورود کاتتر و …هست .  


آیا می توانم بعد از آی یو آی نزدیکی کنم ؟ 

بله . هیچ منعی وجود ندارد . حتی گاهی این مساله به شما توصیه هم می شود ! (البته در آی یو آی تعیین جنسیت، خیر ) آیا خودم می توانم در منزل آی یو آی کنم ؟ !گاهی برخی خانمها سوال میکنند آیا خودم می توانم با سرنگ یا هر چیز دیگری اسپرم را وارد رحم کنم  ؟ نه عزیزان، در IUI یک کاتتراز وسط دهانه رحم شما عبور داده میشه تا اسپرم دقیقا داخل حفره ی رحم تخلیه شود . شما به این مکان دسترسی نخواهید داشت . 

خونریزی و لکه بینی بعد از IUI ؟ 

بدلیل انجام پروسیجر آی یو آی ، لکه بینی شایع هست . اما اگر میزان آن از حد یک خونریزی ساده بیشتر شد حتما به پزشک خود اطلاع دهید. 

چند روز بعد از آی یوآی لانه گزینی رخ می دهد  ؟ 

بعد از آی یو آی (بسته به روز تخمک گذاری ) از ۹ تا ۱۲ روز ممکن است طول بکشد تا روند لانه گزینی تکمیل شود. 

خطرات آی یو آی 

جالب است بدانید بارداری به این روش هیچ خطری برای جنین و مادر ندارد! بلکه ممکن است فوایدی هم داشته باشد. از جمله اینکه اسپرم های سالم و فعال برای لقاح انتخاب می شوند.اما به هر حال ، در این روشها خصوصا اگر با تحریک تخمک گذاری همراه باشد، میتوان گفت که به میزان کمی، ریسک بارداری خارج رحمی و بارداری ۲ و چند  قلویی افزایش خواهد داشت .


پیگیری های بعد از آی یو آی 

۱-تا هفت روز بعد از انجام IUI به دلیل تعیین اینکه آیا تخمک گذاری خوب انجام شده یا نه پروژسترون خون اندازه گیری می شود که باید بیشتر از ۱۵ ng/ml باشد.

۲- بدلیل آنکه لانه گزینی ۶ الی ۱۲ روز بعد از تخمک گذاری  رخ می دهد بنابراین ۲ هفته پس از IUI ، باید تست خون حاملگی (بتا )  انجام شود.

مراقبت های پس از عمل IUI

 • – استراحت مطلق نیم ساعت پس از عمل روی تخت 
 • – انجام مراقبت شب بعد از عمل بصورت کاهش فعالیتهای روزانه 
 • – استراحت نسبی تا نتیجه آزمایش مشخص شود . (فقط خودداری از کارهای سنگین و پله و ..)
 • – پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ و استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات

IVF رایگان برای زوج‌های نابارور

اشرف آل یاسین، رئیس پانزدهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی ایران در نشست خبری این کنگره که روز گذشته در بیمارستان شریعتی برگزار شد با اشاره به رایگان شدن درمان نازایی با IVF در کشور توضیح داد: بر اساس تصمیم وزارت بهداشت، هزینه اولین درمان نازایی با این روش رایگان است. همچنین دو تا سه سال است که دارو‌های درمان نازایی تحت پوشش بیمه است و بیماران از این بابت هزینه زیادی نخواهند داشت.

وی با اعلام اینکه هزینه انتقال جنین فریز برای اولین درمان نازایی نیز رایگان است، افزود: تا امروز ۲۵۰ نفر برای درمان با IVF ثبت‌نام کرده‌اند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در حال حاضر هیچ اعزامی به خارج از کشور برای درمان نازایی نداریم چراکه ایران در زمینه درمان نازایی جزو کشور‌های پیشرفته است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در مورد اهدای تخمک، جنین و اجاره رحم در کشور قانون داریم و این اقدامات با تأیید پزشکی قانونی، دادگاه و مشاوره روانپزشکی انجام می‌شود، البته شرایط اهدای اسپرم نیز در حال بررسی در وزارت بهداشت است.
به گفته وی ۲۰ بخش نازایی تا پایان سال در کشور راه‌اندازی و ۳۵ بخش دانشگاهی و دولتی در این زمینه تجهیز می‌شوند.
رئیس پانزدهمین کنگره زنان و مامایی ایران درباره شرایط انتخاب زوج‌ها برای انجام رایگان IVF اینگونه توضیح داد: انجام IVF رایگان با توجه به وضعیت مالی بیمار اولویت‌بندی می‌شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *