MCI
دانلود فول آلبوم محسن یگانه (بیوگرافی،موزیک ویدیو،مصاحبه)

بیوگرافی محسن یگانه

محسن یگانه دانشجوی رشته مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی بود که در دانشگاه آزاد تهران واحد جنوب تحصیل می‌کرد اما پس از گذراندن شش ترم به علت مشغله بسیار در حرفه موسیقی، از ادامه تحصیل انصراف داد.او فرزند یکی مانده به آخر خانواده است و دو خواهر بزرگترش هر کدام پزشک و دندان‌پزشک هستند.

او فرزند یکی از شهدای جنگ ایران و عراق، محمدرضا یگانه است و مادرش استاد دانشگاه است.یگانه موسیقی را با یک گیتار شروع کرد.میل به موسیقی و یک شنونده خوب بودن را بر حسب اتفاق با شنیدن یکی از قطعات بی‌کلام آلبوم بهار من «گل گندم از شادمهر عقیلی» بدست آورد که حس عجیبی نسبت به موسیقی روز «پاپ» پیدا کرد و با علاقه دو چندانی که در او به‌وجود آمده بود به فراگیری ساز گیتار پرداخت. نواختن را با تکیه بر خود و بدون استاد شروع کرد، اما در همان ابتدای کار با مشکلات زیادى رو‌به‌رو شد.

مخالفت خانواده بر‌حسب شرایط خانوادگی و به لحاظ اینکه او هوش خوبی داشته و خانواده به خاطر سطح بالای علمی بیشتر تمایل به ادامه تحصیل او را داشتند و باعث شده بود فرصتی برای آموزش ساز گیتار زیر نظر استادان مختلف را پیدا نکند، ولی این مانع کار نشد و محسن یگانه با پشتکار عجیبی به نواختن گیتار ادامه داد تا جایی که در نوازندگی به حدی رسید که بتواند خود این ساز را آموزش دهد.

یگانه اولین ترانه خود را در کنار محسن چاوشی و حامد هاکان با نام “نشکن دلمو” با ترانه‌سرایی و آهنگسازی خودش و تنظیمی از محسن چاوشی اجرا کرد. آلبوم اول او با نام “سال کبیسه “ءبه صورت زیر زمینی منتشر شد. بعد از این آلبوم محسن یگانه فعالیت خود را با انتشار تک‌آهنگ ادامه داد؛ ناگفته نماند که اغلب همین تک‌آهنگ‌های پخش شده، برای جلوگیری از پراکندگی دور هم جمع می‌شد و به اسم آلبوم بروی سایت‌ها قرار می‌گرفت.

او چند سال به عنوان خواننده غیرمجاز شناخته می‌شد که بعد از مدتی تصمیم مجدد به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفت. بعد از مدتی سکوت و کش و قوس‌های زیاد عاقبت در ۱۷ تیر ۱۳۸۷ آلبوم “نفس‌های بی هدف” را منتشر کرد. آلبوم فروش موفقی داشت.بعد از اولین آلبوم رسمی با فاصله دو سالی که در وقفه آلبوم محسن یگانه افتاد او بیشتر وقتش را صرف اجرای کنسرت می‌کرد و با وسواس‌هایی که به خرج داد، زمان زیادی را صرف آلبوم “رگ خواب” کرد.

“رگ خواب” در مرداد ۱۳۸۹ وارد بازار شد و ترانه سرآلبومی این آلبوم با نام سکوت بسیار مورد استقبال قرار گرفت و محبوب‌ترین آهنگ سال “۱۳۸۹” شناخته شد.آلبوم بعدی او با نام “حباب” ، ۲ سال بعد و در مهر ۱۳۹۱ با ۱۴ قطعه وارد بازار شد.محسن یگانه آلبوم حباب را آخرین آلبوم خود خوانده بود و در عین حال در اظهار نظر عجیبی گفته بود: این آخرین آلبوم من است.

 سپس به درخواست هوادارانش تصمیم خود را عوض نموده و تصمیم به انتشار مجدد آلبوم گرفت و این قول را به هوادارانش داد که پس از انتشار چند تک‌آهنگ کار آلبوم را آغاز کند. سرانجام در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ آلبوم چهارم وی با نام نگاه من منتشر شد.یگانه ترانه‌سرایی بیشتر قطعاتش را خودش به عهده گرفته‌است. او هم چنین برای خوانندگانی چون علی لهراسبی و رامین بیباک و محمد اصفهانی ترانه سروده و آهنگسازی و تنظیم کرده‌است.

آنچه در این مقاله میخوانید:

  • آلبوم های محسن یگانه
  • تک آهنگ های محسن یگانه
  • جوایز و افتخارات محسن یگانه
  • مصاحبه با محسن یگانه
  • موزیک ویدیوهای محسن یگانه

آلبوم های محسن یگانه

آلبوم سال کبیسه

سال کبیسه نام اولین آلبوم محسن یگانه بود که بدون مجوز رسمی از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روانه بازار شد. یگانه اصلاً دوست نداشت وارد بازار غیرمجاز شود اما وقتی چند اثر آلبوم به سرقت رفت، ناچار شد خیلی فوری کارهایش را جمع و جور کند و در آلبوم سال کبیسه به بازار بفرستد.

دانلود آلبوم سال کبیسه محسن یگانه

نام ترانهترانه سراآهنگسازتنظیم
برو برو (دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن چاوشی
خبر نداری(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن چاوشی
خیال(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن چاوشی
نشکن دلمو (همصدایی محسن چاوشی و حامد هاکان)(دانلود)محسن یگانهمحسن چاوشی و محسن یگانهمحسن چاوشی
نفرین(دانلود)محسن یگانهمحسن چاوشیمحسن چاوشی
سال کبیسه(دانلود)محسن یگانهمحسن چاوشیمحسن چاوشی
سرنوشت (همصدایی حامد هاکان)(دانلود)محسن یگانهمحسن چاوشیمحسن چاوشی

نفس های بی هدف

نفس‌های بی‌هدف نام اولین آلبوم رسمی محسن یگانه است که شامل ۱۱ قطعه با آهنگسازی و ترانه‌های خود یگانه است.ملودی قطعهٔ چشمای خیس من برگرفته از یکی از قطعات خوانندهٔ یونانی دسپینا وندی است. یک خوانندهٔ ترکیه‌ای به نام Levent Azer آهنگ آخه دل من را کاور کرد و با نام Ah o kalbim منتشر کرد. تنظیم ۹ قطعه آلبوم را «شهاب اکبری» و تنظیم قطعات «نفس‌های بی‌هدف» و «اینجا جای تو نیست» را خود محسن یگانه انجام داده است.البته ترانه نشکن دلمو را یک بار همراه محسن چاوشی خوانده بود .

دانلود آلبوم نفس های بی هدف محسن یگانه

شمارهنامسرایندهآهنگسازتنظیم‌کنندهمدت
۱.«نفس‌های بی هدف»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۴:۱۳
۲.«آخه دل من»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۲۷
۳.«نخواستم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۴۲
۴.«گناهی ندارم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۳۵
۵.«اینجا جای تو نیست»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۴۸
۶.«چشمای خیس من»(دانلود)محسن یگانهبرگرفته از یک قطعه یونانیشهاب اکبری۴:۱۲
۷.«سر تو بالا بگیر»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۲۳
۸.«نشکن دلمو»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۲۳
۹.«هیچکی نمی تونه بفهمه»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۳۵
۱۰.«بنویس از سر خط»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۲۸
۱۱.«آخه دل من (بی کلام)»(دانلود) محسن یگانهشهاب اکبری۳:۵۵

رگ خواب

رگ خواب نام دومین آلبوم رسمی محسن یگانه است. این آلبوم در مردادماه سال ۱۳۸۹ به بازار عرضه شد.در رگ خواب مانند آلبوم نفس‌های بی هدف، همهٔ ترانه‌ها و ملودی‌ها (به جز یک قطعه) از یگانه است. ملودی قطعهٔ «بمون» برگرفته از یکی از قطعات کارا می‌باشد. این بار در میان تنظیم کننده‌ها علاوه بر شهاب اکبری و خود یگانه، نام «علی ثابت» هم به چشم می‌خورد.

آهنگسازی قطعات آلبوم توسط محسن یگانه انجام شده و تمام ترانه‌ها نیز توسط وی سروده شده‌اند. رگ خواب اتفاقی جریان‌ساز در موسیقی ایران بود. قطعه سکوت از نظر مخاطبین و نیز اهالی موسیقی به عنوان بهترین موزیک سال ۸۹ انتخاب شد. خوانندهٔ ترکیه‌ای به نام Levent Azer آهنگ (ملودی) قطعهٔ سکوت را کاور کرد و با نام Sapladi Kalbime پخش کرد .

دانلود آلبوم رگ خواب محسن یگانه

شمارهنامسرایندهآهنگسازتنظیم‌کنندهمدت
۱.«سکوت»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۳۹
۲.«دوراهی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۵۱
۳.«آدمها»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۳۶
۴.«رگ خواب»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۵۵
۵.«من تو رو کم دارم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۴۵
۶.«ضربان معکوس»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهعلی ثابت۵:۱۶
۷.«نباشی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۵۷
۸.«عذاب»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۳۸
۹.«بمون»(دانلود)محسن یگانهبرگرفته از ملودی ترکیه‌ایعلی ثابت۴:۵۱
۱۰.«حافظه ضعیف»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۳۲
۱۱.«دوراهی (بیکلام)»(دانلود) محسن یگانهشهاب اکبری۳:۴۹

حباب

حباب نام سومین آلبوم رسمی محسن یگانه است. این آلبوم در مهرماه سال ۱۳۹۱ به بازار عرضه شد. این آلبوم با ۱۴ قطعه و با حضور هنرمندان و موزیسین‌های نامی کشور از جمله: مهران عباسی، شهاب اکبری، علی ثابت، ایمان حجت، آرش پاکزاد، آرین بهاری و علی رهبری، سومین محصول این خواننده را در بازار رسمی موسیقی کشور رقم زده که با سر و صدای‌های فراوان در بازار منتشر شده است.

آهنگساز و ترانه سرای کلیه قطعات «حباب» همان طور که در شناسنامه آلبوم ذکر شده، خود یگانه است و فقط ملودی قطعه شش آلبوم، «نرو» برداشتی مستقیم از یک قطعه فرانسوی به آهنگسازی Rich Allison است.نوازنده‌ها و هنرمندان زیادی نیز در این آلبوم همکاری داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به فیروز ویسانلو، پیام طونی، بابک ریاحی‌پور، بابک یوسفی، امید حجت، مهران سراجیان و دارا دارایی اشاره کرد.

استودیو راگا و آوای پیمان، مکان‌هایی بوده‌اند که بخشی از این آلبوم در آن‌ها ضبط شده و استودیو Can Kesmes در ترکیه نیز دیگر استودیویی بوده که این آلبوم مراحل نهایی ضبط و میکس و مسترهایش را در آن نهایی کرده است.

یگانه در اینسرت آلبوم در یادداشتی نوشته: «تقدیم به طرفدارانی که خوبی هاشون من رو به آرزوهایی بزرگ‌تر از تصوراتم رسوند؛ و از همسر عزیزم که در تک تک لحظات تولید اثر کمک‌ام کرد تا خستگی‌های ساخت این آلبوم رو به تنهایی به دوش نکشم؛ و از خدایی تشکر می‌کنم که به من ثابت کرد هیچ وقت برای رسیدن به یک هدف دیر نیست.»شرکت «آوای هنر» صاحب امتیاز این آلبوم است و شرکت پخش «هنر اول» نیز آنرا در بازار پخش و توزیع نموده است.

دانلود آلبوم حباب محسن یگانه

شمارهنامسرایندهآهنگسازتنظیم‌کنندهمدت
۱.«باور کنم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمهران عباسی۳:۵۰
۲.«نمیشه»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمهران عباسی۴:۳۴
۳.«تو حتی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهعلی ثابت۴:۴۱
۴.«یادته؟»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۱۲
۵.«دوست دارم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۱۷
۶.«نرو»(دانلود)محسن یگانهRick Allisonشهاب اکبری۴:۲۳
۷.«حباب»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمهران عباسی۵:۲۹
۸.«نمیذارم خسته‌شی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهعلی ثابت۳:۳۵
۹.«کی جای من اومد؟»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۵:۲۹
۱۰.«بخند»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۴:۵۴
۱۱.«تنهایی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهعلی ثابت۵:۰۸
۱۲.«تو که میدونی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهشهاب اکبری۳:۳۹
۱۳.«هوایی شدی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۳:۴۳
۱۴.«بیت آخر»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهآرین بهاری و علی رهبری۵:۲۰

ئی‌پی 

محسن یگانه در آستانه سال نو (۱۳۹۳)، آلبومی با سه قطعه به صورت اینترنتی منتشر کرد.این آلبوم شامل دو قطعه جدید به نام‌های «مرد» و «عید هر سال» و یک ریمیکس از قطعه «باور کنم» است. ترانه و ملودی هر سه قطعه از خود یگانه است.

دانلود آلبوم ئی‌پی محسن یگانه

شمارهنامسرایندهآهنگسازتنظیم‌کنندهمدت
۱.«مرد»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهاحسان حبیبی۳:۵۶
۲.«باور کنم» (ریمیکس)(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهگروه پازل۴:۰۵
۳.«عید هر سال»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهامین طالعی۳:۵۳

نگاه من

نگاه من  نام چهارمین آلبوم رسمی محسن یگانه است که روز ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ در بازار موسیقی به دو صورت ولت و دیجی پک از سوی تصویر دنیای هنر توزیع شد.محسن یگانه در ۱۴ آبان ۱۳۹۳ صاحب فرزند دختری به نام «نگاه» شد و به همین سبب نیز نام «نگاه من» را برای این آلبوم برگزید.این آلبوم شامل ۱۳ قطعه است که ترانه‌سرایی و آهنگسازی تمام قطعات را یگانه انجام داده است.

«علی ثابت»، «اشکان آبرون»، «احسان حبیبی»، «پازل بند» و «محسن یگانه» تنظیم کنندگان این آلبوم هستند که در این میان سهم خود یگانه با ۵ قطعه از بقیه بیشتر است.نکته جالب توجه این آلبوم غیاب «شهاب اکبری» است که در سه آلبوم قبلی یگانه حضور پررنگی داشت. برخلاف سه آلبوم قبلی یگانه این آلبوم هیچ ملودی خارجی‌ای ندارد. میکس و مسترینگ تمام قطعات آلبوم را «آرش پاکزاد» انجام داده است. شرکت «آوای فروهر» صاحب امتیاز این آلبوم است و شرکت «دنیای هنر» نیز آن را پخش و توزیع کرده است.

دانلود آلبوم نگاه من محسن یگانه

شمارهنامسرایندهآهنگسازتنظیم‌کنندهمدت
۱.«دنبالش میرم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۰۳:۴۶
۲.«چقدر دیر»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهعلی ثابت۰۵:۰۱
۳.«دیوار»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهآرین بهاری و علی رهبری۰۵:۳۱
۴.«نَه!»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۰۳:۵۵
۵.«درکم کن»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۰۳:۴۷
۶.«خاطره بازی»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهاحسان حبیبی۰۳:۴۳
۷.«جاده»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۰۴:۰۲
۸.«تو فکر میرم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهاشکان آبرون۰۴:۳۱
۹.«نگاه»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهمحسن یگانه۰۳:۴۶
۱۰.«دِلَکَم»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهعلی ثابت۰۴:۵۱
۱۱.«دلسرد»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهاحسان حبیبی۰۴:۴۴
۱۲.«انتظار (مقدمهٔ پرنده)»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانه ۰۲:۵۲
۱۳.«پرنده»(دانلود)محسن یگانهمحسن یگانهاشکان آبرون۰۳:۰۸

تک آهنگ های محسن یگانه

باور کنم (رمیکس)  (دانلود)
بازم بخند   (دانلود)
من   (دانلود)
خیابونا   (دانلود)
دوست دارم (رمیکس)   (دانلود)
امروز تولد منه   (دانلود)
خستم   (دانلود)
تقاص   (دانلود)
یالان   (دانلود)
امیدی که نمی بازم   (دانلود)
کاش   (دانلود)
فداکاری   (دانلود)
قلب یخی   (دانلود)
نباشی   (دانلود)
میترسم   (دانلود)
خیلی دلم ازت پره   (دانلود)
هراس   (دانلود)
دور خودت نچرخ   (دانلود)
آسمان همیشه ابری نیست   (دانلود)
قرص های خواب آور   (دانلود)

جوایز و افتخارات محسن یگانه

  • برنده تندیس بهترین اجرای زنده موسیقی پاپ، بخش کارشناسی (مشترکاً «احسان خواجه امیری» و «محسن یگانه»)، از اولین جشنوارهٔ سالانهٔ موسیقی ما، در سال ۱۳۹۱
  • دریافت تندیس سالن تئاتر نوکیا لس آنجلس (Nokia Theatre L.A. Live) و ثبت نام او به عنوان یکی از مشاهیر این تالار
  • برنده تندیس بهترین ترانه‌ساز (Songwriter) از دومین مراسم جایزه ترانه افشین یداللهی در سال ۱۳۹۷

مصاحبه با محسن یگانه

گفتگوی خواندنی با محسن یگانه خواننده خوش صدا

 می گوید گذشته سختی داشته، گذشته ای که در آن مدام در حال جنگیدن بوده؛ جنگیدن برای رسیدن به بلندپروازی هایی که برای خیلی ها دست نیافتنی است.صحبت از محسن یگانه است؛ خواننده ای که کارش را به عنوان یک خواننده غیرمجاز و به اصطلاح زیرزمینی آغاز کرد و بعد از مدت کمی با آهنگ های ساده اما متفاوتش توانست خود را به عنوان یکی از خواننده های پرطرفدار موسیقی پاپ دهه ۸۰ معرفی کند.

او آنقدر پرطرفدار شد که در نهایت وزارت ارشاد مجبور شد او را جدی بگیرد و بعد از کش و قوس های فراوان، مجوز فعالیت رسمی اش را امضا کند.یگانه همانقدر که آهنگ های خوب دارد، حاشیه هم کم ندارد. او می گوید این حواشی خودخواسته نبوده و محصول نقش بازی نکردنش است اما از طرف دیگر این را هم قبول دارد که گاهی کارهایش ناخواسته تبدیل به حاشیه های کوچک و بزرگی برای او شده!یگانه با تمام حواشی و آثارش حالا جزئی از مارکت موسیقی مجاز است.

یک عضو تاثیرگذار که رکورد اجراهای زنده کشور را در دست دارد و با اعتماد به نفس خاصی کارش را ادامه می دهد.مصاحبه ما با محسن یگانه در دفترش انجام شد، دفتری بزرگ که البته به قول خودش ۹۰ روز است خودش را در یکی از اتاق های آن حبس کرده تا بتواند یک آلبوم آبرومند را برای هوادارانش جمع و جور کند.

رفتار یگانه در طول مصاحبه آرام بود. در مقابل سوالات ما جبهه نمی گرفت و بدون عصبانیت به همه آنها جواب داد. این شاید یکی از بی سانسورترین مصاحبه های او است؛ مصاحبه ای که حرف های ناگفته زیادی در آن است اما او ناباورانه اصرار داشت که هیچ کدام از این جملات جذاب تیتر نشود.

چند وقتی است که به نظر می رسد نسبت به گذشته کم حاشیه تر و آرام تر شده ای…

حاشیه چیزی است که برای انسان درست می کنند و تو می توانی آن را ادامه دهی یا از کنار آن عبور کنی! راستش من هیچ وقت دوست نداشتم حاشیه داشته باشم اما از آنجایی که همیشه برخلاف مسیر آب شنا کرده ام، نقش بازی نکرده ام و سعی ام این بوده که خودم باشم، بعضی اوقات برایم حواشی ایجاد شده است.

یعنی برخلاف مسیری که همکارانت دارند، شنا می کنی؟

در مورد همکارانم صحبت نمی کنم. بحث من کلی است. طرز فکرها فرق دارد. شاید بقیه هم می توانستند بیشتر شبیه خودشان باشند اما بعضی ها سعی کردند خیلی مراقب باشند و همرنگ جماعت باشند! همانطور که گفتم همیشه سعی کرده ام خودم باشم و به همین دلیل هم گاهی حرکتم برخلاف مسیر رودخانه بوده است.

اما به نظرم گاهی تو خودت برای خودت حاشیه ساخته ای…

اینطور نبوده که عمدا برای خودم حاشیه سازی کنم بلکه این حواشی محصول همان نقش بازی نکردنی بود که گفتم. راستش به دلیل همین حواشی که می گویی مدتی است دارم تلاش می کنم کمتر شبیه خود واقعی ام باشم.

یعنی چی؟

یعنی چند ماهی است که خیلی بیشتر از گذشته خودم را فیلتر و سعی می کنم با سیاست بیشتری رفتار کنم. این در حالی است که معتقدم یک انسان هنرمند نباید برای دیگران زندگی کند.حالا مردم یا از این آدم خوششان می آید یا نمی آید! هواداران یک هنرمند، دوست دارند تصویری که از او در ذهن دارند دست نخورده باقی بماند و خراب نشود اما این موضوع گاهی باعث می شود هنرمند به show off و دروغ گفتن روی بیاورد.

این یعنی الان تصمیم گرفته ای دروغ بگویی و نقش بازی کنی؟

نه، من فقط خودم را نسبت به گذشته محدودتر کرده ام. وقتی با طرفدارانم شوخی می کنم و به عده ای از آنها برمی خورد، چاره ای جز این نمی ماند.مثلا تصویری از خراب شدن کامپیوترم را در صفحه شخصی ام منتشر کردم و به شوخی نوشتم مهندسان گرامی لطفا راهنمایی نکنید اما خیلی ها آمدند و زیر آن عکس به من ناسزا گفتند و به قول تو حاشیه درست شد.

گاهی وقت ها حاشیه ها از برداشت بد ناشی می شود! واقعا چند نفر هستند که وقت می گذارند و حتی جواب کامنت هوادارانشان را در شبکه های مجازی می دهند؟ نمی گویم کسی این کار را نمی کند، هستند، ولی تعدادشان خیلی زیاد نیست. من مدت هاست دارم این کار را باتمام عواقبی که دارد، انجام می دهم.

تو به عنوان یک خواننده ملزم نیستی جواب تک تک کامنت ها را بدهی! از این طریق می خواهی محبوب تر شوی، نه؟

واقعا به این فکر نمی کنم که جواب دادن به هوادارانم محبوب ترم می کند یا نه! من همین بوده و هستم. با تمام خوبی ها و بدی هایم! در ضمن درگیر این الزامات هم نیستم که با جواب دادن کامنت خودم را محبوب تر کنم. این «تر» کسی را به جایی نرسانده است.

اما به نظرم بیشتر از اینکه خودت باشی، قواعد محبوب شدن را دنبال می کنی…

نه واقعا اینطور نیست. شاید خیلی وقت ها قواعد محبوب شدن با رفتار واقعی من تطابق داشته!

می گویی خودت را فیلتر کرده ای اما مدتی پیش عکسی با سیگار روی صفحه شخصی ات گذاشتی که حواشی زیادی در پی داشت…

ببین از هر چیزی می توان یک داستان و حاشیه جدید ساخت. این عکس مدت ها پیش منتشر شده بود و بعد از چند وقت به آن پرداختند و در موردش صحبت کردند. البته که من دوست ندارم بچه ها دست من سیگار ببینند اما واقعیت این است که این موضوع خیلی وقت است وجود دارد.اما همیشه سعی کرده ام تا جایی که می توانم این موضوع را نشان ندهم تا کسی که شاید من را دوست دارد و از رفتارم الگوبرداری می کند، به سیگار حتی فکر هم نکند اما خب یک وقت هایی هم حواست به دیگران نیست.

و در حال و هوای خودت هستی که البته بهتر است بیشتر حواست به خودت باشد تا به دیگران، چون آدم ها امروز هستند و فردا نیستند و آن وقت ۱۰ سال دیگر، تو می مانی و یک تناقض ذهنی که اصلا من کی ام و چقدر برای خودم زندگی کرده ام؟ اصلا چقدر زندگی کرده ام؟ اصلا برای کی زندگی کرده ام؟

برای خودم یا برای دیگران؟ اصلا این زندگی بوده یا کارخانه آدم سازی؟نمی توانم کتمان کنم که این یک رفتار ناپسند است که نه تنها من بلکه خیلی از آدم های روی کره زمین درگیر آن هستیم اما اینکه چرا این مسئله در مورد من اینقدر مورد توجه قرار می گیرد و برای خیلی های دیگر نه، برای من بیشتر جای سوال دارد.

اما این از قواعد ستاره شدن است که تو خودت را در چهارچوب خاصی قرار دهی…

کلیات قواعد ستاره بودن چقدر در ایران رعایت می شود که این یکی بخواهد رعایت شود؟ ضمن اینکه من خیلی چیزها را رعایت می کنم اما کارهایی که بخواهد منِ واقعی ام را تغییر دهد انجام نمی دهم.

شادمهر عقیلی ستاره ای بود که در زمان خودش خیلی ها دوست داشتند مثل او بخوانند، تو هم یکی از خواننده های جوانی بودی که خیلی شبیه شادمهر می خواندی. روزهای اول آمدی که صرفا (!) از شادمهر تقلید کنی؟

واقعیتی که نمی توانم آن را کتمان کنم این است که علاقه به شادمهر در من وجود داشته و دارد و اگر دو خواننده وجود داشته باشد که واقعا دوستشان داشته باشم، یکی از آنها قطعا شادمهر عقیلی است. بدون اغراق می گویم که از هواداران دو آتشه شادمهر هم قدیمی ترم. شاید جالب باشد بدانی که با موسیقی بی کلامی که از شادمهر شنیدم طرفدار طرز فکر موسیقی اش شدم. اولین بار که با یک موسیقی، غمگین شدم و به سمت موسیقی آمدم، موزیکی بود که شادمهر ساخته بود.

فارغ از اینکه شادمهر الان کجاست و چه کار می کند و آیا عملکرد او با آرمان های موسیقی امروز ایران هم جهت است یا نه (که همه اینها یک مسئله کاملا شخصی است که فقط به او ربط دارد نه به من و شما)، باید بگویم که او تاثیر زیادی روی موسیقی من داشته است. جالب است در این مدت تیترهایی وجود داشته که باعث شده امروز خیلی ها فکر کنند من با شادمهر مشکل دارم تا تحت تاثیر شرایط امروزم قرار گرفته ام اما این هم از برداشت های بد نشأت می گیرد.

اگر شادمهر از ایران مهاجرت نمی کرد باز هم امروز محسن یگانه ستاره بود؟

نمی دانم چرا اینقدر در مورد شادمهر صحبت می کنیم. من واقعا نمی توانم خودم را با او مقایسه کنم. زمانی که شادمهر خواننده بود من بچه بودم و با آهنگ هایش خاطره داشتم. خیلی های دیگر هم در آن زمان شبیه شادمهر می خواندند و هنوز هم در همان حال و هوا باقی مانده اند اما شاید خدا برای من خواست و بعضی از کارهایی که خواندم با کارهای شادمهر مقایسه شد و مورد توجه مردم قرار گرفت.

من هنوز جواب سوالم را نگرفتم. اگر شادمهر مهاجرت نمی کرد، تو امروز محسن یگانه بودی؟

هیچ کس نمی داند. شاید اگر شادمهر در ایران می ماند، طرز فکرش به سمت و سویی می رفت که شاید تصویر امروزی شادمهر را ترسیم نمی کرد. به خوب و بد ماجرا هم کاری ندارم، حرف از حدس های ماست.البته نمی خواهم بگویم سیستم ارشاد طوری است که خلاقیت ها را سرکوب می کند.

من کسی بودم که در همین سیستم کار کردم و یاد گرفتم چطوری باید کار کنم و خلاقیت هایم هم سرکوب نشد.به هر حال هر سیستمی با روحیات عده ای تطابق دارد و با روحیه عده ای دیگر در تضاد است. من و بقیه خواننده هایی که امروز کارشان شنیده می شود و صداهایمان به گوش مردم آشناست، همه تکه هایی از یک پازل هستیم که هیچ پیشگویی از قبل نمی توانست آینده مان را پیش بینی کند.

این روزها شاهد ظهور خوانندگانی هستیم که صدا و سبک کارشان خیلی با تو مقایسه می شود، در این مورد چه نظری داری؟

نمی خواهم این بحث را باز کنم. امیدوارم همه موفق باشند. شاید این هم از ملزومات زندگی چارچوبدار یک به اصطلاح هنرمند باشد که دوست دارد طبق قواعد زندگی یک هنرمند بی حاشیه رفتار کند.

این من جدید را دوست داری؟ (خنده)

بگذار یک جور دیگر بپرسم. محسن یگانه از حضور صداهای شبیه به خودش احساس خطر می کند؟

اگر بخواهم خیلی حرفه ای نگاه کنم، بله باید احساس خطر کنم اما واقعیت این است که می خواهم بیشتر به خودم برسم و زیاد به اطرافم توجه نمی کنم.البته اگر احساس خطر نکنم یعنی مغرور شده ام، به همین دلیل این احساس خطری که می گویی همیشه همراهم است. چه از خواننده هایی که از من بالاترند و چه از خواننده های جوان! موسیقی امروز من شاید به ظاهر هیجانات قدیم را ندارد اما در عوض عمق بیشتری پیدا کرده و مثل گذشته سطحی نیست.

شاید باور کردنش سخت باشد اما من گیتار «آخه دل من» را با تیکه اضافه در خودکار بیک و کلید زدم چون پول نداشتم پیک گیتار بخرم. حتی پول نداشتم میکروفون بخرم و «آخه دل من» با یک هدست شکسته ضبط شد! شاید در ذهنت به این مسئله بخندی اما این حس و حال در آن زمان خیلی تلخ بوده است.

به نظرت آدم هایی که در موردشان صحبت کردیم صرفا آمده اند یک کار کپی ارائه کنند یا می توانند موفق باشند؟

الان به نظر کپی می آیند اما من هم همین مسیر را تجربه کرده ام. از یک جایی به بعد شما تغییر شخصیت می دهید و به خودتان برمی گردید و با اعتماد به نفس، کارهایی انجام می دهید که مارکت موسیقی از شما احساس خطر می کند.

کنسرت زنده ی بهت قول میدم|محسن یگانه

موزیک ویدیوهای محسن یگانه

موزیک ویدیو رگ خواب محسن یگانه

موزیک ویدیو محسن یگانه کویر

موزیک ویدیو محسن یگانه – هر چی تو بخوای

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *