ورود/ثبت نام

t چالش مومو چیست؟مراحل چالش مومو

به عنوان پدر یا مادر، شما هم ممکن است اخیرا، پیغام‌های هشداردهنده ‌ای در رابطه با یک چالش واتساپی به نام «چالش مومو» دریافت کرده باشید. بازی‌ای که به وسیله یک عکس عجیب و غریب، ابتدا در فیس‌بوک و سپس در سایر شبکه‌های اجتماعی وایرال شد. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که کودکان و نوجوانان، توسط یک نام کاربری به نام مومو (momo) به انجام سلسله کار‌های خطرناکی از جمله حملات خشونت آمیز، خودآزاری و خودکشی ترغیب شده اند.

برخلاف ادعا‌های موجود، مبنی بر اینکه این بازی قربانیان زیادی گرفته، در حقیقت شکایات در این رابطه بسیار کم بوده‌اند و هیچ نهاد قانونی تائید نکرده که آسیب‌ها در نتیجه‌ی مستقیم این بازی بوده باشند، بلکه گفته می‌شود جو رسانه‌ای موجب نگرانی و پریشانی کودکان گشته است. تا جایی که آگاهی عمومی افزایش یافت و فیلم‌ها و تصاویر مربوط به این چالش از رسانه‌های اجتماعی حذف شد.

اما آیا این چالش واقعا باید شما را به عنوان والدین، نگران کند؟ اصلا ماجرای چالش مومو چه بوده ‌است؟

  • چالش مومو چیست؟
  • آیا باید نگران چالش مومو بود؟
  • چالش مومو و بازی نهنگ آبی

چالش مومو چیست؟

مومو (Momo) یک بازی «خودکشی» است که بیشتر در واتس‌اپ به جریان افتاد و شما نیز ممکن است تصویر مربوط به این بازی که یک دختر مو مشکی، با چشم‌های بیرون زده و دهانی پهن است، را دیده باشید. طبقه گفته‌ی واحد تحقیقات جرایم رایانه‌ای ایالت مکزیکی تباسکو، این بازی در فیس‌بوک شروع شده است.

بنا به گزارش‌ها، شخصیت مومو، افراد را به انجام کار‌های خطرناک و خشن ترغیب می‌کند. به گفته خبرگزاری‌های استرالیا، کاربرانی که با واتس اپ با مومو درگیر می‌شوند، در برخی موارد تصاویر ناخوشایند دریافت می‌کنند و گا‌ها به انجام کار‌های خطرناک، خودآزاری یا خودکشی دعوت می‌گردند و اطلاعات شخصی آن‌ها توسط هکر‌ها جمع‌آوری می‌گردد.

t چالش مومو چیست؟مراحل چالش مومو

این چالش که یکی از جدیدترین نگرانی‌ها در رابطه با حضور کودکان و نوجوانان در فضای اجتماعی است، به عنوان بازی خودکشی توصیف شده و گفته می‌شود طی پیام‌هایی پنهان افراد را به خودکشی یا انجام سایر کار‌های خطرناک سوق می‌دهد. مدتی «مومو» یکی از ترند‌های جستجوی گوگل بود. با این حال، تقریبا هیچ مدرک قطعی مبنی بر اثبات وجود چنین چیزی وجود ندارد؛ بنابراین اگرچه برخی چالش مومو را بدتر از نهنگ آبی عنوان می‌کنند، برخی معتقدند که اصلا چنین چالشی وجود خارجی ندارد.

مراحل چالش مومو چیست؟

مراحل چالش مومو

این روزها بازی مومو در قالب یک اکانت واتس اپ با پروفایل تصویر یک دختر ترسناک ظاهر شده و به موبایل قربانی پیام ارسال می‌کند. این پیام گاهی به صورت تبلیغات یا متن حاوی برنده شدن در قرعه‌کشی بوده و گاهی اوقات به قصد ایجاد رابطه‌ای دوستانه با کودک و با کلمات زیبا خواهد بود. در این پیام گفته می‌شود اگر کاربر از خواندن آن صرف نظر کند یا به آن پاسخی ندهد به او و خانواده‌اش هنگام شب و زمانی که خواب هستند حمله خواهد شد و آن‌ها کشته می‌شوند. بدین ترتیب کودک مجبور به چت با مومو شده و بایستی از دستورات پیروی کند.مراحل چالش مومو کودک را به رفتارهای پرخطر تشویق می‌کند

این دستورات حاوی کارهای خشونت‌آمیزی هستند که سبب آسیب به خود، دیگران و بلکه خودکشی می‌شود. حین انجام دستورات، ممکن است به کودک حملات پانیک رخ دهد که سبب افزایش ناگهانی سطح اضطراب او شده و در نهایت به افزایش خطر ایست قلبی در کودک ختم می‌شود. به منظور فهماندن کامل دستور به کودک گاهی عکس یا طرح گرافیکی همراه با متن ارسال می‌شود تا نحوه صحیح انجام دستورات را نمایش دهد. پس از هر مرحله جایزه‌ای برای کودک در نظر گرفته خواهد شد و جایزه مرحله نهایی چالش مومو، ملاقات و دیدن مومو خواهد بود. از این طریق انگیزه‌ای درونی در کودک ایجاد می‌شود تا هرچه زودتر مراحل را انجام داده و پس از ملاقات با مومو، این کابوس تکراری به پایان برسد.

برای نمونه پیامی به یکی از کودکان در انگلیس ارسال شده بود که به او می‌گفت چاقو را روی گردنش قرار بدهد. گفته می‌شود دو نوجوان در هند نیز قربانی این چالش شده و خودشان را کشته‌اند اما پلیس هند ادعا می‌کند این خودکشی مرتبط با مومو نیست.

این چالش بی شباهت به بازی نهنگ آبی نیست و از همان اهداف پیروی می‌کند. یکی از قربانیان این چالش از خودش حین انجام تمامی مراحل فیلم گرفته و در آخر دست به خودکشی زده است. این ویدیوها در نهایت از فضای اینترنت پاک شده و مقامات هرگونه ارتباط این خودکشی با چالش مومو را رد می‌کنند، اما گزارش‌هایی که از کشورهای مختلف به گوش می‌رسد خبر از پیام‌های آمرانه این اکانت می‌دهند.

چگونه بفهمیم مومو به ما پیام می‌دهد؟

مراحل چالش مومو

عکس پروفایل مومو منتسب به مجسمه ژاپنی به نام «پرنده مادر» بوده که در سال ۲۰۱۶ در فضای مجازی به نمایش در آمد و پس از مدتی با ایجاد تغییراتی در آن توسط شرکت Link Factory ظاهر ترسناکی به خود گرفت. این دختر با پاهای پرندگان و لبخندی شبیه به جوکر داشته که در کودکان باعث ایجاد ترس و وحشت می‌شود. اگر مخاطب ناشناسی دارید که چنین عکس پروفایلی دارد یا نام کاربری‌اش مومو – Momo بوده و به قصد دوستی یا خراب‌کاری به شما یا فرزندتان پیام می‌دهد، او به احتمال زیاد مومو است.

بزرگسالان از خطر ارتباط با مومو در امان نخواهند بود

مراحل چالش مومو

شاید فکر کنید پیام دادن به مومو برای یک فرد بزرگسال نمی‌تواند خطری ایجاد کند و محض سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت با مومو صحبت کنید. با این وجود مومو متوجه بازه سنی مخاطب خود خواهد شد و از راه‌های دیگری به شما آسیب می‌زند:

  • احتمال سرقت اطلاعات گوشی
  • ایجاد مزاحمت تلفنی
  • دریافت مداوم پیام‌ها و تصاویر خشونت‌آمیز و آزاردهنده
  • اخاذی و باج‌خواهی

بنابراین حتی اگر به قصد کسب آشنایی بیشتر با مراحل چالش مومو با این اکانت ارتباط دارید، به رابطه‌تان پایان دهید و با طی کردن مراحلی که در پایان مطلب خواهیم گفت از مزاحمت‌های مومو خلاص شوید.

چگونه مومو گسترش پیدا می‌کند؟

مراحل چالش مومو

مراحل چالش مومو در ابتدا و در سال ۲۰۱۸ توسط یک کاربر فیسبوک کشف شد. او مومو را در تبلیغات ویدیوها دیده بود و آن را در صفحه خود به اشتراک گذاشت. پس از آن یک حساب کاربری در توییتر درباره بازی مومو اطلاع‌رسانی کرده بود که بازخورد زیادی به خود گرفت اما این حساب مدتی بعد ناگهانی حذف شد. کیم کارداشیان به عنوان مدل و بازیگر آمریکایی در صفحه اینستاگرام خود درباره چالش خطرناک مومو استوری گذاشت و میلیون‌ها نفر از حضور این چالش با خبر شدند. او از مردم درخواست کرده بود تا از گوگل بخواهند ویدیوهای مربوط به مومو را از یوتیوب حذف کند. در نهایت نیز گوگل تمامی این ویدیوها را حذف کرده و حتی برای ویدیوهایی که درباره این چالش اطلاع‌رسانی می‌کنند برچسب «محتوای خشونت‌آمیز» زده است.

مراحل چالش مومو

چالش مومو در کشورهای مختلفی از قبیل ایالات متحده آمریکا، کانادا، انگلیس، ایرلند، هند، پاکستان، اسپانیا، بلژیک، فیلیپین، فرانسه، پرتغال، برخی کشورهای آمریکای جنوبی و متاسفانه در کشورمان ایران دیده شده است. برخی از خودکشی‌های صورت گرفته در این کشورها به چالش مومو نسبت داده شده ولی مقامات و پلیس هیچ کشوری تا به امروز به طور رسمی ارتباطی میان این چالش و خودکشی نوجوانان پیدا نکرده است. دو نفر در هند و یک دختر ۱۲ ساله در آرژانتین دست به خودکشی زده‌اند که گفته می‌شود به دلیل ارتباط با مومو رخ داده اما این موضوع به طور رسمی تایید نشده است.

مراحل چالش مومو

بازی‌های مختلفی با محتوای مشابه با مومو وجود دارند که حتی سال‌ها پیش منتشر شده و تاثیر خود را روی کودکان و نوجوانان می‌گذارند. در انگلیس چند مورد از رفتارهای خشونت‌آمیز توسط کودکان گزارش شده که به دلیل بازی‌های خشن صورت گرفته و باید در نظر داشته باشیم مومو تنها نماینده‌ای از فضای تهدید کننده برای کودکان برشمرده می‌شود.

چگونه از مومو در امان باشیم؟

مراحل چالش مومو

اگر هنوز در دام مومو نیفتاده‌اید باید مراقب پیام‌های دریافتی‌تان باشید. اگر پیام ناشناسی در واتس اپ دریافت کردید که مراحل چالش مومو را توضیح داده سریعا آن شماره را بلاک و پیام‌هایش را بدون سین کردن پاک کنید. بعدا هم به تماس شماره‌های ناشناس خارج از کشور پاسخ ندهید تا خطر کاملا از شما دور بماند.

پلیس فتا به ماجرای چالش ترسناک مومو واکنش نشان داده و با اعلام عدم توانایی این چالش در هک گوشی، از کاربران خواسته تا با حفظ آرامش و خونسردی خود شماره تماس مومو را با تماس با ۱۱۰ اعلام کنند.

آیا باید نگران چالش مومو بود؟

بررسی چالش مومو کار دشواری است، چراکه مدارک زیادی دال بر وجود آن وجود ندارد. روایات غیر رسمی حاکی از آن است که در یوتیوب یا فیس بوک، تصاویر ترسناکی در قالب کارتون به کودکان نشان داده شده یا در واتساپ، تصاویر و متن‌های ترسناکی از سوی یک اکانت ناشناس دریافت شده ‌است. همان تصویر وحشتناک چالش مومو، که کاشف به عمل آمده که یک عروسک ژاپنی از کمپانی «Link Factory» است و هنرمند سازنده‌ی آن هیچ ارتباطی با چالش نداشته‌ است.

در سال ۲۰۱۸، مرگ دو پسر در هند با این چالش مرتبط شد و در اواخر فوریه همان سال، زنی ادعا کرد که دختر ۱۲ ساله‌اش پس از تماشای ویدیو‌های حاوی تصاویر چالش مومو، شیر گاز را باز کرده‌ است. همچنین در انگلستان، گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه کودکانی والدین خود را به نمایندگی از شخصیت مومو تهدید کرده‌اند.

اما دیوید میکلسون، بنیانگذار موسسه «Snopes.com» می‌گوید: «به نظر می‌رسد ماجرای چالش مومو، بیشتر برگرفته از ترس و گزارشات اغراق‌آمیز شکل گرفته باشد تا مدارک قطعی». بنابراین، او معتقد است با وجود شواهد کمی که در رابطه با وجود این بازی در دسترس است، صحبت درباره‌ی آن ممکن است افراد را بیشتر به این سمت سوق دهد که فیلم‌ها و تصاویری با محتوای مومو تولید کنند. او می‌گوید: «اکنون که صحبت درباره‌ی چالش مومو بسیار رایج است، بسیاری ممکن است با استفاده از شخصیت مومو، شروع به ساخت کلیپ و عکس برای ترساندن یا سوءاستفاده از افراد کنند»

برای مراقبت از فرزندان در فضای مجازی چه باید کرد؟

آنطور که پیداست نگرانی در رابطه با چالش مومو کمتر به خود این چالش مربوط است و بیشتر در مورد اضطراب والدین در رابطه با محتوا‌هایی است که فرزندانشان در فضای وب مشاهده می‌کنند؛ بنابراین راه حل محافظت از آن‌ها این است که «در جریان آنچه فرزندان شما مشاهده می‌کنند و چگونگی آن باشید». دیوید میکلسون از والدین دعوت می‌کند که با آنچه کودکانتان در رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنند آشنا باشید و اطمینان حاصل کنید که اگر به صورت آنلاین با چیزی خطرناک یا مضر مواجه شدند، به شما می‌گویند.

چالش مومو و بازی نهنگ آبی

ممکن است چالش مومو شما را به یاد بازی «نهنگ آبی» بیندازد، بازی که چند سال پیش به همین صورت ترند شد و هنوز شواهد کمی در رابطه با خطرات آن و تلفاتی که گفته می‌شد در ارتباط با این بازی وجود داشت، در دست است. در نتیجه، اگرچه نمی‌توان به طور قطع عنوان کرد که هیچ یک از این چالش‌ها و بازی‌ها حقیقت ندارند، تقریبا هیچ مدرک قطعی دال بر تاثیر مستقیم چنین چالش‌هایی بر مرگ و میر‌های گزارش شده وجود ندارد و کارشناسان معتقدند محتوا‌های چالش مومو، بیشتر بعد از ترند شدن آن در رسانه‌های اجتماعی، تولید شده ‌اند

سخن پایانی

بهتر است پیش از آنکه بر اساس شایعات وایرال شده، در رابطه با خطرات در کمین فرزندان در فضای وب، نگران شوید، به خوبی تحقیق کنید؛ چراکه صحبت بیشتر در مورد چنین موضوعاتی، به انتشار بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. در چنین شرایطی بهتر است فرزندان خود را از خطرات احتمالی آگاه کنید و از آن‌ها بخواهید در صورت مواجهه با هر محتوای خطرناک یا مضری، موضوع را با شما در جریان بگذارند. «آن لانگفیلد» یک فعال حقوق کودکان تاکید می‌کند: «والدین و مسئولان با درک نادرست مسائل و هشدار‌های غیرضروری به کودکان نه تنها جایگاه خود را تضعیف می‌کنند بلکه این ذهنیت را در آن‌ها ایجاد می‌کنند که در مواقع خطر واقعی هشدار‌های آن‌ها جدی گرفته نشود»

منبع اصلی خبر:میهن نوین

پست های مرتبط

3 دیدگاه

  • یع روانی میاد تو نت کودک ازاری میکنه ، اصلا چرا این حرفارو انتشار میکنید گوگل پلی واتساپو تایید کرده و هیچ خطری از این برنامه یافت نشده اگر هم باشه لیدر های واتساپ باید سریعا این عمل غیر انسانیرو ک توسط یک روانی بی همه چیز انجام میشه متوقف کنند و در اون پیامارو گل بگیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *