MCI

مثبت یا منفی بودن جواب آزمایش خون بارداری برای بانوان به میزان هورمون human chorionic gonadotropin که به اختصار HCG نامیده می‌شود بستگی مستقیم دارد. این هورمونی است که توسط جفت تولید میشود و وظیفه ی تغذیه ی تخمک پس از باروری رو برعهده دارد

اگر چندروز است که قائدگی شما عقب افتاده است و به این فکرافتاده اید که شاید باردار باشید برای چک کردن اینکه باردارهستید یا خیر. با توجه به اینکه بیبی چک نمیتواند خیلی دقیق باشد. بهترین راه آزمایش دادن است. که قطعا آزمایش خون دقیق تراز آزمایش ادرارمیباشد .

چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم؟

تشخیص صحیح باردار بودن یا نبودن فرد از طریق آزمایش خون حدود ۱۱ روز پس از لقاح و در حدود ۱۲ – ۱۴ روز پس از لقاح با آزمایش ادرار تشخیص داده می‌شود.نتیجه میگیریم که آزمایش خون میتواند ۷ روز زودتر از آزمایش ادرار جواب رو مشخص کند.

معمولا در زمان بارداری، سطوح هورمون hCG هر ۷۲ ساعت دو برابر می‌شود، در هفته هشتم تا هفته یازدهم بارداری این میزان به بالاترین سطح خود می‌رسد و بعد از آن دوباره کاهش می‌یابد. اما در تمام زمان بارداری، میزان آن از نسبت به زمانی که فرد باردار نیست، بیشتر است.
البته در برخی موارد نیز با وجود مثبت بودن بارداری، میزان این هورمون زیاد نیست ولی خطری را متوجه جنین نمی‌کند. اما بالا بودن بیش ازحد این هومون می‌تواند عاملی خطرناک برای سلامت جنین باشد. در بعضی موارد برای اطمینان از سلامت بارداری، چند آزمایش در فواصلی منظم انجام می‌شود تا یک نتیجه ثابت از آن گرفته بشود.

میزان هورمون HCG در بارداری
Normal HCG Levels: MIU/ML   

 تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی گذشته است (LMP) 

میزان هورمون HCG در بارداری
Normal HCG Levels: MIU/MLتعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی گذشته است (LMP)
5-50 (avg. 14)1
5-50 (avg. 21)2
5-50 (avg. 42)3
10-4254
19-73405
1080-565006
7650-2290007-8
25700-2880009-12
13300-25400013-16
4060-16540017-24
3640-11700025-40

برخی مواقع بالا یا پایین بودن غیر عادی سطح این هورمون می‌تواند نشان دهنده سقط جین، بارداری خارج رحمی، بارداری مولار یا بارداری‌های متعدد باشد.
کارشناسان توصیه می‌کنند زنان هنگام انجام این تست از مصرف آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد درد، داروهای پیشگیری از بارداری و یا دیگر دارو‌ها که می‌تواند بر جواب تست اثر داشته باشد خودداری کنند تا پاسخ صحیحی دریافت کنند.

دلایل پایین بودن مقدار هورمون hCG چیست؟

مقادیر پایین hCG علل مختلفی می‌تواند داشته باشد و می‌بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود.

به طور شایع موارد زیر می‌تواند از دلایل پایین بودن هورمون hCG باشد.
    -اشتباه در تعیین سن بارداری
    -احتمال سقط جنین
    -حاملگی خارج رحمی

دلایل بالا بودن مقدار هورمون hCG چیست؟


مقادیر زیاد hCG علل مختلفی می‌تواند داشته باشد و می‌بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود.

سطوح بالای hCG می‌تواند به دلایل زیر باشد.
    -اشتباه در تخمین سن حاملگی
    –بارداری مولار
    -حاملگی‌های چند قلویی

چه عواملی مقدار hCG را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

به جز دارو‌هایی که حاوی این هورمون باشند،‌ عامل دیگری نمی‌تواند مقدار این هورمون را تحت تاثیر قرار دهد. دارو‌های حاوی هورمون hCG برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پزشک در مورد زمان انجام این آزمایش پس از دریافت این داروها، شما را راهنمایی خواهد نمود.

برگرفته از سایت نی نی بان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *