MCI
چگونه خواننده شویم؟

تقریبا همه انسان ها حداقل یکباردر طول زندگی خودشون خواندن را تجربه کرده اند و اکثر آنها به رویای خواننده شدن فکر کرده اند اما خواندن در حمام و در جمع دوستان به معنای خواننده شدن نیست و برای خواندن باید علم موسیقی را یادگرفت و البته صدای خوب و دلنشینی داشت.خیلی از خواننده ها و کسانی که میخوانند صدای خوبی دارند اما دانش موسیقی ندارند وهمچنین بعضی از آنها نیز دانش و علم موسیقی دارند ولی صدای مناسبی برای خواننده شدن ندارند.و هیچکدام از این دو به تنهایی برای خواننده شدن کافی نیست.اما برای اینکه بدانید چه فاکتورهایی به جز صدای خوب برای خواننده شدن لازم است با این مقاله از مجله سبزشمال همراه باشید.

مراحل خواننده شدن

 • خصوصیات یک خواننده ذاتی چیست؟
 • ترفند ها و اصول خواندن
 • مواردی که باید برای خواننده شدن رعایت کرد
 • 4 نکته برای بهبود صدا در خوانندگی

خصوصیات یک خواننده ذاتی چیست؟

وجود این خصوصیات در افراد به این معنی نیست که آنها خوب می‌خوانند و حتما تبدیل به خواننده می‌شوند.خواننده شدن  نیازمند آموزش موسیقی و شرکت در دوره‌های آموزش خوانندگی است. اما اگر این افراد خواننده هم نشوند، نسبت به دیگران یک برتری دارند:‌ داشتن یک احساس خالص و ناب.

یکی از برتری‌های موسیقی خصوصا برای کسانی که ذاتا عاشق موسیقی هستند این است که موسیقی مانند مدیتیشن، می‌تواند افراد را از دنیای مادی جدا کند و به آنها آرامش دهد. علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که موسیقی تاثیرات مثبتی بر روی سلامت جسم و روح دارد

 • خواننده‌های ذاتی همیشه می‌خوانند. مهم نیست کسی دور و برشان باشد، آنها همیشه با خود زمزمه می‌کنند و هیج چیزی نمی‌تواند مانع این لذت آنها شود.
 • بیش از دیگران صدای خودشان را دوست دارند و برای آن ارزش قائل هستند.
 • عاشق ساز زدن هستند و یا حداقل در یک دوره از زندگی خود نوازندگی کرده‌اند.
 • اگر نوازنده باشند به نحوه صدادهی و روش‌ ایجاد طنین‌های محتلف از ساز خود دقت می‌کنند.
 • به جای هدیه دادن به کسی که دوستش دارند، برای او آواز می‌خوانند.
 • آنهاعاشق دیدن خواننده‌ها و یا نوازنده‌هایی هستند که با احساس اجرا می‌کنند و همیشه درباره اجرای آنها بحث می‌کنند.
 • با شنیدن موسیقی وارد یک عالم دیگر می‌شوند و درد و غم را فراموش می‌کنند.
 • فقط برای وقت گذرانی به موسیقی گوش نمی‌دهند. آنها نمی‌توانند همزمان روی یک مساله تمرکز کنند و به یک موسیقی خوب گوش دهند. وقتی در هنگام ورزش موسیقی گوش می‌کنند متوجه گذشت زمان نمی‌شوند.
 • بخشی از زمان آنها در طول روز به فکر کردن درباره موسیقی می‌گذرد.
 • موسیقی آنها را به احساسات و خاطرات گذشته وصل می‌کند. مثلا با شنیدن یک موسیقی خاص، یاد یک دوست، یک مراسم تولد، معشوق خود و یا لالایی مادرتان می‌افتند.
 • موسیقی روشی برای بیان احساسات آنهاست. وقتی ناراحت و یا عصبانی هستند، موسیقی می‌تواند آنها را آرام کند و احساساتشان را کنترل کند.
 • یک ملودی زیبا می‌تواند آنها را احساساتی کند و همزمان با اشک ریختن یک حس زیبا به آنها دهد. احتمالا همزمان با غلیان احساسات، همراه خواننده آهنگ، شعر را زمزمه هم می‌کنند.
 • آنها عاشق جمع‌آوری کلکسیون‌های موسیقی از دوستان و فامیل هستند و  همیشه از شنیدن یک موزیک جدید لذت می‌برند.
 • با دوستانشان در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و فیسبوک و یا به صورت حضوری موسیقی ردوبدل می‌کنند و از بحث کردن در مورد سبک‌های موسیقی و استایل نوازندگی و آهنگسازی ستارگان محبوب خود کیف می‌کنند.
 • اطرافیانشان می‌گویند آنها با شنیدن موسیقی از خود بی خود می‌شوید و آنها را فراموش می‌کنند. آنها از این حرف نه تنها نارحت نمی‌شوند، بلکه به آن افتخار می‌کنند.

ترفند ها و اصول خواندن

پیدا کردن جای درست صدا

بسیاری از خوانندگان دارای صدای خوبی هستند اما به علت اینکه از جای نادرست شروع به خواندن میکنند آوازشان ناخوشایند میشود،بنابراین استاد وظیفه دارد بهترین جای صدای هنرجو را تشخیص داده و به اوبگوید. لازم به ذکر است که وسعت صدا و دامنه صوتی با تمرینات مداوم قابل رشد و بهبودی است

تنفس صحیح و به موقع

تمرین های زیادی برای نفس گیری و جود دارد که در کلاس های آواز باید به آن پرداخت ،اما با وجود همه این تمرینات باید به 2 نکته اساسی توجه کرد:

 • 1-نداشتن استرس وحالت عصبی در خواندن وشل ورها بودن کامل عضلات در زمان خوانندگی
 • 2-تخلیه نفس به آرامی و خرد خرد در هنگام آوازخوانی

 بیرون دادن صدا به شکل صحیح

یکی از مهمترین قسمت هایی که باید در کلاس آواز به آن پرداخته شود بیرون دادن صدا به شکل درست است.به طور کلی در موسیقی هدف نهایی این است که نوازنده و یا خواننده بهترین و مطبوع ترین صدا را از ساز وحنجره خود تولید کنند.ذکر این نکته ضروری است که تکنیک های ارائه بیرون دادن صدا در خوانندگی موسیقی ایرانی تفاوت آشکاری با موسیقی غربی دارد

 تمرین های صدا سازی ،تحریر،غلت

با توجه به موارد بالا وقت آن میرسد که به تمرین های گسترده ای از صداسازی در منطقه بم ، وسط و اوج صدا بپردازیم وبا پرورش صدا ی هنرجو دامنه صوتی و حجم صدای وی تقویت و وسعت پیدا کند.همچنین تحریر یا همان چهچه زدن مبحث جداگانه ایست و دغدغه بسیاری از هنرجویان است.تمرین های ویژه ای دارد که در کلاس آواز به آن میپردازند وپس از مدتی که هنرجو تحریر زدن را آموخت به تنوع تحریر و جمله های متنوع تحریری و همچنین غلت ها و تکیه ها که با چهچه زدن تفاوت دارد می پردازند.

  یادگیری دستگاه ها و آوازهای ایرانی

حال زمان یادگیری دستگاه ها و ردیف های آوازی موسیقی ایرانی است .ناگفته نماند که برای آنکه هنرجو تنها تمرینهای خشک و سنگین بالا را نداشته باشد ، در حین آموزش مراحل فوق با گوشه های و ردیف های آوازی به صورت اجمالی و مقدماتی آشناشده و زمانی که به این مرحله رسید آموزش های پیشرفته و تکمیلی را خواهد گذراند.

آموزش تصانیف زیبای قدیمی وجدید

تصنیف خوانی و یا ترانه خوانی اهمیت به سزایی دارد ،به ویژه آنکه امروزه مردم توجه بیشتری به تصنیف خواندن دارند.در آموزش تصنیف به ریتم توجه ویژه ای خواهیم داشت.همچنین با توجه به اینکه تصانیف قدیمی و جدید هر کدام ظرایف و زیبایی های مخصوص به خود را دارند به هر دو مورد به صورت جدی خواهیم پرداخت

  آموزش انواع مرکب خوانی

آموزش مرکب خوانی یا مد گردی در موسیقی ایرانی زمانی تحقق یافته و معنی دارد که هنرجوی آواز همه گوشه های آوازی موسیقی ایرانی را آموخته باشد.

  تحلیل آواز بزرگان و شناخت سبک های مختلف اساتید

معضلی که امروزه دامن موسیقی ایرانی به ویژه آواز خوانی را گرفته تقلید است .و یکی از بهترین راه های علاج این مشکل آشنایی با شیوه اساتید بزرگ آواز است..ضمن آنکه شناخت سبک آواز خوانان بزرگ باعث میشود تا از خرمن هر استاد خوشه ای بچینیم و به تنوع در آواز خوانی برسیم

  بداهه خوانی و طراحی آواز

در نهایت و با گذراندن همه مراحل فوق آوازخوان باید بتواند به مرحله ای برسد که وقتی یک غزل به او میدهند به صورت زنده و در لحظه آوازی درست و زیبا بر روی آن بخواند.لازمه این امر غیر از گذراندن موارد فوق الذکر تجربه زیاد وتسلط بر شعر میباشد.همچنین خواننده باید به مرحله ای برسدکه بتواند طراحی آواز کند یعنی طوری گوشه ها را اجرا کند و شعر را جمله بندی کند که قبل از آن سابقه نداشته باشد و مختص او باشد

مواردی که باید برای خواننده شدن رعایت کرد

تصحیح طرز ایستادن

در حالی که یکی از پاها کمی از دیگری جلوتر است، سعی کنید راست بایستید . سینه را به جلو و پهنای شانه ها را به عقب متمایل کنید. این طرز یستادن به شما کمک می کند که راحت تر نفس بکشید و حجم شش ها را برای ادای بهتر نتها و کلمات افزایش دهید. صورت و فک خود را ریلکس و راحت نگه دارید.

شناخت ابزارهای خدادادی برای خواننده شدن

استخوان تر قوه (درست در انتهای پایین گردن ) را لمس کنید. یک سانتیمتر پایینتر ابتدای دهانه شش ها است.دنده هایتان را لمس کنید. وقتی شما نفس خود را فرو میبرید حجم سینه ها افزایش میابد و وقتی که نفس خود را خارج می کنید حجم آن کاهش میابد.انتهای قفسه سینه، درست در زیر جناق سینه را لمس کنید. اینجا محلی است که دیافراگم قرار گرفته .

تقویت اعتماد به نفس

باید قبول کرد که خواننده های امروزی مخصوصا خوانندگان پاپ، به هیچ وجه دارای رنج صدای قابل توجهی نیستند. اما اجرا های بی نظیری ارائه می کنند که به لحاظ بصری و حتی شنیداری دارای جذابیت و گیرایی هستند. این موضوع تنها به یک فاکتور مهم بستگی دارد: اعتماد به نفس!

گرم کردن صدا قبل از خواندن و تمرین آواز

بهتر است که همیشه صدایتان را به این ترتیب گرم کنید: ابتدا رنج میانه صدا، سپس رنج پایین صدا و در آخر رنج بالای صدا و دوباره به رنج میانه برگردید. همیشه برای هر رنج صدایی 10 دقیقه زمان بگذارید و اگر صدایتان خسته است، زیاد به آن فشار نیاورید. هنگام گرم کردن صدا همیشه به رنجی برگردید که برایتان راحت تر است و بعد از چند دقیقه دوباره امتحان کنید. چیزهای دیگری که باید تمرین کنید:

داینامیک صدا: خواندن را در رنج میانه و بسیار ملایم شروع کنید و سپس بلندتر و پس از آن دوباره ملایم بخوانید. به این تغیراتی که در شدت رزنانس صدای خود بوجود می آورید، داینامیک صدا گفته می شود. حتی ساده ترین نوع داینامیک، به صدای شما روح می بخشد و هرچه بیشتر تمرین کنید و بلند و ملایم بخوانید صدای سالم تری خواهید داشت. در موسیقی کلاسیک داینامیک صدا از ساکت ترین تا بلندترین به صورت زیر نشان داده می شود:

 • PP “پیانیسیمو” ساکت ترین
 • P “پیانو” ساکت،
 • MP “متزو پیانو” نیمه ساکت،
 • MF ” متزو فورته” نیمه بلند
 • F “فورته” بلند
 • FF “فورتیسیمو” بسیار بلند

در ابتدا شما ممکن است تنها قادر به خواندن از MP تا MF باشید اما با تمرین بیشتر می توانید داینامیک صدایتان را افزایش دهید.سرعت: از “دو” تا “سل” را و به عکس، در اکتاوهای مختلف و با ادای صحیح نتها با سرعت بخوانید. این تمرین به صدای شما انعطاف بیشتری می دهد.

تلفظ درست آواهای صوتی

کلمات چیزی نیستند جز همین آواهای صوتی که به طور پیوسته اَدا می شوند و معانی را به وجود می آورند. پیوستگی بین آواهای یک کمه و همینطور بین کلمات یک عبارت، زیبایی خاصی به آن می دهد. بنابر این با تمرین بر روی حروف صدادار، تکنیک پیوستگی آوایی را تمرین کنید. کلماتی مانند “مادر”، “بی تو” و “نهایت” را انتخاب کنید و با ادامه ی تلفظ آواها و حروف صدا دار این تکنیک را تمرین کنید. “مااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااادر”، “بیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی تووووووووووو” این کار باعث گرم شدن صدای شما نیز می شود

تمرین گامهای موسیقی

اگر مشکل خارج خواندن دارید، حتما روزی 20 تا 30 دقیقه به تمرین بر روی گام های مختلف بپردازید. تمرین گامها به قدرت صدای شما نیز می افزاید و باعث کنترل بیشتر بر روی صدای شما می شود. ابتدا رنج صدایتان را مشخص کنید (TENOR, BARITONE, ALTO, SUPRANO و غیره) و نت هایی را که رنج صدای شما را پوشش می دهند بر روی کیبورد یا پیانو پیدا کنید و تمرین کنید.

داشتن توقعات منطقی

اگر روزی 20 دقیقه بر روی گامهای موسیقی تمرین کنید، می توانید بعد از 4 هفته تغییرات را احساس کنید. بیشتر مشکلات ناشی از خارج خواندن نت ها نیز بعد از 3 تا 4 ماه بر طرف می شوند. اگر کمتر از این میزان تمرین کنید، توقع زمانی بیش از این را داشته باشید. شاید سالها!

 • 1 – همانطور که صدای خود را گرم می کنید، بعد از اتمام آواز خوانی می بایست صدایتان را در اصطلاح سرد کنید.
 • 2 – یکی از تمریناتی که به پروژکتور معروف است این است که در هنگام ادای کلمات تا جایی که می توانید دهانتان را باز کنید، مثل اینکه می خواهید کلمات هر چه بزرگتر به مانند پروژکتور بر دیوار روبروی شما نقش ببندند.
 • 3 – یکی دیگر از تمریناتی که به شما کمک می کند رزنانس صدای خود را پیدا کنید، اینگونه است که بر روی پشتی یک صندلی خم شوید و شروع به خواندن کنید. ارتعاشی که در ماسک صورت ( ناحیه بینی، زیر چشمها و پشت دندانها) احساس می کنید مانند میکروفونی برای بدن شما کار میکند و باعث قدرت بخشیدن به صدای شما میشود.
 • 4 – بهترین رژیم غذایی برای صدای شما “آب” است. اگر مریض هستید، آب آناناس می تواند به صاف شدن گلوی شما کمک کند اما جای مصرف روزانه آب را نمی گیرد. قبل از خواندن، شیر یا آب پرتقال نخورید. شیرینی جات نیز صدای شما را خراب می کنند.
 • 5 – سلامت جسمی خود را حفظ کنید و فراموش نکنید که ورزش کردن به تنفس بهتر و در نتیجه بهتر خواندن شما کمک می کند.
 • 6 – اگر احساس می کنید صدایتان تو دماغی است، سعی کنی همزمان از طریق دهان و بینی تنفس کنید.
 • 7 – هنگام خواندن جیق نکشید. برای جلوگیری از این حالت صدا را از گلو به سمت ماسک صورت که قبلا به میکروفون بدن شما تشبیه شده بود هدایت کنید.
 • 8 – یکی از تمرینات مهم دیگر این است که حجمی از هوا را تجسم کنید و با یک آوای صوتی که ایجاد می کنید، از دیافراگم شما به سوی گلو و سپس ماسک صورت حرکت دهید و بر عکس. این تکنیک به قدرت صدای شما می افزاید و کمک میکند که به آسانی آواز بخوانید.
 • 9 – همیشه سعی کنید که خودتان باشید و به یاد داشته باشید که اگر ایمان داشته باشید که صدای خوبی دارید، حتما اینگونه خواهد بود. برای افزایش اعتماد بنفس ابتدا برای گروه های کوچک از دوستان و آشنایان بخوانید.
 • 10 – اگرچه خوردن روزانه آب برای صدای شما خوب است، اما 1-2 ساعت قبل از خواندن مصرف هرگونه خوردنی و آشامیدنی را قطع کنید.

4 نکته برای بهبود صدا در خوانندگی

1- ترمیم صوتی فوری

این حروف را تکرار کنید و به جابجایی فک خودتان در آینه نگاه کنید : A-E-I-O-U.  آیا وقتی که حروف صدا دار را بیان می کنید، چانه شما به سمت بسته شدن می رود؟ این احتمال وجود دارد که بر روی E و U فک شما بسته شود و احتمال زیاد بر روی موارد دیگر نیز همین اتفاق رخ می دهد. دو انگشت اول خودتان را روی فک خودتان قرار دهید و آن را حدود 4 سانتی متر پایین بکشید (و حتی بهتر این است که از یک درب بطری و یا چوب پنبه بطری استفاده کنید تا فک خودتان را نگاه دارید).

حالا دوباره این حروف را بیان کنید و آن ها را تکرار کنید (ما می خواهیم که حافظه عضلانی شما را تغییر دهیم پس هر چه بیشتر، بهتر). هدف شما این است که فک خودتان را باز نگه دارید بدون این که در زمان بیان این مصوت ها فک شما بسته شود. تا وقتی که می توانید باید این کار را تکرار کنید. حالا شما باید یک عبارت از آهنگ های خودتان را بخوانید و مطمئن شوید که فک شما بر روی این مصوت ها باز باقی می ماند.

شما می توانید قبل این که عادت کنید چندین بار این روش را تکرار کنید و هر چه بیشتر این کار را تکرار کنید سریع تر این حرکت در عضلات شما ثبت می شود.شاید خوش شانس باشید و سریع متوجه بهبود صدای خودتان بشوید ( صدای شما بلند تر می شود و تنش صوتی کمتری خواهد داشت). در صورتی که این بهبود برای شما ایجاد نشد، نباید نا امید شوید.

بلکه باید اندکی بیشتر تمرین کنید (شاید تنش در گردن شما وجود داشته باشد در نتیجه باید سعی کنید با تمرین عضلات گردن خودتان را نرم کنید). دفعه بعدی که می خواهید اجرا کنید سعی کنید بر روی مصوت ها فک خودتان را باز نگاه دارید… این یک روش بسیار عالی می باشد که باعث می شود صدای شما بسیار بهبود پیدا کند!

2- دقت بیشتر به نت های بالا

دفعه بعدی که شما یک قطعه رو به بالا را در آواز خودتان اجرا می کنید، و یا می خواهید یک نت بالا را اجرا کنید، سعی کنید به این افزایش دقت بیشتری داشته باشید. درست مثل یک آسانسور می باشد؛ وقتی که آسانسور به سمت بالا می رود یک وزنه بسیار بزرگ که به قرقره وصل است به پایین می آید. در نتیجه هر چه آسانسور بالاتر برود، وزنه نیز سنگینی بیشتری می کند. به صورت مشابه، شما باید نت های بالا را با مقاومت بیشتری در صدای خودتان اجرا کنید و به اجرای آن دقت بیشتری داشته باشید.

3- قدرت بیشتر بدون فشار

چه کسی دوست ندارد بدون فشار صدای قوی تری داشته باشد؟ این یک تکنیک ساده است که به شما کمک می کند تا به این هدف برسید. کل کاری که شما باید انجام دهید این است که چانه خودتان را پایین نگاه دارید و قسمت سینه ای خودتان را کمی منعطف کنید و سپس قدرت بیشتری در صدای خودتان ایجاد کنید. بیشتر خواننده ها چانه خودشان را رو به جلو و یا رو به بالا می آورند. در حالی که این کار به صورت موقتی موثر است، اما باعث می شود که مشکلات صوتی ایجاد شود.

در صورتی که شما بتوانید چانه خودتان را پایین نگاه دارید، هم نتیجه بهتری به دست می آورید و هم صدای قوی تر و بهتری ایجاد می شود. شما باید در مقابل یک آینه بلند قرار بگیرد و سعی کنید که در یک عبارت صدای خودتان را بالا و پایین کنید ( 1234321). سعی کنید اندکی چانه خودتان را پایین نگاه دارید. اجازه ندهید وقتی که صدای شما بالا می رود سر شما هم بالا برود. سعی کنید چانه خودتان را در محل خودش نگاه دارید.

وقتی که صدای خودتان را بالاتر می برید به صورت طبیعی چانه شما مایل به سمت بالا می شود اما باید سعی کنید جلوی آن را بگیرید. این کار باعث می شود که شما قدرت صدای بیشتری به دست بیاورید و فشار از روی صدای شما رفع می شود. شما باید اینقدر این روش را تمرین کنید تا به حالت طبیعی چانه شما تبدیل شود.

4- به دست آوردن ویبراتو طبیعی در صدا

این نکته، یک نکته سریع است تا بتوانید در صدای خودتان ویبراتو ایجاد کنید. شما باید رو به روی آینه بایستید و آواز بخوانید. سینه خودتان را با هر دو دست فشار دهید، سپس سینه خودتان را از حالت عادی بالاتر بیاورید. نفس بگیرید سپس نفس خودتان را خارج کنید اما نگذارید سینه تان پایین بیاید. یک نت را بخوانید و سپس تا جایی که می توانید این نت را نگاه دارید و اجازه ندهید سینه شما پایین بیاید. سینه خودتان را تا نیمه نت فشار دهید ( تقریبا محکم فشار دهید و سینه خودتان را بالا بیاورید تا مطابق با این فشار باشد).

پشت و گردن خودتان را آرام کنید و وقتی که آواز می خوانید سعی کنید فک شما باز باشد. فرض کنید که هوا در دهان شما میچرخد و سعی کنید که سینه تان بالا باقی بماند. در ذهن داشته باشید، استفاده زیاد از ویبراتو در سبک های مدرن (مثلا پاپ، راک و R&B) خیلی خوب نیست.در عین حال، اگر صدای شما هیچ گونه ویبراتویی نداشته باشد، قطعا خیلی به دل نمی نشیند. در نتیجه شما باید سعی کنید عبارات خودتان را با یک تن پایدار تمام کنید و در انتها کمی وبیراتو به آن اضافه کنید. لب کلام این است که شما باید کاری را انجام دهید که متناسب با شما باشد!

منبع:سازی ها،بخون

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *