ورود/ثبت نام

وقتی دو نفر با یکدیگر پیمان زناشویی می‌بندند و وارد یک زندگی مشترک می‌شوند، مورد هجوم بایدها و نبایدهایی از سوی خانواده‌های یکدیگر قرار می‌گیرند. صحبت‌ها و گاه دخالت‌های بی‌جایی که باعث می‌شود زن و شوهر با یکدیگر به جر و بحث بپردازند. از همین روست که یکی از عمده دلایل طلاق و جدایی افراد، خانواده‌هاست که دلیل این امر، ناآگاهی در مورد ارتباط گرفتن با خانواده‌هاست.

چند اشتباه رایج وجود دارد که معمولاً زوج‌های جوان درباره خانواده‌های خود و همسرشان مرتکب می‌شوند. بایدها و نبایدهای عمده‌ای که عدم رعایت‌شان منجر به سمی شدن روابط می‌شود و گاه زندگی‌ها را از هم می‌پاشاند.

اگر میخواهید رابطه‌تان بحرانی نشود،این«نباید»ها را رعایت کنید:

  • رازهای خانه را برملا نکنید
  • در زندگی مشترک مهربان باشید
  • همیشه هم نظرخواهی نکنید
  • حس شوخ‌طبعی‌تان را در زندگی مشترک حفظ کنید
  • خودتان هم دخالت نکنید
  • اولویت‌ها را در زندگی مشترک فراموش نکنید

رازهای خانه را برملا نکنید

با همسرتان توافق کنید که چه چیزهایی را نباید به خانواده همسرتان بگویید. یادتان باشد که هر خانواده جدیدی رازهای خودش را دارد و برملا شدن این رازها هم استقلال خانواده جدید را زیر سؤال می‌برد. گاهی هم گفته شدن برخی از حرف‌ها و تعریف کردن از جزئیات زندگی‌تان برای بقیه هیچ ضرری به شما نمی‌زند اما همین امر راه را برای دخالت کردن بقیه در زندگی‌تان، باز می‌کند.

در زندگی مشترک مهربان باشید

حتی اگر از شدت خشم مجبورید دندان‌هایتان را به هم فشار دهید، مهربانانه سخن بگویید. اگر نمی‌توانید این‌گونه صحبت کنید، ساکت شوید و لبخند بزنید.

همیشه هم نظرخواهی نکنید

اول از همه بسنجید که والدین همسر یا والدین خودتان چه طور شخصیتی دارند. گاهی شخصیت والدین جوری‌ست که بعد از هر مشورت کردنی، انتظار دارند که حتماً و لزوماً نظر آنها را اجرا کنید و اگر غیر این شود دلخوری به بار می‌آید. اگر جنبه این را دارند که فقط در مقام مشورت با آنها حرف بزنید، با آنها حرف بزنید و نظرشان را بپرسید. اما اگر حس می‌کنید نظرخواهی کردن مساوی است با در منگنه قرار گرفتن و آنها نظر را با دستور اشتباه می‌گیرند، در کل نظر خواهی نکنید.

حس شوخ‌طبعی‌تان را در زندگی مشترک حفظ کنید

شوخ طبعی را فراموش نکنید. دوست عزیزی این داستان را برایم تعریف کرد: «وقتی بچه‌ی اولم را باردار بودم، پدرشوهرم هدیه‌ای خاص برایم خرید: یک قبر. از او پرسیدم چرا قبر؟ گفت: ممکن است از زایمان جان سالم به‌درنبری. برای همین فکر کردم باید آمادگی‌اش را داشته باشی.» اگر من بودم، محکم می‌کوبیدم توی سرش. درعوض دوستم خندید و از او به‌خاطر هدیه‌اش تشکر کرد.

خودتان هم دخالت نکنید

بله! درست است. بعضی افرادی درباره مسائل خانواده همسرشان، از ظاهر تا باطن امور، دخالت می‌کنند و بعد از آن راه را برای دخالت متقابل باز نگه می‌دارند. مثلاً از شما می‌پرسند نظرت در مورد این خواستگار برای خواهر شوهرت چیست؟ این جور وقت‌ها برای دخالت کردن وسوسه نشوید. فقط بهتر است بگویید: «هر جور که خودتان صلاح می‌دانید.» یا اگر نظری شفاف‌تر می‌دهید وارد جزئیات نشوید و جزئی‌گویی نکنید.

اولویت‌ها را در زندگی مشترک فراموش نکنید

وقتی وارد زندگی مشترک می‌شوید، همسر شما اولین اولویت را برایتان دارد. بنابراین لزومی ندارد سر هر مسئله ریز و درشتی پای خانواده‌‎تان را وسط بکشید. برای مشورت گرفتن، نظر خواستن، درددل کردن و همه جوانب زندگی اولویت اول همسرتان است. اگر دائم در هر شرایطی از خانواده خود کمک بخواهید و سر هر چیز کوچکی پای والدین‌تان را وسط بکشید، این کارتان هیچ نتیجه‌ای ندارد جز بدبین کردن همسرتان نسبت به خانواده‌تان و میدان دادن به خانواده‌تان برای دخالت کردن در هر چیزی از زندگی‌تان.

برگرفته از: zibashahr.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *