ورود/ثبت نام

t هدف در زندگی و موانع رسیدن به آن

عوامل موثر در رسیدن به هدف

همه انسان‌ها درزندگی خودهدف‌ها و آرزوهایی دارند،اما ظاهراً تنها عده کمی می‌توانند به آنها دست یافته وموفق شوند. آیا تا به حال به علت این موضوع فکر کرده‌اید؟ این که چرامثلاً شما ودوست‌تان هدف مشترکی را دنبال می کردید،اما در نهایت دوست شما توانست به هدف خودبرسدوشما نتوانستید.اگر دوست دارید شما هم به جمع افراد موفق اضافه شوید، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.چون در آن اطلاعاتی درباره هدف ‌گذاری و دست‌یابی به آنها آورده شده است که شاید قبلاً توجه چندانی به آنها نداشتید. 

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • هدف گذاری چه کمکی به ما می‌کند؟
 • نوشتن یکی از بهترین راه‌های هدف گذاری
 • چه عواملی ماهیت انسان را تعریف می‌کنند؟
 • چرا به اهدافمان نمی‌رسیم؟
 • تجسم اهداف راهی برای رسیدن به آنها

هدف گذاری چه کمکی به ما می‌کند؟

زیگ زیگلار، از نویسندگان و سخنرانان بزرگ انگیزشی آمریکا می‌گوید:«آنچه از رسیدن به اهداف نصیبتان می‌شود، به اندازه شخصیتی که در این مسیر به دست می‌آورید، اهمیت ندارد.»بر اساس اعلام مجله Psychology Today، هدف گذاری نقش مهمی در دست‌یابی به موفقیت‌های بزرگ دارد.

این موضوع با عوامل متعددی مرتبط است از جمله این که هدف گذاری به ما کمک می‌کند:

 • فرد مبتکر و کاردانی باشیم.
 • در کارهای تیمی عملکرد خوبی داشته باشیم.
 • نگاه رو به جلویی داشته باشیم.

همانطور که یکی از نویسندگان معروف به نام ریک مک دنیل هم اشاره کرده است:« افرادی که هدف گذاری می‌کنند، آینده و احتمالات آن را مشاهده می‌کنند.» سخن او درست است.وقتی انسان در زندگی خود هدف داشته باشد، درست همانند یک کشتی است که بندر مقصد خود را می‌داند،اما نداشتن هدف در زندگی، همین کشتی را به جسمی سرگردان در آب تبدیل می‌کند.

تجربه نشان داده است هدف گذاری منظم، به کسب موفقیت‌های پی‌در‌پی منتهی خواهد شد. دراین باره میتوان این فرض رامطرح کرد که ذهنیت ونگرش این گروه از افراد،نقش بسیارمهمی درموفقیت آنها ایفا می‌کند.در بیشتر موارد، تغییر و نوآوری و نیز میل به خطرکردن همگی در ساخت چنین ذهنیتی موثر است.

لحظه‌ای به برخی از افراد مشهور و موفق مثل ریچارد برنسون، راجر فدرر و دواین جانسون فکر کنید. این اشخاص برای محقق کردن رویاهای زندگی خود، همگی از یک شیوه استفاده کرده‌اند و آن هدف گذاری است. شما نیز می‌توانید همین روش را برای زندگی خود به کار بگیرید.

چرا با اهداف خود در زندگی دست نمی یابیم
موانع رسیدن به هدف چیست

عکس موانع رسیدن به هدف

موانع رسیدن به هدف چیست دینی دهم

موانع رسیدن انسان به هدف چیست دینی دهم

مسیر رسیدن به هدف

موانع رسیدن به هدف دینی دهم

انشا در مورد رسیدن به هدف

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

نوشتن یکی از بهترین راه‌های هدف گذاری

همیشه یکی از بهترین شیوه‌های تعیین هدف، نوشتن آنها بوده است.

برای این کار راه‌های مختلفی وجود دارد:

 • مثلاً میتوانید هدف‌های خودرا در دفتر یادداشت‌های روزانه‌تان بنویسید یا بر روی یک تکه کاغذ نوشته و در کیف پول خود نگه دارید.
 • راه دیگر این است که آن را در قسمت یادداشت‌های تلفن همراه خود ثبت کنید.

با این کاردرواقع دیگربه خواسته‌های خود به چشم آرزونگاه نمی‌کنیدبلکه برای به دست آوردن آنهاواقعاً دست به اقدام میزنید.از طرفی تأثیر نوشتن هدف‌ها در به دست آوردن آنها، در تحقیقات علمی نیز به اثبات رسیده است.

سال ۲۰۱۵ روانشناسی به نام گایل متیوزاثبات کردافرادی که هدف‌های خود را می‌نویسند۳۳درصد بیشترازکسانی که آنها را صرفاً درذهن خود نگه می‌دارند در دست‌یابی به آنها موفق هستند.

پس اگر شما هم دوست دارید احتمال محقق شدن هدف‌های خود را تا ۳۳ درصد افزایش دهید، آن‌ها را بنویسید.

چرا به برخی اهداف خود در زندگی دست نمی یابیم
عوامل موثر در رسیدن به هدف

راه رسیدن به هدف چیست

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

برای رسیدن به هدف باید جنگید

راه رسیدن به هدف و آرزوها

جملات رسیدن به هدف

چگونه برای هدف تلاش کنیم

اگر در مسیر رسیدن به هدف مصمم باشید

چه عواملی ماهیت انسان را تعریف می‌کنند؟

آیا تاکنون به این سوال و پاسخ آن فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید چه عواملی تعریف دقیقی ازماهیت شما به دست می‌دهند و چطورهدف‌های شما دراین تصویرجای می‌گیرند؟

برای پاسخ دادن به این پرسش، لازم است این ۵ نکته اساسی را به خاطر داشته باشید:

 • اهداف شما باید بر اساس اصول و ارزش‌های اساسی شما باشند: مثلاً اگر شما برای حفظ سیاره زمین اهمیت زیادی قائل هستید، در نتیجه روش‌هایی که برای تحقق هدف‌های خود در نظر می‌گیرید، باید در راستای حفظ محیط زیست باشد.
 • ارزش‌ها، باورهای اخلاقی فردی شما هستند: با این حال، به خاطر داشته باشید که برخی از این باورها ممکن است در طول زمان تغییر کنند و برخی دیگر در تمام مدت عمر ثابت بمانند.
 • ارزش‌ها، معرف شخصیت و اعتقادات ما هستند: از جمله این که نحوه ارتباط ما با دیگران را نشان می‌دهند، این که می‌خواهیم چه میراثی از خودمان به یادگار بگذاریم. به عبارت دیگر، ارزش‌ها باید یکی از اولین منابع ارجاع برای اهدافی باشند که برای خود در نظر گرفته‌ایم.
 • اهداف مبتنی بر ارزش‌ها، امور مهم و غیر مهم را برای ما مشخص می‌کنند: به عبارت دیگر، وقتی اهداف و ارزش‌های ما هم راستا با یکدیگر باشند، می‌توانیم بلافاصله پی ببریم کدام یک واقعاً مهم هستند و کدام یک بی‌اهمیت می‌باشند.
 • اهداف مبتنی بر ارزش، انگیزه فراوانی در ما ایجاد می‌کنند: به این خاطر که به آنها باور داریم و می‌خواهیم تأثیر آنها را در زندگی خود مشاهده کنیم. آیا تا به حال چنین تجربه‌ای در زندگی خود داشته‌اید؟
 • شاید وقتی کاپیتان تیم بسکتبال یا گروه سرود مدرسه خود را به عهده داشتید، چنین حالتی را تجربه کرده باشید.
 • وقتی اهداف شما منطبق بر باورها و ارزش‌هایتان باشد، دست یابی به آنها راحت‌تر و لذت بخش تر خواهد بود: در حقیقت، بیشتر مواقع، احساس می‌کنید که برای دست یابی به آن‌ها اصلاً نیازی به تلاش نیست، چون آن‌ها را با عشق و علاقه انجام می‌دهید.
چرا به برخی اهداف خود در زندگی دست نمی یابیم
راه رسیدن به هدف چیست

مسیر رسیدن به هدف

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

برای رسیدن به هدف باید جنگید

جملات رسیدن به هدف

راه رسیدن به هدف و آرزوها

راه های رسیدن به موفقیت چیست؟

برنامه ریزی صحیح برای رسیدن به هدف

چرا به اهدافمان نمی‌رسیم؟

دراین قسمت به بررسی این موضوع میپردازیم که چرانمی‌توانید به اهداف خود در زندگی دست یابید وراه تغییراین وضعیت چیست؟

 1. اهداف شما در راستای ارزش‌هایتان نیست
 2. هدف‌های شخصی خود را بر اولویت‌های زندگی ترجیح می‌دهید
 3. هدفتان بیش از اندازه بزرگ است
 4. به مدیریت زمان توجه نمی‌کنید

۱-اهداف شما در راستای ارزش‌هایتان نیست

این موضوع باعث می‌شود که دست‌یابی شما به هدفتان به مراتب دشوار باشد. این حالت یا زمانی پیش می‌آید که بخواهید هدف مورد علاقه شخص دیگری مثل معلم، والدین یا همسرتان را دنبال کنید.یا هدف از نظر جامعه با ارزش و عالی باشد، اما خودتان شخصاً آن را دوست نداشته باشید. پس به همان اندازه که داشتن هدف برای موفقیت مهم است،درست انتخاب کردن آن وتوجه به نیازهاوعلایق شخصی خودنیزاهمیت دارد.

۲-هدف‌های شخصی خود را بر اولویت‌های زندگی ترجیح می‌دهید

مسئله دیگری که باعث میشود دردستیابی به هدف خود با شکست مواجه شویدتوجه بیش از اندازه به خواسته‌های فردی‌تان است تا ضروریات زندگی‌تان.مثلاً شایدعلاقه داشته باشید که برای خرید یک اتومبیل اسپرت خوشرنگ، پول پس انداز کنید.اما درعین حال باید بدهی وام دانشجویی خود را بپردازید.آیا این موقعیت برایتان آشنا نیست؟ این که خواسته‌های شما با ضروریات زندگی‌تان در تعارض هستند.

این موضوع می‌تواند روند هدف گذاری شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. برای برطرف کردن این موضوع،زمانی را صرف بررسی خود وضرورت‌های زندگی‌تان کنیدتا بتوانید نیازهایتان را به شکل شفاف شناسایی کنید. پس از آن، شروع به اولویت بندی خواسته‌های مهم زندگی‌تان کنید.

چرا به برخی اهداف خود در زندگی دست نمی یابیم
نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت

جدول برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

برنامه ریزی چه کمکی به ما میکند تفکر هفتم

راه رسیدن به هدف چیست

مسیر رسیدن به هدف

برنامه ریزی در زندگی شخصی

راه رسیدن به هدف و آرزوها

اصول یک برنامه ریزی موفق

۳-هدفتان بیش از اندازه بزرگ است

در این صورت، دست‌یابی به آن، بسیار دشوار و حتی غیر ممکن است.فراموش نکنید که بلندپرواز بودن خوب است،اما درعین حال نباید هدف‌های غیر واقعی و دست نیافتنی برای خودتان انتخاب کنید.

مثلاً اگرهدف شما تبدیل شدن به نویسنده‌ای با آثار پرفروش است،نمی‌توانید صرفاً یک کتاب بنویسید و آن را بفروشید.در عوض، اهداف کوچک زیادی وجود دارند که از قبل باید آنها را عملی کنید مثلاً موضوع کتاب خود را مشخص کنید،طرح کلی خود را تهیه کنید،درباره روش انتشار آنها تحقیق کنید و غیره.

۴ به مدیریت زمان توجه نمی‌کنید

آخرین فاکتوری که می‌خواهیم در این جا به بررسی آن بپردازیم، مدیریت زمان است. در صورتی که وقت خود را به درستی سازماندهی نکرده باشید، دست‌یابی به هدف‌های شما تقریباً غیر ممکن خواهد بود .در صورتی که فکر می‌کنید که مدیریت زمان برای شما مساله مهمی نیست، پس به این پرسش پاسخ دهید:در طول روز، چند ساعت از وقت خود را صرف رسانه‌های اجتماعی می‌کنید؟ در صورتی که این زمان، بیشتر از مدتی باشد که خودتان دوست دارید،لازم است تغییراتی در برنامه روزانه خود ایجاد کنید،چون دراین صورت است که میتوانید به موفقیت خود امیدوارباشید.

درادامه چندراهکاربرای مدیریت زمان به شما آموزش داده‌ایم که به کمک آن میتوانید بازدهی خودرا به شکل چشمگیری افزایش دهید:

چرا به برخی اهداف خود در زندگی دست نمی یابیم
مسیر رسیدن به هدف

راه رسیدن به هدف و آرزوها

انشاء درباره ی راز رسیدن به هدف چیست

جملات رسیدن به هدف

راه های رسیدن به موفقیت چیست؟

عوامل موثر در رسیدن به هدف

انشا در مورد رسیدن به هدف

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

راهکارهای مدیریت زمان

برنامه روزانه تهیه کنید:

قبل از شروع روز، برنامه خود را مشخص کنید. این کار را صبح زود یا چه بهتر که شب قبل از خواب انجام دهید. با این برنامه، دیگر می دانید که روز خود را باید به چه شکل بگذرانید. به این ترتیب، دیگر از دیدن کارهایی که در طول روز باید انجام دهید، غافلگیر نخواهید شد.در عوض، وظیفه شما این است که تا حد امکان به برنامه‌ای که برای خود تهیه کرده‌اید، پایبند باشید.

برای انجام هر وظیفه، مدت زمان مشخصی در نظر بگیرید:

به این معنی که با خودتان قرار بگذارید که وظیفه «الف» را تا ساعت ۱۰ صبح وظیفه «ب» را تا ساعت ۳ بعد از ظهر و وظیفه «ج» را تا ساعت ۵ و۳۰ دقیقه انجام دهید. به این ترتیب دیگرخودتان را مقید میدانید که وظیفه مورد نظررا سرساعت مشخص شده به پایان برسانید وزمان کارهای دیگررا صرف آن نکنید.

چرا به برخی اهداف خود در زندگی دست نمی یابیم
مسیر رسیدن به هدف

راه رسیدن به هدف و آرزوها

انشاء درباره ی راز رسیدن به هدف چیست

جملات رسیدن به هدف

راه های رسیدن به موفقیت چیست؟

عوامل موثر در رسیدن به هدف

انشا در مورد رسیدن به هدف

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف
از یک تقویم استفاده کنید:

داشتن تقویم، اساسی‌ترین گام برای مدیریت فعالیت‌های روزانه است.

زمان پایان هر کدام از کارهای خود را بدانید:

از خودتان بپرسید که وظایف خود را چه ساعت به اتمام برسانید.درتقویم خود مهلتی برای کارهای خود در نظر بگیرید.به این ترتیب دیگرمی دانید چه کاری را چه زمانی تمام کنید.

t هدف در زندگی و موانع رسیدن به آن
نه گفتن را یاد بگیرید:

این مهارت را در دو زمینه باید به کار ببرید: یکی قبول نکردن وظایفی که دیگران ممکن است به دوش شما بیندازند ودیگری مقاومت در برابرعواملی که تمرکزشما را به هم خواهند زد.

مثلاً ممکن است در حال انجام کار مهمی باشید و مدام بخواهید تلفن همراه خود را چک کنید. در این شرایط قطعاً تمرکز شما بر هم خواهد خورد بنابراین در چنین مواقعی راهکار این است که نه محکم و قاطعانه‌ای به آن کار بگویید یا آن را به زمان دیگری موکول کنید.

کارهای خود را اولویت بندی کنید:

از آنجا که نمی‌توانید دریک روز تمام کارهای مورد نظرخود راانجام دهید،بنابراین لازم است اولویت بندی کردن کارها را یاد بگیرید.یعنی بدانید زودتر انجام دادن کدام کارها، می‌تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند.با این روش، بعد از مدتی یاد می‌گیرید که انجام دادن بعضی از کارها،آنطور که تصور می‌کرده‌اید مهم نبوده است.

برخی کارها را به دیگران واگذار کنید:

اگرکارهایی وجود دارند که تصورمی‌کنید دیگران بهتر ازشما میتوانند آنها را انجام دهند.یا آنقدر اهمیت ندارند که خودتان انجام دهید، آن را به عهده افراد دیگری بگذارید. این کار بار بزرگی را از شانه شما برداشته و درعوض می‌توانید تمرکز خود را بر وظایف بسیارمهم قرار دهید.

تجسم اهداف راهی برای رسیدن به آنها

وقتی نتیجه مورد نظرخود را در ذهن تصور می‌کنید،در واقع کم‌کم امکان دست‌یابی به آن را برای خود ممکن می‌دانید.تصویرسازی به شما کمک میکندتا آینده دلخواه خودراپیش چشم مجسم کنید ولذتی که از به دست آوردن هدف کسب خواهیم کرد را درک کنید.همین موضوع انگیزه و آمادگی لازم برای دنبال کردن هدف را به شما خواهد بخشید. تصویر‌سازی هدف، زمانی شما را به نتیجه دلخواه خواهد رساند که از سمت شما هم برای دست یابی به آن اقدامی صورت گیرد. بنابراین صرفاً آرزو کردن نمی‌تواند شما را به خواسته تان برساند. 

منبع سایت : حسن عزت خواه

https://www.sabzshomal.ir/children/
https://www.sabzshomal.ir/thin/
https://www.sabzshomal.ir/homework/
https://www.sabzshomal.ir/wealth-2/
https://www.sabzshomal.ir/attitude-change/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *