ورود/ثبت نام

t تایپ اعراب ، آ با کلاه ، ء همزه ، تشّدید در کامپیوتر و موبایل
تایپ اعراب ، آ باکلاه ، ء حمزه ، تشّدید در کامپیوتر و موبایل
تایپ اعراب ، آ باکلاه ، ء حمزه ، تشّدید در کامپیوتر و موبایل

درسته که ما هیچ وقت در نوشتن فارسی از اعراب تشدید ضمه و کسره  و… استفاده می‌کنیم اما زمانی که قراره برای شخصی متن بنویسیم برای رساندن مفهوم معمولاً احتیاج به علائم داریم با مجله سبز شمال همراه باشید تا ببینیم که چه جوری این علائم را تایپ کنیم 

چگونه اعراب را تایپ کنیم؟

بسته به نرم افزار و سیستم عاملی که قرار باهاش کار کنیم این کار فرق میکند درقسمت اول فرض میکنیم که میخواهیم درنرم افزارword ودرسیستم عامل ویندوز اینکارراانجام دهید بریم ببینیم که چه جوری باید تایپ کنیم؟

 • تایپ اعراب در صفحه word
 • ۸ روش کشیده نوشتن حروف و اعراب گذاری کلمات در اندروید و آیفون
 • تایپ به صورت کشیده واعراب گذاری شده در گوشی اندروید و آیفون
 • تایپ سریع در صفحات لمسی
 • دیگر روش‌های تایپ کردن در گوشی
 • دیگر کیبوردهای اندرویدی
 • بازی‌های تایپ‌کردنی در اندروید

تایپ اعراب در صفحه word

اول صفحه ورد را باز می کنیم و یک سند جدید ایجاد میکنیم

 دوم متنی که قراراست بنویسیم را شروع به تایپ کردن می کنیم هر وقت رسیدیم به آن

جایی که قرار است این علائم را تایپ کنیم از لیست زیر کلید های ترکیبی آنها را استفاده می کنیم :

کسره                    ِ = ی Shift +مَکس (کاما، ویرگول)                                ، = ف Shift +
ضمه                   ُ = س Shift +مَکس طولانی (ویرگول وارونه که یک نقطه زیر آن است)   ؛ = غ Shift +
فتحه                َ = ش Shift +ه همزه دار                                            ۀ  = ل Shift +
تشدید                ّ = ب Shift +الف همزه دار                                         أ   = د Shift +
تنوین فتحه        ً = ض Shift +واو همزه دار                                           ؤ  = ر Shift +
تنوین ضمه        ٌ = ص Shift +الف با کلاه                                       آ = ا (الف) Shift +
تنوین کسره        ٍ = ث Shift +(برای ادامه دادن حرف وسط، کشش)                      ـ = ت Shift +

۸ روش کشیده نوشتن حروف و اعراب گذاری کلمات در اندروید و آیفون

حتما در برنامه word طریقه نوشتن متن های کشیــــــده را تجربه کرده اید، اگر تجربه

کشیده نویسی در ورد را ندارید شما با فارسی کردن کیبورد و تایپ کلمه مورد نظر و سپس

گرفتن “shift” و حرف “ت یا J” می توانید کلمه مورد نظر را کشیده کنید.

برای اعراب گذاری با گرفتن کلید shift وحروفی مانند” ش، س، ی و غیره”میتوانید حروف وکلماتتان را اعراب گذاری کنید.

حالا اگر بخواهید که با گوشی اندرویدتان کشیده نویسی و اعراب گذاری را تجربه کنید چکار می کنید؟

تایپ به صورت کشیده و اعراب گذاری شده در گوشی اندروید و آیفون

تایپ کردن فارسی در گوشی و کامپیوتر و وارد کردن متن و نوشته های فارسی به نرم

افزارهای آنها در هنگامی که سیستم عامل شما از زبان شیرین فارسی پشتیبانی نکند یک

کمبود بزرگ و نیاز ضروری محسوب می شود

ما  این مشکل را برطرف کردیم. شما به دو طریق می توانید این مشکل را حل کنید یکی

استفاده از سایت هایی که برای اعراب گذاری و کشیده نویسی حروف طراحی شده اند است.

دیگری استفاده از کیبوردهایی است که از کشیده نویسی و اعراب گذاری پشتیبانی می کنند.

ما در ادامه هر کدام از این روش ها را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

روش ۱ – کشیده نوشتن حروف در تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی

اگر شما دوست دارید که در تلگرام، وایبر، اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر متن کشیده بنویسید می توانید به راحتی با کپی پیست کردن متن های کشیده این کار را انجام دهید. کافی است که شما به سایت کپی پیست کن وارد شوید. در این سایت ۳ کادر پیش روی شما است.

در کادر اول متنی که می خواهید کشیده کنید را تایپ کنید. در کادر دوم حروفی که می خواهید به صورت کشیده نوشته شود را وارد کنید اگرتمایل دارید که چند حرف به صورت کشیده دربیاید حروف را بدون فاصله و با ویرگول ازهم جدا کنید. شما می توانید متنی که شامل حروف کشیده است را در کادر سوم مشاهده بفرمایید. از این متن کپی بگیرید و در تلگرام، وایبر، اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر پیست کنید.

تایپ حروف کشیده

روش ۲ – کشیده نوشتن حروف در اندروید

شما می توانید برای کشیده نوشتن حروف در گوشی خود از کیبورد تایپ حروف کشیده استفاده کنید. از طریق این کیبورد شما می توانید متن های کشیده و حتی اعراب گذاری شده ( فتحه، کسره، تشدید و غیره) را تایپ کنید. مانند روش ۱ شما می تواند این متن ها را از طریق لاین، وایبر، تلگرام و غیره با دوستان خود به اشتراک بگذارید. حجم این برنامه ۹۱۹٫۳ کیلوبایت است.

تایپ حروف کشیده

روش ۳ – تایپ حروف کشیده در اندروید

کیبورد دیگری که شما برای تایپ حروف کشیده می توانید از آن استفاده کنید کیبورد کششی پاراسام است. شما می توانید این کیبورد کششی را با حذف و اضافه کردن لغات مورد نظر خود کاملا شخصی سازی کنید. کیبورد کششی پارسام می تواند به طور خودکار متنی که قرار است تایپ کنید را تشخیص دهد ( به طور مثال ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و غیره) و قابلیت تصیحی خودکار علائم نگارشی مثل کاما، نقطه، ویرگول و غیره را دارد. علاوه براین این کیبورد دارای قابلیت های زیادی همچون اعراب گذاری، اضافه کردن خودکار لغات موجود در پیامک ها، قابلیت تایپ نیم فاصله و غیره می باشد. حجم این برنامه ۳٫۳ مگابایت می باشد.

تایپ حروف کشیده

روش ۴ – اعراب و حرکت گذاری حروف در آی پد و آیفون

اگرشما ازدستگاه های iOS استفاده می کنید کیبورد SwiftKey را میتوانید برای اعراب گذاری درتایپ فارسی استفاده کنید. این کیبورد ازهوش مصنوعی برای یادگیری خودکار در مورد سبک نوشتاری، ایموجی هایی که دوست دارید استفاده کنید، کلمات مورد توجه شما و نحوه تایپ کردن شما استفاده می کند. این کیبورد بیش از ۱۵۰ زبان را پشتیبانی می کند که زبان فارسی یکی از این زبان ها است. وقتی که کیبورد را ازایترنت دانلود کردید اتصال اینترنتی خود را قطع نکنید وازلیست زبان ها فارسی را انتخاب کنید تا دانلود شود. بعد از نصب انگشت خود را روی علامت “-” در کیبور فارسی نگه دارید تا اعراب برای شما نمایش داده شود. شما از این اعراب برای حرکت گذاری حروف می توانید استفاده کنید.

اعراب گذاری در iOS

روش ۵- اعراب گذاری در متون اندروید

Hackers keyboard یک صفحه کلید است که مانند صفحه کلید کامپیوتر کار می کند و دارای بخش جداگانه ای برای اعداد، کلیدهای جهت نما، کلیدهای تابعی F1 تا F12 و غیره است. این صفحه کلید برای کسانی که از ConnectBot برای دسترسی به SSH استفاده می کنند کاربردی است چونکه از کلیدهای Tab/Ctrl/Esc پشتیبانی می کند. این صفحه کلید از زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه و غیره پشتیبانی می کند.

بیشتر بخوانید:چگونه در اینستاگرام بتونیم در Bio چندین لینک بزاریم ؟

تایپ حروف کشیده

روش ۶ – اعراب گذاری در گوشی سامسونگ ، هواوی ، سونی و..

اگرشما هم جزء کاربرانی باشید که گوشیتان ازصفحه کلید فارسی پشتیبانی نمیکند می توانید از صفحه کلید بهنویس استفاده کنید. با نصب این برنامه شما می توانید فارسی تایپ کنید و به طور مستقیم از داخل برنامه پیامک ارسال کنید و با برنامه های دیگر متن تان را به اشتراک بگذارید. شما می توانید از حالت بدون اعراب گذاری و اعراب گذاری برای تایپ حروف تان استفاده کنید ومتنی را که تایپ کرده اید را کپی کنید ودربرنامه های متنوع از جمله شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

تایپ حروف کشیده

روش ۷ – اعراب گذاری در تایپ فارسی به صورت آنلاین

حدیث نت سایتی است که شما می توانید برای اعراب گذاری حروف از آن استفاده کنید. همانطور که درتصویرزیر ملاحظه می فرمایید این سایت برای حرکت گذاری حروف متون قرآن و احادیث طراحی شده است و اگرشما ازآن برای حرکت گذاری متونی غیر از قرآن واحادیث استفاده کنید این حرکت گذاری ها دقیق نخواهد بود.

تایپ حروف کشیده

روش ۸ – اعراب گذاری در تایپ فارسی اندروید و آیفون

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نرم افزاری به نام اعراب گذار خودکار زبان عربیطراحی کرده است که برای پیاده سازی آن از ۴۰۰ جلد کتاب استفاده کرده است. اما بر خلاف ادعای این مرکز تحقیقاتی همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ما یک متن فارسی معمولی و یک متن قرآنی را برای حرکت گذاری وارد کردیم و همانطور که ملاحظه می فرمایید هیچ کدام از این حروف به درستی اعراب گذاری نشده اند.

تایپ حروف کشیده

تایپ سریع در صفحات لمسی

راحل‌حل مشخصی برای حل این مشکل وجود ندارد، اما میانبر و نکات زیادی وجود دارد که بتوانید با گوشی اندرویدی‌تان سریع‌ترتایپ کنید. از آن‌جایی که تایپ‌کردن همیشه وقت زیادی می‌گیرد، افزایش سرعت تایپ، حتی به مقدارکمی، موجب صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود. جی بورد (Gboard) که پیش از این با نام گوگل کیبورد شناخته شده، به سرعت به عنوان بهترین کیبورد اندرویدی توسط کاربران انتخاب شد. این اپ، ویژگی‌های زیادی دارد، اما دراین مقاله فقط با آن‌هایی سرو کارداریم که به تایپ کردن ما سرعت می‌بخشند.

تایپ اموجی؛ سریع‌تر از همیشه

شکلک‌ها (اموجی) اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند، به همین خاطر، به عنوان زبان جدید اینترنت استفاده می‌شوند. ظاهرا گوگل نگران از دست دادن کاربران اپ محبوب خود بود، چرا که به سرعت و بدون هیچ‌گونه فرآیند اضافه، اموجی‌ها را به کیبورد مخصوص خود اضافه کرد.روزهایی هستند که باید در میان هزاران اموجی بگردید تا شکلک موردنظر خود را پیدا کنید. برای جستجوی اموجی در جی بورد، انگشت خود را روی آیکون اموجی نگه دارید. کادر جستجو پدیدار می‌شود. کلمه یا اصطلاح اموجی موردنظر خود را درون آن بنویسید و سرچ کنید.

تایپ سریع

به علاوه، می‌توانید بر روی آیکون کشیدن اموجی ضربه بزنید و شکلک مورد نظر خود را با کشیدن آن بیابید. این روش زمانی بکارمی‌آید که نه می‌دانید اسم اموجی چیست و نه اینکه کدام قسمت از کیبورد شما قرار دارد.

تایپ سریع

کنترل مکان‌نمای روی صفحه

مهم نیست چقدر با دقت تایپ کنید؛ همیشه یک یا دو اشتباه در تلفظ هنگام تایپ‌کردن پیش می‌آید. حرکت‌دادن مکان‌نما به سمت جایگاه دقیق هر کاراکتر در صفحه کوچک می‌تواند چالش برانگیز باشد و سرعت تایپ را پایین بیاورد.خوشبختانه، جی بورد قابلیتی دارد که با آن می‌توانید مکان‌نمای صفحه را بطور دقیق کنترل کنید. برای اینکه در عمل این کار را ببینید، انگشت خود را به سمت چپ یا راست نوار Space بکشید. اکنون باید بتوانید مکان‌نمای صفحه را کنترل کنید.

تایپ سریع

همچنین، اگر می‌خواهید چند کلمه را همزمان پاک کنید، انگشتتان را روی دکمه حذف بزنید و به چپ بکشید.تایپ سریع اعداد و کاراکترهای خاص بطور پیشفرض برای تایپ عدد یا کاراکتر خاصی، باید با زدن به روی دکمه ۱۲۳، لیست دکمه‌هایتان را تغییر دهید. اما اگر زیاد اتفاق می‌افتد که بخواهید از اعداد استفاده کنید، می‌توانید یک ردیف همیشگی از اعداد را بالای صفحه کیبوردتان اضافه کنید. برای این کار، به تنظیمات جی بورد رفته و از قسمت Preferences گزینه Number row را فعال کنید. اکنون باید این ردیف اعداد را بالای کیبوردتان داشته باشید.

بیشتر بخوانید:آموزش فعالسازی تم مشکی اینستاگرام.آموزش تصویری تم تاریک اینستاگرام

تایپ سریع

اگر بخواهید به سرعت اعداد را تایپ کنید، اما ردیف همیشگی اعداد را برای جلوگیری از کاهش فضای صفحه گوشی‌تان فعال نکنید، چه؟ در این مورد، می‌توانید به روی دکمه ۱۲۳? ضربه بزنید و آن را به سمت جایگاه عدد موردنظرتان بکشید.

تایپ سریع

به همین صورت از این روش می‌توانید برای تایپ‌کردن کاراکتر خاص موردنظر خود نیز استفاده کنید.

تایپ سریع

همچنین، با نگه داشتن انگشت خود به روی دکمه نقطه (.)، لیستی از مورد استفاده‌ترین کاراکترهای خاص را می‌بینید که با جابجا کردن انگشتتان می‌توانید از آن‌ها در متن خود استفاده کنید.

تایپ سریع

حدس کلمه و پپیشنهادهای شخصی‌سازی شده

ویژگی حدس کلمه جی بورد، براساس کلمه‌‌ای که می‌نویسید و همینطور متون قبلی‌تان، کلمه جدید را حدس می‌زند. سپس، در صورت صحیح بودن آن کلمه، می‌توانید به جای تایپ آن، به رویش کلیک کنید تا تایپ شود.این فرآیند شاید در ابتدا کمی زجرآور باشد، اما اگر بر آن مسلط شوید، سرعت تایپ‌تان به طور محسوسی افزایش می‌یابد. برای فعالسازی این قابلیت، به تنظیمات جی بورد رفته و در قسمت Text Correction گزینه Next-word suggestions را فعال کنید.

تایپ سریع

در این بخش که هستید، پیشنهاد می‌کنیم تنظیمات دیگر را نیز فعال کرده تا یک تایپ سریع و راحت را تجربه کنید.

تایپ سریع

Suggest contact names: با فعالسازی این گزینه، نام‌های لیست مخاطبانتان در کیبورد نمایش داده می‌شود و می‌توانید بدون تایپ کردن آن‌ها، مخاطبانتان را نیز به متن اضافه کنید.

Show emoji suggestions: با فعالسازی این گزینه، هنگام تایپ کردن اموجی‌هایی در قسمت پیشنهادها به شما نمایش داده می‌شود که با متنتان مطابقت کند.

این کار باعث می‌شود دیگر نیازی به تعویض کیبورد برای یافتن اموجی موردنظرتان نداشته باشید.

Personalized suggestions: با این گزینه، جی بورد اطلاعاتی را از اپ‌های گوگل دریافت می‌کند که بتواند پیشنهادهای خود را ارتقا دهد.

تنظیم میانبر برای تایپ خودکار

شما می‌توانید کلماتی را زیاد استفاده می‌کنید به کیبورد گوگل آموزش داده و برایشان میانبر تعیین کنید. 

برای مثال، عبارت hru را برای جمله How’re you doing? تعیین می‌کنیم.

به این ترتیب، هر موقع عبارت hru را تایپ کنید، جمله How’re you doing? در نوار پیشنهاد پدیدار می‌شود و می‌توانید با یک ضربه آن را تایپ کنید.

تایپ سریع

دیگر روش‌های تایپ کردن در گوشی

همیشه ضربه زدن روی دکمه‌های لمسی با انگشت شست، بهترین روش برای تایپ‌کردن نیست.

بیایید روش‌های مختلف دیگری را برای تایپ‌کردن در گوشی اندرویدی شما امتحان کنیم.

تایپ با سوایپ کردن

تایپ سریع

جی بورد قابلیتی به نام Glide دارد که به وسیله آن می‌توانید به جای ضربه زدن روی حروف، انگشتتان را به نرم روی کیبورد کشیده و بین حروف جابجا کنید.

ابتدا انگشت خود را روی اولین حرف کلمه موردنظرتان بگذارید و سپس آن را روی بقیه حروف باقیمانده کلمه بکشید.

یک نوار باریک آبی رنگ، مسیر حرکت انگشت شما را نمایش می‌دهد.

اگر Gboard کلمه موردنظر شما را اشتباه تایپ کند، می‌توانید از قسمت Suggest Bar کلمه درست را انتخاب کنید.

با این حال، قابلیت سوایپ کردن (کشیدن انگشت برای تایپ) مختص به جی بورد نیست.

Swifkey یکی از بهترین سوایپ‌های دنیا را دارد و کیبورد Swype نیز اولین اپی بود که این ویژگی را به کیبوردش اضافه کرد.

تایپ با صدا

با ویژگی وویس تایپ گوگل (Gboard’s Voice Typing)، شما می‌توانید عبارت خود را با صدای واضح به جی بورد بگویید تا توسط موتور تبدیل صدا به متن گوگل به نوشته تبدیل شود.

به این منظور، به روی آیکون میکروفن سمت راست نوار پیشنهادها کلیک کرده و صحبت کنید.

حتی می‌توانید از علامت‌های نگارشی نیز استفاده کنید، مثلا بگویید: Gentlemen comma I bring good news.

از این قابلیت برای نوشتن علایم دیگری مانند علامت تعجب و پرسشی هم استفاده کنید.

تایپ سریع

وویس تایپ جی بورد از بیش از ۱۰۰ زبان زنده دنیا پشتیبانی می‌کند،

برای انتخاب زبان اصلی خود به این آدرس بروید: Gboard Settings > Voice typing > Languages و زبان مادری خود را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:چگونه چت های پاک شده تلگرام را برگردانیم؟آموزش تصویری

تایپ سریع

شاید یکی از بهترین ویژگی‌های وویس تایپ جی بورد، فعال بودن آن حتی بدون اتصال اینترنت است، البته در این حالت کمی کاهش دقت نیز رخ می‌دهد.

برای پیکربندی این قابلیت به آدرس Settings > Voice typing > Offline speech recognition بروید.

در اینجا می‌توانید زبان موردنظر خود را دانلود کنید. توجه داشته باشید که گستره زبا‌های پشتیبانی‌شده در حالت آفلاین به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

دیگر کیبوردهای اندرویدی

در حالی که هیچ‌کس در خوب‌بودن Gboard شکی ندارد، اما می‌توان کیبوردهای فوق‌العاده دیگری را نیز در بازار پیدا کرد.

اگر شما نیز به دنبال یک کیبورد جدید برای تنوع هستید، پیشنهاد می‌کنم اپ‌های جایگزین زیر را امتحان کنید.

 • SwifKey: سوییفت‌کی زمان زیادی است که وجود دارد و از قابلیت حدس کلمه و سوایپ بسیار دقیقی برخوردار است. پیشنهاد اموجی و اصلاح متن با پشتیبانی از ۱۵۰ زبان زنده دنیا، از دیگر ویژگی‌های این اپ هستند.
 • Fleksy: فلکسی به ویژگی حدس کلمه قدرتمند و حرکات دست طبیعی‌تر خود افتخار می‌کند. بی دلیل نیست که یکی از کاربران فلکسی توانسته با این کیبورد رکورد سریع‌ترین تایپ به روی صفحه لمسی را در گینس ثبت کند.
 • Swype: سوایپ قابلیت حدس کلمه قدرتمندی دارد و ادعا می‌کند برای هر کاربر مدل زبانی مخصوصی می‌سازد. این کیبورد همچنین قابلیتی به نام Living Language and Hotwords دارد که شما را با آخرین کلمات ساخته و مشتق شده آشنا می‌کند
 • Minuum: کاربران به این اپ لقب کیبوردی کوچک برای انگشتان بزرگ را داده‌اند. با پیش‌بینی هوشمندانه اموجی، کلمات و میانبرهای اشاره‌ای این کبورد به طرز شگفت‌انگیزی می‌توانید سریع بنویسید. در این اپ قابلیتی برای مانیتور و بررسی سرعت تایپ نیز وجود دارد که می‌توانید سرعت تایپ خود را کاملا زیرنظر بگیرید.

بازی‌های تایپ‌کردنی در اندروید

مهم نیست از چه کیبوردی استفاده می‌کنید، شما می‌توانید هرچقدر سرعتتان اجازه می‌دهد سریع تایپ کنید.

در این بخش چند بازی معرفی می‌کنیم که می‌توانید علاوه بر تمرین تایپ‌کردن، از آن لذت هم ببرید.

 • ZType: زد تایپ یک بازی اکشن مفرح است که مهارت‌های تایپ‌کردن شما را بهبود می‌دهد. هر حرفی را که تایپ کنید، یک گلوله پلاسمایی به سمت کشتی‌های دشمن شلیک می‌کند، پس باید به سرعت تایپ کنید.
 • Typing Master: در این بازی، آجرهایی به سبک بازی تتریس پایین می‌آیند که به رویشان حروف مختلفی حک شده است. هدف شما این است که کلمات مشخص شده را به درستی و سریع قبل از برخورد آجر به زمین تایپ کنید.

منبع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *