برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین‌بانکی مجله سبز شمال

[ad_1]


کارگزاری بانک مرکزی در راستای کاهش هزینه‌های معاملاتی، در نظر دارد بازار اولیه فروش این اوراق را در ب

بانک مرکزی اعلام کرد:

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین‌بانکی

کارگزاری بانک مرکزی در راستای کاهش هزینه‌های معاملاتی، در نظر دارد بازار اولیه فروش این اوراق را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین‌بانکیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  حراج اوراق بدهی دولتی به صورت هفتگی انجام می‌شود و بانک‌ها و موسسات اعتباری تا ساعت ۱۳ روز‌های شنبه (یا اولین روزکاری هفته) فرصت دارند سفارش‌های خرید اوراق بدهی دولتی را از طریق سامانه بازار بین بانکی برای کارگزاری بانک مرکزی ارسال کنند.

سفارش‌های دریافت شده توسط کارگزاری بانک مرکزی و برای تعیین سفارش‌های برنده در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می‌گیرد.

پس از مشخص شدن سفارش‌های برنده، کارگزاری بانک مرکزی نسبت به انجام معاملات در روز یک‌شنبه (یا دومین روزکاری هفته) اقدام و تسویه در همان روز انجام می‌شود.

شرایط و ویژگی‌های اوراق بدهی دولت شامل نوع اوراق، نرخ سود اوراق، زمان سررسید، تاریخ کوپن‌های اوراق و … در اطلاعیه بعدی اطلاع‌رسانی می‌شود.

لازم به ذکر است که بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.

بنابراین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزار کننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

ازار بین‌بانکی ایجاد کند.

[ad_2]

مجله سبز شمال منبع اصلی خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *