ورود/ثبت نام

t آموزش ثبت شرکت و مراحل آن در اداره ثبت شرکتها

همه ی شرکت های تجاری و غیر تجاری برای شروع کارخود باید شرکت را ثبت کنند دارای شخصیت حقوقی گردند بنابراین نتیجه میگیرم که ثبت شرکت الزامی است ودولت باید براین مسئله نظارت کامل داشته باشد تا سواستفاده ای صورت نگیرد

ثبت چه شرکتی بهتر است؟

در شرکت تجاری یک یا چند نفر مالشان را درمیان میگذارند تا از طریق آن منافعی به دست آید در حال حاضر نیز بر تعداد این کمپانی افزوده میشود که بر حسب موضوع و فعالیت، ثابت یا ثابت نبودن سرمایه شان و یا برحسب سهیم بودن دولت در سرمایه آن ها و نسبت این شراکت، قواعد راجع به آن ها متفاوت است علاه بر این قابل بیان است که عمده این کمپانی ها تجاری هستند امروزه ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص از متداول ترین انواع ثبت شرکت می باشند.

در این نوشتار، برآنیم تا ضمن توضیح مختصری راجع به شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود، به مراحل ثبت شرکت بپردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • چه شرکتی ثبت کنیم؟
 • مراحل ثبت شرکت
 • آموزش ثبت شرکت

شرکت سهامی خاص

حداقل از سه شریک تشکیل میشود و یکی از مزایای آن این است که صاحبان سرمایه به سهامدارتعبیر میشوند دارای اوراق سهم هستند دراین نوع شرکت سرمایه به سهام تقسیم میشود

از ویژگی های دیگر آن این است که :

 1. هرسهامدار به میزان سهام خود مسئولیت دارد
 1.  شرکای اولیه آن،نمی توانند با مراجعه به مردم،سرمایه شرکت را تامین کنند و آورندگان سرمایه فقط خود موسسان هستند.

در شرکت سهامی خاص،حداقل سرمایه  ۰۰۰/۰۰۰/۱ ریال و حداقل هیئت مدیره یا مدیران ۳  نفر است.

شرکت با مسئولیت محدود

یکی از رایج ترین کمپانی ها در کشور ما میباشد که اعضای آن میتواند توسط افراد خانواده، فامیل و آشنا تامین شود و از حداقل دو شریک تشکیل میشود که در برخلاف شرکت های تضامنی شرکای آن فقط در قبال آورده خود مسئول هستند

از ویژگی های مشترک این شرکت با شرکت های تضامنی این است که درصدی از سرمایه به شرکا تعلق میگیرد و دوم اینکه این سهام شریکی را نمیتوان بدون هماهنگی دیگر شرکا به دیگران منتقل کرد.

در شرکت با مسئولیت محدود ،حداقل سرمایه محدودیت ندارد؛حداقل هیئت مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر است.

چه شرکتی ثبت کنیم؟

اگر قصد فعالیت در قالب یکی از شرکت‌های تجاری ذکر شده در قانون تجارت را دارید اما موضوع فعالیت شما، امور تجاری نیست، می‌توانید کمپانی خود را در قالب شرکت‌ سهامی به ثبت برسانید. این کمپانی ها صرف نظر از موضوع فعالیشان، همواره تجاری محسوب می‌شوند

t آموزش ثبت شرکت و مراحل آن در اداره ثبت شرکتها

مراحل ثبت شرکت

گام اول شریک خود را پیدا کنید

حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ۲ نفر و در شرکت‌های سهامی خاص این تعداد برابر با ۳‌نفر است. در گام اول باید شریک قابل اعتمادی برای خود پیدا کنید. مسئولیت هر سرمایه‌گذار در شرکت با مسئولیت محدود، به اندازه میزان سرمایه اوست. کسی که سرمایه بیشتری در شرکت دارد حق رأی بالاتری هم دارد و به همین نسبت مسئولیت بالاتری درقبال پرداخت دیون و بدهی‌های شرکت خواهد داشت که البته در شرکت با مسئولیت محدود مسئولیت این فردبه اندازه آورده او در شرکت می باشد.

گام دوم ورود به سامانه ثبت شرکت ها

به پایگاه اینترنتی اداره کل ثبت شرکت‌ها به نشانی Irsherkat. ssaa. ir مراجعه کنید. در این سامانه به قسمت پذیرش درخواست ثبت شرکت بروید. فرمی پیش روی شما ظاهر می‌شود که باید مرحله به مرحله آن را تکمیل کنید. اطلاعات مربوط به متقاضی نخستین موضوعی است که در این فرم‌ها باید بنویسید. مشخصات اولیه خودتان را در فرم تکمیل کنید. گزینه «گام‌ بعدی» شما را به مرحله بعد می‌رساند.

گام سوم تعیین نام شرکت

حالا باید نام شرکت را در فرم «نام و نوع شخص حقوقی» وارد کنید. در این قسمت باید به‌ترتیب اولویت ۵ نام برای شرکت انتخاب کنید تا از بین آنها یکی تأیید شود. انتخاب اسم برای شرکت شرایط خاص خود را دارد؛ به عنوان مثال عدم سابقه ثبتی و یا مجوز برای اسامی خاص و اسامی ائمه و مقدسات.

گام چهارم موضوع فعالیت تان را مشخص سازید

مدت و موضوع فعالیت، اطلاعات مورد نیاز در مرحله بعدی است. در مورد این اطلاعات قبلا با شرکای خود مشورت کنید. برای مشخص کردن مدت فعالیت شرکت یکی از ۲ گزینه «محدود»یا «نامحدود» را باید انتخاب کنید. و برای انتخاب موضوع می توانید از لیستی که سامانه به شما می دهد انتخاب کنید. که البته برای برخی موضوعات تهیه مجوز لازم است.

گام پنجم آدرس شرکت

این قسمت با «مشخصات مرکز اصلی» در سایت معرفی شده است. در اینجا لازم است نشانی‌ای برای محل دفتر شرکت ارائه بدهید، همچنین شماره تماس و کدپستی. اگر هنوز مکانی برای شرکت انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید نشانی منزل خود یا یکی از شرکا را در این بخش ثبت کنید. به یاد داشته باشید تمام مدارکی که از طرف اداره ثبت شرکت‌ها برای شما ارسال می‌شود در ‌‌نهایت به همین نشانی خواهد آمد.

گام ششم سرمایه شرکت را مشخص کنید

در بخش «سرمایه شخص حقوقی» سایت اداره ثبت‌ شرکت‌ها باید تکلیف میزان سرمایه شرکت را مشخص کنید. در شرکت‌های سهامی، تعداد سهم و ارزش اسمی آن هم در این فرم وارد می‌شود. برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه مورد نیاز ۱۰۰ هزار تومان است. با این حال مبلغ سرمایه اولیه نشان دهنده اعتبار شرکت است. بنابراین عده‌ای برای آغاز به‌کار شرکت سرمایه بیشتری درنظرمی‌گیرند.

گام هفتم معرفی شرکا

حالا باید در فرمی که در مرحله بعد پیش رویتان قرار می‌گیرد مشخصات سهامداران و اعضای اصلی شرکت را وارد کنید. اگر تعداد این افراد بیش از ۱۵۰نفر باشد باید فرمی را که از پیش در سایت بارگذاری شده دریافت و اسامی و مشخصات افراد را در آن وارد کنید. در این بخش اطلاعات شناسنامه‌ای و همچنین آدرس پستی و شماره تماس این افراد ثبت و ذخیره می‌شود.

گام هشتم مشخص کردن سهام یا سهم الشرکه شرکا

گام بعدی پر کردن اطلاعات مربوط به سهام و سرمایه شرکاست. با انتخاب نام هر یک از اعضا مشخص می‌کنید که این فرد چه تعداد سهام دارد. «نوع سهام» در حقیقت گزینه‌ای است که در آن نقدی یا غیرنقدی بودن سرمایه‌ مشخص می‌شود. سمت اشخاص و ارتباط آ‌نها با یکدیگر در فرم‌های مراحل بعد ثبت می‌شود. منظور از ارتباط اشخاص با یکدیگر، مشخص بودن وکیل و موکل و قیم قانونی و… در ارتباط با شرکا و اعضای شرکت است.

اقدام نهم شعبه های شرکت را معرفی کنید

اگر قرار است شرکت شما شعبه‌هایی هم اینجا و آنجا داشته باشد لازم است در فرم مربوط به این قسمت مشخصات این شعب وارد شود؛ البته درصورتی که هنوز تکلیفی برای این موضوع از طرف سهامداران روشن نشده باشد می‌توان معرفی شعب را به زمانی دیگر موکول کرد و در فرم قسمت شعب، گزینه مربوط به نداشتن شعب را انتخاب کنید. بعد از روشن کردن تکلیف شعب شرکت و سمت اشخاص در آن، باید به سراغ تعیین سال مالی شرکت بروید و در مرحله بعد فرم مربوط به‌صورتجلسه را تکمیل کنید.

گام دهم اساسنامه را ارائه دهید

پس از تأیید اطلاعات، از شما خواسته می‌شود که اساسنامه و شرکت‌نامه را در سایت بارگذاری کنید. اساسنامه و شرکت‌نامه شرکت‌ها، فرم‌های پیش‌فرض دارند که فقط باید آنها را پر کنید و در نهایت اگر خواستید می‌توانید قوانین مخصوص شرکت‌ خودتان را به آن اضافه کنید. حالا باید تصویری برابر اصل شده از اساسنامه خود را در سایت اداره ثبت شرکت‌ها بارگذاری کنید. از اینجا به بعد کار اصلی‌تان تمام است و فقط باید منتظر باشید تا اداره ثبت شرکت‌ها از شما بخواهد مدارک را برای آنها ارسال کنید.

گام آخر چاپ آگهی در روزنامه رسمی

بعد از تأیید تمام مدارک، شماره ثبت شرکت به شما داده می‌شود. با دریافت این شماره، فقط یک قدم تا آغاز فعالیت شرکت‌تان باقی می‌ماند؛ باید آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی چاپ کنید. شما درآینده برای هرکاری که بخواهید انجام دهید اصل یا کپی برابراصل این آگهی را لازم دارید. در آگهی‌ای که چاپ می‌کنید اطلاعاتی در مورد نام شرکت، نوع فعالیت و اطلاعاتی از این دست را مطرح می‌کنید. حدود ۲ هفته بعد از مراجعه شما به دفتر روزنامه رسمی، آگهی ثبت شرکت در آن درج می‌شود. تبریک می‌گوییم؛ کار ثبت شرکت شما در یک دوره ۲۰ روزه به پایان رسیده است.

آموزش ثبت شرکت

۱- مدارک مورد نیاز را فراهم آورید.


در اداره ثبت شرکت ها ، فرم نمونه ی اسناد ، موجود است.می توان این فرم های نمونه را از اداره مذکور تهیه و تکمیل کرد و ذیل تمام  اوراق باید توسط همه شرکا ( موسسین ) امضا شود.


بر اساس ماده ۱۹۶ ق.ت اسناد و نوشتجاتی که لازم است و در نظامنامه وزارت عدلیه معین شده است به شرح ذیل می باشد:

 • شرکت نامه حاوی مشخصات کمپانی( اداره یا دایره ای که به ثبت شرکت مبادرت نموده باید خلاصه ای از شرکتنامه و منضمات آن را در ظرف ماه اول تشکیل شرکت در روزنامه ی رسمی وزارت دادگستری و یکی از جراید کثیرالانتشار به خرج شرکت به طریق اعلان انتشار دهد)
 • اساسنامه
 • صورت جلسه مجمع عمومی
 • صورت جلسه انتخاب مدیران و قبولی آن ها
 • رسید سرمایه

۲- به سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir  مراجعه نمایید و اطلاعات خواسته شده در سامانه را تکمیل کنید.


۳- در سامانه می بایست ۵ نام را به ترتیب اولویت وارد نمایید.

در انتخاب نام شرکت به نکات ذیل توجه فرمایید:
* دارای سابقه ثبت نباشد. ( به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام انتخابی می توانید به سامانه ی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه نمایید .)
* دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد.
* واژه ی بیگانه نباشد و فارسی باشد.
* جهت تعیین  اسم شرکت حداقل تعداد سیلاب ها ۳ سیلاب است.
* لاتین نباشد.


* از عنوان های دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر انتخاب نشود.


* در انتخاب نام حتماَ باید از اسم خاص استفاده شود.


* استفاده از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد.


* اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است باید پیش از ارایه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها،به طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.


۴- پس از تکمیل دقیق اطلاعات فرم های مورد نظر و بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه ، به شما یک شماره ثبت داده می شود که برای چاپ در روزنامه به آن احتیاج خواهد بود.


۵- در مرحله بعد می بایست مدارک مورد نیاز را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال فرمایید.


مدارکی که بعد از تکمیل مراحل ثبت از طریق پست می بایست ارسال گردد:

_ دو نسخه از مدارکی که توسط اعضاء امضا شده.
_ کپی مدارک شناسایی افراد.
_ گواهی عدم سوء پیشینه ی کیفری اعضا.
_ یک برگه ازتأیید نام و برگه ی رسید پذیرش اینترنتی.


۶- با ارسال مدارک مورد نیاز، کارشناس مربوطه پرونده شما را مورد بررسی قرار می دهد.

پس از بررسی ممکن است ۳ اتفاق بیفتد :


۱-۵ رد پرونده ثبت شرکت


در این صورت پرونده ثبت دارای ایرادی است که قابل حل نمی باشد و کلیه مراحل ثبتی می بایست از ابتدا از سر گرفته شود .


۲-۵ نقص پرونده

در این صورت پرونده دارای ایراداتی است که ممکن است قابل رفع باشد ، در این حالت می بایست ایرادات پرونده را دقیقاَ رفع نمود و توسط پاکت های مخصوص رفع نقص به اداره ثبت شرکتها فرستاد تا پس از طی مراحل مخصوص رفع نقص انجام گیرد و پرونده ثبت گردد.


۳-۵ ارسال شده برای صدور آگهی


این وضعیت همان وضعیتی است که در صورت ایراد نداشتن مدارک می بایست اتفاق بیفتد، در صورت رویت این وضعیت پرونده می بایست نسبت به چاپ پیش نویس آگهی ثبتی اقدام نموده و شخص امضاء کننده دفاتر با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها و پرداخت هزینه های قانونی و امضاء ذیل دفاتر ، مدارک مربوط به ثبت را اخذ نماید.


پس از تحویل مدارک از اداره ثبت کمپانی می بایست نسبت به چاپ آگهی تاسیس در روزنامه رسمی کشور اقدام نمود.در آگهی اطلاعاتی نظیر نام ، نوع فعالیت ، مدت فعالیت شرکت و … قید می گردد.

منبع : فکربرتر

https://www.sabzshomal.ir/instagram/
https://www.sabzshomal.ir/seen/
https://www.sabzshomal.ir/magician/
https://www.sabzshomal.ir/eye-makeup/
https://www.sabzshomal.ir/toxic-relationship/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *