ورود/ثبت نام

t طرز تهیه و ترکیب دقیق سبزی قلیه ماهی جنوبی مجلسی با انواع ماهی و میگو

«قلیه ماهی» از جمله غذاهایی است که فصل گرما و سرما نمی‌شناسد. این غذای لذیذ و پر‌خاصیت اهل جنوب هم به درد مهمانی می‌خورد و هم به عنوان یک وعده غذای خانوادگی روزانه همواره مورد توجه خانم‌های کدبانو بوده است. طرز تهیه خورش قلیه ماهی مجلسی جنوبی یا قلیه ماهی بوشهری یا اهوازی با ترکیب دقیق سبزی قلیه ماهی و ادویه‌های خوش عطر جنوب برای قلیه ماهی رادر مجله سبزشمال بخوانید.

 • طرز تهیه قلیه ماهی
 • طرز تهیه قلیه با تن ماهی
 • طرز تهیه قلیه میگو
 • سبزی قلیه ماهی
 • نکات پخت قلیه ماهی

طرز تهیه و ترکیب دقیق سبزی قلیه ماهی جنوبی مجلسی با انواع ماهی و میگو

قلیه ماهی

مواد لازم برای ۴ نفر

ماهی هامور، شیر، زبیدی یا سنگسر: ۷۰۰ گرم

تمرهندی: ۱۰۰ گرم

سبزی قلیه ماهی شامل: ۴۰۰ گرم گشنیز و ۵۰ گرم شنبلیله

پیاز: یک عدد بزرگ

سیر: ۵ حبه بزرگ

نمک، فلفل قرمز، پودر دانه گشنیز و ادویه مخصوص قلیه ماهی: به مقدار لازم

قلیه ماهی
قلیه ماهی قلیه ماهی بوشهری قلیه ماهی با تن ماهی

طرز تهیه

برای درست کردن قلیه ماهی جنوبی مجلسی ابتدا ۱۰۰ گرم تمرهندی را در مقداری آب گرم به مدت یک ساعت خیس کنید. بعد از یک ساعت با فشار پشت قاشق هسته و پوسته تمر هندی را جدا کنید و عصاره تمر هندی را از صافی رد کنید. بعد از این‌که تمر هندی را از صافی رد کردید یک قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه کنید و آنقدر هم بزنید تا یک مایه یک‌دست به دست بیاید.

در مرحله بعد ماهی مورد نظرتان را با مقدار کمی نمک، فلفل قرمز و پودر دانه گشنیز مزه‌دار کنید، ۳۰ دقیقه برای مزه‌دار شدن ماهی کافی است. سبزی ماهی شامل گشنیز و شنبیلیه را به صورت ساطوری و ریز خرد کنید. پیاز را ریز خرد کنید و کمی تفت دهید. به محض این‌که پیاز سبک شد، سبزی قلیه را به آن اضافه کنید و با هم تفت دهید.

قلیه با تن ماهی

مواد لازم

 • تن ماهی:یک قوطی
 • گشنیز: ۴۰۰ گرم
 • شنبلیله: ۱۰۰ گرم
 • فلفل قرمز تند: یک قاشق غذاخوری
 • فلفل سیاه: یک قاشق مرباخوری
 • تمبرهندی: یک بسته کوچک
 • نمک و زردچوبه: به میزان لازم
 • روغن: به میزان لازم
 • سیر: یک بوته کوچک
قلیه تن ماهی
قلیه تن ماهی قلیه با تن ماهی

طرز تهیه

گشنیز و شنبلیله را بشویید و بعد از اینکه آبشان رفت ، خرد کنید. سیر را هم پوست بگیرید و له کنید. سپس سبزی ها را در مقداری روغن تفت دهید و بعد سیر له شده را به سبزی های تفت داده شده اضافه کنید و همچنان تفت دهید .به سیر و سبزی در حال تفت ، نمک ، فلفل و زردچوبه اضافه کنید تا بوی زهم ادویه ها گرفته شود.

سپس مقداری آب داخل آنها اضافه کنید تا بپزند. در این فاصله تمر هندی را با ۲ پیمانه آب جوش خیس دهید تا رقیق شود.بعد از کمی سرد شدن آب ، با دست تمر هندی را چنگ بزنید تا شیره آن خارج شود.بعد آن را از صافی رد کنید و شیره آن را داخل سبزیجات در حال پخت بریزید.وقتی خورش به روغن افتاد، تن ماهی را اضافه کنید و بعد از ۱۰ دقیقه مزه دار شدن تن ماهی ، خورش را از روی حرارت بردارید.

قلیه میگو

این غذای خوشمزه شباهت زیادی به قلیه ماهی دارد و در دسته بندی غذاهای دریایی قرار می گیرد.با موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر قلیه میگو تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری قلیه میگو تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.

https://www.sabzshomal.ir/ice-cream/

مواد لازم قلیه میگو

سیر ۵ عدد

میگو ۶۰۰ گرم

شنبلیله ۵۰ گرم

گشنیز ۴۰۰ گرم

تمبرهندی ۱ لیوان

پیاز متوسط ۲ عدد

رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری

نمک ، فلفل و زردچوبه به اندازه کافی

قلیه میگو
قلیه میگو قلیه میگو بوشهری قلیه میگو بدون تمر هندی

طرز تهیه

ابتدا گشنیز و شنبلیله را پاک می کنیم و می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا آب اضافه آن خارج شود و سبزی ها خشک شوند و سپس روی تخته ریز ساطوری می کنیم و کنار می گذاریم. ۱عدد از پیاز ها را با سیر ها پوست می گیریم و می شوییم و به صورت ریزی نگینی خرد می کنیم.

در قابلمه ای که قلیه را می خواهیم درست کنیم مقداری روغن می ریزیم و کمی که داغ شد پیاز و سیرها را در آن تفت می دهیم و کمی نمک و زردچوبه نیز روی مواد می پاشیم و تفت می دهیم تا کمی طلایی شوند سپس گشنیز و شنبلیله ساطوری شده را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا رنگ سبزی ها کاملا تیره و آب آن ها تبخیر شود.

رب گوجه فرنگی و تمبر هندی صاف شده را نیز به مواد قلیه اضافه می کنیم و مواد را مجددا مخلوط می کنیم. ۳ الی ۴ لیوان آب داخل قابلمه می ریزیم و بعد نمک، فلفل به میزانی که تمایل داریم داخل قلیه می ریزیم.نمک را بعد از ریختن تمبر هندی اضافه می کنیم چون خود آن نمک دارد و شاید از نظر شما نمک نیاز نباشد به آن اضافه کنید.

پیاز باقی مانده را پوست می گیریم و می شوییم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و در تابه ای بزرگ روغن می ریزیم

و پیاز ها را داخل آن می ریزیم وتفت می دهیم و کمی زردچوبه روی پیاز می پاشیم و میگوهای از قبل پاک شده و شسته شده را داخل تابه می ریزیم و با پیاز تفت می دهیم تا سرخ شوند و به مواد قلیه میگوها را اضافه می کنیم

و حرارت را کم می کنیم تا قلیه میگو جا بیافتد و آب اضافی ان تبخیر شود. در آخر طعم غذا را می چشیم و اگر نیاز به نمک و فلفل داشت ، مجددا کمی نمک و فلفل اضافه می کنیم و خورش قلیه میگو آماده شده را با پلو سرو می کنیم.

مطلبو پیاز ها را داخل آن می ریزیم وتفت می دهیم و کمی زردچوبه روی پیاز می پاشیم و میگوهای از قبل پاک شده و شسته شده را داخل تابه می ریزیم و با پیاز تفت می دهیم تا سرخ شوند و به مواد قلیه میگوها را اضافه می کنیمو حرارت را کم می کنیم تا قلیه میگو جا بیافتد و آب اضافی ان تبخیر شود. در آخر طعم غذا را می چشیم و اگر نیاز به نمک و فلفل داشت ، مجددا کمی نمک و فلفل اضافه می کنیم و خورش قلیه میگو آماده شده را با پلو سرو می کنیم.

https://www.sabzshomal.ir/fosanjan-stew/

سبزی قلیه ماهی

همان گشنیز و شنبلیله با رعایت دقیق نسبت هر دو. سبزی قلیه ماهی باید روی شعله ملایم گاز کاملا سرخ و رنگ آن تیره شود. در حین سرخ شدن سبزی کمی نمک و به مقدار دلخواه فلفل قرمز و ادویه مخصوص قلیه ماهی (از عطاری یا هایپر مارکت و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه کنید) را به سبزی در حال سرخ شدن اضافه کنید.

حبه‌های سیر را ریز خرد کنید یا رنده کنید و به همراه یک قاشق غذاخوری زردچوبه کمی تفت دهید. حالا سیر تفت داده شده را به همراه ماهی مزه‌دار شده را به سبزی سرخ شده اضافه کنید.

عصاره تمرهندی و آرد را هم به مواد بالا اضافه کنید و اجازه دهید تا قلیه ماهی به مدت ۴۰ الی ۵۰ دقیقه روی شعله ملایم گاز جا بیفتد. حین پخت قلیه ماهی به هیچ‌وجه آن را هم نزنید و درب قابلمه را هم نیمه باز بگذارید و کامل نبندید تا ماهی از هم وا نرود. اگر می‌خواهید مواد را با هم ترکیب کنید فقط کمی قابلمه را کمی تکان بدهید. به این ترتیب قلیه ماهی مجلسی شما حسابی جا می‌افتد و روغن می‌اندازد. بعد از آماده شدن قلیه ماهی مجلسی آن را با برنج سرو و همراه با ترشی بندری نوش جان کنید.

نکات مهم برای روش پخت قلیه ماهی جنوبی مجلسی

قلیه ماهی
قلیه ماهی قلیه ماهی بوشهری قلیه ماهی با تن ماهی

*در روش سنتی و اصیل طبخ قلیه ماهی، ماهی را سرخ نمی‌کنند و به صورت خام در خورش می‌اندازند. اگر تمایل دارید می‌توانید کمی ماهی را سرخ کنید اما مراقب باشید گوشت ماهی خشک نشود و نرم و آبدار باقی بماند.

*حتما نسبت سبزی قلیه ماهی را رعایت کنید. در غیر این صورت قلیه ماهی تلخ می‌شود و علت تلخی قلیه ماهی هم رعایت نکردن تسبت سبزی و زیاد ریختن شنبلیله است.

*در روش سنتی و اصلی پخت قلیه ماهی مجلسی جنوبی و بوشهری و خوزستانی، سبزی قلیه را به همراه سیر و پیاز در یک هاون بزرگ حسابی می‌کوبند و له می‌کنند و سپس آن‌ها را با هم تفت می‌دهند. این یکی از چند راز خوشمزگی قلیه ماهی است.

*یکی از فوت و فن‌های طرز درست کردن قلیه ماهی خوشمزه جا انداختن و به روغن افتادن آن است. می‌توانید بعد از درست شدن قلیه ماهی و پایان زمان پخت خورش، به مدت ده دقیقه شعله گاز را بسیار ملایم کنید تا خورش‌تان حسابی روغن بیندازد.

https://www.sabzshomal.ir/pasta-salad/

*سبزی قلیه ماهی مجلسی باید آنقدر ریز شود که سبزی حالت خمیری پیدا کند. برای این‌که سبزی قلیه ماهی حسابی ریز و خرد شود می‌توانید آن را به همراه پیاز در غذاساز بریزید و با هم میکس کنید تا سبزی به ریزترین حالت ممکن خرد شود و حالت خمیری پیدا کند و پیاز هم در خورش مشخص نباشد.

*در صورت تمایل می‌توانید یک قاشق غذاخوری رب‌گوجه فرنگی را با روغن تفت دهید و در اواسط پخت قلیه به آن اضافه کنید تا خوشرنگ شود.

*طرز تهیه قلیه ماهی با رب انار هم در برخی شهرهای ایران مرسوم است. در این روش به جای تمر هندی از رب انار ترش یا ملس استفاده می‌کنند.

*از هر نوع ماهی مثل قزل‌ آلا یا هر نوع ماهی دیگری که طعم آن را می‌پسندید می‌توانید برای تهیه قلیه ماهی استفاده کنید. نکته مهم این است که ماهی مورد استفاده شما گوشتی باشد.

*می‌توانید به جای ماهی از میگو برای تهیه قلیه به همین سبک استفاده کنید، در این صورت خورش قلیه میگو  مجلسی خواهید داشت.

*طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی هم به این ترتیب است. اگر ماهی در دسترس ندارید قلیه ماهی را به سادگی و به همین ترتیب با تن ماهی درست کنید.

*جنوبی‌ها بلافاصله بعد میل کردن قلیه ماهی، خرمای کنجدی (خرمایی که روی آن کنجد پاشیده‌اند) می‌خورند تا سردی ماهی را بگیرند.

*بعضی جنوبی‌ها قلیه ماهی را با نان و بدون برنج میل می‌کنند.

برگرفته از: blog.okcs.com،پارسی دی,نمناک

قلیه ماهی قلیه ماهی با رب انار قلیه ماهی با سالمون قلیه ماهی بندرعباس قلیه ماهی شمالی قلیه تن ماهی قلیه تن ماهی قلیه با تن ماهی قلیه با تن ماهی جنوبی خورش قلیه تن ماهی طرز تهیه قلیه تن ماهی قلیه میگو با رب انار قلیه میگو مجلسی قلیه میگو شیرازی قلیه میگو بوشهری مجلسی قلیه میگو بندرعباس قلیه میگو بندری قلیه میگو خوزستانی

https://www.sabzshomal.ir/dietary-soup/
https://www.sabzshomal.ir/%d9%81%d8%a7%d9%84-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87/

پست های مرتبط