ورود/ثبت نام

t ویتامین دی| علائم عوارض و درمان کمبود ویتامین D

ویتامین د یا Vitamin D یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوان‌ها از طریق کنترل تعادل و افزایش میزان جذب کلسیم و فسفر و منیزیم کمک می‌کند.

منبع اصلی این ویتامین، ساخت کوله کلسیفرول یا همان ویتامین دی۳ است که در لایه های عمیق تر روپوست (اپیدرم : Epidermis) توسط یک واکنش شیمیایی که وابسته به تابش خورشید مخصوصا اشعه ی فرابنفشِ بی (UVB) است، می باشد

آنچه در این مقاله مطالعه میکند:

 • ویتامین D چیست؟
 • علائم کمبود ویتامین D و نحوه ی تشخیص آن
 • راه های جذب ویتامین D

ویتامین D چیست؟

ویتامین دی، در واقع نوعی هورمون محسوب شده که تخمین زده میشود تا با ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ ژن تعامل دارد و هر روزه به این شمار می افزایند.

نتیجه ی این تعاملات از بهبود میزان منیزیم، فسفر و کلسیمِ استخوان‌ها تا کارکرد بهتر سیستم ایمنی، متعادل شدن هورمون های پاراتیروئیدی، دستگاه جنسی، زور عضلانی، سیکل خواب و بیداری تا انواع سوخت و سازهای بدن، منجر می شود که همچنین از طریق ترجمه ژن‌های هسته سلول به رشد سلولها نیز کمک می‌کند.

با اینکه تاثیرات ویتامین دی، بسیار گسترده است اما معمولا کمبود این ویتامین را بیشتر مرتبط به پوکی استخوان ها و ضعف سیستم ایمنی بدن میبینند که منجر به عدم توجه به جنبه های بسیار موثرِ دیگرِ این ویتامین میشود و از اهمیت و توجه بیشتر به این ویتامین میکاهد.

فقط برخی از ماهی های پرچرب مانند سالمون (نه قزل آلای سالمونی بلکه خود سالمون) و ساردین، شاه ماهی و برخی دیگر از ماهی های چرب حاوی مقدار قابل توجهی از این ویتامین هستند که خود فرایند سرخ کردن هم میتواند نیمی از ویتامین دی آنها را از بین ببرد

در واقع عدم وجودِ ویتامین دی در غذاها و برخورد نکردن مستقیم نور خورشیدِ ظهر (بین ساعات ۱۰ الی ۳) با پوست بدن از عوامل اصلیِ وجودِ فقر ویتامین دی در سطح دنیاست.

به طوری تخمین زده شده که حدود یک میلیارد نفر در دنیا به فقر ویتامین دی دچارند که این فقر در آمریکا بین ۳۶ تا ۵۴ درصد و در ایران ۶۷% به بالا و در تهران ۸۱٫۳% و در اصفهان ۷۰% می رسد در حالی که این کمبود در فصل زمستان و بعد از آن، بدلیل کمبود خورشید و یا حتی به دلیل کرونا (بعلت خانه نشینی) بسیار افزایش پیدا میکند، این ویتامین در همه جای دنیا در زنان و اطفال بیشتر است، این درحالیست که در مناطق پر آفتاب ایران نیز بدلیل پوشش، باز هم فقر ویتامین دی بشدت دیده میشود مثلا در زاهدان پس از بررسی دقیق با آمار بالا، تخمین زده شد که فقر ویتامین دی به بالای ۹۰% می رسد .

همه اینها در حالی است که این ویتامین از ویتامین های حیاتی بوده و نقش بسیار اساسی در مریض نشدن، زودتر خوب شدن حتی بیماری های تنفسی و ساده مثل سرماخوردگی تا کرونا ، کارکرد درست بسیاری از ژن ها، رشد و نمو صحیح و بهتر اطفال حتی در سنین آتی آنها بازی میکند، به طوری که کسانی که در سنین پایین دچار کمبود ویتامین دی نبوده اند، در مراحل بعدیِ رشد خود نیز، بسیار سالم تر مانده اند.

علائم کمبود ویتامین D و نحوه ی تشخیص آن

۱-ارزیابی عوامل کمبود ویتامین D

سن خود را در نظر بگیرید: 

نوزادان و افراد مسن در معرض خطر بیشتری قرار دارند. نوزادان غالباً در معرض آفتاب قرار نمی گیرند و ویتامین D زیادی از رژیم های غذایی خود مصرف نمی کنند ، به خصوص اگر از شیر مادر تغذیه شده باشد و هیچ مکملی مصرف نکنند. افراد سالخورده نسبت به بزرگسالان به ویتامین D بیشتری احتیاج دارند و ممکن است به دلیل تحرک محدود ، نتوانند وقت کافی را در بیرون از خانه صرف کنند. 

 • کمک هزینه روزانه توصیه شده ، طبق اعلام انستیتوی پزشکی ، ۶۰۰ IU در روز و برای بزرگسالان ۸۰۰ IU در روز است.


به میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب خود توجه کنید:

 از آنجا که بدن می تواند ویتامین D را در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید سنتز کند ، افرادی که مشاغل یا شیوه زندگی آنها به گونه ایست که زمان خود را در خارج از منزل صرف میکنند ، یا انتخاب لباس آنها پوستشان را از خورشید محافظت می کند ، ممکن است در معرض آفتاب کافی قرار نگیرند تا سطح کافی ویتامین D. را تولید کنند. 

 • افرادی که در مناطقی با نور خورشید کمتر زندگی می کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند. اینها شامل کشورهایی در اروپای شمالی و آسیا ، کانادا ، آمریکای شمالی ، آرژانتین جنوبی و شیلی است.
 • کودکان در کشورهای توسعه یافته ، مانند ایالات متحده ، تمایل ندارند وقت زیادی را در خارج از منزل بگذرانند ، و احتمالاً در خارج از منزل دچار آفتاب زدگی میشوند ، که این امر مانع از سنتز ویتامین D می شود.

بیشتر بخوانید : ویروس کرونا یا COVID-19

وزن خود را بررسی کنید:

 افراد چاق به دلیل ناتوانی بدن در تبدیل ویتامین به یک فرم فعال هورمونی در معرض کمبود ویتامین Dقرار دارند

شرایط پزشکی موجود را در نظر بگیرید:

 اگر از فیبروز کیستیک ، بیماری کلیوی یا کبد رنج می برید ، شرایط دستگاه گوارش باعث سوء جذب مانند IBS ، بیماری کرون یا سلیاک می شود ، در معرض خطر بیشتری برای کمبود ویتامین D هستید. به دلیل این شرایط بدن ممکن است نتواند ویتامین D را به طور صحیح از مصرف مواد غذایی شما جذب کند


از رژیم خود آگاه باشید:

 افراد می توانند از طریق مقدار محدودی از مواد غذایی ویتامین D را دریافت کنند . خوردن ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا ، ساردین یا ماهی تن ، زرده تخم مرغ ، جگر گوشت گاو ، برخی پنیر ها منابع طبیعی ویتامین D3 را که یکی از دو شکل آن است ، برای بدن فراهم می کند. در عوض ویتامین D2 در غلات و مکمل ها یافت می شود.

 • اگر گیاهخوار هستید ، آزمایش کمبود ویتامین D را در نظر بگیرید و مطمئن شوید رژیم غذایی شما شامل غذاهای غنی شده مانند غلات و آب پرتقال است.
t ویتامین دی| علائم عوارض و درمان کمبود ویتامین D

۲-بررسی بدن و علائم کمبود ویتامین D

علائم نقطه ضعف:

 کمبود ویتامین D بر قدرت عضلانی شما تأثیر می گذارد. احساس ضعف ، به ویژه بدون هیچ دلیل خاصی ، می تواند نشانه پایین بودن میزان ویتامین D شما باشد.

بررسی کنید که آیا پوکی استخوان دارید یا استخوانهایی دارید که به راحتی می شکنند:

 از آنجا که ویتامین D برای ساختار سالم استخوان ضروری است ، کمبود آن می تواند باعث ناهنجاری در کودکان و کاهش تراکم استخوان در بزرگسالان شود

.به دنبال پاها و بازوهای خم شده در کودکان باشید:

کودکانی که به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنند ممکن است ناهنجاری های استخوانی را نشان دهند و راکت ایجاد کنند. راشیتیسم اصطلاح نرم شدن استخوان ها است که در صورت نقص استخوان به دلیل کمبود ویتامین D ، کلسیم یا فسفات رخ می دهد.

 • در صورت عدم درمان راشیتیسم چپ ، می تواند منجر به خمیدگی ستون فقرات ، ناهنجاری های اسکلتی ، مشکلات دندانی و تشنج شود. 
 • اگر کودک شما به طور مداوم در حال رشد نیست ، باید با پزشک متخصص خود صحبت کنید و بررسی کنید که آیا این ممکن است به دلیل کمبود ویتامین D باشد.


توجه کنید که دردهای مزمن را در استخوان خود مشاهده می کنید یا در راه رفتن مشکل دارید:

 اینها می تواند نشانه ای از استئوماسیا ، به معنی ضعف استخوان در بزرگسالان باشد که به میزان کم ویتامین D. مرتبط است.

 • کمبود ویتامین D همچنین می تواند دلیل کمبود درد یا بهبودی کند بعد از یک جلسه کاری باشد.
 • اگرچه ممکن است این علامت برای بزرگسالان خیلی مبهم باشد ، پیشانی عرق کرده در نوزادان یکی از بارزترین علائم کمبود ویتامین D است.

راه های جذب ویتامین D

۱-نحوه غلبه بر کمبود ویتامین D

اگر شما مبتلا به کمبود ویتامین D شده اید ، اقدامات ساده ای وجود دارد که می توانید برای رفع آن استفاده کنید. برای درمان موارد خفیف ، از پزشک خود بخواهید روزانه یا هفتگی ویتامین D را با دوز مناسب برای شرایط خاص شما توصیه کند. سعی کنید زمان بیشتری را در آفتاب بگذرانید ، غذاهایی را که حاوی ویتامین D بوده یا غنی شده هستند بخورید و بیشتر ورزش کنید. کمبودهای رایج و کم خطرتر ممکن است به درمان با دوز بالا ، مکمل کلسیم داخل وریدی (IV) و آزمایش پیگیری منظم نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید : قاتلان خاموش؛ ۹ بیماری خطرناک که باید حتما درمورد آنها بدانید


با پزشک خود مشورت کنید


در مورد عوامل خطر و علائم خود با پزشک خود صحبت کنید:

 زنانی که باردار یا شیرده هستند ، نوزادان ، افراد مسن ، کسانی که در معرض آفتاب زیاد قرار ندارند و افرادی که پوست تیره تری دارند ، بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند. علاوه بر این ، اختلالات مانند بیماری کرونا ، بیماری سلیاک ، چاقی و حساسیت به شیر و همچنین یک رژیم غذایی وگان دقیق می تواند در جذب ویتامین D اختلال ایجاد کند.

 • اگر به هر یک از این دسته ها تعلق دارید ، یا قصد انجام شیمی درمانی یا پرتودرمانی را دارید ، میزان ویتامین D را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • علائم کمبود ویتامین D شامل ضعف ، افسردگی ، استخوانهای شکننده و درد مزمن در استخوان یا مفاصل است. با این حال ، بسیاری از افراد علائم ظریف و یا هیچ علائمی را تجربه نمی کنند مگر اینکه وضعیت آنها پیشرفته باشد ، بنابراین برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کنید.


آزمایش خون بدهید:

 آزمایش خون به نام ۲۵-هیدروکسی ویتامین D یک گام کلیدی در درمان کمبود ویتامین D است. هنگامی که پزشک میزان ویتامین D شما را تعیین کرد ، می تواند دوره درمانی مناسب را توصیه کند.

 • این آزمایش بخشی از مراقبت های معمول برای جامعه عمومی نیست ، اما می تواند در صورت درخواست یک بیمار در رده بالاتر از آن درخواست شود.


برای تهیه برنامه درمانی با پزشک خود همکاری کنید:

 اگر آزمایش خون شما کمبود خفیفی را نشان دهد ، پزشک شما به احتمال زیاد توصیه می کند تغییر رژیم غذایی ، مصرف مکمل ویتامین D و گذراندن زمان بیشتر در آفتاب را به شما توصیه کند. در صورت تشخیص نقص جدی ، درمان با دوز بالا ممکن است بهترین گزینه باشد. 

 • راکتی یا کمبود شدید کلسیم می تواند ناشی از موارد جدی کمبود ویتامین D باشد. در صورت شناسایی این موارد ، مصرف مکمل کلسیم از طریق IV ممکن است لازم باشد. این معمولاً فقط در نوزادانی که به دلیل سوء جذب کلسیم از تشنج رنج می برند رخ می دهد.

کمبود ویتامین خفیف


یک مکمل ویتامین D مصرف کنید
:

براساس نتایج آزمایش خون یا معاینه بدنی ، پزشک توصیه می کند که مکمل ویتامین D مصرف کنید دوز بسته به شدت کمبود شما متفاوت خواهد بود. دوز ۱۰۰۰ واحد بین المللی (IU) یک دوز مشترک مکمل است.

 • مکمل های ویتامین D2 و D3 به طور گسترده ای در دسترس است ، و هر دو در درمان کمبود موثر هستند ، اگرچه پیشنهاد می شود ویتامین D2 با گذشت زمان اثر بخشی خود را از دست بدهد.

زمان بیشتری را در آفتاب بگذرانید:

 تابش مستقیم نور خورشید به بدن کمک می کند تا ویتامین D. را تولید کند. برخی محققان پیشنهاد کرده اند که به مدت ۱۵ دقیقه و ۳۰ دقیقه دو بار در هفته و در معرض آفتاب مستقیم و بدون ضد آفتاب هزینه کنید.اما ، این می تواند خطر آسیب پوستی و سرطان پوست را افزایش دهد ، بنابراین بهتر است از ضد آفتاب با SPF 80 یا بالاتر استفاده کنید.

 • برای سنتز ویتامین D ، لکه های وسیعی از پوست به نور خورشید نیاز دارند ، بنابراین باید آستین کوتاه و شورت کوتاه بپوشید. فقط کافی است کمتر از ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض مستقیم خود را محدود کنید.
 • در مورد خطرات ناشی از آسیب پوستی با پزشک خود صحبت کنید. در مورد هرگونه سابقه خانوادگی سرطان پوست به آنها بگویید و سؤال کنید که آیا قرار گرفتن در معرض آفتاب اضافی برای شما مناسب است یا خیر.


غذاهایی که دارای ویتامین D هستند
:

 ، مانند ماهی سالمون ، ماهی تن و ماهی خال مخالی از جمله غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از ویتامین D. هستند ، غلات ، شیر و آب پرتقال غنی شده به راحتی در دسترس باشد ، اما مهم است برای بررسی برچسب های تغذیه استحکام ویتامین D الزامی نیست ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که محصولی قبل از خرید آن غنی شده است. 

 • اگر عدم تحمل وگان یا لاکتوز هستید ، می توانید شیر سویا غنی شده با ویتامین D.


برای افزایش محتوای ویتامین D ، قارچ ها را در معرض نور ماوراء بنفش قرار دهید:

 قارچ ها به طور طبیعی ویتامین D دارند اما مانند پوست انسان ، در معرض نور خورشید بیشتر سنتز می شوند. ترک قارچ های آبشش قهوه ای در نور مستقیم خورشید به مدت حداقل ۵ دقیقه می تواند میزان ویتامین D آنها را افزایش دهد

همچنین می توانید قارچ ها را زیر یک لامپ ماوراء بنفش داخلی نگه دارید.


بیشتر ورزش کنید:

 ورزش خیلی کم با کمبود ویتامین D در ارتباط است. حداقل نیم ساعت ورزش در روز ممکن است به بدن شما در سنتز بیشتر ویتامین D. کمک کند. رفتن به پیاده روی سریع در نور مستقیم خورشید می تواند فواید بیشتری داشته باشد. 

 • قبل از شروع رژیم جدید ورزشی ، به خصوص اگر مشکل استخوانی ، مفصل یا قلبی عروقی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان موارد متوسط ​​یا شدید


با ویتامین D درمانی با دوز بالا استفاده کنید:

 موارد جدی تر کمبود ویتامین D ممکن است به درمان با دوز بالا نیاز داشته باشد. همچنین به عنوان درمان با stoss شناخته می شود ، این روش درمانی شامل دوز ویتامین D در کل از ۳۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰،۰۰۰ IU است. چنین درمانی نباید بدون تأیید و نظارت مستقیم پزشکی انجام شود.

 • در هنگام بررسی استروتراپی در مورد عواملی مانند سن با پزشک خود صحبت کنید. درمان با دوز بالا با افزایش خطر شکستگی در زنان مسن مرتبط است. 


در مورد مکمل کلسیم از پزشک سوال کنید:

 موارد شدید هیپوکلسمی یا کمبود کلسیم می تواند کمبود ویتامین D را همراه داشته باشد. به طور معمول در شیرخواران زیر شش ماه دیده می شود ، هیپوکلسمی می تواند باعث تشنج شود و منجر به ریشه یا استخوان های نرم و خم شود. یک مکمل کلسیم IV ممکن است مورد نیاز باشد و یک بیمار باید تحت نظر بماند که سطح کلسیم نرمال شود.


آزمایش خون دیگر را طی سه ماه انجام دهید:

 پزشک شما به احتمال زیاد آزمایش های پیگیری را برای سنجش اثربخشی درمان توصیه می کند. آزمایش های سالانه ممکن است لازم باشد اگر شما در یک گروه پرخطر قرار بگیرید یا وضعیتی ایجاد کنید که در جذب ویتامین D اختلال ایجاد کند.

 • آزمایشات پیگیری همچنین می تواند تعیین کند که آیا میزان ویتامین D شما به دلیل درمان با دوز بالا خیلی زیاد است یا خیر. در حالی که سمیت ویتامین D نادر است ، می تواند باعث آسیب اعضای بدن شود. در مورد متوقف کردن مکمل ها تا زمان بازگشت ویتامین D به حالت عادی ، با پزشک خود مشورت کنید.

۲- راه های طبیعی دریافت ویتامین D

ویتامین D وقتی بدن در معرض نور خورشید قرار می گیرد توسط بدن شما تولید می شود و به طور طبیعی در چند ماده غذایی نیز یافت می شود. ویتامین D بسیار مهم است زیرا به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را پردازش کند و رشد استخوان را ترغیب کند. همچنین به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند ، که به بدن کمک می کند عفونت ها و بیماری ها را دفع کند. مقادیر کم ویتامین D همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت ، بیماری های قلبی و انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد. اگر به ویتامین D بیشتری نیاز دارید ، بهتر است آن را به طور طبیعی از خورشید یا مواد غذایی دریافت کنید. اما قبل از افزایش ویتامین D یا اگر فکر می کنید کمبود ویتامین D دارید با پزشک خود مشورت کنید.


جذب ویتامین D توسط نور خورشید


در روزهای ابری یا پراکنده ، وقت بیشتری را در بیرون بگذرانید:

 عوامل زیادی وجود دارد که هنگام گرفتن برخی از پرتوها باید مورد توجه قرار گیرد. اگر پوشیده از ابر باشد ، تقریباً ۵۰٪ از نور خورشید کم خواهد کرد. اگر در سایه هستید ، تقریباً ۶۰٪ کمتر خواهد شد. این بدان معناست که وقتی روشن نیست باید حداقل ۴۵-۶۰ دقیقه را در بیرون بگذرانید. 


اگر فقط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خارج از خانه هستید از ضد آفتاب بگزرید:

 ضد آفتاب اشعه UVB را مسدود کرده و تولید ویتامین D را در بدن کاهش می دهد. این بدان معناست که شما باید تنها اگر یک ساعت را در خارج از خانه در هر هفته صرف کنید ، ضد آفتاب را در خانه ترک کنید. اگر فکر می کنید بیش از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آفتاب بمانید ، جلو بروید و ضد آفتاب استفاده نکنید

هشدار: در حالی که برای دریافت ویتامین D باید از ضد آفتاب بگزرید ، حتماً اگر بیش از ۳۰ دقیقه در خارج از خانه هستید از آن استفاده کنید یا اگر بیشتر از حد لازم به بیرون می روید برای دریافت مقدار مناسب ویتامین D. بیش از حد در معرض آفتاب قرار بگیرید. می تواند باعث آسیب پوستی ، سرطان پوست و چین و چروک شود.

تامین ویتامین D با خوردن مواد غذایی


در صورت عدم آفتاب گرفتن ، ویتامین D را از مواد غذایی دریافت کنید:

 مقادیر توصیه شده روزانه ویتامین D با توجه به سن متفاوت است ، اما برای آقایان و خانم ها یکسان است. در حالی که بدن شما بیشتر ویتامین D را از خورشید دریافت می کند ، ممکن است در خارج از بدن ویتامین D را برای افزایش میزان ویتامین D خود بخورید.

 • دریافت ویتامین D مورد نیاز فقط از طریق غذا ، میتواند بسیار چالش برانگیز باشد. اگر به طور مرتب به بیرون بروید ، احتمالاً نیازی به مصرف مقدار زیادی ویتامین D ندارید.

ویتامین D مورد نیاز روزانه : اگر حداقل ۱ ساعت در هفته از بیرون خارج نشوید ، بدن شما باید غیاب آفتاب را جبران کند. در اینجا نیاز روزانه به ویتامین D (در صورت عدم مراجعه به خارج از منزل) وجود دارد:

کودکان کوچکتر از ۱۲ ماه – ۴۰۰ IU (10 میکروگرم)

افراد بین ۱-۶۹ سال – ۶۰۰ IU (15 میکروگرم)

افراد در سن ۷۰ سال و بالاتر – ۸۰۰ IU (20 میکروگرم)

۶۰۰ زن باردار یا شیر مادر – ۶۰۰ IU (15 میکروگرم)

بیشتر بخوانید : علائم بارداری را از چه زمانی احساس خواهم کرد؟


روغن کبد را مصرف کنید تا به راحتی به نیاز روزانه خود برسید:

 با توجه به تعداد محدودی از غذاهایی که ویتامین D دارند ، دریافت مقدار مناسب هر روز دشوار است. ساده ترین راه برای حل این مشکل نوشیدن روزانه ۲ قاشق چایخوری (۹/۹ میلی لیتر) روغن کبد cod است. متأسفانه ، این روغن طعم وحشتناکی دارد ، اما می توانید آن را در اسموتی سبزیجات مخلوط کنید یا آن را به دوزهای کمتری تقسیم کنید تا راحت تر بتوانید آن را کنترل کنید!

 • روغن کبد کد تقریباً ۱۳۶۰ IU در هر قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) دارد. اگر ۲ قاشق چایخوری (۹٫۹ میلی لیتر) مصرف کنید ، تقریباً ۹۰۰ IU برای روز دریافت می کنید ، که این بیش از حد برای تأمین نیاز روزانه طبیعی است.
 • این اساساً تنها راه رسیدن به طور طبیعی به نیاز روزانه بدون قرص یا هر یک از غذاهای ذکر شده در بالا است.

برای رسیدن به نیاز روزانه غذاهایی که حاوی ویتامین D کافی هستند ، بخورید:

 غذاهای نسبتاً کمی وجود دارد که به طور طبیعی حاوی ویتامین D هستند. بعضی از غذاها دارای ویتامین D به صورت مصنوعی اضافه شده اند ، اما بهتر است در صورت امکان ویتامین را از منابع طبیعی دریافت کنید. 

 • ماهی شمشیر گرفتار وحشی – ۵۶۶ IU در هر ۳ اونس (۸۵ گرم)
 • ماهی آزاد صید شده – ۴۴۷ IU در هر ۳ اونس (۸۵ گرم)
 • ماهی ماهی صید شده وحشی – ۱۵۴ IU در هر ۳ اونس (۸۵ گرم)
 • شیر غنی شده – ۱۲۰ IU در هر ۲ فنجان (۴۷۰ میلی لیتر)
 • ماست – ۸۰ IU در هر ۶ اونس (۱۷۰ گرم)
 • ساردین – ۴۶ IU در هر ۲ ساردین
 • جگر گاو – ۴۲ IU در هر ۳ اونس (۸۵ گرم)
 • تخم مرغ – ۴۱ واحد در هر تخم مرغ
 • پنیر سوئیسی – ۶ IU در هر اونس (۲۸ گرم)

۳-نحوه مصرف مکمل ویتامین D در نوزادان

شاید شنیده اید که کسی گفته است که می خواهد مقداری ویتامین D. را خیس کند. ویتامین D ، معروف به ویتامین آفتاب ، هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد ، در بدن تولید می شود. این منبع اصلی ویتامین D است ، اگرچه در بعضی از مواد غذایی یافت می شود. از آنجایی که ویتامین D برای رشد استخوان بسیار حیاتی است و از آنجا که بیشتر نوزادان از نور خورشید به اندازه کافی برخوردار نیستند ، ممکن است نیاز به مکمل ویتامین D به کودک خود بدهید.


تعیین میزان دریافت ویتامین D کودک شما :

 آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که شیرخواران با شیر مادر هر روز در طی چند روز اول زندگی ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D (IU) ویتامین D دریافت کنند. اگر کودک شما شیر گاو یا فرمول دیگری مصرف می کند ، سؤال کنید که آیا باید مکمل آن باشد. بیشتر فرمول ها با ۴۰۰ IU ویتامین D توصیه می شوند (اگرچه این نوزادان ممکن است بعداً در زندگی به مکمل نیاز داشته باشند). به نوزادان باید مکمل ویتامین D در روز داده شود ، مگر اینکه حداقل ۱ لیتر (۱/۱ qt US) از فرمول غنی شده ویتامین D داشته باشد.

مادران شیرده باید روزانه ۶۰۰ IU ویتامین D مصرف کنند. کمبود ویتامین D در مادران می تواند نوزادان را نیز در معرض کمبود قرار دهد.


تصمیم بگیرید که آیا شما نیاز به مکمل دارید:

 بیشتر مکمل های ویتامین D برای نوزادان شیرخوار بدون نسخه در دسترس است (اگرچه ممکن است یکی از اهداف پزشک خود را برای اهداف بیمه دریافت کنید). اگر شیر مادر ،رنگ تیره ای داشته باشد ، یا در معرض آفتاب کمی قرار داشته باشد ممکن است کودک شما در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار داشته باشد (به خصوص اگر در ماه های زمستان به دنیا آمده باشد).  مکمل کودک خود را تا زمانی که از دست برود ، ادامه دهید.

 • استفاده بیش از حد از ضد آفتاب ، آلودگی هوا و پوشاندن ابر متراکم نیز می تواند خطر کمبود ویتامین D را افزایش دهد. 
 • اگر کودک شما به میزان کافی از ویتامین D غنی شده استفاده کند ، احتمالاً نیازی به مکمل ویتامین D ندارید.
 • در صورتی که کودک شما حداقل ۱ لیتر شیر گاو را می نوشد یا زمان زیادی را در خورشید می گذارد ، نیازی به مکمل ندارید.


به کودک خود قطره ویتامین D بدهید:

 ویتامین D به راحتی به صورت قطره مایع در دسترس است. فقط مطمئن باشید که قطره ویتامین D3 را دریافت می کنید. برخی از مکمل ها حاوی دوز IU 400 در یک قطره هستند در حالی که برخی دیگر مقدار آن را در وعده ۱ میلی لیتر می دانند. حتماً دستورالعمل های سازنده را رعایت کنید و سعی کنید قبل از تغذیه ، قطره را به او بدهید (در صورتی که تف کند).

 • اگر کودک شما برای گرفتن قطره تلاش می کند ، سعی کنید قطره را دقیقاً قبل از اینکه کودک برای تغذیه خود گرفت ، نوک پستان خود قرار دهید.


از دادن ویتامین زیاد خودداری کنید:

از آنجا که ویتامین D محلول در چربی است ، می توان مقدار زیادی از آن را که در بافت چربی ذخیره می شود ، تجویز کرد. برای جلوگیری از سمیت ، فقط ۴۰۰ تا ۵۰۰ IU ویتامین D را به کودک خود بدهید (اگر وی کمتر از ۱۲ ماه دارد). بیشترین ویتامین D که کودک شما تحمل می کند [میزان تحمل بالای مصرفی (UL)] 1000 IU در روز است (اگر کمتر از ۶ ماه باشد). 

 • UL برای نوزادان از ۶ تا ۱۲ ماه ۱۵۰۰ IU در روز است.


کودک خود را به زیر نور آفتاب ببرید:

 اگرچه توصیه می شود نوزادان را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید ، اما کاهش قرار گرفتن در معرض نور می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود. اگر می توانید کودک خود را برای چند دقیقه به بیرون زیر آفتاب ببرید. کودک شما فقط از چند دقیقه بعد از ظهر آفتاب ۲ تا ۳ بار در هفته می تواند به میزان کافی ویتامین D دریافت کند ، اگرچه این بسته به فصل ، میزان پوشش ابر ، آلودگی ، سایه پوست شما می تواند متفاوت باشد.

 • هرگز از تخت های برنزه کننده به عنوان جایگزینی برای نور خورشید استفاده نکنید.

منابع :

wikihow.com

wikipedia.org

https://www.sabzshomal.ir/vitamin-c/
https://www.sabzshomal.ir/ph/
https://www.sabzshomal.ir/sperm/
https://www.sabzshomal.ir/welding/
https://www.sabzshomal.ir/snake-bites-and-scorpion-bites/
https://www.sabzshomal.ir/fitness-3/
https://www.sabzshomal.ir/fever/
https://www.sabzshomal.ir/baby/

پست های مرتبط