MCI

در حال حاضر پیاده روی تنها راه تامین سلامت و حفظ شادابی و جوانی هر فردی است و هیچ جایگزین دیگری برای کسب جوانی و حفظ سلامتی بدن جز پیاده روی وجود ندارد. پیاده روی، بدن ما را در برابر بیماری‌های مهلک در امان نگه میدارد و از بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان دور می‌سازد؛ همچنین منجر به صافی، نرمی، شادابی و جوانی پوست می‌شود و بدن را از استرس و تاثیرات بد آن میرهاند. اما این تاثیرات زمانی بیشتر می‌شود که بهترین لباس برای پیاده روی را انتخاب کرده باشید.

  • لباس مناسب پیاده روی
  • لباس مناسب پیاده روی در فصل تابستان
  • لباس مناسب پیاده روی در فصل زمستان
  • لباس مناسب پیاده روی در فصل بهار
  • لباس مناسب پیاده روی فصل پاییز
  • نکات مهم برای پیاده روی

تنها با ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه از شر امراض و بیماری‌ها رها می‌شوید و در حفظ شادی و کسب جوانی بیشتر به بدن کمک می‌کنید. پیاده روی و حضور در طبیعت حس سرشار از نشاط و شادی به انسان بخشیده و در کسب یک روحیه مضاعف و انرژی بیشتر برای انجام کارهای پیش رو بسیار موثر است. اما این کار نیز مانند سایر اعمال انسان که به برنامه‌ریزی و تامین تدارکات نیاز دارد برای شروع یک سفر احتمالاً کوتاه به یک برنامه ریزی اصولی و تامین وسایل ضروری نیاز خواهد داشت.

لباس پیاده روی زنانه,
لباس پیاده روی,
لباس پیاده روی دخترانه,
لباس پیاده روی مردانه,
لباس پیاده روی,
لباس پیاده روی و کوهنوردی,
لباس مخصوص پیاده روی زنانه,
لباس مناسب پیاده روی زنانه,
لباس مناسب پیاده روی,تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

از جمله وسایل ضروری برای شروع یک تجربه ایده‌آل و لذت‌بخش انتخاب بهترین لباس برای پیاده روی است. اساساً انتخاب لباس پیاده روی به نوع شرایط آب و هوایی بستگی دارد که در آن قرار دارید و اینکه در چه فصلی پیاده‌روی را برای تامین سلامتی برمی‌گزینید. یک لباس پیاده‌روی مناسب به شما کمک خواهد کرد که به راحتی خود را با تغییرات آب و هوایی و شرایط محیطی که در آن پیاده روی می‌کنید وفق داده و یک پیاده ‌روی خوبی را تجربه کنید.

ما در این مقاله قصد داریم با توجه به شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنیم به معرفی لباس مناسب با فصل مورد نظر بپردازیم:

لباس مناسب پیاده روی

لباس چسبان نپوشید

تیپ پیاده روی دخترانهکفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

اگر می‌خواهید در هوای شرجی یا در آب‌وهوای گرم و در مناطق کویری پیاده‌روی کنید، دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از لباس چسبان و بخصوص شلوارهای تنگ استفاده کنید، زیرا این کار باعث افزایش عرق کردن پوست بدنتان می‌شود و همچنین بعد از مقدار کمی پیاده‌روی بدنتان را به سوزش انداخته و ادامه حرکت را برایتان به شدت دشوار می‌کند.

لباس‌های ضخیم بپوشید یا همراه داشته باشید

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

اگر پیش‌بینی می‌کنید که هوا در محل کمپ شما کمی سردتر شود، بهتر است مقداری لباس ضخیم‌تر که سبک باشند نیز به همراه داشته باشید تا فقط در صورت لزوم از آنها استفاده کنید. البته هرچه هوای منطقه مورد نظر، سردتر باشد شما نیز باید از لباس‌های گرم‌تر و مناسب‌تری استفاده کنید.

لباس پنبه‌ای نپوشید

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب

برای رفتن به کمپ‌ها سعی کنید از پوشیدن لباس پنبه‌ای اجتناب کنید، زیرا هنگامی که شما شروع به عرق کردن می‌کنید، لباس پنبه‌ای‌تان، مانند یک کمپرس آب عمل کرده و مدام شما را مرطوب نگه می‌دارد و این اتفاق بسیار آزار دهنده است و حتی امکان دارد شما آرامش خود را در طول پیاده‌روی از دست بدهید. در هنگام پیاده‌روی در هوای سرد نیز لباس پنبه‌ای باعث می‌شود بدنتان زودتر عرق کند و در آب‌وهوای مرطوب و بارانی نیز لباس پنبه‌ای بدترین گزینه برای پوشیدن است.

جوراب مناسب پاتون کنید

 ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

انتخاب جوراب مناسب فوق‌العاده اهمیت دارد. معمولا جوراب‌های پشمی و مصنوعی پاها را دچار تاول زدگی می‌کنند، و به وجود آمدن تاول تا حد فراوانی جلوی ادامه حرکت شما را می‌گیرد و ادامه راه رفتن را غیر ممکن می‌کند. البته برخی از افراد برای جلوگیری از تاول زدن با جوراب‌های ضخیم در زمستان، ابتدا یک جوراب نازک پوشیده و سپس روی آن جوراب ضخیم‌تر را می‌پوشند. اینکه شما از جوراب ضخیم یا نازک استفاده کنید تماماً بستگی به شرایط آب‌و هوایی محیطی دارد که قرار است در آنجا کمپ‌تان را برپا کنید.

پوشیدن چند لایه لباس

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس

در آب‌وهوای سرد انتخاب جنس لباس‌های که روی هم آنها را می‌پوشید اهمیت پیدا می‌کند. مثلا در لایه‌های زیرین باید از لباس‌های استفاده کرد که اجازه خروج گرمای بدنتان را ندهند. و بر روی آنها لباس‌های بپوشید که جلوی نفوذ سرما به بدنتان را بگیرند.

لباس کوتاه و خنک همراه داشته باشید

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

بسیاری از مردم در آب‌وهوای گرم ترجیح می‌دهند از لباس‌های کوتاه و شلوارک‌ها استفاده کند. استفاده از این نوع لباس باعث خنک‌تر شدن شما می‌شود اما اگر کمپ شما در محلی است که حشرات فراوان در منطقه وجود دارد و یا تابش آفتاب بسیار شدید است (مانند کمپ‌های کویری) توصیه می‌شود که از لباس‌های آستین بلند و شلوار بلند اما نازک استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که در کویر هیچ‌گاه لباس خود را در نیاورید، زیرا نداشتن لباس برخلاف تصور، بیشتر باعث گرم شدن شما می‌شود.

پوشیدن لباس برای هوای سرد

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی,  مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

برای گرم شدن در کمپ‌های که آب‌وهوای سردی دارند، تنها پوشیدن کاپشن کافی نیست، شما باید اول در لایه زیرین یک لباس تنگ  و چسبان بپوشید، بعد روی آن از لباس‌های دیگر مانند بافت‌ها باید استفاده کرد و روی اینها یک کاپشن مناسب به تن کنید.

پوشیدن لباس ضد آب

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

وقتی می‌خواهید به منطقه‌ای بروید که احتمال بارندگی در آنجا زیاد است، حتما باید لباس ضد آب و گرمی بپوشید. برای این کار از ژاکت‌ها و کاپشن‌های که روی آنها ضد آب است و  داخل آنها معمولا از پشم گوسفند است استفاده کنید تا ضمن گرم نگه داشتن شما، از نفوذ آب به داخل لباس‌تان جلوگیری کند. البته هنگام خرید به انعطاف‌پذیری و سبکی آن نیز دقت داشته باشید تا حرکت‌تان را با مشکل مواجه نکند.

اگر شما برای خرید یک لباس گرم می‌روید بهتر است به جزییات نیز دقت کنید. مثلا انتخاب کاپشنی که خودش کلاه داشته باشد یا تعداد جیب‌های بیشتری در آن قرار گرفته باشد نیز می‌تواند به شما در شرایط خاص کمپ کمک کند.

انتخاب کفش مناسب

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه

انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی در مسیر کمپ، شاید مهم‌ترین بخش از انتخاب لباس شما باشید، پس سعی کنید در این بخش کمتر صرفه جویی کنید و بهترین و مناسب‌ترین کفش را برای خود انتخاب کنید. کفشی که پای شما را از داخل اذیت نکند و از بیرون نیز پای شما را در برابر خار، سنگ و حشرات کوچک موجود در مناطق طبیعی محافظت کند بسیار مناسب است. 

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

از ویژگی‌های مهم دیگر کفشی که می‌خواهید انتخاب کنید، ضد آب بودن آن است. اگر کفش‌تان ضد آب است و جلو نفوذ آب را به داخل پای شما می‌گیرد، پس شما بسیار خوش‌شانس هستید. زیرا نفوذ آب به درون کفش و خیس شدن جوراب، بیش از حد تصور ادامه راه رفتن را سخت خواهد کرد. همچنین سبکی و انعطاف پذیری کفش نیز بسیار مهم است و این ویژگی‌ها زمانی به کارتان می‌آید که مسیر کمپ شما کوهستانی و پر از سنگ باشد. انعطاف پذیری باعث می‌شود شما به راحتی بتوانید تغییر جهت بدهید و بدوید.

کلاه

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی

کلاه، یک وسیله مفید و مناسب است که در هر نوع کمپی استفاده از آن توصیه می‌شود. کلاه می‌تواند شما را در برابر تابش شدید آفتاب، بارش باران و حتی برخورد حشرات با سرتان را حفظ کند.

دستکش

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

دستکش یک وسیله مفید برای استفاده در آب‌وهوای سرد است. در هنگام خرید دستکش به خاطر داشته باشید که تا حد ممکن ضد آب و انعطاف پذیر باشد.

لباس برای پیاده روی در فصل تابستان

همانطور که می‌دانید ایران به سرزمین چهار فصل معروف است و ما در کشوری زندگی می‌کنیم که شاهد چهار فصل رویایی می‌باشد و اغلب تابستان‌های گرم دارد؛ البته بسیاری از نقاط مرتفع شمالی ایران در فصل تابستان هوای مطبوع، خنک و گاهاً سرد نیز دارد که اگر قصد پیاده روی در این مناطق را در فصل تابستان دارید انتخاب لباس نیز تحت تاثیر این مکان و زمان قرار خواهد گرفت.


– بهترین جنس لباس پیاده روی در تابستان لباسی از جنس الیاف مصنوعی مانند پلی استر است.
– در تابستان از یک لباس آستین کوتاه مثلاً یک تیشرت و یک زیر شلواری نازک ترجیحا سه ربع استفاده کنید.
– می‌توانید روی این تیشرت آستین کوتاه و زیر شلوار یک روپوش زیپ‌دار و شلوار راحتی سبک بپوشید که در هوای خنک بیمار نشوید.
– با توجه به تغییرات آب و هوایی منطقه و با در نظر گرفتن تغییرات آب و هوایی روز حرکت و مسیر مورد نظر اگر احتمال می‌دهید که درگیر باد و طوفان خواهید شد یک لباس اضافه سبک در کوله‌تان برای روز مبادا داشته باشید.
– از یک کلاه آفتابی سبک و مناسب جهت در امان ماندن از آفتاب سوختگی استفاده کنید؛ عینک آفتابی و ضدآفتاب مناسب پوست‌تان را از یاد نبرید. از ضدآفتابی استفاده کنید که کمتر عرق کرده و بیشتر روی پوستتان بنشیند.
– همیشه یک بطری آب کوچک در پیاده روی‌های طولانی به همراه خود داشته باشید.
– ترجیحا از یک پوشش سبک آستین بلند با جیب‌های متعدد استفاده کنید که هم از آفتاب سوختگی در امان باشید و هم تنقلات لازم و انرژی‌زا را با خود حمل کرده و در مسیر میل کنید.

لباس برای پیاده روی در فصل تابستانتیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی
در تابستان از یک لباس آستین کوتاه مثلاً یک تیشرت و یک زیر شلواری نازک ترجیحا سه ربع استفاده کنید

لباس برای پیاده روی در فصل زمستان

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس,ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

– بهتر است در فصل زمستان چند لایه لباس سبک بپوشید.
– یک لباس آستین بلند گرم و یک زیر شلواری بلند انتخاب بسیار مناسبی است.
– در هوای زمستانی بهتر است لایه دیگری از ژاکت ضد آب و سبک و بادگیر نیز به تن کنید.
– یک لایه جوراب ضخیم دیگر بر روی جوراب نخی خود بپوشید. این مورد را به همراه یک کفش پیاده روی سبک، راحت و ساق‌دار انتخاب کنید.
– در فصل زمستان استفاده از یک دستکش راحت مناسب است، دستکشی که بتوانید به راحتی انگشتان خود را حرکت داده و مزاحمتی برایتان ایجاد نکند.
– از یک کلاه ضخیم پشمی استفاده کنید که از سر و گوش‌هایتان در برابر سرما محافظت کند.

لباس برای پیاده روی در فصل بهار

تیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

در بهار به دلیل تغییرات شدید و نابهنگام آب و هوایی برخی از مناطق ایران به خصوص مناطق شمالی توصیه می‌شود که در کوله خود همیشه یک دست لباس گرم و البته سبک به همراه داشته باشید.
– یک تیشرت بدون یقه به تن کنید، در هوای بهاری پوشیدن زیر شلواری بستگی به طبع بدنتان خواهد داشت این که تا چه اندازه سرمایی هستید.
– یک شلوار ضخیم و ترجیحا عایق در برابر باد و باران بپوشید سویشرت مناسب این فصل نباید ضخامت زیادی داشته باشد تا گرمایی بیشتر از گرمای دمای محیط به بدنتان تحمیل نکند.
– گرم نگه داشتن پاهایتان در بهار نکته مهمی است پاهایتان که گرم باشد چون دمای محیط به دمای بدن انسان نزدیک است در سایر اندام‌ها احساس سرما نخواهید کرد.
– استفاده از یک کلاه آفتابی در هوای بهاری جهت در امان ماندن از نور آفتاب و آفتاب سوختگی و همچنین عینک آفتابی برای مراقبت از چشم‌ها در برابر اشعه خورشید انتخاب هوشمندانه و مناسبی است.

لباس برای پیاده روی در فصل زمستانتیپ پیاده روی دخترانه, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی
حتما در فصل زمستان چند لایه لباس سبک بپوشید

لباس برای پیاده روی فصل پاییز

, مانتو اسپرت,, لباس مناسب ورزش فیتنس, تحقیق کفش و لباس ورزشی, کفش ورزشی مناسب, لباس ورزشی مناسب برای دویدن, پارچه مناسب لباس ورزشی

در فصل پاییز مانند فصل زمستان پوشش مناسب داشته باشید تا بیمار نشوید.
– انتخاب لباس مناسب جهت پیاده روی در فصل پاییز سخت‌تر از سایر فصول سال است زیرا هر منطقه شرایط خاص آب و هوایی خاص خود را داشته که لباس پوشیدن‌تان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیار ایده‌آل است که در فصل پاییز نیز مانند فصل بهار لباس‌هایی بپوشید که در برابر بادهای پاییزی و باران‌های سیل آسای احتمالی از بدنتان محافظت کند. پوشیدن جوراب‌های پشمی بر روی جوراب‌های نخی نیز انتخاب خوبی است.
– در پاییز برای جلوگیری از لیز خوردن در پیاده روی از کفش‌های ضدآب استفاده کنید که کفی محکمی دارند. استفاده از یک کفش راحتی در پیاده‌ روی بسیار ضروری است می‌توانید از یک کفی نرم استفاده کنید که به پاها حالت آرامش بخش و راحتی بدهد.
– جهت اطمینان، در پاییز همیشه یک کلاه پشمی در کوله‌تان داشته باشید که در صورت سردی هوا از آن استفاده کنید.
– در جیب سویشرت و لباس آستین بلندتان انواع تنقلات رابه همراه برده تا درمسیر پیاده روی میل کنید، اما زیاده روی نکنید.

به طور کلی جهت پیاده ‌روی و تجربه یک احساس سرشار از آرامش و راحتی ازموارد زیر اجتناب کنید:


* از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان در محیط‌های مرطوب و پیاده روی‌های طولانی اجتناب کنید.

* از پوشیدن شلوار جین به دلیل سنگینی و ضخیم بودن بیش از حد این نوع لباس‌ها اجتناب کنید.

* از پوشیدن کفش‌های نامناسب مانند کفش‌های مهمانی که پاها در آن راحت نبوده و کفی سُری داشته اجتناب کنید زیرا ممکن است منجر به عدم تحمل وزن بدن فرد هنگام پیاده‌روی شود.

* از پوشیدن لباس‌هایی از جنس پلاستیک اجتناب کنید زیرا تعریق بدن را افزایش داده و از ادامه حرکت شما جلوگیری می‌کند.

* از پوشیدن لباس‌های پنبه‌ای به دلیل ایجاد رطوبت در سطح بدن در صورت تعریق زیاد و تماس الیاف آن با پوست اجتناب کنید.

نکته آخر:
پوشیدن بهترین لباس برای پیاده روی یک نکته ضروری و اساسی جهت ایجاد حس خوب در شما خواهد بود. برای کسب این تجربه ناب می‌توانید از یک متخصص طب ورزشی و یا فروشنده لبا‌س‌های ورزشی جهت مشاوره در زمینه وسایل و ابزار لازم و همچنین جنس مناسب لباس و متناسب با طبع بدنتان کمک بگیرید.

اگر این مقاله برای شما مفید بوده میتوانید دیگر مقالات مرتبط با دنیای مد را در مجله ی سبزشمال مطاله کنید

اگر شماهم تجربه ی کوهنوردی داشتید و با مسائل مختلف روبه رو شدید تجربیات و نظرات خود را در بخش کامنت های مجله ی سبزشمال با ما و دیگر خوانندگان مقاله در میان بزارید

برگرفته از: zibashahr.com

لباس پیاده روی لباس پیاده روی دخترانه لباس پیاده روی مردانه لباس پیاده روی و کوهنوردی لباس مخصوص پیاده روی زنانه لباس مناسب پیاده روی لباس مخصوص پیاده روی مردانه لباس پیاده روی پیاده روی به انگلیسی پیاده روی ولاغری پیاده روی در منزل پیاده روی در بارداری پیاده روی برای لاغری شکم پیاده روی و لاغری ران پیاده روی اربعین پیاده روی در خانه پیاده روی بعد از غذا

https://www.sabzshomal.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%da%a9%d9%85%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%db%8c%da%a9-%d9%88-%d8%a8%d8%a7%d8%b3%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%db%8c/
https://www.sabzshomal.ir/sprouts/
https://www.sabzshomal.ir/ladies-style/
https://www.sabzshomal.ir/vitamin-c/
https://www.sabzshomal.ir/obese/
https://www.sabzshomal.ir/style/

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *